Każdy z nas chce, aby jego dziecko dobrze radziło sobie w szkole, było szczęśliwe, trzymało się z dala od kłopotów, a w przyszłości dobrze sobie radziło jako człowiek dorosły. Robimy, co możemy, aby zapewnić dzieciom takie warunki do rozwoju, żeby tak właśnie się działo. Niektórzy z nas ufają swojej intuicji, inni uciekają się do fachowej lektury. A gdyby tak sprawdzić, co badania naukowe z dziedziny psychologii mówią o wychowywaniu dzieci i dobrym radzeniu sobie w życiu? "Business Insider" wymienił 12 rzeczy, które robią rodzice dzieci odnoszących życiowe sukcesy. Warto na nią spojrzeć, pamiętając jednocześnie, by nie dać się zaślepić własnej ambicji i nie zapominać, że zabawa, beztroska i nuda (!) są ważnymi elementami zdrowego i szczęśliwego dzieciństwa, co więcej: są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Reklama

Co robić, żeby dziecko dobrze radziło sobie w życiu?

Oto, co odkryli rozmaici naukowcy i co, ich zdaniem, sprzyja dzieciom w odnoszeniu sukcesów (także w dorosłym życiu):

Obowiązki domowe

Jak wynika z badania przeprowadzonego na Harvardzie, dzieci, które mają obowiązki domowe, wyrastają na dorosłych, którzy dobrze współpracują z kolegami z pracy, są bardziej empatyczni i potrafią samodzielnie wykonywać zadania.

Umiejętności społeczne

Z tego samego badania wynika, że jeśli przekazujemy dzieciom wiedzą o tym, jak zachowywać się w sytuacjach społecznych, wychowujemy je na uczynnych, empatycznych i umiejących rozwiązywać problemy dorosłych. I odwrotnie: te dzieci, które miały słabo rozwinięte umiejętności społeczne, częściej ulegały nałogom i miały zatargi z prawem.

Duże oczekiwania

Jeśli rodzice oczekują, że ich dziecko pójdzie na studia, stwarzają mu takie warunki, żeby mogło się uczyć i to bez względu na status materialny rodziny – uważają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA). Potwierdziły to badania: 96 proc. dzieci z najlepszymi wynikami w nauce, to te, których rodzice mieli ambicje, by poszły na studia.

Zobacz także

Odpowiednie imię

Okazuje się, że nie bez znaczenia dla sukcesów w życiu, jest także imię dziecka. Aby zapewnić dziecku dobrą przyszłość zawodową, imię to powinno być proste i łatwe do wymówienia – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Warto przejrzeć naszą Księgę imion dla dzieci, żeby wybrać to odpowiednie!

Wyższe wykształcenie rodziców

Z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Michigan w 2014 roku wynika, że dzieci matek, które mają wyższe wykształcenie, same także częściej kończą studia wyższe.

Matematyka

Dzieci powinny jak najszybciej uczyć się matematyki – wynika z danych zebranych wśród 35 tys. przedszkolaków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Anglii. Zdaniem naukowców wczesne umiejętności matematyczne (liczenie, znajomość cyfr) przekładają się nie tylko na późniejsze dobre wyniki w matematyce, ale też na naukę czytania.

Bliska więź

Bliskość między rodzicami a dziećmi ma same zalety, także taką, że dzieci, które są otoczone troskliwą opieką ze strony rodziców, wypadają lepiej w szkolnych testach. Poza tym jako dorośli ludzie tworzą bardziej udane związki i mają lepsze osiągnięcia akademickie.

Mniej zestresowani rodzice

Stres jest wrogiem nas samych, ale okazuje się, że stres rodziców ma zgubny wpływ nie tylko na nich, ale i na ich dzieci. Zarażamy dzieci naszymi emocjami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Warto o tym pamiętać!

Pracująca mama

Według badania przeprowadzonego w Harvard Business School, dzieci zyskują na tym, że ich mama pracuje poza domem. Pisaliśmy o tym tutaj.

Status społeczny

Przykre wnioski płyną z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Stanford – przepaść w osiągnięciach dzieci z rodzin o niskim statusie materialnym i tymi z zamożnych domów jest o 30-40 proc. większa, jeśli chodzi o dzieci urodzone w 2001 roku niż u tych urodzonych 25 lat wcześniej. Można podejrzewać, że to tendencja, która się utrzymuje lub nawet pogłębia.

Wytrwałość

Cechą, która pomaga osiągnąć wyznaczone cele jest, zdaniem psycholożki Angeli Duckworth z Uniwersytetu w Pensylwanii, wytrwałość (z ang. grit). To ta cecha ma, wg psycholożki, wyróżniać ludzi sukcesu.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Nie sposób przestać podkreślać wagi zdrowego odżywiania. Nie tylko zapewniamy w ten sposób dziecku odpowiednie warunki do wszechstronnego rozwoju, ale dbamy też o jego zdrowie.

Źródło: Business Insider

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama