Według zaleceń dietetyków i lekarzy najlepiej jest chudnąć od 0,5 do 1 kg na tydzień, a więc 2–4 kg w ciągu miesiąca. Takie tempo odchudzania sprawia, że jest ono skuteczne i nie zagraża naszemu zdrowiu. Jeśli dopiero co urodziłaś i chcesz przejść na dietę, pamiętaj, że jeśli karmisz piersią, powinnaś przede wszystkim dobrze się odżywiać. Odchudzanie w okresie karmienia piersią nie jest wskazane, podobnie jak stosowanie diet eliminacyjnych na wszelki wypadek. Do ćwiczeń fizycznych po porodzie możesz wrócić po upływie okresu połogu. Na początku nie powinny być jednak zbyt intensywne. Uzbrój się w cierpliwość i dąż do celu systematycznie, a nie gwałtownie.

Reklama

Dlaczego zbyt szybka utrata wagi jest szkodliwa?

Restrykcyjna dieta oraz wycieńczające treningi mogą doprowadzić do błyskawicznej utraty wagi, jednak taki efekt nie będzie trwał długo. Z reguły dochodzi do załamania układu metabolicznego – organizm sam zaczyna niszczyć swoje komórki, następuje też spowolnienie przemiany materii. Dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, wzrostu wagi oraz utraty motywacji. Szybkie odchudzanie jest także niebezpieczne dla zdrowia. Aby chudnąć bezpiecznie, bez narażania organizmu na szokujące zmiany, dobra redukcja wagi powinna zatrzymać się na etapie 1 kg na tydzień. Stałe postępy przyczynią się do wzrostu motywacji i cierpliwości w dążeniu do celu. Mądre odchudzanie zagwarantuje długotrwałe efekty bez wyniszczania organizmu zbyt restrykcyjnymi dietami.

O czym warto pamiętać, przechodząc na dietę?

Pamiętaj, że zdrowa dieta odchudzająca opiera się na ujemnym bilansie energetycznym, czyli na dostarczaniu mniejszej ilości energii niż tak naprawdę potrzebuje ciało. Na tempo odchudzania wpływa płeć, wiek, stan zdrowia czy aktywność fizyczna, a każdy organizm odmiennie reaguje na diety odchudzające. Nie zapomnij również o obliczeniu całodobowego zapotrzebowania energetycznego, który pozwoli na świadome komponowanie jadłospisu.

Odchudzanie po ciąży

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy po ciąży, ale karmisz piersią, pamiętaj, aby w tym czasie zrezygnować z diet odchudzających. Przedział kaloryczny dla kobiety podczas laktacji nie powinien być mniejszy niż 2600-2900 kcal. Jeśli nie jesteś matką karmiącą, powyższe zalecenia, aby gubić od 2 do 4 kilogramów miesięcznie będą dla ciebie najbezpieczniejsze.

Zobacz także:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama