Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
10914484-724x483.jpg
Prawo i finanse

Koperta z kokardką, czyli jak podarować pieniądze

Czasem to właśnie pieniądze mogą być najlepszym prezentem dla bliskich. Można je podarować tak, by było to i eleganckie, i niezbyt skomplikowane.

Mogą być prezentem nie tylko na Gwiazdkę, ale także z okazji ślubu, chrzcin czy urodzin. Ale dla wielu osób koperta wypchana banknotami nadal wygląda nieelegancko i może być odebrana jako próba zbycia obdarowanego. Jest kilka innych możliwości.

Bon dla szwagierki

Jeśli nie znasz gustu osoby, której chcesz zrobić prezent, najprościej jest dać jej bon podarunkowy o określonej wartości. Obdarowana osoba będzie mogła za niego kupić wymarzoną i zgodną z upodobaniami rzecz.
Bony sprzedaje większość dużych sieci sklepów odzieżowych, kosmetycznych czy księgarń. Nastolatka ucieszy się z bonu na zakupy w sklepie z płytami, a szwagierka z radością zrealizuje swój w eleganckiej perfumerii. Wiele sieci (np. Empik czy Media Markt) zamiast bonów proponują karty podarunkowe, które można doładować określoną sumą.

Polisa dla chrześniaka

Jeśli chcesz dać prezent nie na doraźne potrzeby, ale z myślą o przyszłości, dobrym pomysłem jest polisa ubezpieczeniowa, tzw. inwestycyjna (lub np. posagowa) długoterminowa. Wtedy przy zawieraniu umowy jako osobę ubezpieczoną należy wskazać obdarowanego, by zgromadzone i zainwestowane środki zostały mu wypłacone po upływie określonego czasu.
Jeśli kupujesz polisę dla dziecka, termin jej wypłaty powinien upływać po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Będzie mogło wtedy zainwestować pieniądze np. w studia czy pierwsze mieszkanie. Przy podpisywaniu umowy konieczna jest obecność prawnego opiekuna – taki prezent nie będzie więc niespodzianką.
Przy polisach pojawia się problem podatku od darowizny. Gdy jej kwota przekracza 4902 zł, należy go uiścić. Dotyczy to jednak tylko dalszych krewnych i osób niespokrewnionych, a nie najbliższych. Jeśli polisa będzie wypłacona w późniejszym terminie (tak jest w przypadku dziecka), nie ma tego obowiązku, bo jest to wypłata świadczenia i płaci się tylko tzw. podatek Belki.


Konto dla siostrzenicy

Za zgodą opiekuna także dziecko może posiadać rachunek w banku, ale dopiero gdy skończy 13 lat. Własne konto jest zachętą do oszczędzania i nauki gospodarowania pieniędzmi. Przydaje się przez wiele lat. Taki rachunek wraz z pewną kwotą wpłaconą na początek i kartą płatniczą może być doskonałym prezentem od chrzestnego czy cioci. By podarować dziecku taki prezent, należy wcześniej uzyskać zgodę jego opiekuna, którego obecność będzie wymagana przy podpisywaniu umowy w banku.

Lokata dla brata

Nie możesz otworzyć lokaty czy wykupić obligacji na rzecz innej osoby. Wyjściem jest zrobienie tego we własnym imieniu i udzielenie pełnomocnictwa osobie obdarowanej, która będzie mogła korzystać ze zgromadzonych środków. W przypadku prezentu dla dziecka pełnomocnictwa udziela się rodzicom lub prawnym opiekunom.

Konsultacja: Sławomir Groszek, planer finansowy z firmy doradczej Open Finance.

Zobacz też:


 

Czy obchodzisz Dzień Kobiet? [SONDA ULICZNA]

kieszonkowe
adobe stock
Wychowanie
Kieszonkowe dla dziecka: ile pieniędzy dawać w zależności od wieku?
Kieszonkowe, które rodzice przekazują dziecku, powinno być uzależniona od zasobności ich portfela oraz potrzeb dziecka. Wyznacznikiem ilości pieniędzy może być także wiek dziecka. Im starsze dziecko, tym więcej może dostawać kieszonkowego.

Kieszonkowe to drobne kwoty regularnie wypłacane dziecku przez rodziców, a czasem dziadków. Zdaniem zarówno finansistów, jak i psychologów, jest to świetny sposób na nauczenie mądrego gospodarowania pieniędzmi młodych obywateli i obywatelki. Na razie oczywiście małymi kwotami i na niewielką skalę, ale to i tak przygotowuje do rozsądnego rozporządzania domowym budżetem w przyszłości. Kwotę, jaką dziecko ma otrzymać, najlepiej uzależnić od stanu rodzinnych finansów oraz (rozsądnych) potrzeb dziecka. Kieszonkowe dla dziecka: Od kiedy pierwsze własne pieniądze? Ile dać dziecku pieniędzy? Czego uczy się dziecko, które dostaje kieszonkowe? Czy rodzić powinien sprawować kontrole nad wydatkami dziecka? Kieszonkowe: od kiedy dawać? Dziecko prosi o kieszonkowe? To pierwszy sygnał, że jest gotowe na to, aby je otrzymywać. Warto poprosić dziecko, by powiedziało, na co przydadzą mu się pieniądze. Jeśli wymieni choć dwa powody, oznacza to, że przemyślało sprawę. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik, że dziecko może już dostawać własne pieniądze. Kieszonkowe trzeba umieć liczyć, więc dobrze, jeśli dziecko zna podstawy matematyki. Pięciolatek swoich finansów nie dopilnuje. Dziecko, umawiając się na otrzymywanie regularnej „pensji”, musi mieć świadomość, że nie będzie już dostawał pieniędzy na co dzień. Kieszonkowe stanie się dla niego jedynym źródłem gotówki na wszelkie drobne potrzeby – będzie to dla niego nauką oszczędzania. Z doświadczenia wynika, że ta część umowy jest dla dzieci najtrudniejsza do zaakceptowania. Ile kieszonkowego dać dziecku?  Wbrew pozorom wysokość wypłacanej gotówki nie ma aż tak dużego znaczenia. Sumę kieszonkowego powinno się po prostu dostosować do możliwości finansowych rodziny i otoczenia, np. do kwoty, jaką dysponują...

mama, niemowlę, komputer, telefon
Prawo i finanse
ROR – trafny wybór
Dziś po prostu trzeba mieć konto w banku. Warto jednak wiedzieć, gdzie je założyć, by nie okazało się, że bank zamiast ułatwiać życie, pobiera wysokie prowizje i rzuca kłody pod nogi. Czym kierować się przy wyborze banku i otwieraniu konta osobistego?

Konto (ROR, czyli  rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) wiele ułatwia, zwłaszcza młodej mamie, która nie ma nadmiaru czasu. Pensje, zasiłki, zwroty podatku pracodawcy i urzędy chętnie przelewają na konto. Łatwiej też płacić rachunki i za zakupy w sklepie. Konto bankowe dla mamy niepracującej Jeśli większość czasu spędzasz z dzieckiem w domu, wybierz bank oferujący usługi internetowe lub wyłącznie internetowy. Zza komputera wygodnie uregulujesz rachunki, sprawdzisz stan konta czy zapłacisz za zabawkę kupioną w Internecie . Informacje o stanie konta otrzymasz po zalogowaniu na stronie lub np. SMS-em. Banki internetowe są przyjazne w obsłudze. Ale nawet drobna operacja w oddziale takiego banku jest droga – przelew zlecony w oddziale może być nawet nawet kilkanaście razy droższy niż internetowy. Decydując się na bank internetowy, trzeba ograniczyć do minimum wizyty w oddziale. Rachunek oszczędnościowy: konto dla oszczędnych Wybierz rachunek oszczędnościowy o najwyższym oprocentowaniu. Choć ROR nigdy nie będzie tak opłacalny jak lokata, to będziesz swobodnie dysponować pieniędzmi, bez groźby utraty odsetek. Sprawdź oprocentowanie, jakie ofiarują poszczególne banki i wybierz ten, w którym zarobisz najwięcej. Debet - dla rozrzutnej? Niektóre banki oferują debety. Dzięki nim można wypłacić z konta sumę do limitu ustalonego przez bank. Debet jest dobrym rozwiązaniem w sytuacjach kryzysowych, ale by go otrzymać, często konieczne są zaświadczenie o zarobkach lub deklaracja comiesięcznych wpływów określonej wysokości. O co w przypadku niepracującej lub pracującej nieregularnie mamy trudno. Debet jest tańszy od pożyczek gotówkowych i karty kredytowej . Jeśli zdecydujesz się jednak na konto z debetem, zapoznaj się z jego oprocentowaniem, terminami spłaty. Oprocentowana jest zwykle wykorzystana suma, a przy debetach odnawialnych...

Prawo i finanse
Zadbaj o finansowe bezpieczeństwo swojego dziecka
Marzysz, by zapewnić dziecku jak najlepszy start w dorosłe życie, ale boisz się, że nie dasz rady finansowo. Uda ci się, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz oszczędzać.

Kursy języków obcych, dobra szkoła, dodatkowe zajęcia, studia... Jak obliczyli specjaliści, wychowanie dziecka do ukończenia studiów to koszt rzędu 100–500 tys. zł. Nawet jeśli ta kwota jest przesadzona, to i tak wydatki są niemałe, dopóki pociecha się nie usamodzielni. To oczywiste, że każda mama chce, by dziecku na niczym nie zbywało. Ale jak to zrobić? Rachunek czy lokata dla dziecka? Odkładanie pieniędzy na ROR w praktyce nie ma sensu. Konto jest bardzo nisko oprocentowane, a poza tym, realnie patrząc, bardzo trudno będzie ci nie ulec pokusie i nie uszczknąć z niego na bieżące potrzeby. Co masz więc do wyboru? Lokatę bankową (terminową lub dynamiczną) – do tego musisz jednak dysponować wolną gotówką. Możesz ją założyć w dowolnym banku, niekoniecznie w tym, w którym masz rachunek (ROR) . Jeżeli zdecydujesz się na swój bank, a masz dostęp do konta internetowego, założysz lokatę, nie wychodząc z domu. Oprocentowanie lokat jest różne w różnych bankach. Zależy od kwoty i czasu lokaty, np. roczna lokata terminowa w Eurobanku jest oprocentowana na 5,55 poc., a w BPH – 1,5 proc. Lokatę można odnawiać – z chwilą upływu terminu ulegnie przedłużeniu na taki sam okres, chyba że dasz dyspozycję, by bank przekazał ci pieniądze z niej na konto. Rachunek oszczędnościowy (zwany także książeczką oszczędnościową). To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie dysponują sporą gotówką, a chcieliby regularnie odkładać pieniądze dla dziecka. To forma lokaty – tym jednak różni się od klasycznej, że możesz, w razie konieczności używać środków na niej zgromadzonych. Oprocentowanie jest wyższe niż na ROR, porównywalne z lokatą bankową. Odsetki liczone są za każdy dzień przechowywania pieniędzy na rachunku, co oznacza, że nawet gdybyś musiała z jakichś względów naruszyć „posag” twojego dziecka, nie tracisz ich,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz