Poniżej znajdziesz obrazki antystresowe dla dorosłych i dzieci, które pomogą uporać się z różnymi emocjami. Kolorowanie działa odprężająco, dostarcza pozytywnych wrażeń wizualnych, a także może być świetną okazją do rozmowy o tym, co wydarzyło się podczas dnia w szkole lub w domu. Dziecko raczej samo nie zacznie mówić o tym, co czuje, dlatego warto sięgnąć po pomoc – może nią być np. odpowiednio dobrany obrazek. Kolorowanki posegregowane są na kategorie wiekowe.

Reklama

Spis treści:

  1. Kolorowanki antystresowe dla dorosłych i starszych dzieci
  2. Kolorowanki antystresowe dla dzieci

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych i starszych dzieci

Odstresowujące kolorowanki dla dorosłych są jedną z technik arteterapii, czyli metody leczenia poprzez sztukę. Pomagają przepracować trudne emocje i już po kilkunastu minutach poczuć ulgę. Dodatkową wartością jest pobudzenie kreatywności u danej osoby i efekt wizualny kolorowanki, który nastraja pozytywnie. Kolorowanki geometryczne, tj. mandale wprowadzają rytm i harmonię, co pomaga w poukładaniu myśli w głowie.

Morskie kolorowanki relaksacyjne

Nie tylko szum fal uspokaja, ale także patrzenie na nie. Dzięki kolorowance możesz przenieść się w wyobraźni nad morze. Zaproponuj dziecku, aby naśladowało kredką linię fal. Zapytaj, jak mu się to podoba? Czy jest to miłe?

Pobierz kolorowankę poprzez kliknięcie w obrazek.

Zobacz także
Kolorowanka antystresowa falujące morze
Adobe Stock/ImHope
Kolorowanka antystresowa morze ze statkiem
Adobe Stock/ImHope

Kolorowanki antystresowe, które pomagają mierzyć się z lękiem

Bardziej zaawansowane obrazki antystresowe zawierają dużo szczegółów i wymagają większego skupienia, dlatego przeznaczone są dla wprawnych rysowników. Oto intrygująca kolorowanka z jeżem i lasem. Mroczny krajobraz może być straszny i piękny jednocześnie. Podczas kolorowania zastanów się nad tym, czego się boisz i dlaczego odczuwasz lęk.

Kliknij w obrazek i wydrukuj kolorowankę.

Kolorowanka relaksacyjna jeż i las
Adobe Stock/ImHope

Obrazki odstresowujące z kwiatami do rozmowy o zachwycie

Kolorowanki antystresowe z motywami roślinnymi to szeroki wachlarz możliwości pracy z emocjami. Kwiaty mogą być metaforą radości, dumy, miłości czy zachwytu. Pokoloruj obrazek samodzielnie lub razem z dzieckiem, uwrażliwiając je na piękno.

Kliknij w kolorowankę, a otrzymasz wersję do druku.

Kolorowanka relaksacyjna kwiaty
Adobe Stock/ImHope
Kolorowanka relaksacyjna kwiaty w kole
Adobe Stock/juliyas

Kolorowanki antystresowe dla dzieci

Łatwiejsze wersje kolorowanek antystresowych są odpowiednie dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym (od ok. 6. roku życia) i szkolnym. Obszary do kolorowania w takich obrazkach są większe, więc łatwiej jest dziecku skończyć rysunek. Zacznij od prostszych kolorowanek z mniejszą liczbą elementów i stopniowo wprowadzaj te bardziej skomplikowane.

Kolorowanki relaksacyjne do rozmowy o smutku

Podczas kolorowania obrazków antystresowych możesz porozmawiać z dzieckiem także o smutku, strachu, niepewności, żalu czy złości. Obrazki do kolorowania pomogą maluchowi w wyrażaniu trudnych emocji. Będą także okazją do rozmowy o tym, że każda z emocji jest ważna, bo mówi nas samych i naszych potrzebach.

Kliknij na kolorowankę z deszczem i wydrukuj ją w domu.

Kolorowanka odstresowująca deszcz
Adobe Stock/Kate
Kolorowanka antystresowa żaby w deszczu
Adobe Stock/Kate

Antystresowe kolorowanki do rozmowy z dzieckiem o złości

Złość jest naturalną emocją, którą można oswoić i wyrażać w taki sposób, który nikogo nie rani. Za pomocą rysunków relaksacyjnych, których tematem jest burza, porozmawiaj z dzieckiem o chwilach, w których czuło złość. Zapytaj, czy wie, dlaczego towarzyszyło mu to uczucie.

Kliknij w obrazek, a otrzymasz wersję kolorowanki do druku.

Kolorowanka antystresowa błyskawice
Adobe Stock/VectorAry

Kolorowanki relaksacyjne do wyrażania radości

Czas dzieciństwa w dużym stopniu wypełnia zabawa, która jest przepełniona radością. Jeśli pracujemy z dzieckiem nad emocjami, warto sięgnąć po kolorowanki, które wzmacniają pozytywne uczucia. Taki obrazek jest odpowiedni dla starszego przedszkolaka i dziecka w wieku wczesnoszkolnym.

Kliknij w kolorowankę, aby ją wydrukować.

Kolorowanka relaksacyjna dla dzieci radość
Adobe Stock/kat
Kolorowanka antystresowa małpka i wąż
Adobe Stock/animan

Rysunki odstresowujące wzmacniające pewność siebie

Przedszkole i szkoła to czas poznawania nowych rzeczy i mierzenia się z wyzwaniami, takimi jak indywidualny występ lub w grupie innych dzieci. Rysunek z balonami nawiązuje do pokonywania nieśmiałości czy lęku. To świetna pomoc dla rodziców, którzy chcą wspierać w dziecku pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Kliknij w kolorowankę i wydrukuj ją w domu.

Kolorowanka antystresowa z balonami
Adobe Stock/Somjai Jaithieng

Kolorowanka relaksacyjna z tęczą o nadziei

Tęcza może być symbolem wielu emocji. Zapytaj dziecko, co myśli o tęczy i jak mu się kojarzy. Nie oczekuj rozbudowanych odpowiedzi – czasem wystarczy tylko „dobrze” lub „może być”. Powiedz, z czym tobie kojarzy się tęcza.

Kliknij na kolorowankę antystresową, a otrzymasz wersję do druku.

Kolorowanka antystresowa z tęczą
Adobe Stock/SmashingStocks

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama