Reklama

Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko zakażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki, lamblie, tasiemiec czy glista ludzka. Podpowiadamy, co jeść na pasożyty.

Reklama

Czego nie lubią pasożyty ludzkie?

Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać:

  1. Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim.
  2. Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci...
  3. Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów.
  4. Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.
  5. Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów.

Dieta przeciwpasożytnicza

Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego. Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas leczenia zakażenia pasożytniczego.

Kolejnym elementem diety na pasożyty jest błonnik. Pobudza on perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom u dzieci, co ułatwia wydalanie z organizmu pasożytów i ich jaj. Bardzo pomocne są też probiotyki, takie jak kefiry, jogurty, kiszone ogórki czy kiszona kapusta.

Pasożyty nie lubią czosnku. Zjadanie 2-3 jego ząbków potrafi skutecznie obrzydzić pasożytom ochotę na skolonizowanie przewodu pokarmowego. Nieco łagodniej działa tak też cebula.

Pestki dyni na robaki również są dobrym sposobem. Zawierają one kurkubitacynę, która potrafi porazić układ nerwowy pasożytów. Mają w sobie też błonnik, co znakomicie wspomaga wydalanie „kolonizatorów”. Pasożyty nie lubią także oleju z pestek dyni, jednak musi to być olej nierafinowany.

Dieta na robaki: zioła

Jak oczyścić organizm z pasożytów? Drażniąco działają na nie także niektóre olejki aromatyczne: goździkowy i oregano. Często stosowane do zwalczania zakażenia pasożytniczego są też zioła. Jednak przed ich zastosowaniem u dziecka, trzeba zasięgnąć porady lekarza – nie wszystkie napary ziołowe dla dzieci są zdrowe. Bezpiecznie za to można przyprawiać potrawy następującymi ziołami:

  • oregano,
  • cynamon,
  • papryczka chili,
  • gorczyca,
  • imbir,
  • pieprz Cayenne,
  • kardamon,
  • kurkuma.

Oczywiście z tymi ostrymi nie należy przesadzać – zbyt pikantnego dania dziecko po prostu nie zje.

Uwaga! Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się pasożytów jest zastosowanie odpowiedniego leku – po konsultacji z lekarzem. Dieta może wspomóc jego działanie i działać profilaktycznie, ale tylko w połączeniu z zasadami zalecanymi przez dra Wojciecha Ozimka.

Więcej:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama