Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią

Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.
Zastanawiasz się, jak odstawić dziecko od karmienia piersią, oszczędzając mu przy tym stresu, a sobie nerwów? Jeżeli jesteś już zdecydowana na ten krok, to przede wszystkim nie przeznaczaj na zakończenie karmienia piersią tylko jednego dnia, ani nawet tylko jednego tygodnia. Pamiętaj, że łagodne odstawianie dziecka od piersi to długi proces – powolne kończenie karmienia niesie korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla mamy – mówi Magdalena Komsta, psycholożka, promotorka karmienia piersią, autorka bloga Wymagajace.pl i prowadząca warsztaty o karmieniu piersią

Odstawienie od karmienia piersią jest procesem

Decydując się na zakończenie drogi mlecznej z dnia na dzień, nie unikniesz płaczu dziecka i bólu związanego z zastojem mleka w piersiach. Robiąc to stopniowo, coraz bardziej ograniczając liczbę i czas poszczególnych karmień, pozwolisz dziecku i sobie przyzwyczaić się do nowej sytuacji. 

Korzyści powolnego odstawiania dziecka od karmienia piersią

Dla dziecka:
  • pozwala się oswoić z nową sytuacją,
  • pozwala się przyzwyczaić i zaakceptować.

Dla mamy:

Zasady odstawiania dziecka od karmienia piersią

Magdalena Komsta podaje cztery zasady, według których najlepiej jest przejść przez proces odstawienia dziecka od piersi. Oto one:

1. Nie odmawiaj piersi, nie proponuj

Pierwsza podstawowa zasada przy łagodnym kończeniu drogi mlecznej brzmi: „Nie odmawiaj, nie proponuj”. Czyli nie odmawiamy dziecku na jego prośbę, żeby podać mu mleko, ale z drugiej strony nie wychodzimy same z inicjatywą – tłumaczy Magdalena Komsta. – To wymaga trochę kreatywności od mamy, która do tej pory zaspokajała różne potrzeby dziecka poprzez karmienie piersią. Od teraz, np. kiedy dziecko się uderzy i płacze, to mama najpierw musi spróbować pocieszyć je w inny sposób niż poprzez podanie piersi.

Zobacz także: Magdalena Komsta o metodzie Tracy Hogg

2. Zmień nieco domowe rytuały

Drugą zasadą łagodnego odstawiania dziecka od piersi będzie lekkie zmodyfikowanie domowych rytuałów, np. usypiania, tak, by karmienie piersią odgrywało w nich coraz mniejszą rolę. Warto przede wszystkim włączyć w te rytuały tatę albo poszerzyć je o inne formy bliskości. 

– Przykładowo, jeżeli mama chce już niedługo odstawić dziecko od nocnego karmienia piersią, to już teraz powinna wprowadzić do wieczornego rytuału także inną wyciszającą aktywność, np. czytanie książeczki lub delikatny masaż. Tak, żeby jeszcze zanim „zabierzemy” mu karmienie przed spaniem, dać mu jakąś inną strategię łagodnego wyciszenia się – radzi ekspertka.

3. Rezygnuj tylko z jednego karmienia na raz

Według psycholożki łagodne odstawianie dziecka od piersi polega na tym, że należy rezygnować tylko z jednego karmienia na raz. Dzięki temu jest ono rozłożone w czasie i możemy obserwować reakcje maluszka. 

– Z mojego doświadczenia i doświadczenia uczestniczek warsztatów, które prowadzę, najtrudniejsze do odstawienia są karmienia nocne, a także ostatnie karmienie przed snem dziecka i pierwsze karmienie tuż po obudzeniu. To są karmienia, które raczej zostawiamy sobie na sam koniec. Najpierw zmniejszamy liczbę karmień dziennych – mówi Magdalena Komsta. 

Pamiętajmy też, że zmniejszanie liczby karmień w ciągu doby wcale nie musi oznaczać definitywnego zakończenia karmienia piersią. Nie ma żadnych powodów: ani emocjonalnych, ani zdrowotnych, aby mama nie mogła karmić swojego dziecka nawet po 2. roku życia. Co więcej, z każdym miesiącem karmienia spada ryzyko zachorowania na raka piersi czy raka jajników. Choć wiele kobiet stawia sobie granicę karmienia na okolicę pierwszych urodzin dziecka, wcale nie musi się temu podporządkowywać. Ostawienie rocznego dziecka od karmienia piersią nie jest żadnym przymusem. Ważne, by zrobić to w momencie, gdy zarówno mama, jak i dziecko, są na to gotowi. 

4. Zapewnij bliskość dziecku w trakcie odstawiania od piersi

Ekspertka ostrzega, że często odstawianie od piersi dziecka poniżej 1,5 roku życia, jest jednak okupione mniejszym lub większym płaczem. – Warto przy tym pamiętać, że czym innym jest płacz w ramionach mamy, a czym innym: samotny płacz w łóżeczku – dodaje. 

Nie dajmy sobie zatem wmówić bzdur, że w okresie odstawiania dziecka od piersi lepiej go „nie rozdrażniać” noszeniem, tuleniem i kołysaniem. – Jest wręcz przeciwnie. Bardzo ważne jest, aby tę bliskość fizyczną wynikającą ze ssania piersi, zastąpić inną bliskością fizyczną: noszeniem, kołysaniem, tuleniem. To dla dziecka jest bardzo ważne w tym momencie – tłumaczy Magdalena Komsta.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy