Przeziębienie u dziecka
fot. Fotolia

Czy witamina C leczy przeziębienie? Zaskakujące opinie lekarzy!

Kaszel, katar, drapanie w gardle, niewielki wzrost temperatury – to objawy przeziębienia. Zwykle od razu podajemy dziecku witaminę C. Czy witamina C pomoże?
Katarzyna Pinkosz
Przeziębienie u dziecka
fot. Fotolia
Najpierw: ulotka witaminy C. Zgodnie z ulotką, witamina C, czyli kwas askorbinowy, jest zalecana w:
  • stanach niedoboru witaminy C (z powodu diety),
  • zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C (intensywny wysiłek fizyczny, okres rekonwalescencji, zmniejszona odporność, palenie papierosów, nadczynność tarczycy, próchnica).
Wspomagająco witamina C – zgodnie z ulotką – jest polecana w:
  • przeziębieniu
  • grypie,
  • astmie,
  • miażdżycy,
  • utrudnionym gojeniu ran.

Witamina C: przed i w trakcie przeziębienia

Czy w takim razie warto ją podawać przy przeziębieniu u dziecka?
– Jeśli samochód nie ma benzyny, to nie pojedzie. Ale czy gdy dolejemy dwa razy więcej benzyny, to będzie jechać dwa razy szybciej? Nie. Podobnie jest z witaminą C. Jeśli dziecku jej brakuje, to podawanie jej bardzo je wzmocni. Ale jeśli ma jej odpowiednią ilość, to nie jest to potrzebne, bo jej nadmiar i tak dziecko wysiusia – mówi dr Ernest Kuchar, lekarz pediatra.
Najlepszym źródłem witaminy C są owoce i warzywa, takie jak maliny, truskawki, porzeczki, pomarańcze, mandarynki, cytryny, owoce dzikiej róży, natka pietruszki. Dlatego jeśli dziecko je warzywa, owoce (lub pije z nich soki) nie ma niedoborów witaminy C. Nie potrzeba jej więc podawać. - 
- Nasza wiara w to, że jak coś podamy dziecku, to je wzmocnimy, a jak podamy jeszcze więcej, to jeszcze bardziej wzmocnimy, jest nieracjonalna. Jak czegoś jest za mało, to źle, ale jak za dużo: to też niedobrze i niepotrzebnie – dodaje dr Kuchar.

Czytaj też: Rosół na przeziębienie? Ta odpowiedź cię zaskoczy!
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Wyniki badań: witamina C i przeziębienie

Po analizie badań klinicznych stwierdzono, że przyjmowanie witaminy C w czasie przeziębienia ani nie skraca, ani nie łagodzi jego objawów. Jeśli zaś chodzi o przyjmowanie profilaktyczne, to witamina C skraca czas trwania przeziębienia o 8% u dorosłych i 14% u dzieci. Oznacza to, że dorosły, który profilaktycznie przyjmuje ok. 200 mcg witaminy C będzie przeziębiony w ciągu roku przez 11 dni (zamiast 12). Dziecko przeziębia się częściej niż dorosły. Dzięki przyjmowaniu profilaktycznie witaminy C będzie przeziębione - statystycznie, jak stwierdzili naukowcy - przez 24 dni zamiast 28 (gdyby nie przyjmowało witaminy C).
- Jednak długie podawanie bez potrzeby dużej ilości witaminy C może spowodować kamicę nerkową – dodaje dr Kuchar.

Suplementy z witaminami dla dzieci - sprawdź opinie

Podawać czy nie?

Czy więc w czasie przeziębienia warto podawać dziecku witaminę C? Nie ma to dużego sensu, ale – co podkreślają lekarze – nie zaszkodzi. Jeśli zaś chodzi o podawanie dziecku przez długi czas witaminy C profilaktycznie, to co prawda może to skrócić czas przeziębienia, ale też może zaszkodzić (zwłaszcza podawanie w dużych ilościach). Dlatego lepiej zadbać o to, by dziecko jadło owoce i warzywa.

Czytaj też: Sok z buraka - lepszy niż syrop z cebuli!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy