Wpływ na ceny usług świadczonych przez opiekunki ma nie tylko województwo, w jakim pracują nianie, lecz także indywidualne podejście pracodawcy. Zdarza się, że rodzice chcą zapłacić nianiom więcej, niż te oczekują – darzą je zaufaniem i doceniają ich kompetencje, które chcą wynagrodzić. Nie bez znaczenia jest też wymiar czasu pracy w tygodniu lub miesiącu. Poniżej stawki dla niani w 2024 roku.

Reklama

Spis treści:

  • Stawka dla niani za godzinę w 2024
  • Ile zapłacić niani miesięcznie?
  • Ile zapłacić niani: rodzice często oferują wyższe stawki niż opiekunki oczekują

Stawka dla niani za godzinę w 2024

Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie babci i nie chcesz posyłać malucha do żłobka, zatrudnienie niani wydaje się idealnym rozwiązaniem. W ostatnich latach stawki dla niani za godzinę poszybowały w górę za sprawą inflacji. Według Ogólnopolskiego Wynagrodzeń, średnia wysokość wypłaty niani na miesiąc w 2024 roku to niecałe 3 tys. złotych netto.

Stawki dla niani uzależnione są także od lokalnego rynku pracy. Warto pamiętać, że zazwyczaj w dużych miastach obowiązują wyższe stawki, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy.

Ile zarabia niania w Polsce?

Na najwyższe zarobki na godzinę mogą liczyć opiekunki w województwach:

Zobacz także
  • mazowieckim (średnio 20 zł),
  • dolnośląskim (19 zł),
  • pomorskim (18 zł).

Najniższe stawki godzinowe obowiązują w województwach:

  • podlaskim (17 zł),
  • lubelskim (15 zł),
  • podkarpackim (15 zł).

Ile zapłacić niani za godzinę? Wszystko zależy od liczby przepracowanych godzin, miejscowości, w której niania została zatrudniona, ale też liczby dzieci do opieki i zakresu wykonywanych obowiązków (prócz opieki w zakres tych obowiązków może wchodzić np. przygotowywanie posiłków).

Ile zapłacić niani miesięcznie?

Według badań średnia zarobków niań w 2024 roku Polsce wynosi 3870 zł brutto (2 968 zł netto).

Jeszcze w 2023 roku zarobki te wynosiły 3570 zł brutto (2803 netto), a w 2022 roku 3260 złotych brutto (2552).

Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu cen, w 2025 roku, należy liczyć się z tym, że wzrosną również koszty zatrudnienia niani. Jeśli pracująca u nas od kilku lat niania nie dostała podwyżki — warto przemyśleć tę sprawę i porozmawiać z opiekunką.

Ile zapłacić niani: rodzice oferują więcej, niż opiekunki oczekują

Coraz częściej rodzice oczekują od niani odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, cenią sobie także wszelkie szkolenia (jak np. z zakresu udzielania pierwszej pomocy). Chcą, aby osoba, która zajmuje się ich dzieckiem, była kompetentna i odpowiedzialna. Co ciekawe, rodzice proponują opiekunkom wyższe stawki, niż one same tego oczekują. Dlaczego?

„Opieka nad dzieckiem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wydaje się, że rodzice zdają sobie z tego sprawę, doceniają pracę niań. Jeśli chodzi o niższe oczekiwania niań, można przypuszczać, że wynikają one z tego, że opiekunkom zależy na znalezieniu pracy. Ponadto kandydatki mogą nie być świadome tego, że sytuacja na rynku im sprzyja, kolokwialnie mówiąc, że to one dyktują warunki” – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży.
Oczywiście nieco inaczej wygląda to w małych miejscowościach, gdzie rodzice wciąż często zatrudniają polecaną przez wspólnych znajomych, lub znajomą osobę. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, że do dziecka mieszkającego w małej wiosce w woj. mazowieckim dojeżdża niania z Warszawy.
Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama