Lovela
Adobe Stock
Pielęgnacja

Jakie ubranka powinny znaleźć się w wyprawce dla malucha i jak o nie dbać? Podpowiadamy!

Słodkie, maleńkie, urocze i… niejednokrotnie budzą pytania o przeznaczenie i pielęgnację. Mowa o niemowlęcych ubrankach. Ile ciuszków i jakie konkretnie są niezbędne maleństwu? Dlaczego koronkowa sukienka czy elastyczne dżinsy dla noworodka to nienajlepszy pomysł oraz w czym i jak prać ubranka, by były przyjazne dla skóry dziecka i by nie zniszczyć tkaniny? Podpowiadamy!

AdvertisementWielu rodziców, jeszcze kiedy maluch mieszka w brzuchu mamy, skupia się na skompletowaniu niezbędnych po jego przyjściu na świat akcesoriów. Jednym z podstawowych elementów takiej wyprawki noworodka są ubranka. Przygotowując się na powitanie dzidziusia, warto w tym temacie pamiętać o kilku prostych zasadach.

Delikatna i wrażliwa skóra niemowlaka

Skóra bobasa jest nawet do 5 razy cieńsza niż skóra dorosłych. Ponadto keranocyty, czyli komórki naskórka, są ułożone tu luźniej niż na skórze osób dorosłych, dlatego wszelkie substancje, także te niekorzystne, mogą o wiele łatwiej w nią wniknąć. Ponieważ naczynia krwionośne u malucha znajdują się bliżej skóry, środkom tym łatwiej również przeniknąć do krwioobiegu. Co więcej, płaszcz hydrolipidowy, a więc warstwa ochronna na skórze niemowlęcia, nie jest jeszcze w pełni wykształcony, co czyni ją dodatkowo szczególnie wrażliwą. Zarówno na działanie czynników zewnętrznych – takich jak wiatr, mróz, słońce czy alergeny – jak i tych bardziej prozaicznych elementów, jak np. kosmetyków, tkanin czy detergentów, w których są  prane. Dlatego właśnie skóra małego dziecka wymaga aż tak wielkiej uwagi.

Lovela - środki do prania
Edipresse

Wyprawka niemowlaka – jakie ubranka powinny się w niej znaleźć?

Przygotowując się do powitania dziecka na świecie i kompletując dla niego wyprawkę, pamiętaj o 3 podstawowych zasadach.

  1. Stawiaj na rzeczy bezpieczne, w każdym aspekcie, dotyczy malucha. Produkty, które wybierasz, powinny być wykonane z nietoksycznych, nieuczulających materiałów. Zwłaszcza ubranka, które bezpośrednio przylegają do skory malca, muszą być wykonane z delikatnych tkanin. Najlepiej sprawdzi się bawełna oraz bambus.
  2. Wybieraj produkty dobrej jakości. Warto zainwestować w mniejszą ich ilość, ale wybrać takie, które najlepiej jak to możliwe spełnią swoje zadania. Warto zaufać znanym i działającym od lat producentom, którzy mają wiedzę na temat technologii produkcji i stosowanych materiałów. Najczęściej lekarze i położne zalecają szukanie ubranek z czystej bawełny.
  3. Postaw na wygodę. Zarówno swoją, jak i malucha.

Lovela
Adobe Stock

W zależności od pory roku, w jakiej maluch przyjdzie na świat, w jego szafie dominować będą nieco cieńsze lub grubsze tkaniny. Zadbaj jednak o to, by były delikatne i przewiewne. W szufladach miej kilka sztuk pajacyków, śpiochów, bodziaków i kaftaników. Najlepiej w rozmiarze 56, 62 oraz 68. Nie wiesz, jak duży urodzi się twój maluch, ale pamiętaj – szybko dorośnie do tych większych! Zadbaj również o skarpetki i czapeczkę. Wszystkie ubranka wypierz w delikatnych środkach i wyprasuj, zanim włożysz je dziecku. Niech czekają gotowe na nowego członka rodziny!
Jeśli maluch ma przyjść na świat jesienią lub zimą, będzie mu także potrzebny kombinezon. Wybierz model wygodny w zakładaniu – najlepiej z zamkiem błyskawicznym. Pamiętaj, aby miał kaptur, rękawiczki i buciki. Postaw na tkaninę impregnowaną i nieprzemakalną.

Jak dbać o dziecięce ubranka?

Pamiętaj, aby wszystkie substancje, z którymi wrażliwa skóra się styka, zwłaszcza produkty do prania i płukania, były dla dziecka bezpieczne. By nie podrażnić delikatnej skóry maluszka, niezbędne są zatem nie tylko odpowiednie tkaniny, z których wykonano jego ubranka. Niezwykle ważna jest także ich odpowiednia pielęgnacja.

Lovela dodatki do prania
Edipresse

Warto  więc pamiętać przede wszystkim o odpowiednich detergentach do prania dziecięcych ubranek. Ważne, żeby były hipoalergiczne, miały łagodny zapach i formułę opracowaną w taki sposób, żeby nie podrażniała delikatnej skóry maluszka. Dobrym wyborem będą produkty marki Lovela - hipoalergicznie środki do prania ubranek dziecięcych, dostępne w formie proszku, mleczka oraz kapsułek. W linii Lovela Baby znajdują się także płyn do płukania oraz odplamiacz. Produkty zostały przebadane dermatologicznie i mogą być bezpiecznie stosowane już od pierwszego dnia życia dziecka, dbając o jego delikatną i wrażliwą skórę. Posiadają rekomendację lekarza dermatologa, a także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, dzięki czemu cieszą się zaufaniem mam już od prawie 20 lat. Wielu specjalistów rekomenduje używanie hipoalergicznych, delikatnych dla skóry detergentów do prania nawet do 3 roku życia dziecka. Co ważne, powinno się je stosować nie tylko do prania ubranek niemowlęcia, lecz także do wszystkich tkanin, z którymi dziecko ma kontakt, np. pościeli, kocyków, piżam czy niektórych ubrań rodziców.
 
Lovela
Adobe Stock

Jak prać dziecięce ubranka?

W pierwszej kolejności oddziel ciuszki malucha od waszych. Zwłaszcza, gdy masz w domu niemowlaka, taki podział jest konieczny.
Następnie posortuj je ze względu na kolor. Najlepiej będzie, jeśli podzielisz ubrania na 4 kategorie: białe, czarne, jasne (bladoróżowe, błękitne, lekko żółte itp.) oraz intensywne (czerwone, różowe czy zielone). Zwróć również uwagę na gatunek materiałów. Inaczej należy prać tkaniny delikatne, inaczej len, a jeszcze inaczej wełnę. W przypadku malucha najlepiej będzie wybierać bawełnę i bambusa – to tkaniny najbardziej delikatne i bezpieczne dla dziecka. Ostatnim istotnym elementem są nadruki. Warto z nich zrezygnować wybierając ubranka dla niemowlaka. W przypadku starszaków zaś uważać trzeba na ich ewentualne odklejanie.
Noworodki i niemowlęta często ulewają mleko, które może powodować trudne do wywabienia zażółcenia na tkaninach. Starszaki z kolei poznają nowe smaki, więc na ich ubraniach nie trudno o plamy z marchewki, malin czy pomidorów. Jeśli zauważysz, że ubrania są szczególnie zabrudzone, namocz je przed praniem. W linii Lovela Baby znajdziesz hiopoalergiczny odplamiacz, który możesz bezpiecznie stosować już od pierwszego dnia życia dziecka. Przechodząc później do samego procesu prania – wybór pomiędzy proszkiem, płynem a kapsułkami zależy tylko od ciebie i twoich preferencji.
Ostatnim elementem jest wybór temperatury i programu prania. W kontekście niemowlaka, warto pamiętać o dwóch elementach.  Dziecięce bodziaki możemy śmiało prać w 90 stopniach Celsjusza. Z kolei w przypadku pozostałych ubranek, 60 stopni będzie wystarczające. Każdorazowo jednak zwróć uwagę na zalecenia producenta umieszczone na metce.
Ciuszki malucha warto po upraniu uprasować. Wysoka temperatura działa bowiem jak sterylizator, eliminując z tkaniny wszelkie pozostałe w niej drobnoustroje. Im mniejsze dziecko, tym bardziej warto przestrzegać tej zasady, zwłaszcza w przypadku ubrań bezpośrednio dotykających skóry.

Belka Raport Lovela
Edipresse

Artykuł powstał z udziałem marki Lovela

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA