poród z położną
fot. RF

Poród z wybraną położną

W Polsce nie ma reguły, by lekarz, który opiekował się Tobą przez ciążę, odbierał również poród Twojego dziecka. Trudno zaś zaufać położnej, poznanej dopiero kilka chwil wcześniej.
poród z położną
fot. RF
Dlatego coraz więcej matek decyduje się na wynajęcie położnej, która zajmie się tylko tym jednym porodem. W wielu szpitalach istnieje tzw. usługa akuszerska, która polega na tym, że jeszcze przed porodem możesz (na ogół za dodatkową opłatą) umówić się z wybraną położną, by była wyłącznie do Twojej dyspozycji, od chwili, gdy pojawią się pierwsze skurcze.

Przygotowanie

Zorientuj się, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu istnieje możliwość indywidualnej opieki położnej. Jeśli tak, poproś o listę położnych i jak najszybciej się z nimi skontaktuj. Wybierz tę, która budzi największe zaufanie.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Zalety

Dzięki obecności znajomej położnej będziesz czuła się bezpieczniejsza i spokojna o przebieg porodu. Opieka i życzliwość wybranej położnej pomoże Ci się odprężyć i wyzbyć lęku przed pytaniami o rzeczy, które zaniepokoją Cię podczas trwania akcji porodowej.

Przeciwwskazania i wady

Jedyną wadą jest koszt tej usługi, który może przekroczyć twoje możliwości finansowe. Pamiętaj, że każdy poród niesie pewne ryzyko komplikacji, które wymagają interwencji lekarza. Bądź przygotowana na to, że może (choć nie musi) się tak zdarzyć, że wymarzony scenariusz porodu zostanie nieco zmieniony i obecność samej położnej nie wystarczy.

Cena

W zależności od miejsca zamieszkania i doświadczenia położnej: 100-1500 zł.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy