Reklama

Ból krocza w ciąży może pojawić się przy chodzeniu, siadaniu, wstawaniu oraz innej aktywności fizycznej. Krocze w ciąży boli, bo w wyniku działania hormonów następuje poluzowanie więzadeł. Z kolei pod koniec ciąży organizm przygotowuje się do porodu i ból krocza może promieniować nawet na biodra i plecy. Zdarza się jednak, że bolące krocze zwiastuje poważniejsze problemy, np. infekcje albo nawet zagrożenie poronieniem.

Reklama

Ból krocza w ciąży:

Przyczyny bólu krocza w ciąży

Ból krocza w ciąży może mieć różne przyczyny, ale zazwyczaj jest normalnym objawem ciąży − ciało przygotowuje się do porodu, a więzadła spojenia łonowego i stawy krzyżowo-biodrowe rozluźniają się. Jeśli bólowi w okolicach krocza towarzyszą inne niepokojące objawy (np. gorączka, swędzenie, krwawienie), może to oznaczać:

Bolące krocze w ciąży może wskazywać też na:

  • rozejście spojenia łonowego. Dochodzi do niego, gdy ruchomość kości miednicy i zmiękczenie więzadeł są nadmierne. Rozejście się spojenia łonowego utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia poród naturalny. Problem ten dotyczy ok. 1 na 800 ciężarnych. Charakterystyczne objawy rozejścia spojenia łonowego to właśnie ból krocza przy chodzeniu oraz tzw. kaczkowaty chód.
  • krwiak pozałonowy - jest to stan wymagający natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Na krwiak pozałonowy wskazuje bardzo silny ból krocza w ciąży, zwiększający się podczas ruchu oraz podwyższona temperatura ciała.

Ból krocza na początku ciąży

Ból krocza w pierwszych tygodniach ciąży przypomina ból miesiączkowy i jest spowodowany działaniem hormonów przygotowujących ciało kobiety do zmian. Czasem ból w kroczu towarzyszy plamieniu implantacyjnemu i oznacza, że zarodek właśnie zagnieżdża się w macicy.

Ból krocza pod koniec ciąży

Ból krocza pod koniec ciąży (w trzecim trymestrze) to normalny objaw wynikający ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie w tym czasie. Pod ich wpływem więzadła zmiękczają się, a kości miednicy zyskują większą wzajemną ruchomość. Więzadła ulegają poluzowaniu przede wszystkim w miejscu spojenia łonowego i w okolicach stawów krzyżowo-biodrowych. Dzięki temu główka dziecka w czasie porodu będzie mogła zmieścić się w miednicy. Także sama główka dziecka, która obniża się na krótko przed porodem, może powodować ucisk, a to z kolei wywołuje ból krocza, kłucie w pochwie i ogólny dyskomfort.

Ból krocza w ciąży przy chodzeniu

Ból krocza podczas chodzenia może sygnalizować wspomniane już rozejście spojenia łonowego, dlatego koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Przyczyna bólu w kroczu, kiedy chodzisz, może jednak być też prozaiczna i niegroźna. Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży, a zwłaszcza pod koniec ciąży, nacisk główki dziecka stopniowo się zwiększa. Ból krocza może więc nasilać się nie tylko przy chodzeniu, ale i podczas siadania, wstawania czy pływania. Aby zmniejszyć dolegliwości i złagodzić ból krocza, unikaj dłuższej aktywności fizycznej, pod żadnym pozorem też nie dźwigaj ciężarów (np. zakupów).

Bolące krocze w ciąży – kiedy iść do lekarza?

Jeśli coś cię martwi w przebiegu ciąży, powiedz o tym ginekologowi. Dotyczy to także bólu krocza. Do lekarza idź koniecznie, gdy ból krocza w ciąży występuje z innymi objawami, takimi jak:

W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) oraz kardiotokograficznego (KTG).

Jeśli ból jest trudny do zniesienia, lekarz może zalecić przyjmowanie paracetamolu i oszczędny tryb życia. Dolegliwości możesz nieco zmniejszyć, stosując (pod kontrolą lekarza) specjalne pasy, które zapewniają stabilizację macicy. Pamiętaj też, że w diecie ciężarnej powinny znajdować się produkty zawierające żelatynę (wspiera umacnianie chrząstkozrostów).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama