Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kiedy wakacje
travnikovstudio/Adobe Stock
Aktualności

Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?

Ile jeszcze do wakacji? Kiedy wreszcie będą wakacje? Te pytania nurtują niemal każdego zmęczonego rokiem szkolnym ucznia. Rodziców również, zwłaszcza gdy zaczynają planować letni wypoczynek. Rozpoczynamy odliczanie do końca roku szkolnego i sprawdzamy, kiedy dokładnie rozpoczynają się wakacje 2023. Jak co roku – są drobne różnice w czasie ich trwania.

Wakacje to najdłuższa przerwa od nauki w roku. Powszechnie wiadomo, że ​wakacje zaczynają się wtedy, kiedy kończy się rok szkolny i trwają do początku kolejnego roku szkolnego. 

W Polsce wakacje obejmują lipiec i sierpień, ale zwykle wlicza się do nich również kilka dni czerwca. Czasem letnia przerwa jest wydłużona również o pierwsze dni września – jeśli 1 i 2 września wypadają w weekend. Jak jest w tym roku? 

Spis treści:

119 rzeczy do zrobienia w wakacje 2023: lista szalonych i kreatywnych pomysłów

Kiedy zaczynają się wakacje 2023

Wakacje w tym roku rozpoczynają się w sobotę 24 czerwca. Ale ponieważ koniec roku szkolnego 2022/2023 wypada 23 czerwca w piątek – już tego dnia po uroczystości szkolnej uczniowie mają wolne od nauki.

Pierwszym oficjalnym dniem wakacji jest jednak sobota, dzień zazwyczaj wolny, więc gdybyśmy chcieli być bardzo precyzyjni, to początek wakacji (czyli dni wolnych od szkoły i nauki) można liczyć od poniedziałku 26 czerwca.

O tym, kiedy rozpoczynają się wakacje, decyduje kalendarz roku szkolnego publikowany na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Ponieważ koniec roku szkolnego i jego rozpoczęcie mogą przypadać w innych terminach, co roku letni wypoczynek uczniów nieznacznie różni się długością. 

W roku 2023 wakacje będą trwały 69 dni (i będą dłuższe o jeden dzień niż w ubiegłym roku szkolnym). 

Wakacje 2023 trwają od 24 czerwca do 31 sierpnia 2023 i obejmują:

  • 7 dni czerwca
  • 31 dni lipca
  • 31 dni sierpnia.

Kiedy wakacje dla maturzystów

Dla maturzystów rok szkolny kończy się 28 kwietnia 2023. Jednak naukę w szkole maturzyści kończą egzaminami maturalnymi, które potrwają od 4 do 23 maja 2023. 

Zatem wakacje maturzysta zacznie zaraz po swoim ostatnim egzaminie maturalnym, czyli w drugiej połowie maja, a najpóźniej 24 maja. Dla wszystkich idących po maturze na studia, wakacje potrwają do rozpoczęcia roku akademickiego, czyli do początku października.

Matury pisemne w terminie dodatkowym odbędą się w dniach 1-19 czerwca 2023 r, a ustne od 5 do 7 czerwca 2023. Terminy matur poprawkowych to: 21 i 22 sierpnia 2023. 


Uwaga! Studenci mają dłuższe wakacje – w ich przypadku rok akademicki zaczyna się albo w ostatnich dniach września, albo na początku października. Każda uczelnia samodzielnie ustala, kiedy rozpoczyna się w niej rok akademicki.

Studenci zwykle kończą rok akademicki w czerwcu, wraz z ostatnim egzaminem w sesji letniej. Niektórzy studenci mogą zapracować sobie na dłuższe wakacje, przystępując do egzaminów w najwcześniejszym możliwie terminie – to tak zwany termin zerowy.

Kiedy kończą się wakacje

Wakacje w 2023 roku kończą się 31 sierpnia, w środę. Nowy rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się zatem dokładnie 1 września w piątek.

Jeśli planujemy wyjechać z rodziną na wakacje już w czerwcu, możemy bookować wyjazd na 24 czerwca. Ale wrócić z letniego wypoczynku powinniśmy do końca sierpnia. W tym roku nie da się przedłużać wakacyjnych wojaży na pierwsze dni września, bez zaliczenia nieobecności w szkole.


Sprawdź też: Atrakcje dla dzieci w Warszawie

Odliczanie do wakacji

Aby ułatwić odliczanie do wakacji, powstają specjalne strony, które na bieżąco dokonują obliczeń z dokładnością co do sekundy(!). Uczniowie zaczynają odliczanie do wakacji już pierwszego dnia roku szkolnego. Początkowo liczą czas w miesiącach, później w tygodniach, a w końcu – odliczają dni, które dzielą ich od upragnionego wypoczynku.


Zobacz także:

Dziewczynki jadą z rodzicami na wakacje
Adobe Stock
Czas wolny
5 sposobów na spokojne i... bezpieczne wakacje z rodziną
Urlop z rodziną z pewnością trzeba dobrze zaplanować. Aby nie był pełny napięć, które utrudniają wypoczynek, warto zadbać o kilka ważnych kwestii jeszcze przed wyjazdem. Podpowiadamy, o jakich czynnościach warto pamiętać, żeby zapewnić sobie i bliskim komfort na wakacjach.

Czy wiesz, jak nie zepsuć rodzinnych wakacji? Wyjeżdżając z dziećmi, warto być przygotowanym na wiele nieprzewidzianych zdarzeń… Niestety, nowe miejsce i mnóstwo wolnego czasu stwarzają wiele okazji do urazów, wypadków czy innych, niekoniecznie pożądanych przygód. Chociaż nie da się przygotować na wszystko, to jednak znając swoją rodzinę, można mniej więcej przewidzieć, co może się przytrafić… Czekają was rodzinne wakacje? Oto 5 czynności, które warto wykonać przed wyjazdem 1. Zadbaj o szczepienia Szczepienia są bezpiecznym i skutecznym sposobem na zapobieganie chorobom zakaźnym w podroży. Warto wiedzieć, że to właśnie dzieci są bardziej podatne na zakażenia, w tym te związane z tzw. chorobami brudnych rąk czy z kontaktem ze zwierzętami. Dlatego też na ok. 4-8 tygodni przed wyjazdem warto udać się na konsultację do lekarza, aby uzyskać informacje o zalecanych szczepieniach. Wśród nich mogą się znaleźć szczepienia przeciw: WZW typu A, kleszczowemu zapaleniu mózgu, wściekliźnie, grypie oraz durowi brzusznemu. Należy jednak pamiętać, że zależą one m.in. od sytuacji epidemiologicznej danego kraju, wieku dzieci, długości i celu pobytu, dlatego ich zakres powinien ustalić lekarz. 2. Wyrób karty EKUZ Bezpłatna karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) umożliwia leczenie w krajach UE i EFTA. Dzięki niej można skorzystać z darmowego, niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach opieki zdrowotnej danego państwa. Oznacza to, że jeśli w kraju, do którego się wybieracie wizyta u lekarza jest bezpłatna, to również wy nie będziecie musieli za nią płacić. Aby ją wyrobić, należy złożyć wniosek w oddziale NFZ, pocztą tradycyjną lub elektroniczną bądź za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). WAŻNE! Warto pamiętać, że każdy podróżujący musi posiadać własną kartę EKUZ – nie ma jednej...

Wakacje w różnych terminach w zależności od województw?
Adobe Stocj/spacetech, famveldman
Newsy
Wakacje w różnych terminach w zależności od województwa? Jest taki plan!
Polscy uczniowie, jak świat światem, rozpoczynali wakacje po 20 czerwca i wracali do szkoły 1 września. Politycy chcą to zmienić. Wakacje miałyby trwać od połowy czerwca do połowy września, ale rozłożone w czasie w zależności od województw. Tak jak jest w przypadku ferii.

Z takim wnioskiem do Ministerstwa Edukacji i Nauki wystąpiło Ministerstwo Sportu i Turystyki. To pomysł, który podsunęło Stowarzyszenie Gmin Górskich. Wakacje w różnych terminach: „To byłaby rewolucja” O zmianach mówił Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki na antenie RMF24. „To byłaby rewolucja, dlatego trzeba popatrzeć na ten problem szeroko. Napisaliśmy pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki, by przeanalizowało wszystkie plusy i minusy z punktu widzenia systemu edukacji. Na pewno chcielibyśmy zasięgnąć opinii wielu gremiów zainteresowanych” – mówił wiceminister Gut-Mostowy. Wakacje od połowy czerwca do połowy września? Wiceminister przyznał, że jego resort popiera takie rozwiązanie. „Z punktu widzenia branży turystycznej na pewno byłoby to korzystne. Trzeba rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Tutaj chodzi o system edukacji, rok szkolny w kilku regionach rozpoczynałby się dwa tygodnie później” – powiedział. Źródło: rmf24 Piszemy też o: Uratowała 14 dzieci. Teraz NFZ każe jej zapłacić ponad 160 tys. zł. Lekarze kazali usunąć martwą ciążę, ale... dziecko żyło Dwie rodziny z dziećmi zamieszkały razem. Nie wiedzą, kto jest ojcem najmłodszych dzieci

Lista rzeczy do zrobienia w wakacje
AdobeStock
Czas wolny
119 rzeczy do zrobienia w wakacje 2023: lista szalonych i kreatywnych pomysłów
Lista rzeczy do zrobienia w wakacje może być naprawdę imponująca. Niech nie zabraknie na niej aktywności, na które zwykle nie ma czasu, a także takich, które cudownie wpływają na rozwój dziecka i nastolatka oraz zapewnią wam wspaniałe wspomnienia.

Wakacje to czas relaksu i dobrej zabawy. Wreszcie możecie pozwolić sobie na te aktywności, na które w codziennej gonitwie nie starcza czasu, a które są bardzo potrzebne do budowania więzi rodzinnych (również z nastolatkami!). Aby ułatwić wam zadanie, przygotowaliśmy bucket list, czyli listę rzeczy, które można (a nawet wypada) robić latem. Dzięki nim tegoroczne lato będzie pełne atrakcji, niezależnie od miejsca wypoczynku. Oto 119 rzeczy do zrobienia w te wakacje. Niech to będzie inspiracją do działania! Lista rzeczy do zrobienia w wakacje – wakacyjny bucket list Te aktywności sprawdzą się świetnie, jeśli chcecie uniknąć nudy. Większość z nich będzie atrakcyjna zarówno dla młodszego dziecka, jak i nastolatka. Proponując dzieciom aktywności z naszej listy rzeczy do zrobienia w wakacje, sprawicie im niesamowitą frajdę, a dodatkowo przyczynicie się do rozwoju ich zmysłów. Z kolei dla nastolatków i dorosłych takie aktywności to świetny trening uważności. To bardzo ważne! Wybierzcie się na spotkanie ze świetlikami. Zróbcie coś DIY do swojego pokoju. Zamoczcie nogi w rzece, siedząc na pomoście. Zagrajcie w siatkówkę na świeżym powietrzu. Spróbujcie 5 nowych smaków lodów. Idźcie na jagody. Upieczcie jagodzianki lub ugotujcie pierogi z jagodami. Opracujcie autorską recepturę na domową lemoniadę. Zorganizujcie piknik. Zagrajcie w badmintona. Odwiedźcie zamek, który ma ciekawą legendę. Zorganizujcie wycieczkę rowerową. Zaproście znajomych na tematyczną imprezę przy ognisku (pobawcie się w piratów lub rozbitków na bezludnej wyspie). Zbudujcie zamek z piasku. Wyślijcie kartkę z wakacji do przyjaciół. Wybierzcie się nad wodospad. Wróćcie do miejsca, które wspominacie szczególnie miło. Załóżcie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz