Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, rodzeństwo, niemowlę
Wychowanie

Zazdrość o młodszą siostrę

Jaka powinna być postawa rodziców na przygotowanie dziecka przed pojawiniem się brata lub siostry? Czy możemy zmniejszyć objawy zazdrości lub zupełnie je wykluczyć?
Agnieszka Galica - pedagog, terapeuta rodzinny i małżeński
mgr Agnieszka Galica
Konsultacja merytoryczna

Nasz synek, który ma prawie trzy i pół roku, do niedawna troskliwie opiekował się młodszą siostrą. Pomagał przy kąpieli, asystował przy karmieniu, pchaniu wózka na spacerach, dzielił się swoimi zabawkami. Wydawało nam się, że ominęliśmy problem zazdrości. Niestety, od kiedy Zosia zaczęła raczkować, Pawełek zmienił do niej nastawienie. Najpierw objawiało się to mocnymi uściskami – myśleliśmy, że to brak wyczucia, ale uściski zmieniły się w przygniatanie, szczypanie, potrącanie itp. Nie pomogły prośby i zakazy. Synek jest zazdrosny i okazuje to coraz wyraźniej. Czy popełniliśmy błąd? Zastanawiamy się, dlaczego zachowywał się inaczej, jak długo może trwać taki stan rzeczy i co robić. Magda i Sławek z Siedlec

Uczucie zazdrości pojawia się zawsze wraz z młodszym rodzeństwem. Oczywiście postawa rodziców, przygotowanie dziecka na przyjęcie brata lub siostry mają duże znaczenie, ale możemy jedynie zmniejszyć objawy zazdrości, a nie zupełnie je wykluczyć. W niektórych wypadkach zazdrość u starszego dziecka występuje wraz z pojawieniem się młodszego dziecka, gdy rodzice poświęcają mu całą uwagę. W przypadku Pawełka udało się Państwu tak zorganizować życie domowe, że chłopiec początkowo nie poczuł się zagrożony. Zosia, raczkując, rozpoczęła podbój domu i stała się zagrożeniem dla brata.
Nie jest już niemowlaczkiem, który tylko leży w łóżeczku, ale dzieckiem wymagającym ciągłej uwagi, ruchliwym, sięgającym po wszystko, co do tej pory było w posiadaniu Pawełka. Mimo że córeczka stała się teraz bardzo absorbująca, muszą Państwo w jakiś sposób wygospodarować czas przeznaczony tylko dla synka i sprawić, by poczuł się ważny. Zadbajcie też, by Zosia nie zabierała jego zabawek, zorganizujcie jakieś nowe, satysfakcjonujące go zajęcia itp. Niestety, zazdrość jest silnym i przykrym uczuciem i nie mija z dnia na dzień. Właściwie aż do 6–7. roku życia nie należy zostawiać dzieci samych ze sobą, by nie zrobiły sobie krzywdy.

 

 

 

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

roliniczka odlicza ostanie dni do porodu
screen/Instagram ania.bardowska
Aktualności
Rolniczka Ania Bardowska rodzi lada moment, ale martwi się, jak to będzie
Wiemy, ile w ciąży przytyła bohaterka "Rolnik szuka żony" oraz kiedy ma termin porodu. Mama o jedno się niepokoi. To niestety obawa większości rodziców.

Ania i Grzegorz Bardowscy zdobyli serca widzów 2. edycji popularnego programu TVP „Rolnik szuka żony". Tworzą kochającą się i piękną parę i mają już 3-letniego synka. Rodzina Bardowskich już bardzo niedługo przywita na świecie kolejne maleństwo - córeczkę. Postanowiono nadać jej piękne imię Liwia. Młoda mama w końcówce ciąży nie ukrywa, że jest już mocno zmęczona i czeka na szczęśliwy finał. Dzieli się też swoimi troskami. Czy też podobnie się czułyście? Modelowa waga ciężarnej mamy Anna Bardowska jest już w 9. miesiącu ciąży i tym razem zdradziła, jak przebiega jej końcówka. Żona rolnika opublikowała na Instagramie nowe zdjęcie z ciążowym brzuszkiem w roli głównej! Jest naprawdę ogromny, a dopasowana sukienka jeszcze bardziej go eksponuje. - 15 kg na plusie , ale to akurat nie ma żadnego znaczenia - napisała do szerokiego grona swoich fanek. Wyznała, że ciężko jest jej na finiszu ciąży. - Czekamy i im bliżej do naszego spotkania, tym bardziej się niecierpliwię - wyznała Ania. Mama jest w 37 tygodniu ciąży , więc jak łatwo obliczyć za około trzy tygodnie powinna urodzić córeczkę. Termin wypada w okolicach 11 listopada i kto wie, czy na święto Niepodległości rodzina Bardowskich nie będzie świętować powitania malutkiej Liwii.           View this post on Instagram                   Kulka😉. 15 kg na plusie, ale to akurat nie ma żadnego znaczenia. Czekamy i im bliżej do naszego spotkania tym bardziej się niecierpliwię😍. ----------------------------------------------------------------Wczoraj byliśmy u lekarza- Jasiu został z babcią w domu, odpowiednio przygotowany, że rodzice jadą sprawdzić jak się czuje jego siostra. Wracamy zadowoleni, Janek wybiega na powitanie i...

zazdrość o rodzeństwo, dziewczynka, niemowlak, złość
© lunaundmo - Fotolia.com
Newsy
Prawdziwe historie: gdy urodziłam drugie dziecko, zaniedbałam pierwsze
Gdy pojawiła się na świecie moja pierwsza córka, od razu stała się oczkiem w głowie rodziny. To się zmieniło, gdy pojawiła się w naszej rodzinie druga dziewczynka. Zosia nagłego braku zainteresowania nie potrafiła zrozumieć... - opowiada 31-letnia Natalia.

Na Zosię czekaliśmy cztery lata. Już po roku starań o dziecko zaczęłam się niepokoić, chodzić po lekarzach i zadręczać Maćka, że coś jest ze mną nie tak. – Wszystko z wami jest w porządku – powiedział zaprzyjaźniony ginekolog . – Czasami tak jest, że powstaje psychiczna blokada i mimo, że partnerzy są zdrowi, nie mogą doczekać się dziecka. Zalecam wam drugi miodowy miesiąc . Miał rację. Zosia została poczęta jesienią pięć lat temu w małym górskim pensjonacie, w którym o tej porze roku nie było żywego ducha. Na jej punkcie oszaleliśmy nie tylko my, ale wszystkie ciocie i babcie. Bo też faktycznie śliczne z niej było maleństwo . Niebieskie oczka, blond włoski i rozkoszne dołeczki w policzkach. Trzeba przyznać, że rozpieszczaliśmy Zosię bardzo. Ale czy to dziwne, skoro tyle czasu na nią czekaliśmy? Zobacz także: Prawdziwe historie: ofiarowane dobro zawsze do nas wraca Zosia rozwijała się wspaniale Nasze dziecko kochane i otaczane czułością rozwijało się doskonale. Dzięki Maćkowi mieliśmy takie warunki, że mogłam nie pracować i całkowicie poświęcić się wychowaniu dziecka . Kiedy mała miała cztery latka zaszłam w drugą ciążę i wtedy wszystko się zmieniło. Chociaż nie, w ciąży jeszcze nic nie zwiastowało przemiany naszej córeczki . Tłumaczyłam jej, że w brzuszku rośnie mała dziewczynka, opowiadałam o tym, jak będą się kiedyś obie bawiły i Zosia wprost nie mogła się doczekać narodzin siostrzyczki. Anielka urodziła jako wcześniak Przy porodzie mojej drugiej córki wystąpiły trudności, urodziła się jako wcześniak , miała całe ciałko owinięte pępowiną, lekarze stanęli jednak na wysokości zadania. Dostała pięć punktów w skali Apgar . Teraz to ona, dziecko wyrwane śmierci stała się oczkiem w głowie rodziny. Pamiętam moment, kiedy przywiozłam Anielkę do domu. Zosia czekała rozpromieniona na...

jak zazdrość wpływa na związek, kłótnia
Fotolia
Związki i seks
Zazdrość niszczy związek
Naucz się nad nią panować. Niekontrolowana, rośnie coraz szybciej i może zniszczyć wasz związek. Jak sobie radzić z zazdrością? – pytamy Ewę Chalimoniuk, psycholożkę i psychoterapeutkę.

Nigdy nie przyłapałaś na kłamstwie ani na zdradzie. Mimo tego wciąż dręczą cię jakieś podejrzenia. W kolejnych awanturach wyrzucasz mu wyimaginowane kochanki. A on? On ma już tego po prostu dość... Zazdrość w związku nie jest czymś złym. Pod warunkiem, że nie rani żadnego z partnerów. Odrobina zazdrości sprawia nawet, że partner jest dowartościowany, bo czuje, że komuś na nim zależy. Jeśli jednak twoja zazdrość psuje wzajemne relacje, powinnaś zastanowić się, dlaczego to uczucie jest tak silne i niszczące. Źródło zazdrości Często bardzo zazdrosne bywają osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości. Jeśli tak jest w twoim przypadku, zastanów się, co mogło je obniżyć. Może: któraś z bliskich ci kobiet (matka, babcia) została kiedyś zdradzona? Może w twojej rodzinie kobiety uważały, że mężczyznom nie należy ufać, bo oni zwykle zdradzają. Jeśli dziewczynka słyszy takie opinie z ust najbliższych, przyjmuje je zwykle bezkrytycznie, traktuje jako zasadę obowiązującą w relacjach damsko-męskich i traci zaufanie do mężczyzn. twój ojciec odszedł od matki? I teraz ty obawiasz się, że taka sytuacja może zdarzyć się w twoim życiu. albo ojciec faworyzował twoją siostrę, a ty, odsunięta, wzrastałaś w przekonaniu, że jesteś mniej warta i mało atrakcyjna dla mężczyzn? albo też w przeszłości zostałaś zdradzona przez partnera, któremu ufałaś? Jeśli tak, teraz możesz mieć kłopoty z zaufaniem do kolejnego, więc wszystkie zachowania partnera, które świadczą o tym, że podoba mu się inna kobieta, budzą w tobie lęk. Zaczynasz bać się, że możesz stracić partnera. Jak sobie radzić z zazdrością ? Postaw się w sytuacji twojego partnera. Jeśli nie pozwalasz mu chodzić samemu na imprezy, z byle powodu wybuchasz atakami zazdrości, on ma prawo być tą sytuacją zmęczony. Na początku związku najprawdopodobniej łatwiej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak