Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Przewijanie Dada
Fotolia
Patronaty

Jak szybko i sprawnie przewinąć niemowlę?

Przewijanie niemowlaka to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Zobacz, jak zrobić to sprawnie i szybko.

Zmiana pieluszki to czynność, którą przez najbliższe kilka miesięcy będziesz wykonywała bardzo często, niekiedy w niezbyt sprzyjających warunkach, np. na spacerze w parku albo podczas odwiedzin u znajomych. Warto więc nauczyć się, jak ją usprawnić, by nie zabierała nam ona zbyt wiele czasu, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko i w opiece i pielęgnacji niemowlaka nie masz jeszcze dużej wprawy. Oto krótka instrukcja przewijania malucha krok po kroku – w sam raz do wydrukowania i powieszenia nad przewijakiem.

Niezbędne przygotowania

Na początku warto zorganizować specjalne miejsce do przewijania, w którym i tobie i dziecku będzie wygodnie. Jeśli masz w domu sporo miejsca, możesz kupić specjalną komodę z przewijakiem. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w komodzie możesz trzymać wszystkie akcesoria potrzebne podczas przewijania. Jeśli jednak dysponujesz niewielką przestrzenią, w zupełności wystarczy przewijak nakładany na łóżeczko. Umieść go na takiej wysokości, abyś nie musiała nadmiernie schylać się nad maluszkiem – to zaoszczędzi ci problemów z kręgosłupem. Na przewijaku warto położyć miękki ręcznik, aby rozgrzana skóra niemowlaka nie dotykała bezpośrednio zimnej powierzchni. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka na przewijaku bez opieki. Dlatego zanim zaczniesz przewijać malucha, przygotuj i umieść w zasięgu ręki wszystkie rzeczy, które będą ci potrzebne, tj. jednorazowe pieluszki, chusteczki nawilżające lub ciepłą wodę i płatki kosmetyczne, krem przeciw odparzeniom. Przydać może się także czyste ubranko, jeśli okaże się, że to, które maluch ma na sobie, jest zabrudzone. Wszystko gotowe? Świetnie, czas rozpocząć akcję: przewijanie!

Akcja: przewijanie!

  1. Najpierw rozepnij pieluszkę i ostrożnie sprawdź, czy w środku nie ma większej niespodzianki. Jeśli jest, wytrzyj pupę malucha czystym fragmentem pieluchy od góry w kierunku pośladków, delikatnie unieś pupę dziecka i podłuż pod nią zwiniętą pieluchę.
  2. Teraz weź kilka wacików, zmocz je w ciepłej wodzie i dokładnie oczyść pupę dziecka. Zamiast wacików możesz użyć chusteczek nawilżanych. To też wyjątkowo dobre rozwiązanie, jeśli musisz przewinąć malucha poza domem. Myjąc pupę dziecka, nie zapomnij o żadnym zakamarku czy fałdce. U dziewczynki zawsze zachowuj kierunek od cewki moczowej do odbytu. U chłopca oczyść dokładnie okolice cewki moczowej oraz mosznę. Teraz możesz ostrożnie wysunąć brudną pieluszkę spod pupy dziecka, zawinąć w nią zużyte chusteczki i cały pakunek wyrzucić.
  3. Ponieważ pupa malucha jest prawie cały czas zakryta, w związku z czym skóra ma ograniczony dostęp do powietrza, zanim założysz dziecku czystą pieluszkę, pozwól mu poleżeć chwilę bez pieluchy. To zapobiega powstawaniu odparzeń.
  4. Czas założyć czystą pieluszkę. Aby mieć pewność, że pielucha nie podrażni delikatnej skóry dziecka, wybierz taką, która jest wykonana z przewiewnych i miękkich materiałów, a jej budowa pozwala na lepsze dopasowanie do jego ciała. Pieluszka powinna być także bardzo chłonna, by trzymać wilgoć z dala od skóry dziecka, a także posiadać dodatkowe zabezpieczenie, jakim są falbanki przy nóżkach, dzięki którym zawartość pieluszki nie wydostaje się na zewnątrz. Idealnym wyborem są pieluszki Dada Premium. Wśród szerokiej oferty Dady znajdziesz pieluchy odpowiednie dla każdego malucha, zarówno noworodka, jak i nieco starszego brzdąca. Połóż maluszka na boku i wsuń pod jego plecki czystą pieluszkę. Obróć go z powrotem na plecki i ułóż pieluchę tak, aby dobrze dopasowała się do ciała dziecka. Zapnij rzepy, nie rób tego jednak zbyt ciasno, aby pieluszka nie obcierała dziecka w pachwinach czy na brzuszku. Teraz wystarczy założyć ubranko i maluch znów może zacząć odkrywać świat.

 
Aby poznać pieluszki Dada, zajrzyj na: www.dada.pl

Przeczytaj poprzedni artykuł

01_pod-pieluszka_mtj_05.jpg
Pielęgnacja
Pierwsza zmiana pieluszki, czyli nie taki diabeł straszny!
U noworodka zmiana pieluszki może się odbywać nawet 10-12 razy na dobę.

// Na szczęście zmiana pieluszki nie jest trudna i nawet niezaprawieni w bojach rodzice z pewnością sobie z nią poradzą. Ten "pierwszy raz" jeszcze przed Wami? Oto mały instruktaż – trochę teorii zanim na świat przyjdzie Wasze maleństwo. Skóra na pupie dziecka, wyjątkowo cienka i delikatna, narażona jest na powstawanie podrażnień. Nic w tym dziwnego, skoro praktycznie całą dobę ukryta jest pod pieluszką! Dlatego tak ważne jest regularne przewijanie maleństwa – dzięki temu będzie mu sucho i wygodnie, gdy nieustająco – dzień za dniem – będzie oddawać się pasji poznawania otaczającego świata. Jakie pieluszki dla noworodka - sprawdź opinie! Lekcję przewijania czas zacząć! Krok 1 – Rozbierz maluszka. Zanim zdejmiesz z pociechy ubranko upewnij się, że w zasięgu ręki masz wszystko, co może Ci być potrzebne: czystą pieluchę, nawilżane chusteczki, krem przeciw odparzeniom i, ewentualnie, czyste ubranka. Powoli rozbieraj maleństwo, by przyzwyczaiło się do chłodu. Nie zdziw się, jeśli przywita Cię mała fontanna – w reakcji na zmianę temperatury malec może odruchowo zrobić siusiu. Krok 2 – Oczyść pupę. Jeśli dziecko zrobiło kupkę, otrzyj pupę pieluszką, którą następnie zwiń i podsuń pod pośladki brzdąca. Skórę przetrzyj wacikiem nasączonym wodą i mydłem/żelem do mycia niemowląt albo – wygodniej – chusteczką nawilżaną. Starannie i dokładnie oczyść wszelkie zakamarki  fałdki. Pupę zawsze wycieraj od cewki moczowej do odbytu. Pamiętaj, by chłopcu przy przewijaniu nie odciągać napletka, ponieważ naturalnie przywiera on do żołędzi. Krok 3 – Unieś pupkę dziecka. Wsuń dłoń pod pupę malca i unieść, tak by móc położyć pod nią czystą pieluszkę. Rzepy powinny być mniej więcej na wysokości pępka. Nigdy nie ciągnij maluszka za nóżki, ponieważ może się to...

081-02.jpg
Pielęgnacja
Kurs przewijania, czyli jak przewijać dziecko
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Co będzie Ci potrzebne? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.       Chusteczki pielęgnacyjne Przewijanie bardzo ułatwiają chusteczki pielęgancyjne dla dzieci; a przy tym bardzo ładnie pachną Gdzie przewijać Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to...

edipresse.PAI300000024.JPG
Edipresse
Pielęgnacja
Pieluchowe vademecum
Młodzi rodzice zwykle boją się kąpieli i przewijania. Z czasem okazuje się, że żadna z tych rzeczy wcale nie jest taka trudna, a znacznie większym problemem staje się wybór odpowiedniej pieluszki.

Niemowlęca pupka jest obiektem zachwytów i jednocześnie troski każdej świeżo upieczonej mamy. Nic dziwnego! Nie dość, że skóra w tym miejscu jest szczególnie wrażliwa, to jeszcze ciągle narażona na kontakt z wilgotną pieluszką. Dlatego o pupkę trzeba szczególnie starannie dbać . Bardzo ważne jest, żeby przestrzegać prawidłowych zasad w czasie zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej to wystarczy, by skóra maleństwa była zdrowa. No i jeszcze pozostaje kwestia pieluszki... Przeczytaj, jak wybrać najlepszą i jak jej używać. Jak często zmieniać pieluszkę? Im częściej, tym lepiej. Zabrudzona i mokra może przyczynić się do podrażnień. U noworodka, czyli dziecka w pierwszym miesiącu życia, powinno się ją zmieniać co najmniej co trzy godziny i zawsze od razu, gdy pojawi się kupka. Czy zawsze trzeba myć pupę? Lekarze mówią, że tak powinno się robić, bo mycie pupy podczas przewijania pozwala uniknąć odparzeń . Do mycia potrzebna jest ciepła woda ( jak do kąpieli ) oraz mydełko. Pamiętaj, że mydła dla dorosłych mogą podrażniać skórę malucha, dlatego sprawdź, od którego miesiąca życia dziecka jest zalecany dany kosmetyk. Namoczonym i namydlonym wacikiem oczyść wszystkie fałdki, po czym przemyj je nowym wacikiem nasączonym samą wodą. Przed założeniem czystej pieluszki osusz skórę, dotykając ręcznikiem miejsce przy miejscu (nie trzyj, bo niemowlęca skóra jest bardzo delikatna). Do mycia niemowlęcej pupki lepiej nie używaj gąbek i myjek, bo trudno utrzymać je w czystości. Jaką pieluchę założyć noworodkowi? Niektóre firmy mają specjalne pieluszki dla wcześniaków i noworodków, wykonane z wyjątkowo delikatnych materiałów. Są też pieluszki dla dzieci, którym nie zagoił się jeszcze pępuszek. Dzięki specjalnemu wycięciu nie ulega on podrażnieniu i łatwiej go pielęgnować. Jeśli jednak decydujesz się na zwykłe pieluszki bez...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz