marko
fot. Marko

Od malucha do starszaka – jak bezpiecznie przewozić dziecko?

Podróżowanie z dzieckiem to duża odpowiedzialność, dlatego warto zainwestować w dobry fotelik. Jak spośród szerokiej oferty producentów wybrać model, w którym nasza pociecha będzie naprawdę bezpieczna? Poznaj niezawodne foteliki BeSafe, przeznaczone zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci.
marko
fot. Marko
Nie da się przewidzieć zachowań innych kierowców, ale warto robić wszystko, aby jazda samochodem była jak najbardziej bezpieczna – zwłaszcza gdy wieziemy nasze dzieci.

ABC bezpiecznego podróżowania

Bezpieczeństwo malucha w czasie podróży zależy między innymi od tego, czy poruszamy się zgodnie z przepisami ruchu drogowego oraz, w jaki sposób przewozimy pociechę. W trakcie jazdy wszystkie drzwi samochodu należy zablokować tak, by mały pasażer nie zdołał otworzyć ich od wewnątrz. Dziecko zawsze powinno być przypięte w odpowiednio dopasowanym foteliku, zamontowanym na środku tylnego siedzenia. Najważniejszymi kryteriami, jakimi trzeba kierować się przy wyborze fotelika, jest wzrost dziecka. Maluchy najlepiej przewozić tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia (zgodnie z normą i-Size), natomiast zaleca się wożenie ich w ten sposób do 4 roku życia, a nawet dłużej.

Przy kupnie fotelika zwróćmy uwagę na to, czy posiada on certyfikat bezpieczeństwa, tzw. homologację ECE R44-04. Warto wiedzieć też, jakie wybrany przez nas model osiągnął wyniki w testach zderzeniowych. I najważniejsze – nie kupujmy fotelika bez udziału dziecka. Sprawdźmy, jak pociecha czuje się wewnątrz niego oraz czy fotelik mieści się w naszym pojeździe.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Najbezpieczniejszy fotelik dla malucha

Przede wszystkim dziecko powinno czuć swobodę, siedząc w foteliku samochodowym. Nie może być skrępowane pasami, a pas biodrowy nie powinien uciskać brzucha. Fotelik powinien być dobrze wyprofilowany i stabilny – w żadnym razie nie może przesuwać się w trakcie jazdy. Pamiętajmy, że małe dzieci nie są miniaturami osób dorosłych – ich głowy są nieproporcjonalnie ciężkie, a plecy i kręgosłup nie potrafią przeciwdziałać obciążeniom. Jeżeli wozimy pociechę przodem do kierunku jazdy, to w razie kolizji głowa, szyja oraz kręgosłup dziecka mogą zostać bardzo poważnie uszkodzone. Co gorsza, maluch może doznać obrażeń w wyniku uderzenia w przednie siedzenie. Dlatego tak ważne jest, aby zamontowany fotelik na tylnej kanapie miał odpowiedni kąt nachylenia – około 45 stopni.

Fotelik samochodowy dla noworodka - opinie!

Dlatego, jeżeli chcemy zapewnić dziecku jak największe bezpieczeństwo, wybierzmy fotelik BeSafe iZi Combi X4 ISOfix – skierowany jest tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu działa, jak tarcza ochronna absorbująca oddziaływanie wszystkich sił. Testy zderzeniowe pokazują, że przy zastosowaniu tego fotelika, obciążenie szyi dziecka jest 5 razy niższe niż w przypadku fotelika skierowanego przodem, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko uszkodzenia kręgosłupa. Oprócz tego dziecko chronione jest przed uderzeniem o przedni fotel oraz przed odłamkami, które mogą dostać się do samochodu podczas wypadku.

Zaletą tego fotelika jest łatwa instalacja za pomocą 3-punktowego pasa lub zaczepów ISOfix.

Fotelik posiada regulację zagłówka, a barkowe pasy bezpieczeństwa, można ustawić jednym ruchem ręki w 8 różnych pozycji.

5-punktowe pasy uprzęży z magnesami ułatwiają wkładanie dziecka do i wyciąganie z fotelika.

Przednia rama antyrotacyjna chroni dziecko podczas zderzenia czołowego.

Ramiona ISOfix mogą być regulowane, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca na nogi.

Dodatkową zaletą tego modelu jest siedzisko, które można ustawić w 4 pozycjach. Wówczas maluch może swobodnie spać w foteliku.

Zobacz, jak zamontować fotelik tyłem do kierunku jazdy

W czym przewozić starsze dziecko?

Foteliki samochodowe kojarzą się głównie z niemowlętami lub maluchami chodzącymi do przedszkola. Tymczasem zgodnie z najnowszymi zaleceniami, dzieci do 12. roku życia także powinny podróżować w fotelikach. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie model iZi Flex FIX i-Size, który jest tak samo łatwy w montażu, jak podstawka, ale zdecydowanie bezpieczniejszy. Zaprojektowano go specjalnie dla dzieci od 4. roku życia, o wzroście od 100 do 150 cm. Wysokość oparcia można regulować za pomocą pokręteł, dzięki czemu regulacji można dokonać, nawet gdy dziecko znajduje się wewnątrz fotelika. Fotelik został wyposażony również w możliwość odchylenia oparcia – to niezwykle przydatna funkcja podczas długich podróży.Fotelik nie posiada podłokietników, aby wyeliminować niewłaściwe użytkowanie fotelika, takie jak źle założony pas biodrowy, który w efekcie może prowadzić do poważnych urazów jamy brzusznej. Fotelik jest wyposażony w prowadnicę pasa krokowego, który obniża pas biodrowy dla większego bezpieczeństwa dziecka. Fotelik posiada również prowadnicę pasa ramiennego, pozwalającą na precyzyjne dopasowanie pasów bezpieczeństwa do wzrostu dziecka. Aby jeszcze bardziej zapewnić dziecku bezpieczeństwo, model został wyposażony w ochronę boczną SIP+, która zmniejsza obciążenie dziecka siłami wypadku w przypadku zderzenia bocznego. Fotelik samochodowy iZi Flex Fix i-Size to jedyny fotelik na świecie w 3 grupie wiekowej, czyli do 12 roku życia z homologacją i-Size. Łączy on w sobie doskonałe funkcje bezpieczeństwa, wysokie standardy komfortu oraz elastyczne rozwiązania umożliwiające łatwą instalację i miejsce dla maksymalnie trzech osób w rzędzie.Gdy już zdecydujemy się na kupno fotelika, poszukajmy także dodatkowych akcesoriów, mogących zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Przydatne będzie lusterko do obserwacji dziecka z lampką LED. Po naciśnięciu małego pilota światełko delikatnie zapala się umożliwiając rodzicom zobaczenie dziecka w ciemności bez konieczności przebudzania. Kąt ustawienia lusterka można z łatwością regulować dzięki obrotowemu mechanizmowi. Gdy wybieramy się w długą podróż, warto mieć przy sobie specjalną poduszkę do fotelika, która pozwala na prawidłowe utrzymanie pozycji głowy dziecka podczas snu. W czasie jazdy niezbędna będzie także osłonka przeciwsłoneczna, która pomaga chronić dziecko przed szkodliwymi promieniami UV, nie ograniczając przy tym widoczności.

Foteliki BeSafe to jedne z pierwszych modeli, przy tworzeniu których użyto technologii i rozwiązań z produkcji samochodów, po to, by stworzyć siedzisko lekkie i bezpieczne. Dzięki temu maluchy, które jadą z nami samochodem, czują się komfortowo, a my wiemy, że zapewniliśmy naszym pociechom maksymalną ochronę.

Chcesz poznać więcej modeli? Zajrzyj na: BeSafeMateriał powstały przy współpracy z: Marko

Zobacz także

Popularne tematy