przestymulowanie dziecka
Adobe Stock
Rozwój

Przestymulowanie dziecka: co to jest? Objawy przestymulowania noworodka, niemowlaka i dziecka w przedszkolu

Przestymulowanie dziecka to stan, w którym układ nerwowy malucha nie może poradzić sobie z nadmiarem bodźców. Przebodźcowanie może dotyczyć zarówno noworodka i niemowlaka, jak i starszego dziecka w przedszkolu. Objawy łatwo zauważyć: dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe, niemowlę pręży się i zaciska piąstki, trudno mu zasnąć. Aby uniknąć przestymulowania dziecka, trzeba zapewnić mu spokój, ciszę i odpoczynek.

Przestymulowanie dziecka może się zdarzyć w każdym wieku. Zwykle rodzice uczą się rozpoznawać objawy przestymulowania, obserwując noworodka, a potem starsze niemowlę – jego reakcje na nadmiar bodźców powinny wzmóc czujność opiekunów. Przebodźcowanie to trudne doświadczenie dla maluszka, które zakłóca spokojny sen, regenerację i harmonijny rozwój.

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

Co to jest przestymulowanie dziecka?

Przestymulowanie (inaczej przebodźcowanie) dziecka to sytuacja, w której układ nerwowy malucha zostaje przeciążony przez nadmiar i intensywność bodźców sensorycznych. Do przestymulowania może dojść z powodu zbyt licznych bodźców słuchowych (hałas), wzrokowych, węchowych czy czuciowych (dotykowych). Pamiętaj, że mózg małego dziecka nie jest jeszcze zdolny do właściwej analizy i segregacji wszystkich informacji, jakie docierają do niego z otoczenia. Nie radzi sobie z nimi, a objawy przestymulowania to jego reakcja obronna.

​Objawy przestymulowania dziecka

Objawy przestymulowania trudno przeoczyć, bo dziecko staje się niespokojne, a kontakt z nim jest utrudniony. Zwróć baczniejszą uwagę na liczbę i natężenie bodźców, jakie docierają do malucha, jeśli niemowlę:

 • jest rozdrażnione, wyjątkowo płaczliwe,
 • pręży się i zaciska piąstki,
 • zastyga w bezruchu,
 • wygląda na zmęczone, ale ciężko mu zasnąć,
 • nadmiernie kicha lub ziewa, ma uporczywą czkawkę.


Objawy przestymulowania u starszego dziecka, np. w wieku przedszkolnym, to także:

 • wybuchy złości,
 • marudzenie i narzekanie,
 • zasłanianie oczu,
 • zatykanie uszu,
 • chowanie głowy pod kołdrą, kocem,
 • rezygnacja z zabawy, uciekanie do innego pokoju,
 • bicie, kopanie,
 • unikanie kontaktu wzrokowego,
 • częste wybudzanie się w nocy, czasem wybudzanie się z krzykiem.
Pamiętaj, że układ nerwowy każdego dziecka może działać inaczej i mieć inną tolerancję na liczbę i intensywność bodźców. Dlatego to tak ważne, by obserwować dziecko i w porę wychwycić jego nietypowe reakcje. Nigdy nie lekceważ objawów przestymulowania, a gdy maluch komunikuje, że nie ma ochoty np. na dalszą zabawę, nie zmuszaj go do niej.

Co powoduje przestymulowanie dziecka?

Przestymulowanie to efekt nadmiaru bodźców. Optymalne warunki do wypoczynku i rozwoju, zwłaszcza dla noworodka i niemowlaka, to spokojne otoczenie i ciche miejsce do spania pozbawione zbędnych zabawek i rozpraszaczy, np. piszczących gadżetów czy grających karuzeli. Zamiast włączać telewizor, warto pośpiewać dziecku piosenki, delikatnie kołysać, przytulać. Pokój dziecka nie powinien być przesadnie kolorowy i przeładowany zabawkami. Minimalizm w wystroju, liczbie rzeczy i dźwięków dookoła ułatwia wyciszanie się.

Sytuacje, w których najczęściej następuje przestymulowanie noworodka, niemowlaka i starszego dziecka to:

 • spotkania z dużą liczbą osób, np. uroczystości rodzinne, hałaśliwe imprezy,
 • wizyty w zatłoczonych sklepach, centrach handlowych,
 • nadmiar głośnych bądź świecących i migających zabawek,
 • kontakt z telefonem lub tabletem,
 • przebywanie w pobliżu włączonego telewizora,
 • nadmiar zajęć, zbyt intensywna zabawa,
 • brak cichego, spokojnego miejsca na sen i odpoczynek.
Uwaga! Skutki przestymulowania dziecka mogą być poważne. Nadmiernie obciążony układ nerwowy uczy się nieprawidłowych reakcji na stres. Czasem pojawia się też uzależnienie od bodźców, a to prosta droga do różnego rodzaju uzależnień w przyszłości.

Zobacz też:

Cisza a rozwój dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Rozwój dziecka, a cisza. Jak hałas wpływa na malucha?
Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, żeby nasze dziecko miało w swoim pokoju ciszę. Nie zawsze jest to jednak możliwe, szczególnie w bloku, gdzie sąsiedzi potrafią zaplanować kilkudniowy remont lub nocną imprezę. I tu zaczyna się problem…

W ciągu dnia dopuszczalny poziom hałasu w pokoju to 35 dB, natomiast w nocy 25 dB. stosuje się do norm i potrafi generować hałas na tyle duży, że przekroczy wartość dopuszczalną o nawet kilkadziesiąt dB! Trzeba przewidzieć różne formy hałasu i nie dopuścić do tego, by zagroził zdrowiu malucha. Noworodki powinny rozwijać się w zdecydowanie lepiej wyciszonych pomieszczeniach niż dorośli, ponieważ ich uszy są szczególnie czułe na hałas, który może spowodować wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie pracy serca. Prowadzi to do problemów ze snem i przyśpieszonym oddychaniem powodującym niedotlenienie organizmu. Nadmierny hałas oraz nagłe, wysokie tony mogą przyczynić się też do uszkodzenia słuchu, a nawet krwotoku śródmózgowego. Najlepsze sposoby na wyciszenie pokoju noworodka Jakie rozwiązania zastosować w pokoju niemowlęcia? Okazuje się, że najlepiej o tym pomyśleć już na samym początku, jeszcze przed wprowadzeniem się do mieszkania. – Bardzo ważne jest, aby o akustykę w pokoju zadbać już na etapie projektu mieszkania, dobierając takie izolacje budowlane, okna i rozwiązania konstrukcyjne, które zapewnią komfort użytkowania budynku bez obaw o uciążliwy hałas z sąsiednich pomieszczeń lub pogłos we wnętrzach – wyjaśnia Paweł Polak ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.   Ścianę najlepiej wygłuszyć „przedścianką” akustyczną, czyli płytą gips-karton na metalowym ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej szklanej bądź skalnej (powinna mieć grubość od 5 do 10 cm). Warto zainstalować także sufit podwieszany oraz między ścianą, a podłogą matę wchłaniającą dźwięki.   Powinniśmy zadbać, by noworodek słuchał tylko spokojnych dźwięków np. kołysanek lub stonowanej muzyki. Na najmłodszych kojąco działa też dźwięk odkurzacza lub telewizora (oczywiście o optymalnym...

wpływ telewizji na rozwój dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Wpływ telewizji na rozwój dziecka może być pozytywny lub negatywny. Wszystko zależy od tego, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i co ogląda. Te złe skutki oglądania telewizji przez dzieci to przebodźcowanie, zmęczenie, spowolnienie reakcji, lek i niepokój. Dobre - poszerzanie wiedzy, ćwiczenie pamięci, wzbogacanie języka. Jak to mądrze wyważyć?

Jak telewizja wpływa na rozwój dziecka? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Negatywne skutki oglądania telewizji są przede wszystkim efektem błędów, jakie popełniają rodzice czy opiekunowie. Nie bez winy jest też sposób realizacji programów telewizyjnych. Odpowiedni ich dobór i dawkowanie czasu, jakie dziecko spędza przed telewizorem, ma kluczowe znaczenie. Bo telewizja może mieć też pozytywny wpływ na dziecko. Wpływ telewizji na małe dziecko Duża ilość czasu spędzanego na oglądaniu telewizji może być szczególnie niekorzystna dla rozwoju młodszych dzieci. Maluchy nie odróżniają fikcji od rzeczywistości, a nadmiar informacji sprawia, że ich mózg musi je selekcjonować i robi to po najmniejszej linii oporu – przyswaja tylko najprostsze z nich. Dzieje się to poza świadomością dziecka, gdyż ono samo jeszcze nie umie spośród natłoku informacji wybrać najważniejszych. Jego mózg chłonie te najłatwiejsze do zrozumienia. To w przyszłości może skutkować tym, że dziecko będzie niechętnie mierzyć się z wyzwaniami intelektualnymi i nie rozwinie umiejętności koncentracji. Maluch ma także skłonność do naśladowania zachowań postaci pokazanych w programach telewizyjnych, także postaci z kreskówek. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że nawet w bajkach dla dzieci pojawiają się postaci prezentujące agresywne zachowania, czy zachowujące się złośliwie, szyderczo albo wrogo, to należy liczyć się z tym, że dziecko „faszerowane’’ takimi treściami zacznie zachowywać się podobnie. Istnieje też ryzyko, że nie rozwinie się u niego w prawidłowy sposób empatia , która jest warunkiem udanych kontaktów społecznych. Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) wymienia zgubne skutki oglądania telewizji przez małe dzieci w zbyt dużym wymiarze czasu: wycofanie się z kontaktów międzyludzkich...

dzieci oglądają w żłobku bajki
Adobe Stock
Aktualności
Panie w żłobku puszczają dzieciom bajki: „Nie przyszło nam do głowy, że córka może tam siedzieć przed telefonem!”
Wysyłając swoje dziecko do żłobka, rodzice są przekonani, że ich maluchy spędzą tam kreatywnie czas. Mają wizję tego, że opiekunki angażują dzieci w rozwijające zabawy, jednak rzeczywistość wygląda niekiedy zupełnie inaczej. Przekonała się o tym jedna z internautek.

W sieci wywiązała się ostatnio dyskusja na temat puszczania dzieciom bajek przez opiekunki w żłobku. Jedna z mam była zaskoczona, że w placówce, do której uczęszcza jej córka, mają miejsce takie rzeczy. „Dzisiaj odbierając córkę ze żłobka, mąż »przyłapał« ją na oglądaniu bajki. Panie puściły dzieciom bajkę na telefonie. Trochę nas to zdziwiło. Mieliśmy wyobrażenie, że jeżeli córka jest w żłobku, to kreatywnie spędza czas. Nie przyszło nam do głowy, że może tam siedzieć przed telefonem” – napisała internautka. Kobieta zapytała pozostałe mamy, czy takie zachowanie jest normalne i praktykowane w żłobkach, do których chodzą ich dzieci. Co myślą na ten temat opiekunki ze żłobka? Na facebookowej grupie przeznaczonej dla mam głos na ten temat zabrały między innymi pracownice żłobków. Opisywały, jak to wygląda w ich miejscach pracy. Okazuje się, że puszczanie maluchom bajek nie jest wcale normalnym zachowaniem. „Trochę inaczej jest zrobić dzieciom seans w postaci bajki puszczonej raz na ruski rok, potem ją omówić, zrobić na jej podstawie zajęcia na cały tydzień. A co innego jednak puszczać bajkę takim maluszkom z telefonu”. „To nie jest normalne. Panie widać potrzebowały odetchnąć. Pracuję w przedszkolu, mam super możliwości, żeby dzieciom puszczać bajki do oporu (tablica multimedialna w sali), a jednak robię to może raz na semestr, w ramach tematu tygodnia. Po to, żeby osiągnąć założone cele, nie po to, żeby zająć dzieci”.  „W żłobku nie puszczaliśmy bajek nigdy poza Dniem Bajki, gdzie oglądaliśmy je na rzutniku. W przedszkolu za to po obiedzie i odpoczynku była krótka bajka zawsze związana z tematem zajęć albo jakieś ruchowe zabawy z filmikami na YouTubie. Byli rodzice, którym to nie pasowało, a z drugiej strony było parcie na »wykorzystywanie nowoczesnych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz