fot. Fotolia

Są pewne sprawy, o których dzieci muszą wiedzieć! Lektura obowiązkowa!

Dorośli często ukrywają przed dziećmi prawdę o wielu sprawach, by ich nie martwić, nie denerwować, bo "mają jeszcze czas, by dorosnąć". Czy na pewno robią dobrze - jak myślicie?
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Czy takie dziecko trzymane pod kloszem, którego przez wiele lat omijały wszelkie smutne wiadomości i żyło w wyidealizowanym świecie, będzie umiało poradzić sobie, gdy już schowamy parasol ochronny?

Może jednak warto stopniowo przekazywać mu niezwykle ważną lekcję życiową – że życie czasem jest nie fair? Że choć się staramy z wszystkich sił, to może to nie mieć wpływu na wynik, że ludzie ranią się nawzajem, że jest zazdrość i nienawiść?

Oto 8 smutnych prawd życiowych, których nie powinniśmy ukrywać przed dziećmi.

Powinniśmy nauczyć ich, jak sobie radzić w ich obliczu!

1. Czasem próbuje się ze wszystkich sił, a jednak może się nie udać. Możesz nie wygrać wyścigu, nie zająć pierwszego miejsca w konkursie, ale ważne jest to, że próbujesz i starasz się. Uczmy dzieci, by były dumne ze swoich wysiłków, jeżeli dają z siebie 100%.

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

2. Spotkasz ludzi, którzy mogą cię nie lubić, czasem nawet bez żadnego powodu. To ważne, by nauczyć dziecko, że nie musi być lubiane przez wszystkich i nie musi się starać wszystkim przypodobać. Niech lgną do ludzi, z którymi mają o czym rozmawiać i czują się bezpieczne.

3. Czasem te dzieci, które nie uczą się zbyt dużo, mają lepsze oceny, wypracowane ściąganiem, sprytem, lub znajomościami. Nauczmy dzieci, by wiedziały, że wiedza nabyta w szkole będzie bardzo przydatna w przyszłości i okaże się w dorosłym życiu, kto się pilnie uczył, a kto nie.

4. Przegrałeś, chociaż powinieneś wygrać, bo byłeś najlepszy? Czasem ludzie, którzy nas oceniają mają inne kryteria niż nam się wydaje. Jeżeli dziecko jest pewne swoich racji, niech walczy o sprawiedliwość. Niech ma poczucie, że zrobił wszystko co mógł.

5. Nie będziesz przynależeć zawsze do wszystkich grup i to jest w porządku. Kolega zaprosił innych na urodziny, a Twojego synka nie? Wytłumacz mu, że ten chłopiec ma prawo wybrać najbliższe mu osoby, by spędzić swoje urodziny. Zastanówcie się wspólnie, czy Twoje dziecko bawi się z tym chłopcem i czy mógł mieć prawo oczekiwać zaproszenia. 

6. Czasem ktoś inny dostanie to, na co ty zasługiwałeś. Trzeba się z tym pogodzić i starać się jeszcze bardziej.Racjonalnie ocenić, czy jednak ktoś inny nie był lepszy.

7. Będą osoby, które złamią ci serce. Będą robić to nieświadomie, lub nie, podobnie jak ty. Uczmy dziecko radzić sobie ze złamanym sercem i poczuciem odrzucenia. To bardzo trudna lekcja, wielu dorosłych nie radzi sobie z tym.

8. Niektórzy ludzie odchodzą i nie mamy na to wpływu. Śmierć jest nieodwracalna, ale można wierzyć, że wszyscy ludzie kiedyś się spotkają. (w zależności od tego w co my wierzymy i jaką wizję przekazujemy dziecku).

Wiedza, że życie nie jest idealne i takie jak sobie wymarzyliśmy, pozwoli dzieciom łatwiej znosić zmiany i porażki. Nie ukrywajmy przed nimi łez, stresu, problemów. Są one nieodzowną częścią naszego życia i jedyne co nas ratuje, to wiedza, jak sobie radzić z wszelkimi przeciwnościami.

Dodałabyś coś do tej listy? Pisz w komentarzach!

Zobacz także: Pomyśl zanim coś powiesz - jak nauczyć tego dziecko?

źródło: scarymommy
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy