brak owulacji
fot. Adobe Stock

Brak owulacji – czym się objawia i jak się go leczy

Często powtarzający się brak owulacji może być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę. Cykl bezowulacyjny jest to cykl, w którym nie dochodzi do jajeczkowania, a co za tym idzie – nie ma szans na zapłodnienie.
brak owulacji
fot. Adobe Stock
Brak owulacji jest całkowicie normalny w czasie dojrzewania i po porodzie. Wiele kobiet nawet nie wie, że mają cykle bezowulacyjne. Dopiero kiedy pojawiają się problemy z płodnością i mimo starań nie zachodzą w ciążę, zaczynają zastanawiać się, czy przyczyną kłopotów nie są przypadkiem cykle bezowulacyjne. Brak owulacji  pozbawia szans na zapłodnienie. Na szczęście medycyna jest w stanie pomóc.

Spis treści:

Cykl bezowulacyjny to nie choroba

Cykl bezowulacyjny nie jest chorobą, ale objawem zaburzeń, które pojawiają się w organizmie kobiety. Cykl bezowulacyjny, zwany też brakiem owulacji, oznacza, że nie pękł pęcherzyk Graafa i nie wydostała się z niego komórka jajowa – wyjaśnia ekspertka ds. kobiecej płodności Aleksandra Demiańczyk.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Brak owulacji – objawy

Cykl miesiączkowy składa się z czterech etapów następujących kolejno po sobie, czyli menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. W cyklu bezowulacyjnym występują tylko dwa pierwsze etapy.

Do objawów cyklu bezowulacyjnego (nazywanego także anowulacją) należą:
 • nieregularne cykle miesiączkowe – krótsze ok. 21-24 dni lub dłuższe ok. 35 dni,
 • brak podwyższonej temperatury ciała podczas jajeczkowania,
 • brak bólu w podbrzuszu, towarzyszącego czasami owulacji,
 • obecność gęstego, lepkiego i białego śluzu, który nie zmienia się w „płodny’’ – przejrzysty, mokry lub rozciągliwy,
 • obniżone libido,
 • bardzo skąpe krwawienie miesiączkowe w postaci plamienia.
Brak owulacji jest całkowicie normalny u młodych dziewcząt przed okresem dojrzewania i u kobiet po menopauzie.

Cykl bezowulacyjny – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn braku owulacji należą:
 • zespół policystycznych jajników (PCOS),
 • choroby przysadki mózgowej i podwzgórza (produkują hormony stymulujące dojrzewanie komórek jajowych) w postaci niedoczynności, stanów zapalnych, guzów,
 • otyłość,
 • znaczna niedowaga,
 • anoreksja,
 • wysoki poziom prolaktyny występujący po porodzie,
 • hiperprolaktynemia,
 • choroby tarczycy,
 • nadprodukcja androgenów (hormonów męskich),
 • guzy, włókniaki, torbiel jajnika,
 • zapalenie przydatków,
 • stosowanie leków przeciwhistaminowych, przeciwwymiotnych lub psychotropowych.

Ogromne znaczenie dla regularności cykli i występowania owulacji ma także stres psychiczny, nerwice, depresja i styl życia. Problem cykli bezowulacyjnych często dotyczy kobiet po 35. roku życia, po porodzie oraz po wieloletnim przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Brak owulacji a okres

Brak jajeczkowania i cykl bezowulacyjny mogą, ale nie muszą, blokować miesiączkę. – Krwawienie może wystąpić w spodziewanym terminie lub z przesunięciem. A to oznacza, że na tej podstawie kobieta nie może mieć pewności, czy cykl był bezowulacyjny, czy nie – wyjaśnia ekspertka.
Fakt, że mimo braku jajeczkowania możesz regularnie miesiączkować, powoduje, że cykl bezowulacyjny trudno rozpoznać.

Brak owulacji – diagnozowanie

U zdrowej kobiety mogą wystąpić cykle bezowulacyjne – czasem zdarza się to raz, dwa razy w roku. Jeżeli jednak większość cykli charakteryzuje się brakiem owulacji, konieczna jest konsultacja medyczna i podjęcie właściwego leczenia.

Aby sprawdzić, czy masz jajeczkowanie, można wykonać test owulacyjny. Mierzy on poziom hormonu luteinizującego LH w moczu. Ma on wpływ na uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Najwyższe stężenie LH we krwi ma miejsce tuż przed jajeczkowaniem.

W celu postawienia diagnozy, oprócz wizyty u ginekologa, będzie także potrzebna konsultacja endokrynologiczna i wykonanie badań określających poziom hormonów – tarczycy i płciowych.

– Przy powtarzających się cyklach bezowulacyjnych warto także zbadać stężenie prolaktyny we krwi. To proste badanie mogące potwierdzić lub wykluczyć przyczynę braku owulacji – radzi ekspertka ds. płodności kobiecej.

Brak owulacji – leczenie

Leczenie cyklu bezowulacyjnego polega na farmakologicznej regulacji zaburzonej gospodarki hormonalnej. Można pobudzić organizm do owulacji za pomocą środków farmakologicznych doustnych lub w zastrzykach. W niektórych przypadkach, np. w torbielach jajników, konieczne jest także wykonanie zabiegu chirurgicznego w postaci laparoskopii ze względu na obecność zmian w narządach rodnych kobiety.

Podjęcie odpowiedniego leczenia przynosi pozytywne skutki u większości kobiet, u których zdiagnozowano brak owulacji. Leczenie trwa około pół roku.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy