ból jajnika w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

8 przyczyn bólu jajnika w ciąży

Ból jajnika w ciąży może być naturalną reakcją organizmu na ciążę. Ale taki ból może też być sygnałem poważnych komplikacji – poronienia lub ciąży pozamacicznej, dlatego koniecznie trzeba wyjaśnić jego przyczynę.

Ból jajnika w ciąży najczęściej pojawia się po prawej lub lewej stronie podbrzusza, rzadko występuje po obu stronach. Może mieć wiele przyczyn – od zupełnie niegroźnych, związanych z rozrastaniem się macicy i jej uciskiem na sąsiadujące organy po mogące bezpośrednio zagrażać ciąży, jak poronienie lub przedwczesny poród. Powinnaś zgłosić to swojemu lekarzowi. Zobacz, co może być przyczyną bólu jajników w ciąży.

Spis treści:

Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży

Twój organizm przyzwyczaja się do nowych, ciążowych warunków. Możesz czuć lekkie, ciągnące lub kłujące bóle w podbrzuszu, które zbiegają się w czasie, w którym wypadałaby owulacja lub miesiączka. Wynika to z tego, że twoja macica „pamięta", że co miesiąc do tej pory się kurczyła. Teraz będzie się powiększać. Tak samo jest z jajnikami, które również zaprogramowane są do cyklu miesiączkowego i jajeczkowania i musi minąć trochę czasu, aby przestawiły się na funkcjonowanie w trakcie ciąży.

Ból jajników na początku ciąży może nasilać się podczas:

 • podnoszenia przedmiotów,
 • dźwigania,
 • zmiany pozycji,
 • oddawania moczu.
Do lekarza udaj się natychmiast, jeżeli dolegliwościom towarzyszą plamienie z dróg rodnych oraz podwyższona temperatura ciała.

Ból jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy

Ból brzucha w ciąży może być też wywołany rozciąganiem się więzadeł macicy pod wpływem rosnącej ilości progesteronu. W efekcie dochodzi do ucisku na narządy wewnętrzne leżące w bliskiej okolicy, co daje uczucie dyskomfortu. Zaleca się:

 • zmianę trybu życia na spoczynkową,
 • zaprzestanie dźwigania oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów,
 • stosowanie łagodnych środków rozkurczowych lub przeciwbólowych, po konsultacji z lekarzem i bezpiecznych dla rozwijającego się dziecka.

Ból jajnika w ciąży a poronienie

To może być objaw poronienia. W takim przypadku ból jest:

 • skurczowy i rozlewający się,
 • przypomina ból menstruacyjny, ale jest o wiele silniejszy,
 • towarzyszy mu na początku plamienie, następnie krwawienie z dróg rodnych.


Musisz jak najszybciej udać się do lekarza.

Jeżeli ból występuje w końcowym etapie ciąży i wiąże się ze słabnięciem lub nieodczuwaniem ruchów płodu, jak najszybciej jedź do szpitala!

Ból jajnika w ciąży a ciąża pozamaciczna 

Ciąża pozamaciczna, czyli inaczej ektopowa, powoduje nie tylko ból brzucha, ale również miednicy. Jest to sytuacja, w której zarodek zagnieździł się w innym miejscu niż ściana macicy (np. w jajowodzie, jajniku lub jamie brzusznej). Ból jest:

 • stały, niezależnie od zmiany pozycji ciała,
 • silny, ostry oraz nasilający się,
 • może, ale nie musi, towarzyszyć mu krwawienie.


Nie można ignorować takich objawów, gdyż może dojść do pęknięcia jajowodu, które jest zagrożeniem dla życia kobiety. Potwierdzeniem wystąpienia ciąży pozamacicznej jest brak pęcherzyka ciążowego, widoczny na badaniu USG. Potrzebne jest także wykonanie pomiaru hCG – stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Jeżeli w ciągu doby nie wzrośnie od 60 do 100 procent, można potwierdzić ciążę pozamaciczną.

Ból jajnika w ciąży z powodu zapalenie jajników i jajowodów

Zapalenie jajników nazywa się również zapaleniem przydatków. Odczuwasz ból podobny do menstruacyjnego, po jednej lub po obu stronach brzucha. Zakażenie wynika z tego, że środowisko pochwy zmienia się w czasie ciąży i kobieta jest bardziej podatna na wszelkie infekcje. W tym przypadku chodzi o zakażenie bakteriami:

 • paciorkowca,
 • gronkowca,
 • dwoinki rzeżączki,
 • chlamydii,
 • E-coli.


Często podczas zapalenia przydatków występuje wysoka gorączka, uczucie bólu mięśni, stawów oraz ogólne osłabienie. Zapalenie można zdiagnozować, wykonując badanie USG i wymaz z pochwy. Leczenie polega na:

 • podawaniu antybiotyków lub
 • leków antywirusowych.

Ból jajnika w ciąży z powodu skrętu jajnika  

Kobieta w ciąży może cierpieć na skręt przydatków (jajnik wraz z jajowodami). Wynika to z tego, że narządy te w okresie ciąży powiększają się, co zwiększa ryzyko, że któryś z nich zakręci się wokół własnej osi, zaciskając szypułę, na której się znajduje. Ból jest:

 • kłujący i może obejmować nie tylko jajnik, ale i całą miednicę (przypomina kolkę),
 • towarzyszą mu wymioty,
 • nudności,
 • biegunka,
 • podwyższona temperatura ciała.


W zdiagnozowaniu skrętu przydatków pomaga badanie USG jamy brzusznej (trudno od razu rozpoznać problem, ponieważ jego objawy są bardzo podobne do zaburzeń żołądkowo-jelitowych). Wcześnie wykryte nie powinno spowodować żadnych powikłań lub komplikacji w ciąży.

Po przeprowadzeniu badań i wykluczeniu innych możliwych przyczyn stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg przeprowadza się laparoskopowo i nie zagraża on dziecku.

Ból jajnika w ciąży z powodu torbieli na jajnikach

Torbiele na jajnikach to woreczki wypełnione płynem ustrojowym, krwią, ropą lub wodą. Mogą pojawić się już przed ciążą, jak i na jej początku (na skutek zmiany gospodarki hormonalnej organizmu w pierwszych miesiącach ciąży). Czasem towarzyszy im lekki ból podbrzusza i delikatne plamienie. Z reguły samoistnie zanikają w trakcie ciąży. Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie stanowią dla niej zagrożenia, może zalecić usunięcie tej zmiany chirurgicznie już po urodzeniu dziecka. Zaleca się:

 • leżenie w łóżku i unikanie gwałtownych ruchów,
 • unikanie wysiłku fizycznego, ponieważ mogą one spowodować pęknięcie torbieli i prowadzić do zapalenia otrzewnej,
 • czasami konieczne jest podawanie antybiotyków oraz łagodnych środków przeciwbólowych i leczenie szpitalne.

Ból jajnika w ciąży a zapalenie dróg moczowych oraz pęcherza

Do powstania stanu zapalnego dochodzi wskutek infekcji bakteryjnej, wywołanej bakterią jelitową, taką jak:

 • Escherichia coli,
 • Staphylococcus,
 • Enterococcus.


Oprócz parcia na mocz i bolesnego wydalania go w bardzo małych ilościach możesz mieć ból brzucha oraz stan podgorączkowy.

W tej sytuacji skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Badanie moczu pozwoli stwierdzić, jakie drobnoustroje wywołały zapalenie oraz umożliwi dobór leków, na które bakterie są wrażliwe oraz o jednocześnie najwyższym możliwym poziomie bezpieczeństwa dla dziecka.

Zobacz także:

Ciąża wysokiego ryzyka. Czy jesteś nią zagrożona? [WIDEO]

zapalenie jajnika
Adobe Stock
Mama
Zapalenie przydatków - nie lekceważ tego bólu
Zapalenie przydatków nazywane jest też zapaleniem jajników. Nieleczone prowadzi nawet do niepłodności. Wyjaśniamy, jakie są jego objawy i jak je leczyć.

Jeżeli masz ostry, skurczowy ból w dole brzucha, mdłości i gorączkujesz, to koniecznie idź do lekarza. To może być zapalenie jajników - bardzo częsta przypadłość młodych kobiet. Nie lekceważ jej, gdyż nieleczona prowadzi do ciężkich powikłań jak np. niedrożność jajowodów. Stąd już tylko krok do kłopotów z zajściem w ciążę. Zapalenie przydatków to choroba młodych kobiet Zapalenie przydatków, określane też jest zapaleniem jajnika (jajniki wraz z jajowodami). Nie wyodrębnia się zapalenia jajnika i zapalenia jajowodów jako oddzielnych jednostek chorobowych, ponieważ stan zapalny z łatwością przenosi się z jednego narządu na drugi. Ma je jedna na 10 pacjentek zgłaszających się do ginekologa. Choroba atakuje młode, aktywne seksualnie kobiety w wieku 25–30 lat. Mniej narażone są na nią panie stosujące pigułki antykoncepcyjne. Dlaczego dochodzi do stanu zapalnego? Śluz szyjkowy, który wytwarza się pod wpływem estrogenów, chroni przed bakteriami wywołującymi zapalenia przydatków. Do ich infekcji dochodzi pod wpływem zakażenia: gronkowcem; paciorkowcem; bakteriami E. coli; dwoinkami rzeżączki; chlamydią. W 90 procentach przypadków dostają się one do jajników i jajowodów poprzez pochwę i macicę. Do zakażenia dochodzi, gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty, czyli w trakcie miesiączki, po porodzie, poronieniu, wyłyżeczkowaniu macicy i innych  zabiegach ginekologicznych oraz w efekcie założenia wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. Czasem bakterie "wędrują" poprzez krew z chorych migdałków, zatok, nieleczonych zębów lub z wyrostka robaczkowego. Objawy zapalenia przydatków Odczuwasz je po kilku dniach do około tygodnia od zakażenia. Jeżeli masz zapalenie jajników, zwykle pojawia się: nagły i silny ból brzucha , zwłaszcza gdy uciskasz podbrzusze; bolesne współżycie płciowe;...

torbiel jajnika
Adobe Stock
Mama
Torbiel jajnika (cysta) - objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Ból podbrzusza i zaburzenia miesiączkowania to jedne z objawów torbieli jajnika. Nieleczona może powodować wiele powikłań zdrowotnych, w tym nawet nowotwór jajnika. 

Torbiel na jajniku to częsta dolegliwość u kobiet młodych, w wieku rozrodczym. Najczęściej jest to łagodna zmiana i wystarczy regularna jej kontrola, a znika ona samoistnie po kilku cyklach miesiączkowych. Ale bywa też i tak, że torbiel może stać się groźna dla zdrowia kobiety. Dlatego nie można jej bagatelizować. Opisujemy, na czym polega torbiel jajnika i jak się ją leczy. Spis treści: Na czym polega torbiel jajnika Objawy torbieli jajnika Przyczyny powstawania torbieli jajnika Diagnoza torbieli jajnika Leczenie torbieli jajnika Rokowania w torbieli jajnika Na czym polega torbiel jajnika Torbiel jajnika, nazywana także cystą (z łac. cystis ovarii ) to wypełniona płynem surowiczym, krwią lub inną tkanką zmiana na jajniku. Może znajdować się we wnętrzu, na zewnątrz oraz w ścianie jajnika. Jest to zmiana o charakterze łagodnym, występująca na jednym lub obu jajnikach. Cysty dzielimy na:  torbiele endometrialne (torbiele czekoladowe), torbiele surowicze (torbiele proste np. torbiel pęcherzykowa, torbiel ciałka żółtego),  torbiele dermatoidalne (torbiele skórzaste). Torbiel jajnika może mieć wielkość zaledwie kilka milimetrów lub osiągać rozmiary pokaźnej pomarańczy. Małe, pojedyncze torbiele na jajnikach nie powodują z reguły dolegliwości odczuwanych przez kobietę. Duże torbiele na jajnikach mogą oznaczać kłopoty z zajściem w ciążę - niebezpieczne są zwłaszcza liczne cysty na obu jajnikach, ponieważ mogą doprowadzić do niepłodności. Istnieje także ryzyko, że mogą pęknąć i spowodować stan zapalny.  Objawy torbieli jajnika Objawy cysty na jajniku to: krwawienia występujące między okresami, zaburzenia miesiączkowania, bóle podbrzusza – często po tej stronie, gdzie znajduje się jajnik z torbielą, ból miednicy, ból pleców, ból podczas stosunku...

USG w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Co oznacza torbiel jajnika u płodu? Jak to się leczy?
Czy torbiel jest groźna dla płodu i noworodka? Czego może spodziewać się ciężarna, u której dziecka wykryto torbiel? Odpowiada ginekolog.

Torbiele jajników są częstymi guzami jamy brzusznej u noworodków. Prawie zawsze są zmianami łagodnymi, a ponad połowa z nich samoistnie znika jeszcze w łonie matki lub w pierwszych dniach życia dziecka. Jeśli u twojego dziecka wykryto torbiel jajnika, lekarz będzie uważnie obserwował, czy nie występują żadne komplikacje. Diagnoza torbieli jajników u płodu Do wykrycia torbieli u płodu wystarczy badanie ultrasonograficzne. Najczęściej rutynowe badanie USG w III trymestrze może uwidocznić zmiany w okolicy przydatków płodu. Czy przyszła mama powinna się martwić taką diagnozą? Ciężarna nie powinna przede wszystkim panikować. Dalsze postępowanie jest zależne od charakteru zmiany oraz od jej wielkości: zmiany bezechowe są łagodne i powstają w wyniku nadmiernej reakcji tkanki jajnika na stymulację hormonami matki. Do 2 cm są to zmiany fizjologiczne. Powyżej 2 cm są to zmiany patologiczne. W przypadku torbieli do 4-5 cm zaleca się postępowanie zachowawcze, tzn. obserwację ultrasonograficzną co 4 tygodnie.  zmiany niejednorodne - nie zawsze, ale mogą wiązać się, ze skręceniem przydatków.  Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o wadach wrodzonych. Czy torbiel jest to niebezpieczne dla dziecka?  Torbiel jajnika może ulec samoistnemu wchłonięciu (wg piśmiennictwa medycznego dotyczy to 40-85 proc. przypadków). Nie zauważono, by samowchłaniające się torbiele wpływały na zmiany hormonalne w późniejszym wieku, na dojrzewanie, czy rozród. Torbiel jest niebezpieczna w momencie, kiedy nie zostanie rozpoznany skręt przydatków lub zakończenie ciąży będzie zbyt ryzykowne dla życia dziecka i w efekcie czego dojdzie do autoamputacji jajników. Pozostałe powikłania torbieli u płodu : ucisk na inne narządy, uwięźnięcie torbieli w przepuklinie pachwinowej, dystocja brzuszna podczas porodu, zaburzenia oddychania w okresie noworodkowym ....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz