piosenki o zimie dla dzieci
Adobe Stock
Edukacja

Piosenki o zimie dla dzieci [TEKSTY]

Piosenki o zimie łatwo wpadają w ucho i tworzą wyjątkowy świąteczny klimat. Przeczytaj, posłuchaj i zapisz teksty piosenek o zimie, które polubi każdy przedszkolak!

Piosenki o zimie to nie tylko świetny sposób na przygotowanie dzieci na Święta, ale także urozmaicenie zajęć w szkole czy w przedszkolu. Świąteczne przedstawienia dla rodziców to doskonała okazja, żeby maluchy zaśpiewały zimowe piosenki albo wyrecytowały zimowe wierszyki. Dlatego tej zimy, oprócz kolęd, do sezonowego repertuaru koniecznie włączcie piosenki o zimie! 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Piosenki o zimie dla przedszkolaków:

Piosenki o zimie dla dzieci - teksty

Piosenki zimowe dla dzieci pomagają przeżyć tę lodowatą porę roku z uśmiechem (i pieśnią!) na ustach. Teksty tych 5 popularnych piosenek o zimie możesz wykorzystać do zabawy z dzieckiem w domu lub w przedszkolu. W przerwie między tymi dziecięcymi zimowymi piosenkami możecie też posłuchać polskich hitów świątecznych albo zrobić ozdoby z papieru lub masy solnej, żeby miło spędzać razem czas. Pamiętaj też, że nawet jeśli nie masz szczególnego talentu muzycznego, dla twojego dziecka to właśnie ty śpiewasz najpiękniej!

Piosenki o zimie dla dzieci - Zima, zima, zima [TEKST I WIDEO]

Zima, zima, zima, 
pada, pada śnieg
Jadę, jadę w świat sankami
Sanki dzwonią dzwoneczkami
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń

Jaka pyszna sanna – parska raźno koń
Śnieg rozbija kopytkami
Sanki dzwonią dzwoneczkami 
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń

Zasypane pola – w śniegu cały świat 
Biała droga hen przed nami
Sanki dzwonią dzwoneczkami 
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń

Posłuchaj i obejrzyj z dzieckiem wideo do piosenki „Zima, zima, zima”:

Piosenki o zimie dla przedszkolaków - Nasza zima zła [TEKST I WIDEO]

Hu! hu! ha! Nasza zima zła! 
Szczypie w nosy, szczypie w uszy, 
mroźnym śniegiem w oczy prószy, 
wichrem w polu gna! 
Nasza zima zła!

Hu! hu! ha! Nasza zima zła! 
Płachta na niej długa, biała, 
w ręku gałąź oszroniała, 
a na plecach drwa... 
Nasza zima zła!

Hu! hu! ha! Nasza zima zła! 
A my jej się nie boimy, 
dalej śnieżkiem w plecy zimy, 
niech pamiątkę ma! 
Nasza zima zła!

Słowa: Maria Konopnicka
Muzyka: Zygmunt Noskowski

Posłuchaj i obejrzyj z dzieckiem wideo do piosenki „Nasza zima zła”:

Piosenki o zimie dla 3-latków - Stała pod śniegiem [TEKST I WIDEO]

Stała pod śniegiem panna zielona
Nikt prócz zająca nie kochał jej
Nadeszły święta i przyszła do nas
Pachnący gościu, prosimy wejdź!

Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas! 
Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!

Jak długo zechcesz, z nami pozostań,
niech pachnie tobą domowy kąt.
Wieszając jabłka na twych gałązkach
życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas! 
Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!

Posłuchaj i obejrzyj z dzieckiem wideo do piosenki „Stała pod śniegiem”:

Piosenki o zimie dla dzieci - Święty Mikołaj nocą wędruje [TEKST]

Święty Mikołaj nocą wędruje
W okna zagląda i nasłuchuje
Gwiazdka w okna świeci,
gdzie są grzeczne dzieci
Gwiazdka w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci

O każdym grzecznym dziecku pamięta
Dobry dziadunio, Mikołaj Święty
Co za radość będzie, 
gdy do nas przybędzie
Co za radość będzie, 
gdy do nas przybędzie

Piosenki o zimie dla przedszkolaków - Dzwonki sań [TEKST I WIDEO]

Poprzez białe drogi, z mrozem za pan brat,
Pędzą nasze sanie szybkie niby wiatr.
Biegnij, koniu wrony, przez uśpiony las,
My wieziemy świerk zielony i śpiewamy tak:

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań.
Co za radość, gdy saniami można jechać w dal,
Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań,
A za nami i przed nami wiruje tyle gwiazd.

Biegniesz biała drogo, nie wiadomo jak 
Nie ma tu nikogo, kto by znaczył ślad.
Tylko nasze sanie, tylko szybki koń,
Tylko dzwonki roześmiane i piosenki ton.

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań.
Co za radość, gdy saniami można jechać w dal,
Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań,
A za nami i przed nami wiruje tyle gwiazd.

Posłuchaj i obejrzyj z dzieckiem wideo do piosenki „Dzwonki sań”:

Dlaczego warto zachęcać dziecko do śpiewania?

Eksperci są zdania, że śpiewanie niesie szereg korzyści dla dziecka, m.in.:

Dlatego wykorzystaj każdą okazję, żeby śpiewać z dziećmi piosenki o śniegu i choinkach. Wymyślajcie też swoje słowa piosenek o zimie, śpiewajcie przed snem, podczas spacerów i w kąpieli. Rozśpiewana zima wcale nie jest taka zła!


Zobacz też:

Piosenki świąteczne teksty
AdobeStock
Święta i uroczystości
Piosenki świąteczne dla dzieci [TEKSTY]
Teksty piosenek świątecznych przydadzą się, gdy utwory będziecie śpiewać całą rodziną. Nie wyobrażacie sobie grudnia bez tych przebojów? Teraz będziecie mogli śpiewać całe piosenki, a nie tylko refreny. Nauczcie też słów wasze pociechy!

Piosenki świąteczne - ich teksty powinien znać każdy! Magii Świąt Bożego Narodzenia z pewnością dodają piosenki, jakich w tym czasie tak chętnie słuchamy. Niekoniecznie muszą to być jedynie kolędy i pastorałki . Jest wiele piosenek świątecznych, które od lat nie schodzą z list przebojów w okresie bożonarodzeniowym. Specjalnie dla was przygotowałyśmy teksty kilku najbardziej popularnych utworów . Teraz będziecie mogli śpiewać je całymi rodzinami. Zachęcamy! Piosenki świąteczne - teksty:  Jingle bells We wish you a Merry Christmas Hej, bracia, czy śpicie Przylecieli aniołkowie Piosenki świąteczne dla dzieci - teksty Piosenki świąteczne w grudniu nuci każdy - i dzieci, i dorośli. Kto z nas nie zna „Jingle bells” lub „We wish you a Merry Christmas”. Już pierwsze dźwięki przywołują w pamięci refreny tych piosenek. Teraz możecie wraz z dziećmi nauczyć się ich tekstów na pamięć i wspólnie śpiewać w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia.  Jingle bells Dashing thro’ the snow, In a one-horse open sleigh, O’er the hills we go, Laughing all the way; Bells on bob tail ring, Making spirits bright, Oh what sport to ride and sing A sleighing song to night. Jingle bells, Jingle bells, Jingle all the way; Oh! what fun it is to ride In a one horse open sleigh. Jingle bells, Jingle bells, Jingle all the way; Oh! what fun it is to ride In a one horse open sleigh. A day or two ago, I thought I’d take a ride, And soon Miss Fannie Bright Was seated by my side, The horse was lean and lank; Misfortune seemed his lot, He got into a drifted bank, And we, we got upsot. A day or two ago, The story I must tell I went out on the snow And on my back I fell; A gent was riding by In a one-horse open sleigh, He laughed as there I sprawling lie, But quickly drove away. Now the ground is white...

Wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci
AdobeStock
Święta i uroczystości
Wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci: w sam raz dla przedszkolaków
Wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci sprawdzą się przy wigilijnym stole albo podczas spotkania z Mikołajem, gdy malec będzie chciał pochwalić się znajomością świątecznej rymowanki. Proponujemy wierszyki o choince, o świętach, o wigilii, o gwiazdce i o bałwanku.

Okres świąteczny to doskonały moment, by nauczyć dzieci wierszyka na Boże Narodzenie. Może być związany bezpośrednio ze świętami a w przypadku młodszych dzieci, wystarczy krótka rymowanka o bałwanku czy Mikołaju. Wśród naszych propozycji wierszyków na Boże Narodzenie dla dzieci na pewno znajdziecie coś, co wpadnie w ucho waszym kilkulatkom (i będą przez całą zimę dumnie je recytować!).  Spis treści: Wierszyki o Mikołaju Wiersze o choince Wiersze o wigilii dla dzieci Wierszyki o bałwanku Wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci Nauczenie dziecka rymowanki świątecznej to nie tylko dobra zabawa dla całej rodziny, lecz także świetny sposób na trenowanie pamięci. Przedstawiamy krótkie wierszyki świąteczne dla przedszkolaków i kilka dłuższych dla dzieci w wieku szkolnym.  Wierszyki o Mikołaju „​Święty z niespodziankami” Idzie dobry święty, Uśmiecha się w koło, Grzecznym dzieciom biją Serduszka wesoło. Niesie w dużym worku Słodyczy bez liku, Pełno dzisiaj wszędzie Radości i krzyku.   „​Noc grudniowa” W noc grudniową księżyc świeci, Biały śnieg się skrzy. Cicho wszędzie, śpią już dzieci, Cudne mają sny.   Spiesz się, spiesz się, Mikołaju, Zejdź z wysokich wzgórz. Grzeczne dzieci wyczekują, Kiedy przyjdziesz już!   „​Czekając na Mikołaja” Na czubku choinki gwiazda złota Niech zabłyśnie piękna, duża! By Święty Mikołaj, idąc, Zobaczył ją aż z podwórka.   Zaświecimy lampek tuzin, Niech choinka pięknie świeci, Niech święty Mikołaj widzi, Że czekają grzeczne dzieci.   „​Święty Mikołaj” Jedzie święty Mikołaj, Białą brodą świeci, Worek z prezentami Ma dla grzecznych dzieci.   Po śniegu, po białym, W zwinne renifery Wspaniałym...

Piosenki na dzień babci i dziadka
AdobeStock
Święta i uroczystości
Piosenki na Dzień Babci i Dziadka – najciekawsze teksty piosenek dla babci i dziadka
Piosenki na Dzień Babci i Dziadka sprawdzą się idealnie zarówno na przedszkolne przedstawienie, jak i na domową uroczystość. Przedstawiamy teksty i melodie do 5 pięknych piosenek dla babci i dziadka. Wybierzcie razem z dziećmi tę, która najbardziej się wam spodoba i nauczcie się śpiewać na pamięć.

Śpiewanie piosenek na Dzień Babci i Dziadka to obowiązkowy element każdego przedszkolnego przedstawienia organizowanego w dniu ich święta. Maluchy występują, prezentując swoje talenty muzyczne, oglądający je rodzice pękają z dumy, a dziadkowie ukradkiem ronią łzy. I tak powinno być! Poniżej podajemy teksty i melodie do 5 piosenek dla babci i dziadka, które idealnie nadają się na tę okazję. Teksty piosenek na Dzień Babci i Dziadka: Piosenka na Dzień Babci i Dziadka „To wszystko dla ciebie” Piosenka „Dzień Babci, Dzień Dziadka to dopiero gratka” Piosenka na Dzień Babci i Dziadka „Czacza dla babci i dziadka” Wesoła piosenka dla babci i dziadka Piosenka na Dzień Babci i Dziadka „Kiedy babcia była mała...” Piosenka na Dzień Babci i Dziadka „To wszystko dla ciebie” Wyczaruję dla babuni suknię z kropel rosy, Szal z obłoczków, wstążkę z tęczy Wplotę Jej we włosy. Ref: Babciu, droga Babciu To wszystko dla Ciebie Babciu, droga Babciu Bardzo kocham Ciebie. Namaluję Dziadziusiowi rybek pełną rzekę, Koszyk grzybów, działkę z domkiem Pieska na pociechę. Ref: Dziadziu, drogi Dziadziu To wszystko dla Ciebie Dziadziu, drogi Dziadziu Bardzo kocham Ciebie. Piosenka „Dzień Babci, Dzień Dziadka to dopiero gratka” Dzień Babci, Dzień Dziadka to dopiero gratka, Wnuki pięknie są ubrane, mają buzie roześmiane. Ref: Niech nam żyje Dziadek, Babcia Niech im zdrowie służy, Niechaj uśmiech mają, aż po same uszy. U Babci, u Dziadka troski dziś znikają Dziś przyjmują małych gości, którzy życzą im radości. Ref: Niech nam żyje Dziadek, Babcia Niech im zdrowie służy, Niechaj uśmiech mają, aż po same uszy. Piosenka na Dzień Babci i Dziadka „Czacza dla babci i dziadka” Dla babci czaczę tańczymy na lodzie. Dla babci tańczyć...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj