łamigłówki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Łamigłówki dla dzieci – 15 rozwijających zadań [DO DRUKU]

Łamigłówki dla dzieci to dość proste zadania, które zmuszają do myślenia. Wśród nich są labirynty, zagadki matematyczne i inne. Wszystkie pomagają rozwijać intelekt dzieci, ucząc je logicznego myślenia i innych umiejętności przydatnych nie tylko w przedszkolu i szkole.

Łamigłówki dla dzieci są świetną edukacyjną zabawą pod warunkiem, że ich trudność jest dobrze dobrana do wieku i możliwości dziecka. Zbyt łatwe zadania nie będą rozwijające, a za trudne zniechęcą malucha do podejmowania wyzwań intelektualnych. Podsuwając dziecku tego typu zagadki warto mieć ich zapas i jeśli któreś okaże zbyt trudne, pomóc dziecku rozwiązać problem lub podsunąć mu łatwiejsze wyzwanie. Poniżej znajdziesz cały zestaw łamigłówek dla dzieci różnego typu o i różnym stopniu trudności.

Spis treści:

Łamigłówki dla dzieci

Zaletą łamigłówek dla dzieci jest to, że w pożyteczny sposób mogą zając najmłodszym czas – jest szansa, że dziecko przed komputerem czy tabletem nie będzie spędzać za dużo czasu. Istnieje wiele odmian łamigłówek, więc bez trudu uda się znaleźć takie, które maluch polubi. Jeśli jednak łamigłówki dla dzieci mają być sposobem na rozwijanie ich umiejętności, warto wybierać zadania nie tylko jednego typu.

Łamigłówki dla dzieci kształtują:

  • zdolności matematyczne
  • wyobraźnię przestrzenną
  • spostrzegawczość
  • umiejętność dokonywania porównań
  • logiczne myślenie
  • koncentrację.


Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma problemy z rozwiązywaniem zadań pewnego rodzaju, warto często do nich wracać, aby maluch rozwijał słabsze strony intelektu. Zaletą łamigłówek dla dzieci jest to, że najczęściej mają atrakcyjną dla najmłodszych formę, a nauka odbywa się poprzez zabawę. Nie od dzisiaj wiadomo, że uczenie się podczas zabawy jest najskuteczniejszym sposobem na wczesną edukację dziecka.

Poniżej znajdują się trzy typy łamigłówek dla dzieci: 5 labiryntów o różnym stopniu trudności, 5 zagadek logicznych oraz 5 matematycznych. Obejrzyj zadania i wybierz te, które mogą nadawać się dla twojego dziecka. Kliknij w wybrany obrazek i wydrukuj go z okna, w którym się otworzy. Daj dziecku wybrane łamigłówki i towarzysz mu przy ich rozwiązywaniu, aby w razie potrzeby udzielić pomocy i sprawdzić, czy dziecko poprawnie rozwiązało zadania.

Łamigłówki – labirynty dla dzieci

Labirynty są jednymi z najprostszych łamigłówek dla dzieci. Celem takiego zadania jest to, aby odnaleźć drogę od wejścia do wyjścia z gmatwaninie korytarzy. Zadania tego typu wymagają skupienia i uwagi oraz umiejętnego prowadzenia pisaka. Kształtują zdolność koncentracji uwagi, orientację przestrzenną i umiejętności grafomotoryczne. Dzięki temu dziecko wzmacnia swoje kompetencje matematyczne. Warto wspomnieć, że labirynty działają na dzieci wyciszająco i uspokajająco.

Do rozwiązywania łamigłówek dla dzieci w typie labiryntów warto przygotować ołówek, gumkę i pisak. Najpierw maluch powinien przesuwać palcem po labiryncie, szukając odpowiedniej drogi. Gdy ją odnajdzie, może użyć ołówka – jeśli się pomyli, można zetrzeć nieprawidłową ścieżkę. Na koniec prawidłową drogę dziecko zaznacza pisakiem.

1. Łamigłówki dla dzieci – łatwy labirynt

Zadanie nadaje się nawet dla trzylatka. Zachęć dziecko do rozwiązania łamigłówki, prosząc, aby odnalazło drogę, którą indyki powinny wędrować, żeby móc się spotykać. Na koniec maluch może pokolorować sylwetki ptaków. Gdy dziecko rozwiąże tę zagadkę, podsuń mu kolejny z naszych labiryntów, który jest tylko nieco bardziej skomplikowany.

łamigłówki dla dzieci labirynt dla malucha
Adobe Stock


2. Łamigłowki dla dzieci – labirynt z Mikołajem

Łamigłówka dla dzieci z labiryntem o średnim stopniu trudności. Idealna dla zaznajomionych z labiryntami trzylatków, ale też dla początkujących pięciolatków i starszych dzieci. Którędy powinien iść św. Mikołaj, aby dotrzeć do prezentów? Musi się do nich dostać, bo dzieci będą czekać na upominki!

łamigłówki dla dzieci labirynt z Mikołajem
Adobe Stock

3. Łamigłówki dla dzieci – labirynt skomplikowany

Którędy Mikołaj powinien iść, żeby dotrzeć do choinki?  To jest łamigłówka dla dzieci starszych, które mają już pierwsze doświadczenia z labiryntami za sobą. Dróg jest wiele, a odnalezienie tej właściwej wymaga dłuższej koncentracji. Przyda się też dobra pamięć, bo narysowanie drogi po uprzednim wskazaniu jej palcem będzie wymagało zapamiętania trasy.

łamigłówki dla dzieci labirynt skomplikowany
Adobe Stock

4. Łamigłówki dla dzieci – labirynt owalny

Pomóż śwince dostać się do żołędzia. Labirynt o średnim stopniu trudności i kształcie ułatwiającym płynne przesuwanie pisaka po ścieżce. Jest tu wiele dróg, które prowadzą w ślepe zaułki, więc rozwiązanie zagadki wymaga koncentracji i cierpliwości. Idealna dla pięciolatków, starszych dzieci i bystrych czterolatków.

łamigłówki dla dzieci labirynt owalny
Adobe Stock

5. Łamigłówki dla dzieci: labirynt dla starszych dzieci

Z kim rozmawia dziewczynka: z mamą, tatą, babcią czy dziadkiem? To zadanie można podsunąć nieco starszym dzieciom, które potrafią już dobrze się koncentrować. Plątanina kabli jest naprawdę sporym wyzwaniem, a wąski tor, w którym trzeba narysować prawidłową drogę, może młodszym dzieciom sprawić duży kłopot.

łamigłowki dla dzieci gęsty labirynt
Adobe Stock

Łamigłówki dla dzieci – logiczne

Logiczne zdania, zupełnie jak łamigłówki dla dzieci, mogą być bardzo różne. W części z nich trzeba do rozwiązania zadania zastosować się do określonych reguł, w innych odnaleźć prawidłowość i ją odtworzyć. Niektóre z tego typu zadań polegają na wyobrażaniu sobie brył na płaszczyźnie, kształtują więc wyobraźnię przestrzenną, która jest elementem zdolności matematycznych.

Niektóre z tych łamigłówek dla dzieci pozornie nie są związane z matematyką, ale mają z nią związek. Dziecko musi użyć logicznego myślenia, aby przeanalizować kształty lub wzory, znaleźć podobieństwa lub różnice, budując spostrzegawczość, a one także są elementami kompetencji matematycznych.

1. Łamigłówki logiczne dla dzieci – sudoku

W tym zadaniu dziecko musi zastosować proste reguły: w każdym rzędzie i kolumnie jest tylko jeden taki sam obrazek. Aby dziecku było łatwiej, można wyciąć kwadratowe obrazki znajdujące się po prawej stronie wydruku. Maluch będzie mógł je układać na kratkach, co znacznie ułatwi mu zadanie. Zagadka nadaje się dla dzieci od 3. roku życia.

Sudoku to popularna zabawa logiczna, w którą bawi się wielu dorosłych, ale oni wypełniają kratki liczbami.

łamigłówki dla dzieci sudoku
Adobe Stock

2. Logiczna łamigłówka dla dzieci: kontynuuj wzór

W tym zadaniu dziecko musi ustalić prawidłowość, w jakiej występują elementy w szeregu. Następnie powinno pokolorować kolejne elementy szeregu, zachowując tę prawidłowość. Zadanie dla pięciolatków i starszych dzieci, gdyż wymaga sporej sprawności rąk.

łamigłówki dla dzieci odtwórz wzór
Adobe Stock

3. Łamigłówka logiczna dla dzieci: który element wypadł z ula?

Zdanie dla czterolatków i starszych przedszkolaków. Dziecko musi przyjrzeć się dziurze w plastrze miodu i zapamiętać jej kształt, a następnie odnaleźć go wśród wielu podobnych do siebie elementów. Łamigłówka wymaga dużego skupienia. Podpowiedz dziecku, aby skreślało te kawałki, które z całą pewnością nie wypadły z ula. W ten sposób będzie ograniczać sobie liczbę elementów do analizowania, co pomoże rozwiązać zagadkę.

łamigłówki dla dzieci plaster miodu
Adobe Stock

4. Logiczna łamigłówka dla dzieci starszych: równowaga

W tym zadaniu dziecko musi skutecznie wyciągać wnioski i porównywać elementy, nadając im swego rodzaju wartość. Na podstawie czterech obrazków trzeba odkryć, które zwierzęta są lżejsze od innych. Starsze dzieci mogą nadawać zwierzętom wartość liczbową i dokonywać obliczeń. Zadanie dla dzieci od 6. roku życia. Uwaga! Jest dość trudne, dlatego wskazana jest pomoc rodzica lub opiekuna.

łamigłówki dla dzieci równowaga
Adobe Stock

5. Logiczna łamigłówka dla dzieci: kostka

Typowe zdanie na wyobraźnię przestrzenną. Trzeba porównywać kostkę z rzutem jej boków po rozłożeniu bryły. Zagadka dla starszych dzieci. Wymaga dużego skupienia i analizy informacji. W razie problemów, można rzut kostki wyciąć, pozaginać brzegi wzdłuż boków kwadratów i tak sprawdzić, która bryła powstanie po złożeniu rzutu. Uwaga! Rozwiązanie najlepiej odciąć przed podaniem łamigłówki dziecku!

łamigłówki dla dzieci kostka
Adobe Stock

Łamigłówki dla dzieci – matematyczne

Cccccc

1. Łamigłówki dla dzieci: znajdź różnice

Łamigłówka dla dzieci od 3. roku życia. Zanim dasz ją dziecku, zasłoń mały obrazek z rozwiązaniem zadania, aby maluch nie pomógł sobie, podglądając go. Na obrazku nie ma zbyt wiele elementów, dlatego zagadka nie zajmie dziecku dużo czasu. Jeśli maluchowi spodoba się zadanie, możesz mu wydrukować więcej zagadek typu znajdź różnice.

łamigłówki dla dzieci znajdź różnice
Adobe Stock

2. Łamigłówki matematyczne dla dzieci – znajdź identyczny liść

Zagadka kształtuje wyobraźnię przestrzenną i uczy analizowania. Różne rozmieszczenie liści utrudnia zadanie, bo maluch w myślach musi je obracać. Poproś dziecko, aby połączyło linią dwa identyczne listki.

łamigłówki dla dzieci znajdź to samo
Adobe Stock

3. Matematyczna łamigłówka dla dzieci: policz takie same elementy

Polecenie brzmi: policz guzki niebieskie, guziki różowe, szpulki, nożyczki i igły. Zadanie wymaga koncentracji i spostrzegawczości. Nadaje się dla dzieci, które potrafią już liczyć do 10, niezależnie od wieku. Ułatwić liczenie może skreślanie policzonych już elementów. Odpowiednie liczby trzeba wpisać w kółeczka.

łamigłówki dla dzieci liczenie elementów
Adobe Stock

4. Matematyczna zagadka dla dzieci: pokoloruj koguta

Jeśli dziecko zaczyna dodawać i odejmować w zakresie dziesięciu, ta kolorowanka pomoże mu ćwiczyć tę umiejętność. Aby odkryć, jakim kolorem należy wypełnić pole, trzeba wykonać proste obliczenie i sprawdzić, jaki kolor odpowiada uzyskanej liczbie. Takie matematyczne kolorowanki dla dzieci mogą służyć do nauki i młodszym dzieciom, jeśli jako pomoc posłużą maluchowi patyczki i na nich on najpierw wykona działanie.

łamigłówki dla dzieci kolorowanka
Adobe Stock

5. Matematyczna łamigłówka dla dzieci: patyczki

Zadanie jest logiczne i matematyczne jednocześnie. Nadaje się dla dzieci, które już w miarę sprawnie liczą, gdyż rozwiązywanie go wymaga ciągłego dokonywania obliczeń. Jednocześnie dziecko musi kombinować, gdzie i którą zapałkę przesunąć, tak aby utworzyć nowe cyfry. A ty, czy potrafisz rozwiązać te zadania? Sprawdź się i ty!

łamigłówki dla dzieci z zapałkami
Adobe Stock

Sprawdź także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA