Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

Ryba dla niemowlaka

Czy możesz podawać ośmiomiesięcznemu dziecku rybę? W jaki sposób najlepiej ją przyrządzać? Przeczytaj rady dietetyka.

Dowiedziałam się, że mogę podawać mojej ośmiomiesięcznej Kasi dwa razy w tygodniu rybę. W jaki sposób najlepiej ją przyrządzać? Czy tak małemu dziecku to nie zaszkodzi? Bożenna z Krasnegostawu

Ryby są równie cenne odżywczo jak mięso. Morskie zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i siatkówki oka), łatwo przyswajalne białko, a także wapń, fosfor, magnez i cynk oraz jod, którego jest w nich więcej niż w innych produktach. Kawałeczek ryby (trzeba usunąć ości) proszę włożyć do wrzącej zupki i gotować z jarzynami 10 minut. Potem wyjąć rybę, jeszcze raz sprawdzić, czy nie ma w niej ości, i zmiksować z jarzynami.

Na początku proszę podawać małej dwie, trzy łyżeczki takiej zupki i obserwować, jak córeczka na nią reaguje. Do zupek oprócz ryb morskich, np. soli, mintaja, morszczuka, łososia (lepszy jest dziki niż hodowlany), może Pani dodawać ryby słodkowodne, np. pstrąga, karpia, okonia, sandacza. W następnym miesiącu można już podać Kasi kawałek gotowanej ryby z jarzynką. W słoiczkach są też gotowe potrawy z rybą.


Odpowiada: dietetyk dr Halina Weker. Od 17 lat kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka. Autorka przepisów kulinarnych dla najmłodszych, poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów, współautorka schematu żywienia niemowląt. Wykłada również dietetykę pediatryczną na AM w Warszawie.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

ryby drapieżne
Fotolia
Dieta
Jakich ryb nie mogą jeść niemowlęta?
Ryby dostarczają wielu składników ważnych dla rozwijającego się organizmu niemowlaka. Warto jednak wiedzieć, które z nich wybierać i jak je przygotowywać, aby były jak najzdrowsze dla maluszka.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Ryby powinny pojawić się w diecie niemowląt i to już po szóstym miesiącu życia – można je podawać obok mięsa jako jego zdrową alternatywę. Mięso ryb jest źródłem pełnowartościowego łatwo przyswajalnego białka (podobnie jak mięso zwierzęce). Tłuste ryby zawierają duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym cennych omega-3 .  Które gatunki podawać małym dzieciom? Dla małych dzieci zalecane są tłuste ryby morskie , tj. śledź, łosoś, szprot. Warto pamiętać, że to właśnie takie ryby obfitują w  kwasy omega-3 . Także niektóre gatunki ryb hodowlanych, np. pstrągi, można uznać za wartościowe źródło tych kwasów. Podawaj jednak dziecku również chude ryby (np. dorsza, morszczuka, szczupaka, mintaja), bo to cenne źródło białka.  Czy można podawać niemowlętom ryby drapieżne? Nie. Jedną z ważniejszych zasad jest niepodawanie dzieciom w pierwszym roku życia ryb drapieżnych . Zdecydowanie nie poleca się: miecznika, rekina, makreli królewskiej, tuńczyka i płytecznika. Kumulują one więcej zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Warto także pamiętać, by nie podawać dzieciom ryb z puszki . To zwykle produkty wysoko przetworzone. Konserwy zawierają sporo substancji dodatkowych, np. konserwanty, zagęstniki, przyprawy niedozwolone dla dzieci. Maluchom nie zaleca się też ryb marynowanych (w occie), solonych, wędzonych. Zobacz też: Jaka ryba na obiad? Zielona lista od WWF Jak podawać ryby małym dzieciom? Ryby dla najmłodszych najlepiej gotować (także na parze), piec w folii, dusić z warzywami. Tak przygotowane nie zawierają dodatkowego tłuszczu, którym nasiąkają podczas smażenia. Niemowlętom można dodawać ryby do zupek po dokładnym obraniu z ości...

obiad, ryba, talerz
Panthermedia
Dieta
Obiady rybne
Czy dzieci muszą jeść ryby? Tak, bo to bogate źródło białka, witamin, selenu, jodu, kwasów tłuszczowych niezbędnych w okresie rozwoju.

1. Filet z cukinią – 600 g filetów z mintaja, – średnia cytryna, – 2-3 małe młode cukinie, – 1/3 kostki masła, – sól, pieprz, szczypiorek, – folia lub rękaw foliowy do pieczenia. Cukinie pokrój w krążki, z cytryny wyciśnij sok. Rybę pokrój w 2-3 cm w paski. Folię rozłóż na blaszce. Wysmaruj ją masłem, rozłóż krążki cukinii, ułóż na nich rybę, skrop sokiem z cytryny, oprósz solą i pieprzem, połóż wiórki masła, przykryj warstwą folii. Piecz ok. 8 minut w temp. 240°C. Ułóż na wygrzanym talerzu, oprósz szczypiorkiem. 1 porcja dla dziecka = 1-2 „paski” ryby 2. Zapiekanka z morszuczka – 6 filetów z morszczuka, – 100 g pieczarek, – cebula, – 2 łyżki soku z cytryny, – 1/2 szklanki śmietany, – 1/2 szklanki startego żółtego sera, – 3 łyżki oleju, – sól, pieprz, – zielona pietruszka do posypania. Filety skrop sokiem z cytryny, dopraw solą, pieprzem i usmaż. Cebulę zeszklij. Dodaj pokrojone pieczarki i smaż. Na dnie naczynia do zapiekania wysmarowanego tłuszczem połóż filety, następnie pieczarki z cebulą. Śmietanę dopraw solą i pieprzem, zalej nią rybę. Wierzch zapiekanki posyp żółtym serem. Piecz w temperaturze 200°C, aż ser się zrumieni. Posyp natką. 1 porcja dla dziecka = 1/2-1 filet [CMS_PAGE_BREAK] 3. Morszczuk z jabłkami – 1/2 kg filetów morszczuka, – 100 g gotowanej szynki, – 3 jabłka, – 1/2 szklanki mleka, – 4 łyżki oliwy z oliwek, – 4 łyżki masła, – mąka, – sól. Posyp rybę solą i uformuj „kanapki”, wkładając pół plastra szynki między dwa filety. Obtocz w mące, usmaż w oleju i maśle, odstaw. Na tym samym tłuszczu podduś obrane, pokrojone w plastry jabłka. Smażone jabłka wyłóż na talerz. Na patelnię wlej mleko, zagotuj i przelej na talerz. Ułóż na...

zapytajnik1.jpg
Dieta
Ryba z dalekich mórz

  Ostatnio pojawiła się w sklepach nieznana mi ryba o nazwie barramundi. Co to za ryba? Jak ją podawać trzyletniemu dziecku? Ewa z Olsztyna Rzeczywiście w Polsce ryba ta nie była znana. W naturze barramundi żyje w przybrzeżnych wodach tropikalnych, ale miejscem tarła są ujścia rzek. Tylko łosoś zawiera więcej kwasów omega-3 od barramundi. Pierwsza w Polsce ekologiczna hodowla tej ryby działa pod Olsztynem. Można przyrządzać ją jak każdą inną rybę: smażyć, piec, gotować z niej zupę. Jej mięso jest zwarte, smaczne i pozbawione ostrych małych ości. Odpowiada: dr hab. Halina Weker, dietetyk. Od 18 lat kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka. Autorka przepisów kulinarnych dla najmłodszych, poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów, współautorka schematu żywienia niemowląt. Wykłada również dietetykę pediatryczną na UM w Warszawie.  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak