Jak długo karmić piersią?
Davina Wright / dailymail.co.uk
Karmienie

Karmi piersią 5-letnie trojaczki i nie zamierza przestać. Dlaczego?

"Trojaczki chciałam karmić piersią około 2 lat. Cóż, nie wyszło i wciąż to robię" – pisze mama 5-latków.

Davina Wright ma 47 lat i wciąż karmi piersią 5-letnie trojaczki. Jak sama przyznaje, ma już dość karmienia i chciałaby, żeby maluchy same z niego zrezygnowały, tak, jak zrobiły to jej starsze dzieci.

Karmienie piersią trojaczków

"Dwoje moich starszych dzieci przestało jeść z mojej piersi około 13 miesiąca życia. Trojaczki chciałam karmić piersią około 2 lat. Cóż, nie wyszło i wciąż to robię. Szczerze mówiąc, chciałabym odstawić je już teraz. Jestem zmęczona, jestem wykończona, jestem pewna, że nie zrzucę ostatnich "ciążowych kilogramów", jeśli nie przestaną. To nie chodzi o to, że chcę odzyskać swoje ciało, bo mam dość trojaczków wspinających się na mnie i traktujących mnie jak worek treningowy. Chodzi o to, że czuję, że to już za mną" – napisała Davina na blogu The Milk Meg.

Zobacz także: Jak długo karmić piersią? Obalamy mity!


fot. Davina Wright via dailymail.co.uk

Kiedy przestać karmić piersią?

Davina napisała również, że ma problem z ustaleniem granic i odmówieniem dzieciom karmienia. Kiedy maluchy mówią, że jej pierś je uszczęśliwia, trudno jest jej powiedzieć "nie". Postanowiła, że będzie czekać i karmić je tak długo, aż same uznają, że nie potrzebują już piersi mamy.

Chociaż lekarze zalecają, by karmić dzieci piersią przez rok, średnia długość karmienia na świecie wynosi od 2 do 4 lat! Co, według was, powinna zrobić Davina? Jak odstawić od piersi dziecko w wieku przedszkolnym, które otwarcie mówi, że potrzebuje bliskości z mamą, bo to je uspokaja i uszczęśliwia? Czekamy na wasze komentarze!

Czytaj także: Czy można karmić piersią zbyt długo?

źródło: The Milk Meg / dailymail.co.uk

Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]

karmienie piersią
Denise Sumpter
Aktualności
Karmi piersią 7-latkę i nie zamierza przestać
Brytyjka Denise Sumpter karmi piersią 7-letnią Belle i 1,5-rocznego syna Beau. Nie widzi w tym nic dziwnego. Decyzję o odstawieniu od piersi zostawia swoim dzieciom.

W Wielkiej Brytanii zawrzało po wyznaniu Denise Sumpter w mediach: “Będę karmić Belle tak długo, jak ona zechce. Nie wiem, ile to potrwa". Materiał o kobiecie przygotowała telewizja Sky News i liczne gazety, w tym Cosmopolitan. Najstarsze dziecko w Anglii karmione piersią? 7-letnia Belle lubi ssać pierś. Czasami ma na to ochotę raz w tygodniu, a czasami dwa razy dziennie. Mama jest przekonana, że jej mleko utrzymuje dziewczynkę w dobrym zdrowiu. Zamierza ją karmić, dopóki dziewczynka będzie tego chciała. "To relaksujące" – dodaje.  Decyzję o odstawieniu od piersi ma sam podjąć też młodszy syn kobiety. Denise mówi, że będzie jej smutno, kiedy to się stanie. Na razie widzi same zalety karmienia tej dwójki. "Moje dzieci są spokojne i wesołe" – mówi - "Z całą  pewnością zrobiłam to dla dobra moich dzieci".  Kiedy odstawić od piersi? Sumpter jest przekonana do swojej decyzji. Ale odkąd opowiedziała o niej w mediach, znalazła się w środku burzliwej dyskusji na temat tego, kiedy należy odstawić dzieci od piersi . Jedni wspierają kobietę, mówiąc, że ma prawo sama wybrać moment, kiedy przestanie karmić piersią. Wiele osób atakuje ją, bo uważają, że tak długie karmienie jest ‘nienormalne’. Zarzucają jej też, że 7-letnia Belle poniesie społeczne konsekwencje, np. będzie wyśmiewana w szkole.  Pediatrzy zalecają karmienie piersią co najmniej przez rok. Warto dodać, że na świecie większość dzieci odstawia się od piersi między... 2 a 4 rokiem życia.   Jakie jest Wasze zdanie?  

dziecko ssie pierś
Panthermedia
Karmienie
Sprawdź, gdzie kobiety karmią dzieci piersią najkrócej
Wiedzą, że mleko mamy jest najlepsze, jednak szybciej niż gdzie indziej kończą karmienie piersią. Sprawdź, gdzie tak jest.

Krajem o jednym z najniższych wskaźników karmienia piersią na świecie jest Wielka Brytania. Oczywiście Brytyjki także karmią dzieci swoim mlekiem (próbuje tego 81 proc. młodych mam),  jednak robią to krócej niż mamy z innych krajów. (Źródło: i100.independent.co.uk) Jak informuje "The Lancet" 0,5 proc.   (a więc jedynie  1 na 200) brytyjskich mam karmi dziecko swoim mlekiem  po upływie 1 roku (dla porównania: w Niemczech robi to 23 proc. mam, w Brazylii 56 proc., a w Senegalu aż 99 proc.) 34 proc. karmi piersią w 6 miesiącu życia dziecka. Sprawdź, dlaczego powinnyśmy karmić dziecko piersią do 2 roku życia Dlaczego tak się dzieje? Jak ustalili badacze, brytyjskie mamy: Nie karmią, bo nie muszą. Zdaniem badaczy, którzy analizowali tę sprawę,  bierze się to z błędnego przekonania, że korzyści z karmienia piersią odnoszą się tylko do biednych krajów, w których mleko mamy to często jedyny sposób na ochronę dziecka przed wieloma chorobami, a czasem i na ratowanie życia. Nie wiedzą, jak długo warto karmić. Rozumieją, że warto karmić piersią i znają korzyści, jakie z tego płyną . Nie wiedzą natomiast do kiedy warto to robić . Dostają zbyt mało wsparcia , dlatego rezygnują, gdy pojawiają się problemy.  A Ty jak długo karmiłaś/zamierzasz karmić piersią? Kiedy Twoim zdaniem powinno odstawić się dziecko od piersi? Czy mogłaś liczyć na wsparcie, gdy pojawiły się problemy? Polecamy także: Kłopoty z karmieniem piersią - sprawdź, jak sobie radzić  

Kobieta urodziła czworo dzieci w 11 miesięcy. Nie są to czworaczki!
Fotolia
Aktualności
Co za historia! Urodziła 4 dzieci w 11 miesięcy i nie są to czworaczki!
Ta mama marzyła o dużej rodzinie. Nie sądziła jednak, że jej marzenie spełni się tak szybko!

Becky Johns, mama z Walii, w ciągu 11 miesięcy urodziła aż czworo dzieci, chociaż maluchy nie są czworaczkami ... Jak to możliwe? Historia Becky W lutym 2015 roku na świat przyszła Mia, córeczka Becky i jej partnera Jasona. Młodzi rodzice zadecydowali, że jak najszybciej chcą mieć kolejne dziecko. Nie musieli długo czekać – Becky zaszła w ciążę tydzień po narodzinach córeczki! Podczas badania okazało się, że lekarz nie słyszy bicia jednego serduszka, ani nawet dwóch, tylko trzech i Becky zostanie mamą trojaczków. Ta wiadomość była dla Becky ogromnym zaskoczeniem. "Gapiłam się w ekran, musiałam to zobaczyć na własne oczy. Zaczęłam liczyć, jedno po drugim. Rzeczywiście, byłam w ciąży z trojaczkami" – przyznała Becky w rozmowie z Barcroft Media. Maluchy przyszły na świat przez cesarskie cięcie w styczniu ubiegłego roku. Ciąża trojacza zdarza się dość rzadko. Przypadek Becky jest wyjątkowy, bo Ryan, Phoebe i Raya to trojaczki trzyjajowe, urodzone z różnych komórek jajowych. Z pewnością niełatwo opiekować się czterema maluszkami... Musicie przyznać, że niektóre marzenia spełniają się bardzo szybko! Znacie mamy, które równie szybko zaszły w kolejną ciążę? Może same zdecydowałyście się na kolejne dziecko tuż po urodzeniu pierwszego? Piszcie w komentarzach! Czytaj także:   Niesamowite! Taka ciąża zdarza się raz na milion źródło: popsugar.com

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz