
Naukowcy są zgodni: samo mówienie o dobroci czy uczciwości nie wystarczy, by dziecko stało się takim właśnie człowiekiem. To doświadczenia z życia, poparte mądrym komentarzem dorosłych sprawiają, że dziecko wie, jak powinno w danej sytuacji postąpić. Dzięki twojemu mądremu wychowaniu w głowie dziecka powstaje schemat danego zachowania. Wtedy dziecko nie zostanie skuszone chęcią okłamania kogoś, by uniknąć kary, doceni twoją pomoc w ułożeniu układanki i samo kiedyś chętnie pomoże.
1. Odpowiedzialność
Pomaga dziecku osiągać zamierzone cele. Zjednuje mu przyjaciół, sprawia, że dziecko już jako dorosły nie stresuje się konsekwencjami niewykonanego na czas zadania.
- Nakładaj na dziecko obowiązki adekwatne do wieku. Kilkulatek może już sam dbać o względny porządek w swoim pokoju. Nie musi oczywiście odkurzać, ale poukładanie zabawek nie powinno stanowić dla niego problemu.
- Bądź konsekwentna. Nakładanie obowiązków to jedno, a egzekwowanie ich wykonania to drugie. Co z tego, że umówiłaś się z dzieckiem, że będzie sprzątało zabawki codziennie wieczorem, skoro na widok ziewającego malca, ustępujesz i szybko sama wkładasz misie do pudełka. Wymaganie wykonania nie zawsze musi wiązać się z jakąś karą („Nie będziesz sprzątać, to nie obejrzysz bajki"). Czasem wystarczy tylko przetrzymanie dziecka, by samo na własnej skórze mogło sprawdzić, jakie konsekwencje niesie brak odpowiedzialności (przez kilka dni nie sprzątasz zabawek za dziecko, tak że w końcu ono nie może odnaleźć swojego ulubionego pluszaka).
- Sama dotrzymuj słowa. Jeśli tego chcesz wymagać od dziecka. Gdy coś obiecujesz, bądź pewna, że możesz tego dotrzymać. Jeśli złamiesz obietnicę, dziecko będzie rozczarowane.
- Przeczytaj dziecku książeczkę "Franklin mały zapominalski". Historyjka pokazuje w bardzo prosty sposób, czym jest odpowiedzialność.
Przeczytaj też: Jak dziecko może ci pomagać w domu
2. Uczciwość
Dzięki niej człowiek czuje, że żyje w zgodzie ze sobą.
- Nie kłam w obecności dziecka. Trudno mu zrozumieć, dlaczego sama wymyśliłaś coś na poczekaniu, żeby tylko nie pójść na przyjęcie, ale jednocześnie nie pozwalasz, by dziecko okłamywało ciebie.
- Nie oszukuj dziecka nawet w dobrej wierze. Mówienie mu przed szczepieniem, że „nic nie będzie bolało" to niedobry pomysł. Jak myślisz, co czuje kilkulatek, którego oszukałaś?
- Nagradzaj za mówienie prawdy w trudnych sytuacjach. Gdy dziecko przyznaje się do zbicia wazonu, doceń to. Powiedz, jak cieszysz się, że potrafiło się do tego przyznać. Podkreśl też, że mówienie prawdy czasem wymaga od nas odwagi.
- Graj z dzieckiem w różne gry planszowe. Budzą ducha rywalizacji. Grając uczciwie, nie zawsze można wygrać, a nauka przegrywania też jest w życiu potrzebna.
Czy wiesz: Dlaczego dzieci kłamią?