Mama publikuje zdjęcie dziecka na Facebooku
fot. Fotolia

Publikujesz zdjęcia swoich dzieci na Facebooku? Możesz zaszkodzić... sobie

Według najnowszych badań, mamy, które publikują na Facebooku zdjęcia dzieci mogą mieć objawy depresji! Należysz do tej grupy?
Hanna Szczesiak
Mama publikuje zdjęcie dziecka na Facebooku
fot. Fotolia

Dodawanie zdjęć na Facebooku może powodować depresję

Badanie zostało przeprowadzone na grupie wykształconych, w większości zamężnych kobiet, pracujących zawodowo mieszkanek Środkowo-Zachodnich Stanów Zjednoczonych. Aż 98 procent z nich publikowało na Facebooku zdjęcia swoich dzieci. Średnio, pierwsze zdjęcie pojawiało się już tydzień po narodzinach. Co więcej, 80 procent mam ustawiło jako główne zdjęcie z dzieckiem. Większość z nich stwierdziła, że "dziecko jest kluczowe dla ich tożsamości, przynajmniej teraz" - mówi autorka badania, Sarah  Schoppe-Sullivan.

Wyniki badania są wyjątkowo smutne: mamy, które publikują wiele zdjęć dzieci na Facebooku, po 9 miesiącach macierzyństwa mogą mieć objawy depresji – w przeciwieństwie do mam, które nie upubliczniają zbyt często zdjęć swoich pociech.
Redakcja poleca: Dzieci też borykają się z depresją - film
Kiedy dziecko dojrzewa, pogorszenia nastroju wydają się normalne. Może być smutne z powodu słabszej oceny w szkole lub przeżywać pierwszy zawód miłosny. Jednak gdy stan zniechęcenia utrzymuje się dłużej lub się nasila, warto udać się do specjalisty, bo to może być depresja.

Mamy żyją pod ciągłą presją

To, co powoduje u mam depresję, to nie samo publikowanie zdjęć. Kluczową kwestią są wymagania i presja wywierana na młodych mamach. Społeczeństwo oczekuje, że zdjęcia będą "idealne" i to, jak zdjęcie jest odebrane przez znajomych, wywołuje silną reakcję emocjonalną mamy. Jeśli zdjęcie nie ma zbyt wielu lajków czy komentarzy, mamy czują się smutne i przygnębione.

"Jeśli mama publikuje na Facebooku zdjęcie, żeby zdobyć potwierdzenie, że robi wszystko dobrze i nie dostaje tylu pozytywnych komentarzy czy lajków, ilu oczekuje, to może być dla niej problem. Zaczyna czuć się jeszcze gorzej" – wyjaśnia  Schoppe-Sullivan. "Dzielenie się zdjęciami dzieci jest wspaniałe, ale oczekiwanie potwierdzenia, że jest się dobrą mamą, jest ryzykowne" – dodaje.

Zastanów się dwa razy przed publikacją zdjęcia

Zanim zaczniecie usuwać zdjęcia swoich pociech (albo nawet dezaktywować konta), pomyślcie, że grupa, na której przeprowadzono badanie, jest specyficzna. Przede wszystkim – prawdopodobnie żadna z Was nie jest mamą mieszkającą w Środkowo-Zachodnich Stanach Zjednoczonych. Być może nie pracujecie zawodowo, nie jesteście zamężne lub samotnie wychowujecie dzieci – to od razu zmienia perspektywę! Mimo to, dzięki temu badaniu warto się zastanowić nad tym, co publikujemy na Facebooku i dlaczego to robimy. Przyznajcie, kiedy zdjęcie waszego maluszka nie jest zbyt popularne wśród znajomych, nie jest wam przykro? Być może warto zwolnić z dodawanymi zdjęciami... Na pewno jesteście wspaniałymi mamami i nie potrzebujecie lajków!

Czytaj także: Facebook atakowany tysiącami zdjęć mamusiek
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy