dziecko, smutek
Zdrowie

Chorowity przedszkolak

Często opuszcza zajęcia, dlatego trudno mu zaprzyjaźnić się z kolegami. Każdy powrót po chorobie bardzo go stresuje. Jak pomóc dziecku radzić sobie w takich sytuacjach?

Niektóre kilkulatki chorują prawie co miesiąc. Choć 6–8 infekcji rocznie to w tym wieku norma, skutkiem „ubocznym” mogą być problemy z adaptacją w przedszkolu i w grupie rówieśników.

Czy należy martwić się długą przerwą dziecka w przedszkolu?

Kiedy dziecko często i na długo opuszcza zajęcia, powrót do przedszkolnej codzienności może być trudny. Trzeba malca zrozumieć – prawdopodobnie czuje się on tak, jakby szedł tam po raz pierwszy. Przez wiele dni był przecież w domu, w bezpiecznym zaciszu swojego pokoiku, otoczony troskliwszą niż zwykle opieką mamy, babci czy niani. Znów czuł się tak jak niegdyś, był jedyny i najważniejszy, nie musiał słuchać się pani i radzić sobie w grupie.
Maluch może bać się powrotu do przedszkola także dlatego, że nie wie, jak przyjmą go inne dzieci. Przyjaźnie są jeszcze nietrwałe i może się okazać, iż najlepszy kolega woli już bawić się z kimś innym. Czasem dziecko płacze, choć wstydzi się tego, bo wie, że inne dzieci nie mają już takich problemów. A to potęguje stres! „Zerówkowicz” może martwić się, że sobie nie poradzi, bo opuścił zajęcia, na których inni nauczyli się nowych rzeczy.

Z przerwami, ale z korzyścią

W okresie rekonwalescencji dziecko jest słabsze i bardziej drażliwe, trudniej mu podporządkować się poleceniom pani i znieść przedszkolny gwar. Ale to nie znaczy, że można mu przypiąć etykietkę „chorowitka” i z góry spisać przedszkole na straty! Postaraj się, by dziecko wykorzystało krótkie przedszkolne pobyty jak najlepiej, by chorowanie nie zaszkodziło jego społecznej edukacji, by, mimo nieobecności, polubiło świat poza domem, miało kolegów i uczyło się, jak radzić sobie w kontaktach z nimi. To bardzo ważne! „Chuchanie” na chorowite biedactwo i litowanie się nad nim nie pomoże mu stać się śmiałym i pewnym siebie młodym człowiekiem.

Jak ułatwić dziecku powrót do przedszkola?

Dzięki Twemu wsparciu malec szybciej odnajdzie się w grupie rówieśników.

  • Pokazuj mu, że jego choroby to nie koniec świata. Nie mów: „Znów masz czerwone gardło, ja zwariuję!”. Gdy malec wciąż słyszy, że jest słaby i chorowity, może myśleć, że do niczego się nie nadaje.
  • Staraj się, by maluch nie tracił kontaktu z kolegami. Niech rozmawia z nimi przez telefon, po chorobie zapraszaj ich do domu, na spacer, na rower.
  • Poproś panią, by pomogła dziecku w trudnych chwilach, poświęciła mu więcej uwagi, miło powitała: „Jak dobrze, że jesteś z nami!”, dała jakieś ważne, lecz możliwe do spełnienia zadanie.
  • Zadbaj, by pierwszy poranek przebiegł spokojnie. Nie popędzaj, w drodze spokojnie porozmawiajcie.
  • Opowiedz bajkę, o dziecku które podobnie jak Twoja pociecha wraca po chorobie do przedszkola i przeżywa podobne emocje. Podkreśl pozytywne zakończenie.
  • Przyczep malcowi do ubranka czarodziejską maskotkę, która doda mu otuchy w trudnych chwilach.

Zobacz także: Co poradzić na strach i łzy w przedszkolu

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

adaptacja do przedszkola
Adobe Stock
Edukacja
Adaptacja w przedszkolu – co robić, żeby dziecko chętnie chodziło do przedszkola?
Adaptacja w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Twoje dziecko nie najlepiej znosi zmiany? Dowiedz się, jak pomóc mu w adaptacji.

Adaptacja w przedszkolu dla niektórych dzieci jest trudniejsza niż dla innych. Jeśli przez pierwsze dni  dziecko płacze w przedszkolu  lub nie chce się z tobą rozstawać, jest to naturalna reakcja. Jeżeli jednak płacz i niechęć nie ustają z codziennym chodzeniem do przedszkola – przyczyna może leżeć gdzie indziej. Powodem awersji do przedszkola może być np. kłótnia z koleżanką lub inne nieprzyjemne zdarzenie. Sprawdź, ile zwykle trwa adaptacja w przedszkolu, jakie są możliwe przyczyny problemów z adaptacją i w jaki sposób możesz pomóc dziecku zaaklimatyzować się w placówce. Spis treści:  Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Wskazówki dla rodziców Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Problemy z adaptacją w przedszkolu – możliwe przyczyny Gdy maluch nie mówi, czemu nie chce chodzić do przedszkola Adaptacja dzieci w przedszkolu. Podpowiedzi dla nauczycieli Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Wskazówki dla rodziców Pójście do przedszkola to trudny moment i dla dziecka, i dla rodzica. Na szczęście to mija. Niektóre dzieci po kilku dniach dumnie kroczą do przedszkola i rzucają się w wir zabawy, inne potrzebują nieco więcej czasu, aby przystosować się do nowych warunków. Co możesz zrobić, aby dziecko polubiło przedszkole i jak ułatwić mu adaptację? Ucz  samodzielności Zanim dziecko rozpocznie przedszkolną przygodę, naucz je: korzystać z toalety lub nocnika, mówić, jak ma na imię i nazwisko, zgłaszać potrzeby (mówić, że coś boli, jest zimno itp.), używać łyżki i widelca przy jedzeniu, ubierać się i zakładać buty. Dzięki temu maluch poczuje się pewniej. Zachowaj spokój Nic tak nie potęguje rozpaczy dziecka jak nerwowe reakcje rodziców. Nie płacz (w końcu dla rodzica...

chłopczyk płacze za mamą w przedszkolu
AdobeStock
Edukacja
Co robić, by adaptacja przedszkolna przebiegała łagodnie?
Rozstanie z mamą jest trudne dla każdego kilkulatka. Jednak naprawdę sporo da się zrobić, by te pierwsze dni minęły w miarę łagodnie. Jak rodzic musi przygotować siebie (tak siebie!) na przedszkole i jak sprawić, by maluch chętnie do niego chodził?

Każdy kilkulatek ma trudności z rozstawaniem się z rodzicami . Oczywiście istnieją pogodne dzieci, które szybko odnajdują się w nowej sytuacji i czują się dobrze, ale dla większości to jednak spora zmiana. Zarówno dla malucha, który w przedszkolne progi wkracza po raz pierwszy, jak i dla starszego dziecka.  Starszak tak samo jako świeżo upieczony przedszkolak przecież na nowo po wakacyjnej przerwie musi przyzwyczaić się do codziennej rutyny. Jednak naprawdę dużo można zrobić, by ułatwić dzieciom to przejście do nowej sytuacji i wkroczenie w nowy rytm dnia. Po co właściwie dziecku jest przedszkole? W przedszkolu twoje dziecko spędzi sporą część pierwszych lat życia. Zawrze pierwsze przyjaźnie, pozna smak sukcesów, ale także nauczy się radzić sobie z porażkami. Czego jeszcze twój maluch nauczy się w przedszkolu? stanie się bardziej samodzielny , będzie się ubierać i rozbierać, jeść kulturalnie posiłek, samodzielnie załatwiać się w toalecie, myć zęby, myć rączki, buzię, zrozumie, co to znaczy zabawa w grupie , co to jest  współdziałanie z kolegami . Pozna m. in. literki, wierszyki i piosenki. Jednak nie da się zagwarantować, że z dnia na dzień twoja pociecha świetnie odnajdzie się w nowej roli. Nawet jeżeli już do przedszkola chodziła – dla kilkulatka dwa miesiące wakacji to dłuuuuga przerwa. No a debiutujący trzylatek? Taki brzdąc ma przed sobą naprawdę niełatwy okres przedszkolnej adaptacji . Przygotowania zacznijcie od zaraz! (najpóźniej w sierpniu) Dobra wiadomość jest taka, że w sierpniu masz jeszcze kilka tygodni na przygotowania. One są dla malucha naprawdę bardzo ważne, bo dzięki nim start w przedszkolu staje się dla niego łatwiejszy. Jak to zrobić - oto wskazówki krok po kroku: Rozmawiaj z dzieckiem o niedalekich zmianach Opowiadaj, co maluchy robią w przedszkolu , czego się uczą, jak...

uczeń, szkoła, pisanie, dziewczynka, ołówek
Edukacja
Czasem lepiej zaczekać ze szkołą
Zdarza się, że dziecko, mimo że zgodnie z rocznikiem powinno już iść do szkoły, nie jest jeszcze na to gotowe. W takiej sytuacji warto rozważyć kwestię, która fachowo nazywa się „odroczony obowiązek szkolny”.

Michał jesienią skończy siedem lat. Chodzi do przedszkolnej zerówki. Jest nadpobudliwy , nie umie bawić się z dziećmi. Ma kłopoty z zapisywaniem literek, pracami plastycznymi, a także z koncentracją (nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie kończy rozpoczętych zadań). Bardzo źle znosi porażki, krzyczy, gdy coś mu się nie uda. Bywa agresywny. Nauczycielki w przedszkolu dużo z nim pracują i podkreślają, że Michał jest bystrym chłopcem. Niestety, zapewne komplikacje okołoporodowe spowodowały rozmaite problemy (Michał urodził się przed czasem, był niedotleniony, przechodził długą rehabilitację). Wychowawczyni w przedszkolu zasugerowała rodzicom, aby chłopiec został w przedszkolu rok dłużej. Żeby mógł pod okiem przedszkolnych nauczycielek, które orientują się w jego trudnościach, w przyjaznej atmosferze znanego sobie miejsca poćwiczyć umiejętności potrzebne u progu szkoły. Żeby nauczył się koncentrować uwagę, stał się odporniejszy na porażki, zaczął lepiej radzić sobie w grupie i miał większe szanse, że w szkole zostanie przez rówieśników zaakceptowany. Żeby trochę dorósł. Kiedy warto posłać dziecko później do szkoły? Przypadek Michała to przykład, kiedy, dlaczego i po co czasem warto odroczyć obowiązek szkolny. To daje jeszcze rok na pokonywanie trudności , ćwiczenie rączek i paluszków, umiejętności skupiania się . Pozwala dojrzeć do szkoły emocjonalnie i społecznie. To sprawia, że w pierwszej klasie malec ma większe szanse na sukces. Dzięki temu maleje ryzyko, iż szkoła stanie się dla niego – i dla rodziców – drogą przez mękę. Malec łatwiej znajdzie kolegów, szybciej nauczy się czytać, nie będzie wciąż strofowany za to, że nie słucha pani, nie skupia się na lekcjach, źle pisze... Podejrzewasz, że was też może dotyczyć podobny problem? Najpierw zastanów się, czy: twoje dziecko znacznie odbiega umiejętnościami od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj