Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przysłowia o pieniądzach
Adobe Stock/ nastia1983
Cytaty i przysłowia

Przysłowia o pieniądzach

Przysłowia o pieniądzach stanowią istotny odsetek wszystkich przysłów. Ten fakt świadczy o tym, że pieniądze odgrywały i wciąż odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu.

Przysłowia o pieniądzach na stałe weszły do języka potocznego. Już małe dziecko wie, że jak będzie odkładać „grosz do gorsza”, to będzie „kokosza”. Jednak pieniądze często są także tematem tabu. W pewnych kręgach nie wypada o nich mówić i niestety można się o nie pokłócić.

Spis treści:

  1. Przysłowia o pieniądzach
  2. Czy szczęście uwarunkowane jest przez pieniądze? Przysłowia do refleksji
  3. Powiedzenia o oszczędzaniu pieniędzy
  4. Przysłowia o pożyczaniu pieniędzy

Czym jest miłość? Te cytaty mówią wszystko! Z którym się zgadzacie?

Przysłowia o pieniądzach

W starych ludowych powiedzeniach bardzo często można odczytać wiele prawdy o tym, jak powinniśmy „obchodzić się” z pieniędzmi, a także jaki jest klucz do bogactwa.
Z pewnością do najbardziej znanego przysłowia o pieniądzach należy:

Od przybytku głowa nie boli.

Powiedzenie zauważa, że od nadmiaru pieniędzy nikt nie narzeka. W innym przysłowiu możemy zaś przeczytać, że:

Z ciężkim portfelem lekko się chodzi.

Są to jednak nieliczne powiedzenia o pieniądzach, które przedstawiają pozytywny aspekt bogactwa. Bardzo często pieniądze są powiązane z fałszywymi przyjaciółmi, którzy są z nami dla korzyści materialnych:

Gdy pieniędzy wiele, wokół przyjaciele.
Lepszy wróg za darmo niż przyjaciel za pieniądze.

Co więcej, bardzo często powiedzenia o pieniądzach przypominają, że

Ciężkie pieniądze nie gwarantują lekkiego życia.
Nie zasypia w nocy śmiele, ten kto ma pieniędzy wiele.

Jak widać, pieniądze znacznie częściej utożsamiane są z negatywnymi emocjami i zachowaniami, które nie gwarantują szczęścia. Czy zatem według przysłów lepiej być bogatym czy biednym? W tej kwestii można znaleźć akurat kilka spójnych powiedzeń. Jednoznacznie świadczą one o tym, że brak pieniędzy może doskwierać, dlatego ich umiarkowana ilość jest ważna.

Z pieniędzmi nie jest tak dobrze, jak jest źle bez nich.
Kto chodzi bez groszy, kij go wypłoszy.
Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje, a bogatemu diabeł dzieci kołysze.

Czy szczęście uwarunkowane jest przez pieniądze? Przysłowia do refleksji

Faktem jest to, że w dzisiejszych czasach pieniądz rządzi światem. Patrząc jednak na przysłowia o pieniądzach, taki porządek znany jest od dawna.

Kiedy pieniądze mówią, prawda milczy.
Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Władza, jaką dają pieniądze, jest niezaprzeczalna, co potwierdzają powyższe przysłowia. Jednak w powiedzeniach możemy znaleźć też wiele przestróg:

Pieniądze zarobisz, lecz zdrowia nie.
Pieniądz dobry sługa, ale zły przewodnik.

Pierwsze przysłowie o pieniądzach przypomina o tym, że często w pogoni za fortuną możemy stracić zdrowie, a jego – w przeciwieństwie do pieniędzy – nie uda nam się kupić bądź zarobić.

Powiedzenia o oszczędzaniu pieniędzy

W staropolskich przysłowiach można znaleźć wiele wskazówek dotyczących tego, jak należy oszczędzać pieniądze. Z pewnością do najbardziej popularnego przysłowia o pieniądzach należy:

Grosz do grosza, a będzie kokosza.

bądź 

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.

Te przysłowia o pieniądzach przypominają o tym, że – by osiągnąć bogactwo – warto rozpocząć od oszczędzania małych kwot. Często małe wydatki na błahe rzeczy oddalają nas od bogactwa, co potwierdza inne powiedzenie:

Wystrzegaj się małych wydatków. Mały przeciek może sprawić, że zatonie wielki statek.

Bardzo często do bogactwa dochodzą oszczędni ludzie, którzy nie wydają pieniędzy na sprawy nieważne i liczą się z każdą złotówką, którą wydają. Takie podejście podkreślają także poniższe powiedzenia o pieniądzach:

Kto z groszem się nie liczy, tego bieda wyćwiczy.
Człowiek biedny ceni sobie każdą złotówkę, a bogaty każdy grosz.

Przysłowia o pożyczaniu pieniędzy

Wiele powiedzeń przypomina nam, że pożyczanie pieniędzy nie jest najlepszym pomysłem. Zapewne znasz przysłowie:

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj. Jeszcze lepszy – nie oddawaj.

To przestroga przed pożyczkami, które często wpływają negatywnie także na stosunki międzyludzkie. Często osoba, która pożycza pieniądze, po prostu nie potrafi oszczędzać i nie będzie mogła zwrócić kwoty. Z pewnością niejeden nasz przodek miał taką sytuację, gdyż w słowniku przysłów polskich znajdziemy także inne powiedzenia, takie jak:

Jeśli chcesz pozbyć się przyjaciela, to poproś go o pożyczkę albo udziel mu pożyczki.

czy

Pożycz człowiekowi pieniądze, kupisz sobie wroga.

Świadczą one o tym, że pożyczanie pieniędzy zdecydowanie nie idzie w parze z dobrymi znajomościami.

Zobacz także:

przysłowia o przyjaźni
Adobe Stock/ Drobot Dean
Cytaty i przysłowia
Przysłowia o przyjaźni – powiedzenia, które skłaniają do refleksji
Poznaj najpiękniejsze przysłowia o przyjaźni, które skłonią cię do refleksji nad istotą tej wyjątkowej relacji i pomogą ci wyrazić wdzięczność za obecność twojego życiowego kompana.

W dzisiejszych czasach prawdziwa przyjaźń jest dobrem luksusowym. Zanim odnajdziemy szczerą i uczciwą osobę, to może nas czekać wiele rozczarowań. Przysłowia o przyjaźni zawierają starą mądrość ludową, która pomoże ci w budowaniu takich relacji i ukoi ból po rozczarowaniach. Przysłowia o przyjaźni: Mądre przysłowia o przyjaźni Przyjaźń – przysłowia o fałszywych przyjaciołach Wzruszające przysłowia o przyjaźni szczerej Mądre przysłowia o przyjaźni Podobno prawdziwa przyjaźń zdarza się wyłącznie raz. W dzisiejszych czasach, gdzie pogoń za pieniądzem wiedzie prym, bardzo ciężko ją znaleźć i docenić. Poniżej znajdziesz mądre przysłowia o przyjaźni, które przypomną ci, jak wielką wartość ma ten rodzaj relacji. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Kto szuka przyjaciela bez wad, pozostanie bez przyjaciela. Przyjaźń bez zaufania nic nie warta. Przyjaźń nie ma tytułów, ale serca potrzebuje. Ten przyjaciel, co prawdę mówi. Silny przyjaciel będzie też silnym wrogiem. Gdy nie masz dobrych przyjaciół, staraj się ich dobrymi uczynić. Przyjaźń zanika, gdy ginie równość. Jeden prawdziwy przyjaciel lepszy niż wielu krewnych. Przyjaciela trudno znaleźć, a prędko stracić można. Lepiej być na łańcuchach z przyjaciółmi niż w ogrodzie z obcymi. Przyjaźń – przysłowia o fałszywych przyjaciołach Nierzadko zdarza się, że przyjaźń kończy się wielkim zawodem. Fałszywa przyjaźń może być bardzo dotkliwa. Mamy nadzieję, że poniższe przysłowia o przyjaźni pomogą ci choć trochę ukoić ból w trudnych chwilach. Przyjaźń wielkiej liczby nie lubi. Szczęście ma wielu przyjaciół. Przyjaciel się zmieni, gdy pusto w kieszeni. Gdzie...

stare przysłowia
Adobe Stock/ andreaobzerova
Cytaty i przysłowia
Stare przysłowia, które każdy powinien znać
Stare przysłowia odchodzą w niepamięć, lecz niesłusznie! Wiele powiedzonek staropolskich niesie za sobą prawdziwe życiowe mądrości. Właśnie dlatego w tym artykule przedstawimy ci stare przysłowia, które – naszym zdaniem – powinien znać każdy.

Mówi się, że stare, ludowe przysłowia są mądrością narodu. Kto jest ich autorem lub autorką? Nie wiadomo, jednak z pewnością była to osoba posiadająca umiejętność wnikliwej obserwacji otaczającego ją świata. Poznaj stare przysłowia i ich znaczenie: Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości. Gdy trwoga, to do Boga. Kto pracuje za młodu, ten na starość nie ma głodu. Kto szanuje niedziele i dni boże – Pan mu dopomoże. Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie. Jaka woda, taki młyn. Jaki ojciec, taki syn. Nie ma ryby bez ości, ni człowieka bez złości. Trudność ustąpi, gdy chęć przystąpi. Lepszy żołnierz zbrojny, aniżeli strojny. Kto po kładkach mądrze stąpa, ten się rzadko w błocie kąpa. Stare przysłowia i ich znaczenie Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości. Zdobycie wiedzy wymaga cierpliwości i systematyczności. To przypomnienie o tym, że cierpliwość, jest kluczem do zdobycia mądrości. Gdy trwoga, to do Boga. Ludzie w dobrobycie często zapominają o Bogu, natomiast w niedoli jest on głównym obiektem próśb błagalnych. To stare przysłowie jest krytyką fałszywej pobożności. Kto pracuje za młodu, ten na starość nie ma głodu. Jedno z wielu przysłów, które przypomina, że dzięki pracy można zapewnić sobie dostatnie życie. Według tego starego przysłowia praca w młodych latach oznacza brak głodu na starość. Kto szanuje niedziele i dni boże – Pan mu dopomoże. Szanując przykazania boże, można liczyć na pomoc Stwórcy, natomiast jeśli się nie praktykuje odpowiednio religii, to nie powinno polegać się na pomocy Boga. W tym starym przysłowiu niedziela i dni boże mają wymiar metaforyczny. Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie. Miarą człowieka jest nie ilość...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj