Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przysłowia o kobietach
Adobe Stock/ Drobot Dean
Cytaty i przysłowia

Przysłowia o kobietach – zbiór aforyzmów z różnych stron świata

Przysłowia o kobietach można spotkać w każdym zakątku świata. Co ciekawe, jest ich zdecydowanie więcej niż powiedzeń o mężczyznach. Poznaj je razem z nami i dowiedz się, jak przedstawia się kobiety w różnych kulturach świata.

Przysłowia o kobietach nie zawsze są sprawiedliwe i odzwierciedlają prawdę, ale trzeba pamiętać o tym, że są ściśle związane z czasami i kulturą, w której powstały. Inne są mądrości ludowe w kulturze Wschodu, a inne w krajach afrykańskich. Warto je poznać, aby zobaczyć różnice i poszukać wspólnego mianownika.

Spis treści:

  1. Przysłowia o kobietach z różnych części świata
  2. Polskie przysłowia o kobietach

Czym jest miłość? Te cytaty mówią wszystko! Z którym się zgadzacie?

Przysłowia o kobietach z różnych części świata

Uwarunkowania kulturowe i religijne wpływają na to, jak postrzegana jest rola kobiety w społeczeństwie. Przysłowia o kobietach doskonale odzwierciedlają, jaki stereotypowy stosunek do płci pięknej mają mężczyźni z różnych stron świata.

Angielskie przysłowia o kobiecej naturze

Kobieta ujawnia swój wiek przed śniadaniem, mężczyzna po kolacji.
Dyskretna kobieta nie ma oczu i uszu.
Dziewczyny nie chcą nic prócz męża, a gdy już go mają, chcą wszystkiego.
Dziewczęta są do oglądania, a nie do słuchania.

Kobiety – przysłowia z Francji

Kiedy kobieta czegoś chce, nawet Bóg drży.
Powiedz kiedyś kobiecie, że jest piękna, a diabeł powie jej to dziesięć razy dziennie.
Nie ma oziębłych kobiet, są tylko niezdarni mężczyźni.
Kobieta śmieje się, kiedy może i płacze, kiedy chce.
Wystarczy kobiecie trzy razy powiedzieć, że jest ładna, aby za pierwszym razem podziękowała, uwierzyła za drugim, a wynagrodziła za trzecim.
Kobieta z niczego zrobi kapelusz, sałatkę i scenę małżeńską.
Czego kobieta chce, tego chce i Bóg.

Włoskie przysłowia o kobietach

O losie kobiety decyduje miłość, na jaką się godzi.
Uśmiechy ładnej niewiasty są łzami portmonetki.
Nie goń za kobietą, tak jak za tramwajem. Przyjedzie następny.

Japończycy o kobietach – przysłowia ze wschodu

Serca kobiet są zmienne jak jesienne niebo.
Język kobiety to miecz, który nigdy nie rdzewieje.

Chińskie przysłowia o kobietach

Stu mężczyzn może rozbić obóz, ale do budowy domu potrzeba kobiety.
Ciekawska kobieta jest w stanie obejść tęczę tylko po to, aby zobaczyć, co jest po drugiej stronie.
Od kobiety wymaga się czterech rzeczy: niech cnota zamieszkuje jej serce, niech skromność świeci na jej czole, niech słodycz będzie na jej ustach i niech praca zajmie jej ręce.
Milczeniem nigdy sobie kobieta sprawy nie popsuła.
Mężczyzna uważa, że wie, ale kobieta wie lepiej.

Hinduskie przysłowia o kobietach

Mężczyzna bez kobiety to tylko połowa mężczyzny.
Kobieta jest jak cień, jeśli ją gonisz, ucieka, jeśli uciekasz, goni cię.

Arabskie powiedzenia związane z kobietami

Niebo na ziemi znajduje się w łonie kobiety, na grzbiecie konia, na kartach książki.
Jeśli mężczyzna jest rzeką, to kobieta jest mostem.
Każda kobieta przynosi ze sobą mirrę, cynamon, balsam; ale mirra, cynamon i balsam nigdy nie są takie same, ponieważ każda kobieta ma swoje perfumy.
Brzuch kobiety to ogród z wieloma owocami.
Dla kobiety lepiej wyjść za mężczyznę, który ją kocha, niż za takiego, którego ona kocha.
Kobieta jest wielbłądem, który ułatwia mężczyźnie przejście przez pustynię życia.
Kobieta kocha jeden dzień, a nienawidzi przez czterdzieści.

Przysłowia łacińskie o kobietach

Cisza to największa ozdoba kobiety.
Kobieta albo kocha, albo nienawidzi, nie ma trzeciej drogi.
Czego diabeł nie może, kobieta osiąga.

Żydowskie przysłowia związane z kobietami

Świat zmienia się z dnia na dzień, kobieta z minuty na minutę.
Kobiety znają dwa języki: jeden przed ślubem i jeden po ślubie.
Bez kobiety mężczyzna jest tylko półczłowiekiem.
Inteligencja kobiety jest w jej urodzie; uroda mężczyzny jest w jego inteligencji.

Rosyjskie przysłowia, które przedstawiają stosunek do kobiet 

Lepiej usiąść na beczce prochu niż na kolanie kobiety.
U nas nie Polska. Chłop ważniejszy od baby.

Polskie przysłowia o kobietach 

W Polsce można usłyszeć zarówno zabawne przysłowia o kobietach, które zazwyczaj ironizują ich impulsywną naturę, jak i te poważniejsze, które doceniają kobiece atuty.

Żona ładna zawsze zdradna.
Adam cóż by poradził, gdyby Bóg w raju Ewy nie posadził. 
Kobieta jest jak dowcip – im delikatniejsza, tym lepsza.
Kto zmienia kochanki jak rękawiczki, najczęściej chodzi w używanych.
Dziewczyna zakochana nie zna nad sobą pana.
Nie ma mięsa bez kości, a baby bez złości.
Kobieta uparta szeląga nie warta.
Do kobiety i do konia z przodu się postępuje.

Zobacz także:

przysłowia o pieniądzach
Adobe Stock/ nastia1983
Cytaty i przysłowia
Przysłowia o pieniądzach
Przysłowia o pieniądzach na stałe weszły do języka potocznego. Już małe dziecko wie, że jak będzie odkładać „grosz do gorsza”, to będzie „kokosza”. Jednak pieniądze często są także tematem tabu. Utarło się, że w pewnych kręgach nie wypada o nich mówić i niestety można się o nie pokłócić.

O pieniądzach powiedziano – i napisano – chyba już wszystko. Oto najlepsze przysłowia o pieniądzach – można wykorzystać je jako życzenia urodzinowe lub imieninowe. Z pewnością przydadzą się również uczniom rozmawiającym w szkole o wartości pieniądza. Spis treści: Przysłowia o pieniądzach Czy szczęście uwarunkowane jest przez pieniądze? Przysłowia do refleksji Powiedzenia o oszczędzaniu pieniędzy Przysłowia o pożyczaniu pieniędzy Przysłowia o pieniądzach W przysłowiach o pieniądzach można znaleźć wskazówki dotyczące tego, jak powinniśmy podchodzić do pieniędzy. Być może ukryty jest w nich też klucz do bogactwa? Od przybytku głowa nie boli. Z ciężkim portfelem lekko się chodzi. Gdy pieniędzy wiele, wokół przyjaciele. Lepszy wróg za darmo niż przyjaciel za pieniądze. Ciężkie pieniądze nie gwarantują lekkiego życia. Nie zasypia w nocy śmiele, ten kto ma pieniędzy wiele. Z pieniędzmi nie jest tak dobrze, jak jest źle bez nich. Kto chodzi bez groszy, kij go wypłoszy. Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje, a bogatemu diabeł dzieci kołysze. Czy szczęście uwarunkowane jest przez pieniądze? Przysłowia do refleksji Faktem jest to, że w dzisiejszych czasach pieniądz rządzi światem. A przecież pieniądze szczęścia nie dają... Kiedy pieniądze mówią, prawda milczy. Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Pieniądze zarobisz, lecz zdrowia nie. Pieniądz dobry sługa, ale zły przewodnik. Powiedzenia o oszczędzaniu pieniędzy Te przysłowia o pieniądzach przypominają o tym, że – by osiągnąć bogactwo – warto rozpocząć od oszczędzania małych kwot. Z drugiej strony: małe wydatki na błahe, niekoniecznie potrzebne rzeczy oddalają nas od bogactwa. Grosz do grosza, a będzie kokosza. Ziarnko do...

przysłowia o przyjaźni
Adobe Stock/ Drobot Dean
Cytaty i przysłowia
Przysłowia o przyjaźni – powiedzenia, które skłaniają do refleksji
Poznaj najpiękniejsze przysłowia o przyjaźni, które skłonią cię do refleksji nad istotą tej wyjątkowej relacji i pomogą ci wyrazić wdzięczność za obecność twojego życiowego kompana.

W dzisiejszych czasach prawdziwa przyjaźń jest dobrem luksusowym. Zanim odnajdziemy szczerą i uczciwą osobę, to może nas czekać wiele rozczarowań. Przysłowia o przyjaźni zawierają starą mądrość ludową, która pomoże ci w budowaniu takich relacji i ukoi ból po rozczarowaniach. Przysłowia o przyjaźni: Mądre przysłowia o przyjaźni Przyjaźń – przysłowia o fałszywych przyjaciołach Wzruszające przysłowia o przyjaźni szczerej Mądre przysłowia o przyjaźni Podobno prawdziwa przyjaźń zdarza się wyłącznie raz. W dzisiejszych czasach, gdzie pogoń za pieniądzem wiedzie prym, bardzo ciężko ją znaleźć i docenić. Poniżej znajdziesz mądre przysłowia o przyjaźni, które przypomną ci, jak wielką wartość ma ten rodzaj relacji. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Kto szuka przyjaciela bez wad, pozostanie bez przyjaciela. Przyjaźń bez zaufania nic nie warta. Przyjaźń nie ma tytułów, ale serca potrzebuje. Ten przyjaciel, co prawdę mówi. Silny przyjaciel będzie też silnym wrogiem. Gdy nie masz dobrych przyjaciół, staraj się ich dobrymi uczynić. Przyjaźń zanika, gdy ginie równość. Jeden prawdziwy przyjaciel lepszy niż wielu krewnych. Przyjaciela trudno znaleźć, a prędko stracić można. Lepiej być na łańcuchach z przyjaciółmi niż w ogrodzie z obcymi. Przyjaźń – przysłowia o fałszywych przyjaciołach Nierzadko zdarza się, że przyjaźń kończy się wielkim zawodem. Fałszywa przyjaźń może być bardzo dotkliwa. Mamy nadzieję, że poniższe przysłowia o przyjaźni pomogą ci choć trochę ukoić ból w trudnych chwilach. Przyjaźń wielkiej liczby nie lubi. Szczęście ma wielu przyjaciół. Przyjaciel się zmieni, gdy pusto w kieszeni. Gdzie...

Przysłowia na lepszy dzień. Poznaj ich znaczenie
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia
Fajne przysłowia na lepszy dzień. Poznaj ich znaczenie
Poznaj fajne polskie przysłowia na lepszy dzień, ale wcześniej... zaopatrz się w solidne opakowanie chusteczek. Za chwilę możesz uronić łzę ze śmiechu – i to niejedną.

Każdego czasem dopada chandra. W takiej sytuacji nieocenione będą fajne polskie przysłowia na lepszy dzień. Czy pamiętasz ich znaczenie? Nie pomoże puder, róż, kiedy gęba stara już. Kapelusik z piórami, a wszy wyłażą dziurami. Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścieli. Patrzy jak cielę na malowane wrota. Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem. Szlachcic na zagrodzie, równy wojewodzie. Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie! Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku – dziadek się śmiał i to samo miał. Kapelusz sombrero, a w kieszeni zero. Pasuje jak garbaty do ściany. Nie pomoże puder, róż, kiedy gęba stara już. To przysłowie przypomina, że uroda z wiekiem przemija i nawet najdroższe kosmetyki na pomarszczonej twarzy nie będą w stanie przywrócić młodzieńczego wyglądu. Kapelusik z piórami, a wszy wyłażą dziurami. Ludzie bardzo często chcą być dobrze postrzegani, dlatego podkreślają swój stan posiadania poprzez drogie ubrania czy samochody. Jednak w  rzeczywistości z bogactwem nie mają wiele wspólnego.  Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścieli. Życie bywa nieprzewidywalne i lubi pisać różne scenariusze. Dlatego planując lub podejmując jakąś decyzję, powinniśmy być przygotowani na różne sytuacje. Patrzy jak cielę na malowane wrota. Ktoś bezmyślnie patrzy w przestrzeń bądź przypatruje się czemuś z niezwykłą intensywnością? W tej sytuacji to przysłowie pasuje idealnie! Gdyby babcia miała wąsy, toby była dziadkiem. Jeśli pewien warunek nie został spełniony (tu: babcia nie ma wąsów), to nie ma sensu zastanawiać się nad tym „co by było gdyby”, ponieważ to nigdy nie nastąpi. Lepiej skupić się na faktach i na nich opierać swoje plany. Przysłowie znane jest także jako:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz