Reklama

Zastanawiasz się, co dawać do picia dla niemowlaka? Nasi eksperci wraz z Europejską Akademią Pediatrii radzą, aby niemowlętom aż do ukończenia 12 miesiąca życia, nie podawać żadnych napojów poza mlekiem mamy, mieszanką mleczną lub wodą. Nowe zalecenia dotyczące żywienia niemowląt wyraźnie mówią o tym, że trzeba redukować ilość tzw. wolnych cukrów w diecie niemowlęcia, co oznacza, że na cenzurowanym znalazły się soki, koktajle owocowe i słodzone napoje.

Reklama

Spis treści:

- Mleko modyfikowane dla młodszych dzieci (tzw. Junior)

Co do picia dla niemowlaka – zalecenia

Poniżej dokładnie omawiamy, co o różnych rodzajach napojów dla niemowląt mówią specjaliści, bo przecież wody też są różne rodzaje. Wymienimy też napoje, które są zdecydowanie odradzane jako picie dla niemowlaka.

Co do picia dla niemowlaka: woda

Od 6 miesiąca życia zapotrzebowanie niemowlęcia na wodę wynosi 0,8-1 litra na dobę. Ilość ta obejmuje wodę zawartą w napojach i pokarmach.

Specjaliści są przekonani, że przyzwyczajanie starszego niemowlęcia do picia wody jest istotnym elementem zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci. Jednocześnie polecają dzieciom wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną niskosodową, niskozmineralizowaną (

Mleko krowie, kozie i owcze dla niemowląt

Nie powinno być głównym napojem dla dzieci do pierwszego roku życia. Po pierwszych urodzinach dziecko może pić do 0,5 l mleka krowiego. Wynika to z faktu, że jest ono ubogie w żelazo, może nadmiernie obciążać organizm dziecka białkiem, a zbyt wcześnie wprowadzone może być przyczyną mikrokrwawień z układu pokarmowego niemowlęcia. Zawartość soli mineralnych, węglowodanów i tłuszczów w krowim mleku jest nieodpowiednia dla niemowląt i może nadmiernie obciążać nerki. Specjaliści nie zalecają podawania dzieciom mleka krowiego o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Mleko pełnotłuste jest zdrowsze.

Mleka kozie i owcze zawierają za duże stężenie soli mineralnych, a za mało kwasu foliowego i witamin. Dlatego nie mogą być głównym posiłkiem niemowląt do 12 miesiąca życia. Starszym dzieciom także nie są one polecane ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości i niedoboru witaminy B12. Można natomiast podawać modyfikowane mleko kozie, które zostało zarejestrowane w UE jako odpowiednie dla niemowląt.

Mleka smakowe i napoje roślinne nie do picia dla niemowląt

Mleko smakowe z cukrem czy aromatyzowane, np. czekoladowe, waniliowe, truskawkowe, jest nieodpowiednie dla dzieci poniżej 5 roku życia – twierdzą specjaliści, którzy opracowali najnowsze zalecenia dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci. Są zbyt słodkie, zwiększają ilość cukrów prostych w diecie dziecka i sprzyjają próchnicy oraz nadwadze.

Napoje roślinne, zwane wcześniej mlekiem roślinnym, nie nadają się do podawania dzieciom w 1 roku życia, gdyż nie zaspokajają ich potrzeb odżywczych. Istnieją dowody na to, że nieodpowiednie wprowadzanie ich do diety małego dziecka może skutkować brakiem prawidłowego przyrostu masy ciała i wzrostu. Pojenie dziecka napojami roślinnymi niesie też ryzyko niedożywienia, niedokrwistości, krzywicy, zaburzeń elektrolitowych i kamicy nerkowej. Uwagi te nie dotyczą modyfikowanego mleka sojowego dla niemowląt.

Nawet napoje roślinne wzbogacane w mikroelementy nie mogą zastąpić mleka matki czy modyfikowanego mleka krowiego w żywieniu niemowląt, gdyż przyswajalność mikroelementów z napojów roślinnych jest niska. Istnieje też ryzyko zanieczyszczenia takich napojów mykotoksynami, które są wysoce szkodliwe.

Co do picia dla niemowląt: soki owocowe

Sok owocowy to napój zawierający 100 proc, soku owocowego, w którym mogą być miazga owoców i komórki ich miąższu. Specjaliści nie zalecają podawania soków owocowych dzieciom poniżej 1 roku życia. Wyjątkiem są dzieci, które mają specjalne wskazania od lekarza. Podawanie soków niemowlęciu może zmniejszać ilość białka, żelaza i tłuszczów w diecie dziecka. Skutkuje też zwiększeniem w niej ilości cukrów prostych, co sprzyja próchnicy.

Dzieciom powyżej 1 roku życia można podawać soki, ale powinny one być dodatkiem do posiłku lub przekąską. Należy też limitować ich ilość:

  • dzieciom w wieku 1-3 lata można podawać do 120 ml soku dziennie
  • dzieciom w wieku 4-6 lat można podawać do 180 ml soku dziennie
  • starszym dzieciom i nastolatkom można podawać do 240 ml soku dziennie.

Mleko modyfikowane dla młodszych dzieci (tzw. Junior)

Nie ma konieczności podawania dzieciom po pierwszym roku życia mlek typu Junior. Z powodzeniem można zastępować je pełnotłustym mlekiem krowim (o ile dziecko nie ma alergii na białka mleka krowiego) lub mlekiem 2 procent tłuszczu.

Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi, a nie mlekiem matki, powinny otrzymywać mieszanki dopasowane do wieku – do 6 miesiąca życia mieszankę oznaczoną cyfrą 1, a od 6 miesiąca życia mieszankę z cyfrą 2. Do kiedy mleko modyfikowane można podawać? Nie ma co do tego szczegółowych wytycznych.

Czy dopajać niemowlę karmione piersią

Niemowlęta pijące mleko mamy jako jedyny pokarm nie potrzebują dopajania innymi płynami. Od ok. 6 miesiąca życia, czyli wraz z rozszerzaniem diety, które powinno zacząć się między początkiem 5 i początkiem 7 miesiąca życia, można w diecie dziecka uwzględnić wodę, ale równie dobrze można nadal malucha poić mlekiem mamy aż do czasu, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia.

Ważne jest to, że w drugim roku życia dziecko nie powinno już pić z butelki ze smoczkiem ze względu na ryzyko rozwoju próchnicy butelkowej. Rozszerzanie diety trzeba więc połączyć z odzwyczajaniem malucha od butelki. Służą do tego celu specjalne kubki do nauki picia. W przypadku dzieci karmionych piersią można do nich nalewać kobiece mleko albo wodę. W drugim roku życia można nadal poić dziecko z piersi (mleko właściwie nie ma kontaktu z ząbkami malucha), ale jeśli idziesz do pracy i stosujesz odciąganie pokarmu, opiekun dziecka powinien go podawać już nie z butelki ze smoczkiem lecz z kubeczka.

Jakie napoje są zakazane w diecie dzieci

Pewnych napojów zdecydowanie nie należy podawać dzieciom w żadnym wieku. Zakazane napoje w diecie dziecka to:
- napoje zawierające stewię, słodziki naturalne oraz słodziki intensywne (aspartam, sacharyna, acesulfam K)
- słodzone napoje, wody smakowe, napoje gazowane, napoje dla sportowców, energetyzujące
- napoje z dodatkiem kofeiny.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama