Zmęczona mama
AdobeStock
Mama

Po co ćwiczyć, jeśli możesz spać? Naukowcy mają świetne argumenty, by jednak postawić na sen!

Powrót do regularnych treningów po urodzeniu dziecka nie jest łatwy. Zmęczenie często bierze górę nad chęciami? Więc sobie odpuść! Naukowcy tłumaczą, dlaczego nie warto walczyć ze sobą.

Wieczorem naszykowałaś dres, składniki na koktajl i nastawiłaś budzik? Tak jutro jest "ten" dzień! Zaczniesz go od treningu na siłowni lub porannego biegania. W końcu zrobisz coś tylko dla siebie. Coś, co od dawna planowałaś. Nic cię nie powstrzyma, by wrócić po długiej przerwie do starych, zdrowych nawyków...

... lądujesz w łóżku i najpierw nie możesz usnąć, a kiedy już ci się to uda, to budzi cię w środku nocy płacz dziecka. Gdy słyszysz nad ranem budzik, szybko przeliczać, że dopiero przespałaś dwie godziny z rzędu, a w sumie to nie więcej niż pięć. I co teraz? Walczyć ze sobą i trzymać się ściśle planu? Jesteś już tak blisko celu. A może jednak sobie odpuścić i pospać, skoro maluch jeszcze śpi?

Pozbądź się poczucia winy

Jeśli wybierzesz sen, zupełnie nie czuj się winna! Według ekspertów jest to najlepszy wybór, jakiego możesz dokonać. Sen to paliwo, którego potrzebujesz, by mieć siłę na działanie w ciągu dnia. Jeśli nieustannie zużywasz energię bez "ładowania akumulatorów", w końcu doprowadzisz do deficytów, które mogą z kolei mogą powodować problemy ze zdrowiem. Nie bez przyczyny sen znalazł się także w najnowszej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. Daje to jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane łącznie z pozostałymi elementami stylu życia, czyli ruchem i odpowiednią ilością snu.

Efekt uboczny

Warto wiedzieć, że rozchodzi się nie tylko o zmęczenie. Brak snu może także prowadzić do zaburzeń w odżywaniu się i ogólnego rozregulowania organizmu. Po nieprzespanej nocy w żołądku wydziela się więcej greliny - hormonu, który pobudza w mózgu uczucie głodu, jednocześnie spada poziom leptyny, jest to hormon odpowiedzialny za wywoływanie uczucia sytości. Oznacza to, że możesz czuć się bardziej głodna i mniej pełna, wiec możesz mieć tendencje do jedzenia więcej.

Zespół z King's College w Londynie we współpracy z kolegami z Vrije Universiteit w Amsterdamie przeanalizował wyniki 11 badań, w których łącznie wzięły udział 172 osoby. Badacze sprawdzili, jak ograniczenie długości snu (do 3,5-5,5 godziny w nocy) wpływa na ilość spożywanych kalorii w ciągu kolejnej doby. Osoby z grup kontrolnych spały po 7-12 godzin. Naukowcy wyliczyli, że osoby śpiące krótko średnio przyjmowały o 385 kalorii więcej, niż ci, którzy się wysypiali. Co więcej, „zmęczeni badani” byli skłonni sięgać po produkty o dużej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości białka. „Jeśli długotrwałe niezaspokajanie potrzeby snu, prowadzi do zwiększonego spożycia kalorii i to o takiej wielkości, może to skutkować zwiększeniem masy ciała” - podsumowali naukowcy.

Rozregulowany zegar

Inne badania wiążą niewielką ilość snu ze wzrostem kortyzolu we krwi. Hormon ten znany jest przede wszystkim jako „hormon stresu”, ale także pomaga regulować metabolizm i odpowiedzi immunologiczne. Wzrost kortyzolu we krwi może więc prowadzić do gromadzenia się w organizmie tłuszczu.

A może jednak wstanę?

Co ciekawsze, nawet jeśli uda ci się rano wstać i zrobić zaplanowany trening to niestety nie musi ci to wyjść na zdrowie. Specjaliści twierdzą, że organizm powinien łagodnie rozpoczynać dzień. Nagła pobudka po nieprzepasanej nocy może oznaczać, że np. nie zjesz śniadania, by nadgonić czas, co obciąży organizm jeszcze bardziej. Gwałtowa pobudka i szykowanie się rano także nam nie służy. Tak jak nasz organizm potrzebuje czasu, by się wyciszyć przed snem, tak samo potrzebuje czasu, by się przystosować rano.

Więc jeśli rano nie czujesz sił na poranny trening, z czystym sumieniem skorzystaj z przycisku drzemki i zaplanuj wizytę na siłowni o innej porze dnia.

Źródło: mother.ly
 

Zobacz także
zmęczeni rodzice

Dlaczego rodzice są bardziej zmęczeni, niż by się mogło wydawać

dziecko płacze

Przy mnie moje dzieci zachowują się 100 razy gorzej niż zawsze – i ja się z tego cieszę!

kobieta, zmęczenie, pranie, mama

Zmęczona? Przeczytaj. Koło ratunkowe dla pracującej mamy

Nadmierna senność na początku ciąży

Senność w ciąży. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?


 

Małgorzata Socha: nienawidzę, ale ćwiczę, by odzyskać formę sprzed ciąży [WIDEO]

kiedy dziecko przesypia całą noc
Fotolia.com
Mama
Dlaczego trzeba się wysypiać?
Zwłaszcza jeśli jesteście młodymi rodzicami samo wspomnienie o wysypianiu może wywoływać rozmarzony uśmiech. Warto jednak przyłożyć większą wagę do odpowiedniej ilości snu. Sprawdź, dlaczego.

Każdy przynajmniej raz w życiu zarwał jedną czy dwie noce i wie, jak trudno powrócić organizmowi do normalnego funkcjonowania po takiej wpadce. Wydaje się, że jeśli skrócimy sen o godzinę czy dwie nasz organizm na tym nie ucierpi, a zyskamy brakujący na książkę czy spotkanie ze znajomymi czas. Nic bardziej mylnego - owszem, jedna czy dwie skrócone noce w miesiącu nie zaszkodzą, ale chroniczne wysypianie będzie miało nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia i urody. Sprawdź, ile snu potrzebuje dziecko Co się dzieje podczas snu? W nocy uaktywnia się produkcja hormonu wzrostu, dlatego tak ważne jest, żeby dzieci nie zaniedbywały snu. W tym czasie regeneruje się też centralny system nerwowy, obniża temperatura ciała, aktywuje się system immunologiczny. To dlatego osoby, które chronicznie się nie wysypiają, mają gorszą odporność, częściej chorują, szybciej się męczą i mają gorszą wytrzymałość. W nocy mózg przetwarza zebrane informacje, dlatego przed trudnym egzaminem zdecydowanie bardziej warto się wyspać, niż zarwać noc. Po przespanej nocy kondycja psychofizyczna wzrasta nawet o 25%! To oznacza, że dużo łatwiej poradzimy sobie z umysłowymi i fizycznymi wyzwaniami. W jakiej pozycji spać w ciąży? Sen dla zdrowia i urody W czasie snu organizm się regeneruje, jeśli więc zabieramy mu tę możliwość, większe jest prawdopodobieństwo zapadnięcia na różne choroby. Niewyspani łatwiej się denerwują i gorzej znoszą stres , bo podwyższa się poziom kortyzolu. Warto zaplanować godzinę, o której położysz się do łóżka, by uniknąć kolejnej zarwanej nocy nad notatkami czy projektem. Wysypianie się zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, choroba wieńcowa, otyłość, depresja. Skóra wygląda gorzej i szybciej się starzeje. Jak się wysypiać? Przede wszystkim nie ma dobrej recepty dla wszystkich - nie wszyscy potrzebują takiej...

Sen dziecka
AdobeStock
Rozwój
Niemowlę nie chce spać? Naukowcy znaleźli przyczynę i rozwiązanie!
Niespokojny sen maluszka to bolączka dla wielu rodziców. Pomijając dyskomfort nieprzespanej nocy, opiekunowie często się martwią, że wpłynie to niekorzystnie na rozwój ich dziecka.

Naukowcy z New Michigan State University (USA) na łamach czasopisma „Infant Behavior and Development” ogłosili, że wiedzą, co może być przyczyną nieprzespanych nocy i jak sobie z tym poradzić. Otóż zdaniem specjalistów to zbyt mała aktywność w ciągu dnia sprawia, że małe dzieci nie mogą spokojnie przespać nocy. Ale jest na to sposób! Ach śpij kochanie! „Gdy dziecko śpi, to rośnie” - pewnie nie raz usłyszałaś te słowa. To, że sen i aktywność fizyczna znacząco wpływają na wzrost dziecka , wiadomo od lat (potwierdził to szereg badań, choć najpewniej usłyszałaś to od babci). Do tej pory jednak nie przypuszczano, że ma to tak olbrzymi wpływ na niemowlęta . Zespół dr Janet Hauck przeanalizował przypadki 22 zdrowych, sześciomiesięcznych dzieci. Mierzono ich wagę, długość oraz monitorowano poziom aktywności fizycznej i czas snu w ciągu 24 godzin. Okazało się, że dzieci, które mniej śpią w nocy, nadrabiają to większą ilością drzemek w ciągu dnia. Niestety sumarycznie ich dobowa ilość snu jest mniejsza (i gorszej jakości) w porównaniu do maluchów, które przesypiają większość nocy. Co więcej, naukowcy zauważyli korelację między zbyt krótkim nocnym snem a przyrostem masy ciała dziecka. Oznacza to, że dzieci, które śpią dłużej i lepiej w nocy są mniej narażone na otyłość na późniejszym etapie życia. - Dzieci, które krócej spały w ciągu doby, a w szczególności te, których nocny sen był najkrótszy, dostawały w nocy więcej posiłków i były znacznie mniej aktywne w ciągu dnia - wyjaśnia Hauck. - Natomiast niemowlęta, które spały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, miały lepszy stosunek masy do długości ciała - dodaje. Co zrobić, by dziecko przespało noc? Zdaniem badaczki priorytetem dla rodziców powinno być dopilnowanie, by sen dziecka trwał przynajmniej 12 godzin na dobę. Ważny jest regularny...

zmęczona mama
Fotolia
Mama
Budzisz się zmęczona? Sprawdź dlaczego i co z tym możesz zrobić
Niewyspanie i zmęczenie dostajemy w pakiecie z dzieckiem, ale zamiast ziewać do południa, możemy spróbować odczarować tę (senną) rzeczywistość!

Powodów porannego zmęczenia jest wiele — od stresu poprzez depresję poporodową aż po kliniczną bezsenność. Jako matki najczęściej mamy jednak do czynienia z jednym z poniższych pięciu powodów. Jak sobie choć trochę pomóc? 1. Zła jakość snu Nic odkrywczego? A jednak warto przyjrzeć się bliżej często nieuświadomionym powodom pogorszenia warunków do spania. Poza tymi oczywistymi, jak płacz dziecka lub chrapiący partner, może w twojej sypialni jest za jasno ? W tym przypadku warto zainwestować w rolety zaciemniające — znam nawet matki, które przysięgają, że od momentu tej inwestycji ich dzieci zaczęły cudownie przesypiać całe noce! Powinnaś też unikać silnego światła wieczorem, przed położeniem się spać. Na złą jakość snu może mieć też wpływ hałas . Tu sytuacja jest nieco gorsza, bo — poza przeprowadzką — nic nie poradzisz na autostradę za oknem. Możesz jednak pomyśleć o włączeniu nagrania z tzw. białym szumem — wielu osobom pozwala to zablokować rozpraszające dźwięki z zewnątrz i zrelaksować się. Po wyeliminowaniu hałasu i zaciemnieniu sypialni, pora przyjrzeć się temperaturze powietrza w sypialni (idealna to 18-21 stopni ) i ilości wypijanych w ciągu dnia kaw i herbat. Ogranicz spożywanie tych napojów do poranków. 2. Budzisz się w złej fazie snu Czy wiedziałaś o tym, że na to, czy rano jesteś wyspana, duży wpływ ma faza snu, w której się obudziłaś? Nasz sen podzielony jest na cykle , jeśli coś nas obudzi w trakcie snu wolnofalowego (taki cykl trwa od 80-100 minut), kiedy nasz mózg odpoczywa, będziemy senne i rozkojarzone. Jeśli obudzimy się podczas fazy płytkiego snu (REM), której długość zmienia się w ciągu nocy — najdłuższa jest nad ranem — wstaniemy z łóżka bardziej wypoczęte. Innymi słowy: nie dajmy się wyrywać z głębokiego snu, jeśli chcemy być rano rześkie i pełne energii....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz