Reklama

Kupa noworodka i siusiu to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu i zdrowiu dziecka. Czy kryje jakieś tajemnice? W ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie dziecko wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). W kolejnych dobach pojawiają się stolce przejściowe, mogą być zielonkawe. Warto więc wiedzieć:

Reklama

a także:

Ile razy dziennie noworodek robi kupę?

Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilka razy w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 razy na dobę (np. po każdym karmieniu z piersi) – nie trzeba się tym niepokoić, o ile dziecko przybiera na wadze. Są również dzieci, które robią kupę raz na kilka dni. O zaparciu u noworodka mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko robi kupkę nie tylko rzadziej, ale również z wyraźnym trudem. Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie.

Czego oczekiwać po kupie noworodka?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcej

Kupka niemowlaka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna z widocznymi grudkami. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli noworodek pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupę bladożółtą. Kiedy dziecko jest karmione tylko mlekiem modyfikowanym, stolec ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i może być bardziej zwarty. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupa bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią.

Jaki jest zapach kupy noworodka?

Niemowlęca kupa ma naturalnie dosyć wyraźny, kwaśny zapach. To dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które, rozkładając cukry, wytwarzają kwas mlekowy. Ma to działanie ochronne.

Co może niepokoić w wyglądzie kupy noworodka?

Jeśli karmisz piersią, nie martw się, że dziecko cały czas robi luźną, wodnistą kupę. Pokarm mamy ma właściwości lekko przeczyszczające. Kupa bywa niekiedy zielonkawa, bo jej powierzchnia utlenia się. Czasem dziecko robi zieloną kupę, gdy podajesz preparaty lub mieszankę z żelazem. Twoją uwagę powinien zwrócić śluz, smużki krwi lub ropy, a także kolor biały lub czarny, a także sytuacja, gdy noworodek nie robi kupki wcale, mimo że wcześniej rytm wypróżnienia był regularny.

Czy niemowlak może mieć zaparcia?

Gdy noworodek robi kupę twardą i zbitą, z dużym wysiłkiem, a przy tym płacze, można już mówić o zaparciu. Skąd biorą się zaparcia u niemowląt i jak pomóc dziecku?

  • Dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki praktycznie nie miewają problemów z zaparciami.
  • Mleko modyfikowane częściej powoduje kłopoty, bo jest trudniejsze do strawienia dla dziecka. Niemowlę może reagować zaparciem, gdy ma alergię pokarmową, np. na białko mleka krowiego. Konieczna jest zmiana mieszanki na preparat dla alergików – pod kontrolą pediatry. Jeśli powodem nie jest alergia, lekarz może zalecić podawanie laktulozy w syropie albo zmianę mleka.
  • Problemy z kupą pojawiają się też, gdy dziecko gorączkuje lub za mało pije. Winne może być też przedawkowanie witaminy D.
  • Nie wkładaj do pupy termometru, by pomóc w załatwieniu się, bo możesz uszkodzić tkanki. Dziecko może uzależnić się od takiej stymulacji i będzie mu coraz trudniej robić kupę. Pomagaj z zewnątrz, masując brzuszek, podkurczając nóżki malucha, robiąc ciepły okład lub relaksującą kąpiel.

Idź do lekarza, gdy zaparcia nie ustępują, towarzyszy im gorszy apetyt, drażliwość, zmiany skórne, wymioty, słabe przybieranie na wadze, nasilone ulewania, wzdęcia. Może to być sygnał choroby. Pediatra musi zbadać dziecko. Lekarz musi też obejrzeć dziecko, które robi kupkę ze śluzem, ze smużkami krwi albo z ropą.

Jak dużo siusia noworodek?

W pierwszych dniach dziecko mało siusia. Sytuacja zmienia się od około trzeciej doby – pieluszka jest moczona kilkanaście razy dziennie, nawet do 20 razy! Gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, może robić siusiu rzadziej. Ważnym sygnałem dla rodzica jest zarówno kolor moczu jak i zapach uryny.

Od czego zależy kolor moczu noworodka?

Najpierw barwa jest jasna. Staje się jednak intensywniejsza, jeśli noworodek ma żółtaczkę. Czasem na mokrych pieluszkach widać różowo-ceglaste plamy. To efekt dużej ilości moczanów. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, mocz powinien być przejrzysty i mieć kolor słomkowy. Dzieci karmione mieszanką mają siusiu o nieco intensywniejszej barwie.

Czym pachnie mocz noworodka?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Normy wyników badań Czytaj więcej

U niemowląt karmionych piersią zapach moczu jest słabo wyczuwalny, a gdy dziecko pije mieszankę – mocniejszy. Jeśli zauważyłaś nagłą zmianę koloru lub zapachu moczu, skonsultuj się ze specjalistą. Zastanów się, czy są jeszcze inne objawy świadczące o nieprawidłowościach. Najczęściej intensywniejszy kolor i zapach moczu pojawia się wraz z odwodnieniem lub pochodzi z długo niezmienianej pieluszki

Brzydki zapach i zmętnienie to ważne sygnały, zwłaszcza gdy noworodek płacze przy siusianiu. To znak, że boli! Tak może objawiać się infekcja układu moczowego, więc idź do lekarza. Musisz to zrobić także, gdy w moczu widać krew.

Jak pobrać mocz od noworodka?

Kup w aptece pojemnik lub specjalne torebki. Umyj pupę wodą z mydłem, przyklej torebkę, przykryj noworodka i podaj picie lub pierś. Do pojemniczka złap środkowy strumień moczu. Często zmieniaj pieluszkę, bo pupa dziecka jest skłonna do odparzeń.

Zobacz także:

Reklama

Konsultacja merytoryczna

mgr Malwina Sierzan

Położna środowiskowa, pedagożka, doradczyni chustonoszenia. Przygotowuje kobiety do porodu, wspiera mamy w opiece nad noworodkiem
 
Reklama
Reklama
Reklama