Gorączka w upał u dziecka – przyczyny, jak sobie radzić
Gorączka w upał u dziecka może wystąpić jako reakcja na przegrzanie lub na próbę schłodzenia dziecka, ale może również pojawić się w wyniku infekcji. Jak sprawdzić przyczynę gorączki pojawiającej się podczas upału? Co robić, gdy dziecko gorączkuje w upalny dzień? Jak sobie radzić z gorączką u dziecka, gdy temperatura otoczenia nie daje ulgi.
Gorączka u dziecka i upał to fatalne połączenie. Im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko dla zdrowia. W upały warto unikać wszystkiego, co może wywołać gorączkę, a jeśli mimo to gorączka się pojawi i będzie wysoka, należy ją zwalczać. Sprawdź, czego unikać w upały i jak obniżyć temperaturę ciała dziecka bez narażania jego zdrowia.
Przyczyny gorączki w upał u dziecka
Gorączka u dziecka może wystąpić nawet w upalny dzień. Wysoka temperatura powietrza sprzyja pojawieniu się gorączki. Zawsze warto też brać pod uwagę inne czynniki powodujące gorączkę.
Możliwe przyczyny gorączki pojawiającej się podczas upału:
- udar słoneczny – najczęściej w upał dotyka osoby długo przebywające na słońcu bez nakrycia głowy. Jednym z jego najbardziej odczuwalnych objawów jest gorączka. Dodatkowo dziecko może odczuwać mdłości, ma suchą i zaczerwienioną skórę, skarży się na ból głowy.
- zatrucie pokarmowe – w upale szybko namnażają się bakterie, zwłaszcza w źle przechowywanym lub skażonym np. salmonellą jedzeniu, np. lodach.
- angina – czasami aby jej dostać, wystarczy w upał zjeść lub wypić coś zimnego.
- infekcja – np. wirusowa; potrafi zaatakować, gdy układ odpornościowy zostanie osłabiony, np. przez gwałtowne zmiany temperatury – upał na dworze + klimatyzacja w samochodzie lub pomieszczeniach lub chłodna kąpiel w upalny dzień.
Jak sobie radzić z gorączką w upał u dziecka?
Gorączkę należy obniżać, gdy temperatura przekracza 38°C u niemowlęcia i 38,5°C u dziecka, które skończyło pierwszy rok życia (lekarze dopuszczają też możliwość podania środków obniżających gorączkę przy niższych wartościach temperatury, gdy dziecko czuje się bardzo źle). Niemowlęciu do 3 miesiąca należy podawać leki, które mają w składzie paracetamol, starszemu dziecku można obniżać gorączkę także lekami zawierającymi ibuprofen. U dzieci do 12 roku życia nie stosuje się aspiryny!
Ważne: Niemowlę (czyli dziecko w pierwszym roku życia) z temperaturą wyższą lub równą 38°C wymaga zbadania przez lekarza. Konsultacja lekarska jest wskazana również wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa, ale u dziecka pojawiły się inne niepokojące objawy.
Zobacz także
Na gorączkę u starszego dziecka można też wspomagająco stosować domowe sposoby obniżania temperatury.
Domowe sposoby na gorączkę w upał u dziecka to:
- robienie chłodnych (ale nie zimnych) i często zmienianych okładów na czoło, skronie i potylicę;
- chłodne okłady (np. woreczek z kostkami lodu zawinięty w bawełnianą szmatkę) przykładane w zgięcia łokci i kolan;
- zawijanie łydek dziecka w ręczniki nasączone zimną wodą – należy dość często je zmieniać
- kąpiel w stopniowo obniżanej temperaturze – zaczynamy od temperatury wody odczuwanej przez dziecko jako neutralna i obniżamy ją stopniowo o 1-2 stopnie, nie więcej.
Dziecko z gorączką powinno dużo pić, najlepiej wody, aby nie doszło do odwodnienia – gorączka i upał to dwa odwadniające czynniki.
Uwaga! Jeśli dziecko jest chore, podwyższona temperatura (w granicach 37-38 stopni) jest korzystna do zwalczania infekcji, dlatego nie trzeba jej obniżać. Z kolei gorączka utrzymująca się u dziecka dłużej niż 2-3 dni wymaga konsultacji z lekarzem. Do lekarza powinno trafić również dziecko, które ma temperaturę powyżej 38,5 stopni (lub 38°C w przypadku niemowlęcia). Wysoka temperatura bardzo obciąża układ krążenia dziecka. Z kolei wysoka gorączka u dziecka na poziomie 41,5 stopnia, jest już groźna dla układu nerwowego.
Przeczytaj też: