wózek zakryty kocykiem niebezpieczeństwo
źródło netmums
Czas wolny

Czasem chcemy dobrze dla dziecka, a okazuje się to niebezpieczne!

Gdy nadchodzi lato, chcemy ochronić dziecko przed upałem. To co robimy w tym celu, może okazać się śmiertelnie groźne.

Rodzice dla swoich dzieci są w stanie zrobić naprawdę wszystko. Zazwyczaj udaje im się to robić jak najlepiej, ale czasem instynkt ich zawodzi. Dobre chęci zamieniają się w śmiertelną pułapką. Wiele mówi się o pozostawianiu dzieci w rozgrzanym samochodzie, ale o dziecku w wózku, nie mówi nikt.

Jak zareagować, gdy ktoś zostawił dziecko w rozgrzanym samochodzie?

Gdy idziemy na spacer z dzieckiem, a z nieba leje się żar, staramy się ochronić maleństwo przed nadmiernym upałem. Dobra byłaby w tym celu parasolka ochronna mocowana do wózka, jednak rodzice wybierają często inny pomysł. Taki sam jak podczas plażowania z maluchem. Zakrywają budkę wózka kocem, ręcznikiem, czy innym materiałem, by dziecko nie było narażone na ekspozycję słońca, obsypanie piaskiem, czy też nie było zbudzone przez hałasujące dzieci, czy samochody. 

Mało kto zastanawia się jednak, jaka temperatura będzie w takim osłoniętym kocykiem wózku. Jeżeli ktoś myśli, że niższa, bo dzięki osłonie wnętrze wózka się tak nie nagrzewa, jest w wielkim błędzie. W ciągu 20 minut, temperatura powietrza wewnątrz wózka przekracza 37 st. C! A to może spowodować udar cieplny, lub przyczynić się do wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.

Dr Rognum potwierdza, że wózek stojący na słońcu i zakryty materiałem, staje się jak termos. - Zła cyrkulacja powietrza sprawia, że sytuacja staje się bardzo szybko niebezpieczna dla dziecka. Dziecko może poczuć się znowu jak w łonie matki i przestanie oddychać.- ostrzega lekarz.

Na plażach widok wózka zasłoniętego kocykiem, czy pieluchą, nie jest niczym nowym. Zwróćmy uwagę takim osobom, że dziecko musi mieć dostęp świeżego powietrza i absolutnie powinno się unikać zakrywania daszka wózka! 

A Wam zdarzyło się chronić dziecko w ten sposób przed słońcem, lub wiatrem? Czy zdawałyście sobie sprawę, jak niebezpieczna jest to sytuacja?

Jak przygotować się na egzotyczną podróż z dzieckiem? [WIDEO]

dziecko na słońcu
fotolia.com
Zdrowie
Czy wiesz, jak chronić dziecko przed słońcem? Quiz
spacer z niemowlakiem
Fotolia
Pielęgnacja
Na spacer z niemowlakiem: najczęstsze pytania rodziców
Na dworze dziecko dobrze śpi, dotlenia się, hartuje, a w jego skórze powstaje witamina D3. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców dotyczące spaceru z dzieckiem.

Wybierając się na spacer z niemowlakiem przemyśl, gdzie najlepiej się udać. Nie spaceruj z dzieckiem wzdłuż ulic , bo oddycha tam tylko spalinami (nawet na osiedlowym parkingu!). Idź na spacer z niemowlakiem na plac zabaw, do parku, o ile to możliwe – do lasu. Właśnie taki spacer będzie dla niego porcją zdrowia. Jednak, jak każda mama, na pewno będziesz miała wiele wątpliwości: w co ubrać dziecko na spacer, jak długo z nim spacerować, jakim kremem posmarować. Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców dotyczące spacerów z dzieckiem. Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem? Jeśli dziecko urodziło się o czasie, 2–3. dnia po porodzie zostanie wypisane do domu. Wtedy też pierwszy raz znajdzie się na dworze. Jeśli jest ciepło, bezwietrznie (ale nie upalnie), już następnego dnia idźcie na pierwszy spacer . Gdy jest bardzo gorąco, możecie spacerować, ale rano lub późnym popołudniem, gdy żar nie leje się z nieba. Jeżeli zaś za oknem pada deszcz lub jest chłodno, z wyjściem poczekaj kilka dni. W tym czasie weranduj maluszka. Może spać przy otwartym oknie, odpowiednio przykryty, by nie było mu ani za zimno, ani za gorąco. Jak długo powinny trwać spacery z noworodkiem? Pierwsze wyjście nie dłużej niż pół godziny. W kolejnych dniach, gdy jest ciepło, możesz przebywać z maleństwem na dworze stopniowo coraz dłużej, nawet 3–4 godziny. Na początku wracajcie do domu, kiedy malec zrobi się głodny, dopóki nie nabierzesz wprawy w karmieniu piersią, np. na ławce w parku.   O jakiej porze dnia najlepiej wychodzić? W gorące dni, gdy temperatura przekracza 25°C, lepiej zabierać maluszka na spacer rano i wracać przed godziną 11.00. Potem możecie iść drugi raz na dwór po 15.00. W co ubierać dziecko na dwór? Wszystko zależy od pogody. Dziecko powinno być tak ubrane, by było mu ciepło, ale nie za gorąco, żeby się nie spociło. Najlepsze są...

niemowlę, zima, pielęgnacja, czapka, szalik
Pielęgnacja
Zimowa pielęgnacja
Choć spacery w chłodny dzień poprawiają krążenie i hartują, z rumianych policzków nie warto się cieszyć. Chłodu nie lubi żadna skóra, a szczególnie tak delikatna i wrażliwa jaką mają maluchy. Pomożemy ci się o nią zatroszczyć.

Odkąd grzeją kaloryfery, w mieszkaniach jest zwykle za ciepło i zdecydowanie za sucho. To dodatkowo osłabia warstwę ochronną skóry, która chroni przed utratą wody i podrażnieniami. Szkodzą jej też duże zmiany temperatury przy wychodzeniu z ciepłego domu na deszcz, zimno i mróz. Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko , aby nie zmarzł i się nie spocił? Czym smarować mu buźkę? Kiedy zrezygnować ze spaceru? Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru? Mróz, który ciebie zaledwie szczypie w policzki, u małego dziecka może spowodować odmrożenie . Dlaczego? Bo skóra dziecka rozwija się i dojrzewa przez pierwsze trzy lata. Jest więc bardzo cienka, delikatna i o wiele bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra dorosłego. Dostosuj długość spaceru nie tylko do tego, jaka jest temperatura, ale też do siły wiatru i wilgotności powietrza (im większa, tym szybciej maluch marznie). Gdy zaczną się mrozy , nie wychodź z dzieckiem na dwór, zanim nie sprawdzisz, jaka jest pogoda. Ubierz malucha cieplutko, na cebulkę, pamiętaj, że gdy leży, szybciej marznie. Połóż jeden kocyk na spodzie wózka i weź dodatkowy do okrycia. Jak chronić buzię dziecka zimą? Używaj tylko kosmetyków przeznaczonych dla dzieci i z informacją, że są tłuste oraz że wolno je stosować podczas mrozów („krem na każdą pogodę”, „krem zimowy”, „cold cream”). Możesz też użyć wazeliny kosmetycznej lub tłustej maści i bazy tłuszczowej bez dodatków, ale nie oliwki. Pamiętaj, że buzię trzeba chronić nawet, gdy termometr wskazuje powyżej 0°C. Równie niebezpieczny jak mróz jest dla skóry dziecka zimny wiatr lub śnieg z deszczem. Kiedy nakładać krem na zimę na buzię dziecka? Nie odkładaj smarowania na ostatnią chwilę, gdy maluch będzie już ubrany. Nałóż krem co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu – po to, by dobrze się wchłonął, zanim dziecko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj