Rozwój i umiejętności dziecka w 26. miesiącu życia. Czego się spodziewać?
Twojego dwulatka trudno zachęcić do spokojnej zabawy, bo 26-miesięczne dziecko nie potrafi usiedzieć w miejscu. Tak ćwiczy zmysł równowagi! Po 2. urodzinach łatwo też zaobserwować jego cechy charakteru. Zobacz, jak wspierać rozwój swojego dziecka, które wkracza w trzeci rok życia.
Spis treści:
- Rozwój fizyczny w 26. miesiącu życia
- Rozwój emocjonalny w 26. miesiącu życia
- Rozwój intelektualny w 26. miesiącu życia
- Co może niepokoić w 26. miesiącu życia dziecka
Rozwój fizyczny
Podczas zabawy 26-miesięczne dziecko przypomina wirującego bączka: z rozrzuconymi szeroko ramionami i równie szerokim uśmiechem kręci się w kółko, by za chwilę upaść na podłogę z głośnym chichotem. Zmysł równowagi dwulatka rozwija się bardzo szybko, a temu rozwojowi sprzyja coraz większa odwaga w podejmowaniu kolejnych zadań. Widząc rówieśników wspinających się po drabince lub siatce, dziecko z pewnością zapragnie spróbować tego samego.
Rady dla rodziców:
- Podczas zabawy ćwicz równowagę dziecka, zachęcaj je do chodzenia po wytyczonej w pokoju linii lub graj z nim w ciuciubabkę. Na spacerze pokaż, jaka radość płynie z chodzenia po krawężnikach, murkach, krawędziach ogrodzeń... Choć wędrówka po krawężnikach może ci się wydawać superniebezpieczna, pozwól na nią z dyskretną asekuracją. Jak najczęściej daj dziecku okazję do zabawy na drabinkach, huśtawkach.
- Urządzaj wyścigi w zdejmowaniu skarpetek i powtórnym ich nakładaniu. Współzawodnictwo doskonale motywuje dziecko do podejmowania kolejnych prób, oczywiście pod warunkiem, że kończy się ono zwycięstwem dziecka. Nie wprowadzaj natomiast rywalizacji między rodzeństwem. Tu lepsza będzie współpraca.
Rozwój emocjonalny
Po drugich urodzinach możesz wyraźniej zaobserwować cechy charakteru dziecka. Łatwo spostrzeżesz, czy jest nieśmiałe, czy odwrotnie: odważne i przebojowe; agresywne czy opiekuńcze; ekspresywne, czy raczej zamknięte w sobie. Charakter dziecka będzie formował się jeszcze wiele lat, ale już teraz możesz wspierać rozwój tych cech, które ułatwią dziecku życie w społeczeństwie.
26-miesięczne dziecko być może znajdzie już pierwszego przyjaciela – najczęściej nieco młodszego lub starszego od siebie. Jego rówieśnik byłby zbyt zaborczy i egocentryczny, aby mogli znaleźć razem wspólną płaszczyznę porozumienia.
Rady dla rodziców:
- Ucz dwulatka podstawowych zachowań społecznych, takich jak dzielenie się i czekanie na swoją kolej. Nie pozwól, aby przepychał się podczas czekania na zjeżdżalnię – choćbyś była nie wiadomo jak dumna z tego, jak bardzo jest przebojowy. Ale nie oczekuj, że od razu to przyjmie. Zobacz, kiedy i jak uczyć dziecko pomagania.
- Stwarzaj dziecku wiele okazji do zabawy z innymi maluchami: dzięki temu szybciej nauczy się współpracy z rówieśnikami i przygotuje się do przedszkola. Zobacz, co robić, by dziecko odnalazło się w grupie.
Rozwój intelektualny
26-miesięczne dziecko potrafi klasyfikować otaczające je przedmioty: wie, że lalka, miś i traktorek należą do kategorii zabawek, a wróbel, pies i krowa – do zwierząt. Ta pozornie błaha zabawa matematyczna oswaja dziecko z matematyką.
Podczas spaceru dwulatek widząc gołębia, woła z radością: „Koko!", chętnie biegnie za umykającym co sił w nogach kotem i wyrywa się, aby głaskać każdego napotkanego po drodze psa. kocha wszystkie zwierzęta.
Pamięć dwulatka jest na tyle rozwinięta, że dziecko zna nie tylko swoje imię, ale też imiona rodziców i dziadków, a nawet przyjaciół z piaskownicy lub żłobka.
Rady dla rodziców:
- Zachęcaj dziecko do nazywania tego, co widzi. Zasób jego słownictwa znacznie się powiększy, dwulatek przećwiczy też zdolność obserwacji.
- Od czasu do czasu zabieraj dziecko do teatru. Jeśli jeszcze nie byliście razem na prawdziwym przedstawieniu, spróbuj zaplanować takie wydarzenie w najbliższym czasie. Zobacz: jak przygotować dziecko do wizyty w teatrze.
Obejrzyj film: Jak wspierać rozwój mowy dziecka
Co może niepokoić?
- Jest nieporadne. Choć najprawdopodobniej twoje dziecko umie już samo zdjąć butki i skarpetki, nauka samodzielnego ubierania może jeszcze sprawiać mu kłopot. Sztuka tę dziecko opanuje w ciągu najbliższych miesięcy, oczywiście pod warunkiem, że będzie miało szansę podejmowania samodzielnych prób, nie zostanie wyręczone przez troskliwych lub, co gorsza, wiecznie zabieganych i niemających czasu, rodziców.
- Nie skupia się. W 26. miesiącu życia trudno zachęcić dziecko do spokojnej zabawy, warto jednak rozwijać sztukę koncentracji. Dzięki turlaniu piłeczki albo lepieniu z ciastoliny dwulatek ćwiczy małą motorykę, a umiejętność kontrolowania pracy rąk i paluszków będzie mu potrzebna podczas mycia ząbków i nauki samodzielnego ubierania się.
- Męczy zwierzęta. To tylko pozory. Dwulatek kocha wszystkie zwierzęta, choć pozostawienie go sam na sam z domowym pupilem nie jest dobrym rozwiązaniem. Dwuletnie dziecko nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że zbyt czule tulony do brzuszka chomik może wyzionąć ducha, a kot czy pies je zaatakować (o tym też często zapominają rodzice). Przydadzą się twoje wskazówki w rodzaju: „Potrzymaj ptaszka/kotka/pieska przez chwilę na rączkach, ale nie przytulaj go zbyt mocno, bo będzie mu niewygodnie". Jeśli masz w domu psa lub kota, zadbaj o to, by zwierzę i małe dziecko nie stanowiły dla siebie zagrożenia.
- Wydaje ci się, że twoje dziecko nie jest tak rozmowne jak jego rówieśnicy. Staraj się wciągać je do rozmów na interesujące dwulatka tematy. To jeden ze skutecznym sposobów, by rozkręcić milczka. Jeśli dziecko mówi niewyraźnie, niezrozumiale, rozważ wizytę u logopedy.
Co cię może zainteresować:
- Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
- Co to jest integracja sensoryczna
- Rozwój sprawności manualnej dziecka
- Pożegnanie z pieluszką
- 9 błędów wychowawczych zbyt troskliwych rodziców
- Bilans dwulatka
- Ile snu potrzebuje dziecko
- 7-dniowy jadłospis dla dwulatka - gotowy do wydrukowania