Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rozwój

Waga i wzrost dziecka w 1. roku życia: kiedy do lekarza? [SPRAWDŹ NORMY]

W pierwszych miesiącach życia dziecka ważenie i mierzenie to jeden z podstawowych sposobów na określenie, czy niemowlę dobrze się rozwija i wystarczająco dużo je. Jaka powinna być waga i wzrost dziecka w 1. roku życia? Sprawdź normy miesiąc po miesiącu.

Niemowlę w 1. roku życia jest ważone i mierzone na każdej wizycie u pediatry. Lekarz może zalecić częstsze pomiary, jeśli niemowlę jest apatyczne, urodziło się przedwcześnie albo nie budzi się na karmienia. Jaki powinien być prawidłowy przyrost wagi i długości dziecka przez pierwsze miesiące po porodzie i kiedy warto poprosić o pomoc lekarza?

Waga i wzrost niemowlaka – co powinno niepokoić?

Po urodzeniu niemowlę przybiera na wadze najszybciej, bo aż 120-225 g na tydzień. Tak będzie do ok. 4. miesiąca życia. Później przyrost wagi zwolni do ok. 100-150 g na tydzień, by po 6. miesiącu zmniejszyć się do wartości zaledwie ok. 50-80 g tygodniowo. Czy niska waga dziecka to powód do niepokoju? Nie zawsze. Niektóre dzieci są drobne od urodzenia, inne od początku szybko rosną, bo takie mają uwarunkowania genetyczne. Kiedy konieczna jest konsultacja lekarza? 
 

  • jeśli waga dziecka nagle przestała rosnąć
  • obserwujesz dużą różnicę między przyrostem wagi i wzrostu dziecka
  • dziecko plasuje się poniżej 10. lub powyżej 90. centyla


Dla pewności sprawdzaj wzrost i wagę swojego dziecka na siatkach centylowych

Waga i wzrost dziecka w 1. roku życia – normy

Większość noworodków rodzi się z wagą 3000-3500 g i długością ok. 55 cm, ale bywają też dzieci dużo cięższe bądź lżejsze. Różnice mogą sięgać 500-1000 g i nie ma w tym nic niepokojącego. Dzieci o niższej wadze urodzeniowej będą prawdopodobnie ważyły mniej na kolejnych etapach rozwoju, o ile jednak mieszczą się w granicach normy, a wzrost przebiega harmonijnie, nie trzeba się martwić.

Wzrost i waga dziecka  w 1. roku życia: normy dla dziewczynek

  • 1. miesiąc: 3,2-5,1 kg; 51-58 cm
  • 6. miesiąc: 6,3-9 kg; 64-71 cm
  • 12 miesiąc: 7,9-11,6 kg; 71-80 cm

Wzrost i waga dziecka w 1. roku życia: normy dla chłopców

  • 1. miesiąc: 3,5-5,5 kg; 52-60 cm
  • 6. miesiąc: 7-10 kg; 66-75 cm
  • 12. miesiąc: 8,5-12,5 kg; 74-84 cm


Jeśli masz wątpliwości, czy twoje dziecko dobrze się rozwija, zapytaj o poradę lekarza. Możesz skorzystać z teleporady lub e-wizyty z dzieckiem. 

Zobacz też:

Dieta
Brak apetytu u niemowlaka
Gdy dziecko traci apetyt i je coraz mniej, zastanów się na spokojnie, jaka może być tego przyczyna. Podpowiadamy, dlaczego dzieci stają się niejadkami.

Twoja dieta a smak mleka Powinniśmy pamiętać, że to co jemy, wpływa na smak pokarmu. Smak pokarmu, wpływa natomiast na apetyt naszej pociechy. Jeśli Twoje dziecko je mało i niechętnie, zastanów się czy przyczyną nie jest to co sama jesz przed karmieniem. Spróbuj sobie przypomnieć co jadłaś przed? Jeśli zdarzyło ci się zjeść grejpfruta czy rzodkiewkę to możliwe, że maluszek wyczuwa gorzki posmak i właśnie dlatego je niechętnie. Poczucie smaku kształtuje się stopniowo. Maluszek już od pierwszego dnia narodzin uczy się poznawać smaki i przygotowuje się do próbowania nowych pokarmów. Pierwszy jaki poznajemy – smak słodki, odczuwamy go już w życiu płodowym. Płód reaguje na smak wód płodowych - słodki smak zachęca go do ich połykania, inne smaki hamują ten odruch. Noworodek zaś wzdryga się czując smak kwaśny i słony, z przyjemnością jednak próbuje wszystkiego co słodkie. Wiedza o smakach odczuwanych przez nasze pociechy pomoże nam odpowiednio „przygotowywać” się do karmienia, poprzez właściwe układanie smaków naszych posiłków wraz z wiekiem naszego dziecka. Inne dzieci jedzą więcej - czy coś jest nie tak? Martwisz się, że Twoja pociecha je mniej niż inne niemowlęta. Pamiętaj, że maluszek nie zawsze musi mieć ochotę na jedzenie. Niemowlęta, tak jak małe dzieci różnią się między sobą apetytem. Jedno lubi jeść większe posiłki co 3 godziny, inne małe porcje ale częściej, jeszcze inne lubi porządnie się najeść, po czym smacznie drzemać. Dlatego nie powinnaś się przejmować, jeśli pociechy twoich koleżanek jedzą dużo więcej niż Twój maluch. Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Dogadzanie naszym pociechom nie jest sprawą prostą. Niemowlakom musimy stworzyć odpowiednie warunki spożycia posiłku. Często zdarza się, że w natłoku obowiązków nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowywanie posiłków. Jemy w pośpiechu,...

Celiakia czyli nietolerancja glutenu
Fotolia
Zdrowie
Celiakia, czyli nietolerancja glutenu. Jak ją rozpoznać?
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą autoimmunologiczną? Czy dieta bezglutenowa pomaga pokonać chorobę trzewną? Dowiedz się, przeczytaj!

Celiakia należy do chorób autoimmunologicznych. Inaczej nazywana jest chorobą trzewną lub chorobą glutenową . Choć do niedawna uważało się, że jest to choroba wieku dziecięcego i że stosowanie odpowiedniej diety przez jakiś czas pozwala na całkowite wyleczenie, najnowsze badania pokazują jednak, że chorzy muszą przestrzegać diety przez całe życie oraz że choroba może ujawnić się również w wieku dorosłym. Jakie są objawy celiakii i jak ją leczyć? Przeczytaj! Co to jest celiakia? Celiakia to choroba polegająca na nietolerancji glutenu , czyli białka zapasowego zawartego w zbożach takich jak pszenica, żyto, owies i jęczmień . Toksyczne działanie glutenu prowadzi do uszkodzenia jelita cienkiego, a w efekcie składniki odżywcze z przyjmowanych pokarmów nie wchłaniają się w prawidłowy sposób. Na celiakię choruje minimum 1% społeczeństwa, choć coraz lepsza rozpoznawalność choroby i coraz większa ilość spożywanego glutenu w pożywieniu wskazują na to, że chorych może być nawet więcej. U dzieci nietolerancję na gluten wykrywa się średnio w wieku 2-4 lat, natomiast u dorosłych w wieku 30-50 lat. Znacznie częściej na celiakię chorują kobiety niż mężczyźni. Badania pokazują też, że choroba trzewna może mieć podłoże genetyczne. Nie powinna być bagatelizowana, ponieważ tak jak inne choroby autoimmunologiczne powoduje samoistne wyniszczanie się organizmu. Objawy celiakii Choroba nie daje jednoznacznych objawów , dlatego też nie jest prosto ją zdiagnozować i dopóki chory nie zrobi odpowiednich badań i testów, może nie mieć świadomości, że choruje na celiakię. Poza tym klasyczna, aktywna celiakia to jedynie 30% wszystkich przypadków choroby. Może mieć też postać niemą, wówczas przebiega bezobjawowo lub ukrytą i ujawnić się dopiero po czasie, np. pod wpływem silnego stresu, po zabiegu operacyjnym, na skutek przebytej ciąży czy po nagłym...

Waga dla niemowlaka
AdobeStock
Zakupy
Waga niemowlęca: 5 najlepszych modeli
Waga dziecka to bardzo ważny parametr, który bierze się pod uwagę przy ocenie rozwoju i stanu zdrowia dziecka. Podpowiadamy, jaką wagę dla niemowlaka wybrać.

Waga noworodka i jego wzrost określane są zaraz po urodzeniu. Maluch będzie ważony i mierzony także podczas każdej wizyty w przychodni. Jeśli przyrost wagi jest równomierny i prawidłowy informacje podane przez pielęgniarkę wystarczają. Choć waga i wzrost dziecka zależą od wielu rzeczy, jednak jeśli malec jest wcześniakiem, nie przybiera na wadze, znajduje się na dole lub na górze siatki centylowej - sytuacja taka mocno niepokoi rodziców. Aby częściej kontrolować wagę dziecka, możesz kupić domową wagę dla niemowląt i sama sprawdzać, ile maluch waży. Waga dla niemowlaka: na co zwrócić uwagę? Kupując wagę dla niemowlaka, patrz na: Bezpieczeństwo - przede wszystkim waga musi być bezpieczna dla dziecka. Musi stać stabilnie, nie powinna się chwiać i musi mieć solidną podstawę. Dokładność - w końcu kupujesz wagę, by poznać dokładną wagę dziecka. Mniej dokładny pomiar będzie na mechanicznych wagach dla niemowląt. Do użytku domowego zdecydowanie bardziej praktyczne będą wagi elektroniczne, mają one wyświetlacz, a także dodatkowe funkcje poza ważeniem, jednak trzeba pamiętać o wymianie baterii lub podłączeniu do prądu. To jak dokładna jest waga, możesz sprawdzić na oznaczeniu produktu. Niektóre ważą z dokładnością do 50 a inne do nawet do 2 gramów. (I to symbol wag najdokładniejszych, natomiast IIII – najmniej dokładnych). Do użytku domowego dla niemowlaka urodzonego w terminie wystarczy dokładność 10–50 g. Zakres - warto sprawdzić, jak długo taka waga posłuży. Niektóre umożliwiają pomiar nawet do 50 kg. Odpowiedni kształt pozwala na ważenie dziecka na leżąco, siedząco, a nawet stojąco. Materiał - ponieważ maluch musi chwilę uleżeć na wadze, koniecznie zwróć uwagę, z jakiego materiału jest wykonana szalka, a także jaki ma kształt. Dobrym pomysłem będą wagi dla niemowląt z wyższymi bokami - dobrze wyprofilowana rynienka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj