mama, niemowlę, nauka chodzenia
Rozwój

Pierwsze kroczki

To nie jest tak, że maluch któregoś dnia po prostu wstanie i zacznie chodzić. Zanim to zrobi, czeka go sporo ważnych ćwiczeń.

Samodzielne przemieszczanie się to dla malutkiego człowieka przygoda! Oto, czego musi nauczyć się niemowlę, by mogło wreszcie do ciebie samo przyjść.

KROK 1 - Pełzanie niczym foczka
Zwykle na początku siódmego miesiąca niemowlęciu udaje się sztuka, która wprawia je w zachwyt – zaczyna samodzielnie poruszać się do przodu! Odkrywa tę umiejętność, leżąc na brzuszku, gdy w stosunkowo niedalekiej odległości zobaczy coś intrygującego. Najpierw wyciąga w tym kierunku rączkę, a jeśli nie dosięgnie, próbuje podpełznąć. Robi to przedziwnie: przesuwa na przemian rączki do przodu i pełza (ale nóżki mu w tym nie pomagają). To trudne zadanie często maluchowi wychodzi na opak – zamiast iść do przodu, kręci się w kółko. Ale robi to wytrwale, więc w końcu udaje mu się ruszyć do przodu! Jeśli metr od smyka będziesz kłaść zabawki, ćwiczenie pełzania stanie się jego hobby.

KROK 2 - Walka z równowagą
Niedługo potem maluch zdobywa nową umiejętność: z pozycji leżącej na brzuszku udaje mu się uklęknąć i podeprzeć z przodu rączkami. Podaj mu wtedy małą kolorową piłeczkę – zaciekawiony wyciągnie po nią rączkę i przez chwilę, klęcząc, będzie opierać się na jednej ręce. Podawaj mu zabawki w ten sposób, by musiał wyciągać po nie raz rękę prawą, raz lewą. Dzięki temu nauczy się dobrze utrzymywać równowagę, co bardzo przyda mu się potem przy raczkowaniu i chodzeniu.

KROK 3 - Czołganie w stylu komandosa
Najczęściej w ósmym miesiącu malec potrafi już samodzielnie siadać (z klęku) i bawić się w takiej pozycji. Gdy niedaleko zobaczy np. grającą zabawkę, spróbuje do niej dotrzeć – oczywiście na brzuszku. Nie pełza już jednak jak foka; jego ruchy przypominają czołganie: porusza na przemian rękami i nóżkami.

KROK 4 - Wyścigi na czworakach
Czołganie się jest jednak dość uciążliwe, więc maluch ucieszy się, gdy odkryje prostszy sposób poruszania. Pewnego dnia oprze się na rączkach i kolankach, a brzuszek podniesie do góry... To początek raczkowania. Wkrótce dziecko nabierze w nim dużej wprawy – będzie przemykać przez cały pokój z prędkością rakiety! Baw się z nim w berka na czworakach – to świetne ćwiczenie.

KROK 5 - Stawanie na nóżkach
Twój szkrab zaczął już trochę raczkować? Na niewysokim stole lub szafeczce połóż jego ukochaną zabawkę (tak by była widoczna). Pewnie zbliży się do niej na czworakach, a potem, podtrzymując się czegoś – np. szczebelków łóżeczka lub twojej nogi – po raz pierwszy sam stanie na nóżki! Świat widziany z takiej wysokości i możliwość sięgnięcia po przedmioty, które jeszcze do niedawna były poza zasięgiem rączek – cóż to za fantastyczne perspektywy! Od tej pory smyk coraz częściej będzie stawać na własnych nóżkach.

KROK 6 - Dostawnym wzdłuż mebli
Gdy dziecko stoi (przytrzymując się czegoś), w niewielkiej odległości połóż na stoliku zabawkę (ale tak, by nie mogło jej dosięgnąć). Pierwszy raz zapewne szybko kucnie, „doraczkuje” do stolika i wstanie. Za którymś jednak razem spróbuje dotrzeć do zabawki, przytrzymując się mebli. Zacznie chodzić! Ale uwaga: będzie to robić nie w przód, ale w bok, dostawiając jedną nóżkę do drugiej (jak przy krakowiaku).

KROK 7 - O własnych siłach
Jeśli malec radzi sobie z chodzeniem przy meblach, zachęć go do przejścia kilku kroków bez trzymanki. Poproś męża, by stanął dwa metry od ciebie i podtrzymał malca. Zawołaj dziecko do siebie. Będzie się wahać, ale w końcu puści się taty i spróbuje do ciebie przyjść. Ucałuj je za odwagę, bij brawo! Gdy malec zauważy, jak szybko na własnych nóżkach może dotrzeć tam, gdzie chce, pokocha chodzenie!

Pierwsze buciki
Zabierz malca do sklepu i dobierz mu najlepsze butki. Jak to zrobić?
- Wybierz model. Najważniejsze, by buty miały wysoki zapiętek, który ustabilizuje piętę. Ważne też, by podeszwa była plastyczna i pokryta antypoślizgową powłoką. U malutkich dzieci lepiej sprawdzają się buciki zapinane na rzepy.
- Załóż dziecku bucik. Powinien być odrobinkę za duży, ale niewiele. Przesuń stópkę dziecka do przodu i sprawdź, czy dasz radę wsunąć za piętkę jeden palec.
- Zbadaj noski. Oceń, czy są wystarczająco szerokie, by smyk mógł swobodnie poruszać w nich paluszkami.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Jak wspierać dziecko w nauce chodzenia? - film

Edipresse
Pielęgnacja
Jak zrozumieć niemowlaka?
Malutkie dzieci są takie zabawne. Raczkują do tyłu, zbierają z dywanu okruszki, ciągną za włosy... Sprawdź, dlaczego te niektóre, jakże dziwne zachowania, są tak ważne dla ich rozwoju!

Obserwowanie maleństwa w pierwszych miesiącach życia – jak próbuje poznawać świat, ćwiczy wkładanie rączek do buzi, jak bardzo zafascynowane jest tym, co je otacza, i jak wytrwale próbuje się przesunąć i dostać do zabawki – to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej niesamowitych rzeczy na świecie! Pewnie ci trudno w to uwierzyć, ale malutki człowiek prawie cały czas naprawdę ciężko „pracuje”, bo w doskonalenie nowych umiejętności wkłada większość swoich sił. I nawet najzabawniejsze jego zachowania są przejawem niezwykłej mądrości natury. Dzięki naszym wskazówkom sama spróbuj rozszyfrować, co właśnie ćwiczy twój malec... Wciska innym palec do oka Kiedy ktoś się nad malcem niziutko pochyli albo przybliży do niego swoją twarz, żeby sobie z nim „pogadać”, może się zdarzyć, że w odpowiedzi dziecko z wielkim zainteresowaniem i zaaferowaniem... włoży mu do oka swój paluszek! Jednak u małego odkrywcy taka reakcja jest jak najbardziej zrozumiała. Oko to przecież niezwykle ciekawy i wyrazisty obiekt, ruchliwy i szalenie przykuwający uwagę na tle jasnej twarzy. Jest barwna plama, więc trzeba ją zbadać... Kołysze się na czworakach Dziecku ułożonemu na brzuszku udaje się unieść klatkę piersiową oraz pupę i maluch już na czworakach odpycha się dłońmi. Tułów wędruje w tył i wraca do punktu wyjścia. Wygląda to jak kołysanie. Tak dziecko stopniowo zdobywa kontrolę nad swoim ciałem w różnych położeniach. Dzięki temu wkrótce zacznie raczkować, a potem – chodzić. Trąca, klepie zabawki Trzymiesięczne maleństwo wyciąga łapki i stara się trącić zabawkę, potem uderza w nią dłonią. Bardzo pragnie wszystko poznać, wszystkiego dotknąć! Kontrola dłoni u maleństwa jest nieprecyzyjna, dziecko nie wie, jak daleko powinno wyciągnąć rączkę, by trafić w cel. Łapiąc i uderzając, metodą prób i błędów uczy się...

noworodek
Fotolia
Rozwój
Zrozum zachowanie dziecka
Niemowlę zaskakuje Cię swoim zachowaniem? Raczkuje do tyłu, zbiera z dywanu okruszki, ciągnie za włosy... dlaczego?

Obserwowanie maleństwa w pierwszych miesiącach życia – jak próbuje poznawać świat, z jakim zaangażowaniem ćwiczy wkładanie rączek do buzi , jak bardzo zafascynowane jest tym, co je otacza, i jak wytrwale próbuje się przesunąć i dostać do zabawki – to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej niesamowitych rzeczy na świecie! Wszystko wkłada do buzi Niemowlę robi tak z kilku powodów. Gmeranie paluszkami czy zabawką w ustach przygotowuje wargi, język i podniebienie do radzenia sobie z pokarmami innymi niż mleko. Wkładanie łapek do buzi jest też wstępnym, i niezbędnym, etapem nauki mówienia . „Trenuje” buzię, szykując ją w ten sposób do trudnej sztuki, jaką jest emisja dźwięków. Wkładanie przedmiotów do ust to także przejaw naturalnej niemowlęcej ciekawości. Dotyk, oprócz słuchu, jest u dziecka w pierwszym roku życia najlepiej wykształconym zmysłem. A w buzi czucie jest najdoskonalsze. „Paca” rączką Dwu-, trzymiesięczne maleństwo wyciąga łapki i stara się trącić zabawkę , a potem uderza w nią całą dłonią. Dlaczego? Bo tak bardzo pragnie wszystko poznać, wszystkiego dotknąć, wszystko samodzielnie sprawdzić! Wyciągnięcie ręki i próba dotknięcia dostrzeżonego przedmiotu wynika z chęci poznania otoczenia. Kontrola dłoni u kilkumiesięcznego maleństwa jest jeszcze nieprecyzyjna, dziecko nie wie, jak daleko powinno wyciągnąć rączkę, by trafić w upragniony cel. Uderzając i „pacając”, metodą prób i błędów, określa odległość. W ten sposób uczy się oceniać dystans dzielący je od zabawki oraz ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Zbiera drobne paproszki Każda drobinka jest czymś nowym i ciekawym, więc dziecko chce ją wziąć do ręki. Najpierw umie ujmować przedmioty całą dłonią, ale w miarę doskonalenia funkcji ręki próbuje podnieść je dwoma palcami. I w tym właśnie okresie fascynuje się małymi...

B0005P 0173.jpg
Rozwój
Zrozum zachowanie dziecka
Niemowlę zaskakuje Cię swoim zachowaniem? Raczkuje do tyłu, zbiera z dywanu okruszki, ciągnie za włosy... dlaczego?

Obserwowanie maleństwa w pierwszych miesiącach życia – jak próbuje poznawać świat, z jakim zaangażowaniem ćwiczy wkładanie rączek do buzi, jak bardzo zafascynowane jest tym, co je otacza, i jak wytrwale próbuje się przesunąć i dostać do zabawki – to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej niesamowitych rzeczy na świecie! Wszystko wkłada do buzi Niemowlę robi tak z kilku powodów. Gmeranie paluszkami czy zabawką w ustach przygotowuje wargi, język i podniebienie do radzenia sobie z pokarmami innymi niż mleko. Wkładanie łapek do buzi jest też wstępnym, i niezbędnym, etapem nauki mówienia. „Trenuje” buzię, szykując ją w ten sposób do trudnej sztuki, jaką jest emisja dźwięków. Wkładanie przedmiotów do ust to także przejaw naturalnej niemowlęcej ciekawości. Dotyk, oprócz słuchu, jest u dziecka w pierwszym roku życia najlepiej wykształconym zmysłem. A w buzi czucie jest najdoskonalsze. „Paca” rączką Dwu-, trzymiesięczne maleństwo wyciąga łapki i stara się trącić zabawkę, a potem uderza w nią całą dłonią. Dlaczego? Bo tak bardzo pragnie wszystko poznać, wszystkiego dotknąć, wszystko samodzielnie sprawdzić! Wyciągnięcie ręki i próba dotknięcia dostrzeżonego przedmiotu wynika z chęci poznania otoczenia. Kontrola dłoni u kilkumiesięcznego maleństwa jest jeszcze nieprecyzyjna, dziecko nie wie, jak daleko powinno wyciągnąć rączkę, by trafić w upragniony cel. Uderzając i „pacając”, metodą prób i błędów, określa odległość. W ten sposób uczy się oceniać dystans dzielący je od zabawki oraz ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Zbiera drobne paproszki Każda drobinka jest czymś nowym i ciekawym, więc dziecko chce ją wziąć do ręki. Najpierw umie ujmować przedmioty całą dłonią, ale w miarę doskonalenia funkcji ręki próbuje podnieść je dwoma palcami. I w tym właśnie okresie fascynuje się małymi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj