szczęśliwe dziecko, wartości
Fotolia
Wychowanie

5 wartości, których warto nauczyć dziecko, by było szczęśliwe

Miły, uprzejmy, odpowiedzialny, uczciwy, tolerancyjny... – to charakterystyka człowieka szczęśliwego, bo lubianego. Chciałabyś, by i twój przedszkolak był taki? Tych wszystkich wartości nauczysz dziecko w codziennym życiu i... przez zabawę.

Naukowcy są zgodni: samo mówienie o dobroci czy uczciwości nie wystarczy, by dziecko stało się takim właśnie człowiekiem. To doświadczenia z życia, poparte mądrym komentarzem dorosłych sprawiają, że dziecko wie, jak powinno w danej sytuacji postąpić. Dzięki twojemu mądremu wychowaniu w głowie dziecka powstaje schemat danego zachowania. Wtedy dziecko nie zostanie skuszone chęcią okłamania kogoś, by uniknąć kary, doceni twoją pomoc w ułożeniu układanki i samo kiedyś chętnie pomoże.

1. Odpowiedzialność

Pomaga dziecku osiągać zamierzone cele. Zjednuje mu przyjaciół, sprawia, że dziecko już jako dorosły nie stresuje się konsekwencjami niewykonanego na czas zadania.

  • Nakładaj na dziecko obowiązki adekwatne do wieku. Kilkulatek może już sam dbać o względny porządek w swoim pokoju. Nie musi oczywiście odkurzać, ale poukładanie zabawek nie powinno stanowić dla niego problemu.
  • Bądź konsekwentna. Nakładanie obowiązków to jedno, a egzekwowanie ich wykonania to drugie. Co z tego, że umówiłaś się z dzieckiem, że będzie sprzątało zabawki codziennie wieczorem, skoro na widok ziewającego malca, ustępujesz i szybko sama wkładasz misie do pudełka. Wymaganie wykonania nie zawsze musi wiązać się z jakąś karą („Nie będziesz sprzątać, to nie obejrzysz bajki"). Czasem wystarczy tylko przetrzymanie dziecka, by samo na własnej skórze mogło sprawdzić, jakie konsekwencje niesie brak odpowiedzialności (przez kilka dni nie sprzątasz zabawek za dziecko, tak że w końcu ono nie może odnaleźć swojego ulubionego pluszaka).
  • Sama dotrzymuj słowa. Jeśli tego chcesz wymagać od dziecka. Gdy coś obiecujesz, bądź pewna, że możesz tego dotrzymać. Jeśli złamiesz obietnicę, dziecko będzie rozczarowane.
  • Przeczytaj dziecku książeczkę "Franklin mały zapominalski". Historyjka pokazuje w bardzo prosty sposób, czym jest odpowiedzialność.

Przeczytaj też: Jak dziecko może ci pomagać w domu

2. Uczciwość

Dzięki niej człowiek czuje, że żyje w zgodzie ze sobą.

  • Nie kłam w obecności dziecka. Trudno mu zrozumieć, dlaczego sama wymyśliłaś coś na poczekaniu, żeby tylko nie pójść na przyjęcie, ale jednocześnie nie pozwalasz, by dziecko okłamywało ciebie.
  • Nie oszukuj dziecka nawet w dobrej wierze. Mówienie mu przed szczepieniem, że „nic nie będzie bolało" to niedobry pomysł. Jak myślisz, co czuje kilkulatek, którego oszukałaś?
  • Nagradzaj za mówienie prawdy w trudnych sytuacjach. Gdy dziecko przyznaje się do zbicia wazonu, doceń to. Powiedz, jak cieszysz się, że potrafiło się do tego przyznać. Podkreśl też, że mówienie prawdy czasem wymaga od nas odwagi.
  • Graj z dzieckiem w różne gry planszowe. Budzą ducha rywalizacji. Grając uczciwie, nie zawsze można wygrać, a nauka przegrywania też jest w życiu potrzebna.

Czy wiesz: Dlaczego dzieci kłamią?

High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy wysoko wrażliwych dzieci [WIDEO]

dziecko, mówić, zakaz
Panthermedia
Wychowanie
Czemu dziecko kłamie?
Powodów jest wiele, ale większość z nich ma związek z rodzicami. Sprawdź, które kłamstwa powinny cię zaniepokoić, a które są tylko dowodem bujnej wyobraźni dziecka.

Wszyscy mijamy się czasem z prawdą albo co nieco przemilczamy. Chcemy czy nie, nasze dzieci także się tego nauczą. Najważniejsze jest to, by umiały odróżniać kłamstwa niewinne , czyli te, którymi posługujemy się, by nie ranić innych, od takich, które niewinne nie są. Dlaczego dzieci zmyślają? Oto najważniejsze powody: Kłamie, bo nie odróżnia prawdy od fikcji  Kiedy kilkulatek opowiada o swojej podróży w kosmos czy pobycie u króla Juliana z kreskówki, nie mija się z prawdą, bo święcie wierzy w swoje słowa. Nie potrafi dostrzec granicy między faktami a tym, co zapamiętał z bajek czy zasłyszanych rozmów. Opowieści tego typu nie są kłamstwem i nie wolno za nie karać. Póki co warto się cieszyć, że ma wspaniałą wyobraźnię i zgodnie z jego życzeniem, zwracać się per „panie kapitanie" czy „wasza wysokość". Mieszanie fikcji z rzeczywistością może się utrzymywać nawet do szóstego roku życia!  Sprawdź: Czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię? – test Kłamie, bo chce uniknąć kary  Zdarza się, że srogo karane dziecko zamiast oduczyć się mijania z prawdą, koncentruje się na tym, by następnym razem nie dać się przyłapać. Ważne jest to, by nie ganić dziecka, które samo się przyznało, np. do zbicia cennego wazonu czy wymalowania farbami całej kuchni. Kilkulatek powinien widzieć, że mówienie prawdy jest w waszym domu cenione. Niech karą dla niego będzie poniesienie konsekwencji tego, co zrobił. Pomazaną kredkami ścianę trzeba umyć, plamę soku na dywanie wytrzeć, a niedomyte uszy wyszorować.  Czytaj: Jak karać dziecko? Kłamie, bo o czymś marzy Fantazje bywają odbiciem pragnień dziecka . Gdy dziecko opowiada o swym nieistniejącym piesku, może to znaczyć, że marzy o zwierzątku. Gdy twierdzi, że potrafi kopnąć piłkę na dach wieżowca – może chciałoby zostać piłkarzem? Warto...

zbyt szczere dziecko, gafy dzieci
Fotolia
Wychowanie
Szczery do... bólu – jak reagować na gafy dzieci
„Mamo, dlaczego ta pani jest taka gruba?" - pyta cię w sklepie twój przedszkolak. Co robić: zapaść się pod ziemię, nakrzyczeć na dziecko, a może spokojnie odpowiedzieć, że pani po prostu lubi jeść?

Z jednej strony uczysz swojego dziecko, że zawsze powinno mówić prawdę. Ale z drugiej chciałabyś, by pewne rzeczy przemilczało. Czy te dwa pozornie sprzeczne pragnienia można jakoś pogodzić? Szczere dziecko mówi to, co słyszy i widzi Kiedy twój synek na rodzinnym spotkaniu głośno stwierdza, że ciocia to stara panna, chciałabyś zapaść się pod ziemię. Przypomnij sobie jednak, czy przypadkiem sama kilka dni temu w rozmowie z mężem sama tak się o cioci nie wyraziłaś, a dziecko usłyszało to, bo bawiło się obok?  Dziecięcy świat jest czarno-biały. Jeśli kilkulatek o czymś słyszy lub coś widzi, uważa, że ma prawo o tym mówić. Nawet, jeśli komuś z tego powodu zrobi się przykro . Dziecko bowiem nie rozumie, że prawdy oczywiste, takie jak np. fakt, że ktoś jest stary czy gruby, wypowiedziane głośno, mogą zaboleć. No bo niby dlaczego, skoro każdy o nich wie? Czytaj też: Nauka dobrych manier Małe dzieci nie potrafią dochować tajemnicy Właśnie powiedziałaś dziecku, że nie lubisz, kiedy sąsiedzi przychodzą z wizytą, bo zawsze zbyt długo siedzą, a teraz prosisz, by nie zdradziło cię przed nimi? Na sto procent przy najbliższej okazji podzieli się swoją tajemnicą z sąsiadami.  Kilkulatkowi trudno trzymać język za zębami , a podkreślenie faktu, że nie powinien o czymś mówić, tym bardziej kusi do „zdrady". I nie ma w tym jego winy. Dziecko po prostu często mówi to, o czym właśnie myśli. A ponieważ na widok sąsiadów natychmiast przyjdzie mu do głowy powierzony przez mamę sekret, tajemnica szybko wyjdzie na jaw. Czytaj też: Kotlet daje porządność, czyli wychowanie oczami dorosłych i dzieci Jak nauczyć dziecko unikania gaf? Czy skoro to naturalne, że dzieci mówią, co widzą, i wyjawiają sekrety, można im na taką nieograniczoną szczerość pozwalać? Nie! To właśnie rola rodziców, by wytłumaczyć dziecku, dlaczego...

mama, dziecko
Wychowanie
Lekcja dobrych manier
Jak każdy rodzic chcesz, by twoje dziecko miał zasady savoir-vivre’u w małym paluszku. Podpowiemy ci zatem, jak wychować małego dżentelmena i małą damę.

Etykieta przy stole Najlepszym sposobem uczenia dobrych manier przy stole jest dbanie, by dziecko jadało posiłki z całą rodziną . Wtedy będzie mogło zobaczyć, co należy robić. Już niespełna roczne dziecko  może używać łyżeczki i uczyć się jeść samodzielnie . Nie oczekuj jednak, że będzie spokojnie siedzieć przy stole przez cały posiłek. Pamiętaj: Dwulatka możesz śmiało angażować do nakrywania stołu, pytaj go, gdzie siedzą poszczególni członkowie rodziny. Zwracaj także uwagę, że jedzeniem nie należy się bawić. Sprzątanie zabawek Już półtoraroczne dziecko może dobrze bawić się z tobą w sprzątanie. Ale przygotuj się na to, że to ty będziesz inicjatorem tej zabawy, dopóki nie skończy czterech, pięciu lat. Pamiętaj: Tłumacz dziecku, dlaczego porządkowanie jest ważne, że dzięki niemu łatwiej znaleźć zabawki. Kup kolorowe pudła na klocki – łatwiej będzie je segregować. Magiczne słowa: „dzień dobry”, „proszę”, „przepraszam” Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, więc zwróć uwagę, czy na co dzień sama mówisz do sąsiadów „dzień dobry”, „proszę” lub „przepraszam”. Jeśli tak, to nawet nie zauważysz, kiedy dziecko też zacznie to robić. Już 10-miesięczne dziecko może zacząć poznawać zasady kindersztuby . Gdy nie umie jeszcze mówić, będzie tylko kiwać główką, jeśli właśnie ten gest będziesz wykonywać za każdym razem, gdy dziękujesz maluchowi. Pamiętaj: Dziecko może czasem zapominać o słowach „proszę” czy „dziękuję”. Możesz wtedy np. nadstawiać ucho jak przygłucha ciocia albo zwyczajnie mu o nich przypomnieć. Mycie rączek przed posiłkiem To ważny nawyk, bo chroni dziecko przed chorobami . Regularną naukę mycia rączek przed jedzeniem powinniście zacząć, gdy maluch zacznie raczkować...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak