Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ból jajnika w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

8 przyczyn bólu jajnika w ciąży

Ból jajnika w ciąży może być naturalną reakcją organizmu na ciążę. Ale taki ból może też być sygnałem poważnych komplikacji – poronienia lub ciąży pozamacicznej, dlatego koniecznie trzeba wyjaśnić jego przyczynę.

Ból jajnika w ciąży najczęściej pojawia się po prawej lub lewej stronie podbrzusza, rzadko występuje po obu stronach. Może mieć wiele przyczyn – od zupełnie niegroźnych, związanych z rozrastaniem się macicy i jej uciskiem na sąsiadujące organy po mogące bezpośrednio zagrażać ciąży, jak poronienie lub przedwczesny poród. Powinnaś zgłosić to swojemu lekarzowi. Zobacz, co może być przyczyną bólu jajników w ciąży.

Spis treści:

Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży

Twój organizm przyzwyczaja się do nowych, ciążowych warunków. Możesz czuć lekkie, ciągnące lub kłujące bóle w podbrzuszu, które zbiegają się w czasie, w którym wypadałaby owulacja lub miesiączka. Wynika to z tego, że twoja macica „pamięta", że co miesiąc do tej pory się kurczyła. Teraz będzie się powiększać. Tak samo jest z jajnikami, które również zaprogramowane są do cyklu miesiączkowego i jajeczkowania i musi minąć trochę czasu, aby przestawiły się na funkcjonowanie w trakcie ciąży.

Ból jajników na początku ciąży może nasilać się podczas:

 • podnoszenia przedmiotów,
 • dźwigania,
 • zmiany pozycji,
 • oddawania moczu.
Do lekarza udaj się natychmiast, jeżeli dolegliwościom towarzyszą plamienie z dróg rodnych oraz podwyższona temperatura ciała.

Ból jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy

Ból brzucha w ciąży może być też wywołany rozciąganiem się więzadeł macicy pod wpływem rosnącej ilości progesteronu. W efekcie dochodzi do ucisku na narządy wewnętrzne leżące w bliskiej okolicy, co daje uczucie dyskomfortu. Zaleca się:

 • zmianę trybu życia na spoczynkową,
 • zaprzestanie dźwigania oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów,
 • stosowanie łagodnych środków rozkurczowych lub przeciwbólowych, po konsultacji z lekarzem i bezpiecznych dla rozwijającego się dziecka.

Ból jajnika w ciąży a poronienie

To może być objaw poronienia. W takim przypadku ból jest:

 • skurczowy i rozlewający się,
 • przypomina ból menstruacyjny, ale jest o wiele silniejszy,
 • towarzyszy mu na początku plamienie, następnie krwawienie z dróg rodnych.


Musisz jak najszybciej udać się do lekarza.

Jeżeli ból występuje w końcowym etapie ciąży i wiąże się ze słabnięciem lub nieodczuwaniem ruchów płodu, jak najszybciej jedź do szpitala!

Ból jajnika w ciąży a ciąża pozamaciczna 

Ciąża pozamaciczna, czyli inaczej ektopowa, powoduje nie tylko ból brzucha, ale również miednicy. Jest to sytuacja, w której zarodek zagnieździł się w innym miejscu niż ściana macicy (np. w jajowodzie, jajniku lub jamie brzusznej). Ból jest:

 • stały, niezależnie od zmiany pozycji ciała,
 • silny, ostry oraz nasilający się,
 • może, ale nie musi, towarzyszyć mu krwawienie.


Nie można ignorować takich objawów, gdyż może dojść do pęknięcia jajowodu, które jest zagrożeniem dla życia kobiety. Potwierdzeniem wystąpienia ciąży pozamacicznej jest brak pęcherzyka ciążowego, widoczny na badaniu USG. Potrzebne jest także wykonanie pomiaru hCG – stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Jeżeli w ciągu doby nie wzrośnie od 60 do 100 procent, można potwierdzić ciążę pozamaciczną.

Ból jajnika w ciąży z powodu zapalenie jajników i jajowodów

Zapalenie jajników nazywa się również zapaleniem przydatków. Odczuwasz ból podobny do menstruacyjnego, po jednej lub po obu stronach brzucha. Zakażenie wynika z tego, że środowisko pochwy zmienia się w czasie ciąży i kobieta jest bardziej podatna na wszelkie infekcje. W tym przypadku chodzi o zakażenie bakteriami:

 • paciorkowca,
 • gronkowca,
 • dwoinki rzeżączki,
 • chlamydii,
 • E-coli.


Często podczas zapalenia przydatków występuje wysoka gorączka, uczucie bólu mięśni, stawów oraz ogólne osłabienie. Zapalenie można zdiagnozować, wykonując badanie USG i wymaz z pochwy. Leczenie polega na:

 • podawaniu antybiotyków lub
 • leków antywirusowych.

Ból jajnika w ciąży z powodu skrętu jajnika  

Kobieta w ciąży może cierpieć na skręt przydatków (jajnik wraz z jajowodami). Wynika to z tego, że narządy te w okresie ciąży powiększają się, co zwiększa ryzyko, że któryś z nich zakręci się wokół własnej osi, zaciskając szypułę, na której się znajduje. Ból jest:

 • kłujący i może obejmować nie tylko jajnik, ale i całą miednicę (przypomina kolkę),
 • towarzyszą mu wymioty,
 • nudności,
 • biegunka,
 • podwyższona temperatura ciała.


W zdiagnozowaniu skrętu przydatków pomaga badanie USG jamy brzusznej (trudno od razu rozpoznać problem, ponieważ jego objawy są bardzo podobne do zaburzeń żołądkowo-jelitowych). Wcześnie wykryte nie powinno spowodować żadnych powikłań lub komplikacji w ciąży.

Po przeprowadzeniu badań i wykluczeniu innych możliwych przyczyn stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg przeprowadza się laparoskopowo i nie zagraża on dziecku.

Ból jajnika w ciąży z powodu torbieli na jajnikach

Torbiele na jajnikach to woreczki wypełnione płynem ustrojowym, krwią, ropą lub wodą. Mogą pojawić się już przed ciążą, jak i na jej początku (na skutek zmiany gospodarki hormonalnej organizmu w pierwszych miesiącach ciąży). Czasem towarzyszy im lekki ból podbrzusza i delikatne plamienie. Z reguły samoistnie zanikają w trakcie ciąży. Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie stanowią dla niej zagrożenia, może zalecić usunięcie tej zmiany chirurgicznie już po urodzeniu dziecka. Zaleca się:

 • leżenie w łóżku i unikanie gwałtownych ruchów,
 • unikanie wysiłku fizycznego, ponieważ mogą one spowodować pęknięcie torbieli i prowadzić do zapalenia otrzewnej,
 • czasami konieczne jest podawanie antybiotyków oraz łagodnych środków przeciwbólowych i leczenie szpitalne.

Ból jajnika w ciąży a zapalenie dróg moczowych oraz pęcherza

Do powstania stanu zapalnego dochodzi wskutek infekcji bakteryjnej, wywołanej bakterią jelitową, taką jak:

 • Escherichia coli,
 • Staphylococcus,
 • Enterococcus.


Oprócz parcia na mocz i bolesnego wydalania go w bardzo małych ilościach możesz mieć ból brzucha oraz stan podgorączkowy.

W tej sytuacji skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Badanie moczu pozwoli stwierdzić, jakie drobnoustroje wywołały zapalenie oraz umożliwi dobór leków, na które bakterie są wrażliwe oraz o jednocześnie najwyższym możliwym poziomie bezpieczeństwa dla dziecka.

Zobacz także:

Ciąża wysokiego ryzyka. Czy jesteś nią zagrożona? [WIDEO]

zapalenie jajnika
Adobe Stock
Mama
Zapalenie przydatków - nie lekceważ tego bólu
Zapalenie przydatków nazywane jest też zapaleniem jajników. Nieleczone prowadzi nawet do niepłodności. Wyjaśniamy, jakie są jego objawy i jak je leczyć.

Jeżeli masz ostry, skurczowy ból w dole brzucha, mdłości i gorączkujesz, to koniecznie idź do lekarza. To może być zapalenie jajników - bardzo częsta przypadłość młodych kobiet. Nie lekceważ jej, gdyż nieleczona prowadzi do ciężkich powikłań jak np. niedrożność jajowodów. Stąd już tylko krok do kłopotów z zajściem w ciążę. Zapalenie przydatków to choroba młodych kobiet Zapalenie przydatków, określane też jest zapaleniem jajnika (jajniki wraz z jajowodami). Nie wyodrębnia się zapalenia jajnika i zapalenia jajowodów jako oddzielnych jednostek chorobowych, ponieważ stan zapalny z łatwością przenosi się z jednego narządu na drugi. Ma je jedna na 10 pacjentek zgłaszających się do ginekologa. Choroba atakuje młode, aktywne seksualnie kobiety w wieku 25–30 lat. Mniej narażone są na nią panie stosujące pigułki antykoncepcyjne. Dlaczego dochodzi do stanu zapalnego? Śluz szyjkowy, który wytwarza się pod wpływem estrogenów, chroni przed bakteriami wywołującymi zapalenia przydatków. Do ich infekcji dochodzi pod wpływem zakażenia: gronkowcem; paciorkowcem; bakteriami E. coli; dwoinkami rzeżączki; chlamydią. W 90 procentach przypadków dostają się one do jajników i jajowodów poprzez pochwę i macicę. Do zakażenia dochodzi, gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty, czyli w trakcie miesiączki, po porodzie, poronieniu, wyłyżeczkowaniu macicy i innych  zabiegach ginekologicznych oraz w efekcie założenia wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. Czasem bakterie "wędrują" poprzez krew z chorych migdałków, zatok, nieleczonych zębów lub z wyrostka robaczkowego. Objawy zapalenia przydatków Odczuwasz je po kilku dniach do około tygodnia od zakażenia. Jeżeli masz zapalenie jajników, zwykle pojawia się: nagły i silny ból brzucha , zwłaszcza gdy uciskasz podbrzusze; bolesne współżycie płciowe;...

torbiel jajnika
Adobe Stock
Mama
Torbiel jajnika (cysta) - objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Ból podbrzusza i zaburzenia miesiączkowania to jedne z objawów torbieli jajnika. Nieleczona może powodować wiele powikłań zdrowotnych, w tym nawet nowotwór jajnika. 

Torbiel na jajniku to częsta dolegliwość u kobiet młodych, w wieku rozrodczym. Najczęściej jest to łagodna zmiana i wystarczy regularna jej kontrola, a znika ona samoistnie po kilku cyklach miesiączkowych. Ale bywa też i tak, że torbiel może stać się groźna dla zdrowia kobiety. Dlatego nie można jej bagatelizować. Opisujemy, na czym polega torbiel jajnika i jak się ją leczy. Spis treści: Na czym polega torbiel jajnika Objawy torbieli jajnika Przyczyny powstawania torbieli jajnika Diagnoza torbieli jajnika Leczenie torbieli jajnika Rokowania w torbieli jajnika Na czym polega torbiel jajnika Torbiel jajnika, nazywana także cystą (z łac. cystis ovarii ) to wypełniona płynem surowiczym, krwią lub inną tkanką zmiana na jajniku. Może znajdować się we wnętrzu, na zewnątrz oraz w ścianie jajnika. Jest to zmiana o charakterze łagodnym, występująca na jednym lub obu jajnikach. Cysty dzielimy na:  torbiele endometrialne (torbiele czekoladowe), torbiele surowicze (torbiele proste np. torbiel pęcherzykowa, torbiel ciałka żółtego),  torbiele dermatoidalne (torbiele skórzaste). Torbiel jajnika może mieć wielkość zaledwie kilka milimetrów lub osiągać rozmiary pokaźnej pomarańczy. Małe, pojedyncze torbiele na jajnikach nie powodują z reguły dolegliwości odczuwanych przez kobietę. Duże torbiele na jajnikach mogą oznaczać kłopoty z zajściem w ciążę - niebezpieczne są zwłaszcza liczne cysty na obu jajnikach, ponieważ mogą doprowadzić do niepłodności. Istnieje także ryzyko, że mogą pęknąć i spowodować stan zapalny.  Objawy torbieli jajnika Objawy cysty na jajniku to: krwawienia występujące między okresami, zaburzenia miesiączkowania, bóle podbrzusza – często po tej stronie, gdzie znajduje się jajnik z torbielą, ból miednicy, ból pleców, ból podczas stosunku...

USG w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Co oznacza torbiel jajnika u płodu? Jak to się leczy?
Czy torbiel jest groźna dla płodu i noworodka? Czego może spodziewać się ciężarna, u której dziecka wykryto torbiel? Odpowiada ginekolog.

Torbiele jajników są częstymi guzami jamy brzusznej u noworodków. Prawie zawsze są zmianami łagodnymi, a ponad połowa z nich samoistnie znika jeszcze w łonie matki lub w pierwszych dniach życia dziecka. Jeśli u twojego dziecka wykryto torbiel jajnika, lekarz będzie uważnie obserwował, czy nie występują żadne komplikacje. Diagnoza torbieli jajników u płodu Do wykrycia torbieli u płodu wystarczy badanie ultrasonograficzne. Najczęściej rutynowe badanie USG w III trymestrze może uwidocznić zmiany w okolicy przydatków płodu. Czy przyszła mama powinna się martwić taką diagnozą? Ciężarna nie powinna przede wszystkim panikować. Dalsze postępowanie jest zależne od charakteru zmiany oraz od jej wielkości: zmiany bezechowe są łagodne i powstają w wyniku nadmiernej reakcji tkanki jajnika na stymulację hormonami matki. Do 2 cm są to zmiany fizjologiczne. Powyżej 2 cm są to zmiany patologiczne. W przypadku torbieli do 4-5 cm zaleca się postępowanie zachowawcze, tzn. obserwację ultrasonograficzną co 4 tygodnie.  zmiany niejednorodne - nie zawsze, ale mogą wiązać się, ze skręceniem przydatków.  Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o wadach wrodzonych. Czy torbiel jest to niebezpieczne dla dziecka?  Torbiel jajnika może ulec samoistnemu wchłonięciu (wg piśmiennictwa medycznego dotyczy to 40-85 proc. przypadków). Nie zauważono, by samowchłaniające się torbiele wpływały na zmiany hormonalne w późniejszym wieku, na dojrzewanie, czy rozród. Torbiel jest niebezpieczna w momencie, kiedy nie zostanie rozpoznany skręt przydatków lub zakończenie ciąży będzie zbyt ryzykowne dla życia dziecka i w efekcie czego dojdzie do autoamputacji jajników. Pozostałe powikłania torbieli u płodu : ucisk na inne narządy, uwięźnięcie torbieli w przepuklinie pachwinowej, dystocja brzuszna podczas porodu, zaburzenia oddychania w okresie noworodkowym ....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz