1300 dla każdego
Viacheslav Yakobchuk, skora-fotoprojekt/Adobe Stock
Prawo i finanse

1300 zł dla każdego – bezwarunkowy dochód podstawowy

1300 zł dla każdego, nazywane też 1300 zł za nic, czyli bezwarunkowy dochód podstawowy będzie wprowadzany jako pilotażowy program realizowany na Warmii i Mazurach. To ma być test, który pokaże, jak dochód gwarantowany zmieni życie Polaków. I czy warto wypłacać pieniądze za nic każdemu.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to pomysł, o którym mówi się coraz częściej. Ma być on odpowiedzią na zmieniający się świat i gospodarkę, która z czasem będzie oferowała coraz mniej miejsc pracy. Jest to efekt uboczny rozwoju automatyzacji, która skutkuje spadkiem zapotrzebowania na pracowników. Tymczasem ludzi na świecie przybywa i każdy musi się jakoś utrzymać.

Pomysł dochodu gwarantowanego ma wielu zwolenników, są nimi np. Elon Musk i Mark Zuckerberg. Czy 1300 zł dla każdego może poprawić jakość życia? Kto i kiedy może liczyć w Polsce na wypłatę 1300 zł w ramach dochodu gwarantowanego?

Spis treści:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

1300 zł dla każdego Polaka – program pilotażowy

Program wprowadzający bezwarunkowy dochód podstawowy jest przygotowywany przez naukowców i absolwentów poznańskiego UAM: dr Macieja Szlindera, dr Mariusza Baranowskiego oraz prof. Piotra Jabkowskiego. Zbadają oni, jak dochód gwarantowany wpłynie na aktywność ekonomiczną, edukacyjną, społeczną, dobrobyt, bezpieczeństwo, dobrostan mieszkańców, a także jak pod jego wpływem zmienią się relacje międzyludzkie.

Polska jest kolejnym krajem, który zamierza przetestować bezwarunkowy dochód podstawowy. Wcześniej dochód gwarantowany testowano w Finlandii w latach 2017-2018. Fiński rząd wypłacał bezrobotnym 560 euro miesięcznie. Jaki to przyniosło efekt? Choć „pieniądze za nic” nie wpłynęły znacząco na zwiększenie zatrudnienia, to zdecydowanie polepszyły życie obywateli.

Testy przeprowadzono także w latach 2011-2012 w Indiach, w jednym z najbiedniejszych regionów. Okazało się, że dochód gwarantowany spowodował poprawę higieny, odżywiania, a także zdrowia obywateli. Mieszkańcy kraju zaczęli też jeść więcej warzyw, owoców i mięsa. Spadło jednocześnie spożycie alkoholu.

1300 za nic – dla kogo dokładnie?

Dokładny termin wprowadzenie dochodu gwarantowanego nie jest jeszcze znany. Wiadomo już jednak, że program 1300 zł dla każdego będzie testowo wprowadzony na okres dwóch lat i obejmie od 5 do 31 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur, mieszkających w północnych gminach województwa, leżących przy granicy z Rosją. Region ten wybrano ze względu na notowane tam najniższe dochody, wysoki poziom bezrobocia i ubóstwa, a także niskie wskaźniki związane z aktywnością gospodarczą.

Rozwiązanie w postaci dochodu gwarantowanego, który może mieć wartość 1300 zł, 1500 zł czy 2000 zł wypłacanych bezwarunkowo (wcześniej mówiło się o 1200 zł dla każdego), z czasem mógłby być wprowadzony w całym kraju, przyjmując postać np. 1300 zł autentycznie dla każdego Polaka.

Dochód podstawowy – dlaczego rozdawać „pieniądze za nic”

Zgodnie z założeniami, pieniądze miałyby być przyznawane wyłącznie za to, że jest się obywatelem kraju, który decyduje się na realizację programu. Status społeczny ani ekonomiczny nie miałyby znaczenia, nie trzeba by spełniać żadnych warunków. Pieniądze te miałyby pokrywać najbardziej podstawowe potrzeby każdego człowieka.

Zgodnie z koncepcją dochodu gwarantowanego, wszelkie dostępne zasoby są wspólnym dobrem i należą się bezwarunkowo wszystkim obywatelom. Każdy z nich mógłby sam decydować, na co wydać otrzymywane pieniądze.

1300 zł dla każdego – od kiedy?

Program pilotażowy 1300 zł dla każdego ma wdrażać Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Wypłacanie dochodu gwarantowanego może rozpocząć się w ciągu 12-15 miesięcy od momentu uzyskania finansowania

1300 zł dla każdego Polaka?

Docelowo dochód gwarantowany mógłby być wprowadzony na terenie całego kraju. Na razie jednak jest to kwestia dość odległej przyszłości. „Jeżeli chcielibyśmy to wprowadzić w całym kraju, to już jest bardzo poważna zmiana całego systemu zabezpieczenia społecznego, całej polityki społecznej. To byłaby największa reforma społeczno-gospodarcza od początku transformacji” – powiedział dr Maciej Szlinder, który jest prezesem Polskich Sieci Dochodu Podstawowego. Wprowadzenie 1300 dla każdego w skali całego kraju bez wcześniejszych testów i zbadania wpływu „pieniędzy za nic” na społeczność, gospodarkę, system ochrony zdrowia i finanse publiczne, nie jest możliwe.

Zobacz też:

kosiniakowe
Adobe Stock
Prawo i finanse
Kosiniakowe – świadczenie rodzicielskie 1000 zł na dziecko przez rok. Dla kogo w 2022 roku?
Kosiniakowe to świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych, które przysługuje osobom bez prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasady przyznawania 1000 złotych na dziecko w 2022 roku nie uległy zmianie. Dowiedz się, jak uzyskać kosiniakowe, gdzie złożyć wniosek i jak długo można je otrzymywać.

Kosiniakowe w wysokości 1000 zł miesięcznie na dziecko przysługuje osobom, które nie mają prawa do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Nazwa świadczenia pochodzi od nazwiska jego pomysłodawcy, ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zasady przyznawania świadczenia kosiniakowego w 2022 roku są takie same, jak w poprzednich latach. Spis treści: Kosiniakowe 2022: dla kogo? Kosiniakowe a zasiłek macierzyński Przez jaki okres wypłacane jest kosiniakowe? Wniosek o kosiniakowe: jak złożyć? Kosiniakowe 2022 – dokumenty do wniosku Kosiniakowe a becikowe Kosiniakowe a zasiłek dla bezrobotnych Czy kosiniakowe wlicza się do dochodu? Ile się czeka na kosiniakowe? Kosiniakowe 2022: dla kogo? Świadczenie rodzinne w kwocie 1000 złotych (netto, czyli na rękę) może być wypłacane: rodzicom (matce lub ojcu, choć pierwszeństwo mają matki) faktycznemu opiekunowi dziecka rodzinie zastępczej, pod warunkiem, że nie jest to zawodowa rodzina zastępcza osobie, która przysposobiła dziecko (przed ukończeniem 7. roku życia).  Kosiniakowe a zasiłek macierzyński Kosiniakowe jest odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego . Świadczenie jest wypłacane co miesiąc przez rok i przysługuje osobom, które nie mają praw do zasiłku macierzyńskiego , czyli: zatrudnionym na umowy cywilnoprawne (umowy zlecenie, o dzieło) osobom bezrobotnym (niezależnie, czy są zarejestrowane w Urzędzie Pracy, czy nie) studentom. Przez jaki okres wypłacane jest kosiniakowe? Świadczenie rodzinne jest wypłacane przez okres:  52 tygodni  od dnia urodzenia dziecka w przypadku jednego dziecka 65 tygodni w przypadku dwójki dzieci 67 tygodni – trójki 69 tygodni – czwórki 71 tygodni przy piątce i więcej. Wniosek o kosiniakowe: jak...

12 tysięcy na dziecko
Adobe Stock
Aktualności
12 tysięcy na dziecko – od kiedy, dla kogo, zasady, wniosek
Kto i kiedy może dostać 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko? Dlaczego rodzice dzieci, które 1 stycznia 2022 będą miały ukończony 1 rok życia, powinni się spieszyć z wnioskiem? Opisujemy najważniejsze zasady programu, który został przyjęty przez Sejm.

12 tysięcy zł na dziecko to jeden z filarów Nowego Polskiego Ładu. Według jego twórców program, nazywany Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym (RKO), zwiększy komfort życia polskich rodzin i zapewni im większą swobodę finansową. Rząd szacuje, że w 2022 r. wsparciem obejmie ok. 410 tys. dzieci, a kolejne 110 tys. otrzyma dofinansowanie na pobyt w żłobku lub w klubie dziecięcym. Rodzice mogą otrzymać rocznie nawet 12 tysięcy, jeśli urodzi im się drugie dziecko. W niektórych przypadkach kwota wsparcia może sięgać 24 tysięcy. Im więcej dzieci, tym wyższe wsparcie. Kto i od kiedy może pobierać nowe świadczenie? Jakie będą zasady przyznawania 12 tys. na drugie dziecko? Na co mogą liczyć rodzice dzieci urodzonych w 2021, 2020 i 2019 roku? Oto najnowsze informacje o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym .  Spis treści: 12 tysięcy na drugie dziecko –  dla kogo 12 tysięcy na dziecko  –  od kiedy   12 tysięcy na drugie dziecko –  zasady przyznawania 12 tys. na dziecko a dziecko urodzone w 2021 roku 12 tys. na dziecko a 500 plus 12 tys. na dziecko – wniosek Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłata Nowy Polski Ład – inne ułatwienia dla rodzin 12 tysięcy dziecko – dla kogo? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać 12 tys. na dziecko? Rząd dokładnie opracował strategię tego, komu przysługiwać będą te pieniądze. Kwota 12 tys. na dziecko będzie należeć się rodzinom, w których urodzi się drugie lub kolejne dziecko. Pieniądze będzie można wykorzystać  między 12. a 36. miesiącem życia dziecka . Świadczenie może być wypłacane: w kwocie po 1000 zł miesięcznie przez rok po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Jeśli w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, rodzice mogą otrzymywać...

zasiłki dla samotnej matki
AdobeStock/Syda Productions
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Zasiłki dla samotnej matki nie przysługują niestety wszystkim mamom samotnie wychowującym dziecko. Aby otrzymać dodatek dla samotnej matki w 2022 roku, trzeba spełnić określone warunki. Ponadto od lipca 2022 roku zmienił się sposób opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci.

Zasiłki dla samotnej matki to spora pomoc, bo bycie samodzielnym rodzicem jest ogromnym wyzwaniem finansowym (zwłaszcza gdy nie możesz liczyć na alimenty lub pozostajesz bez pracy). Jeżeli jesteś samotną matką po rozwodzie, uczącą się lub bezrobotną, możesz ubiegać się o specjalny dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka . Potocznie nazywa się go zasiłkiem dla samotnej matki. Ale ta nazwa jest myląca, gdyż zasiłek przysługuje nie tylko mamie samodzielnie wychowującej dziecko, ale również tacie, tyle tylko, że w szczególnych sytuacjach. Spis treści: Zasiłki dla samotnej matki – dostępne dodatki i świadczenia Kto może się ubiegać o zasiłek dla samotnych rodziców? Ile dostaje pieniędzy matka samotnie wychowująca dziecko? Zasiłek dla samotnej matki z MOPS – wymagane dokumenty Ulga podatkowa dla samotnych rodziców Zasiłki dla samotnej matki: dostępne dodatki i świadczenia Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka otrzymuje rodzic, który spełnia podstawowy warunek:  przysługuje mu  zasiłek rodzinny . Otrzymujesz go wtedy, gdy: dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 zł; dochód na osobę w rodzinie nie przekracza  764 zł  – jeżeli wychowujesz dziecko z niepełnosprawnością. Gdy dochód jest wyższy, dodatek do zasiłku rodzinnego oblicza się zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – wysokość zasiłku rodzinnego jest pomniejszana o kwotę przekroczenia, tzn. jeżeli wnioskodawca przekroczy kryterium dochodowe o 5 zł, to dostanie zasiłek rodzinny pomniejszony o kwotę przekroczenia, czyli 5 zł. Kto może się ubiegać o zasiłki dla samotnych rodziców? O zasiłek dla samotnego rodzica może się ubiegać: osoba  samotnie wychowująca dziecko (mama lub tata), osoba  samotnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj