500 zł na dziecko
Fotolia
Prawo i finanse

Ministerstwo wyjaśnia: dla kogo i kiedy 500 zł na dziecko

Nie trzeba będzie stać po pieniądze w kolejce, a zgłoszenie będzie można wysłać przez Internet. Ministerstwo odpowiada na najczęściej zadawane pytania o projekt "Rodzina 500+", czyli 500 zł na dziecko.

Projekt Rodzina 500+, zwany powszechnie 500 zł na dziecko, ma wkrótce trafić do konsultacji społecznych. Od kwietnia 2016 roku mogą ruszyć pierwsze wypłaty. Kto dostanie 500 zł na dziecko i na jakich zasadach: informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Kto otrzyma świadczenie 500 zł?

Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na dziecko do momentu ukończenia 18 lat. W przypadku, gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko, obowiązywać będzie kryterium dochodowe 800 zł na osobę. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, kryterium rośnie do 1200 zł na osobę. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać.
Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Jeśli dzieckiem lub dziećmi opiekują się oboje rodzice lub opiekunowie, świadczenie otrzyma jedno z nich.
Czytaj też: 500 zł na dziecko: wiemy, kto zyska, kto straci

Kto będzie wypłacał świadczenie 500 zł?

Świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek trzeba będzie składać co roku w miejscu zamieszkania. O terminie składania wniosku obowiązkowo informować będzie nas organ wydający świadczenie.

Czy trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o dochodach?

Tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko. W przypadku ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach.
Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego, a więc co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu.

Sprawdź: Czy dostaniesz 500 zł na dziecko: ministerstwo wyjaśnia wątpliwości

Czy wniosek trzeba będzie zanieść osobiście?

Nie. Wnioski będzie można składać przez internet.

Czy trzeba będzie stać w kolejce po pieniądze?

Nie. Świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Skąd pieniądze na program Rodzina 500+?

Dzięki zmianom w budżecie na 2016 r. Obecnie trwają pracę nad projektem budżetu na rok 2016. 
Czytaj też: Skąd pomysł stypendium na dziecko

Czy to prawda, że niektóre rodziny dostaną mniej niż 500 zł na dziecko?

Świadczenie wychowawcze będzie wliczało się do dochodu przy staraniu się o pomoc społeczną, podobnie jak to jest w przypadku świadczeń rodzinnych. Dlatego może się zdarzyć, że rodzina przekroczy dochód uprawniający do zasiłku socjalnego. Dostanie wtedy 500 zł, ale straci zasiłek socjalny, więc w sumie dostanie mniej niż 500 zł. Jednak nie dostanie mniej pieniędzy niż obecnie.
Czytaj też: Jakie zmiany w opiece nad dziećmi planuje rząd Beaty Szydło

Czy to prawda, że tysiące urzędników ośrodków pomocy społecznej będzie miało dostęp do informacji o dochodach Polaków?

Nie. Gromadzenie danych o dochodach będzie odbywało się w ten sam sposób, jak w przypadku innych świadczeń.
W tym zakresie wykorzystane zostaną już przyjęte rozwiązania z zakresu informatyzacji świadczeń rodzinnych umożliwiające gminie samodzielne pozyskanie danych o dochodach osób ubiegających się o świadczenia. Zaproponowane rozwiązania w zakresie gromadzenia danych o dochodach są analogiczne do tych, które stosowane są w świadczeniach z pomocy społecznej oraz w świadczeniach rodzinnych.
Dostęp do podstawowych informacji o dochodach gmina będzie miała jedynie w przypadku tych osób, które starają się o świadczenie na pierwsze dziecko.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj też: 500 zł na dziecko czy... jaką pomoc chciałabyś dostać?

 

500 plus - kto dostanie, a kto nie

Zmiany w programie 500 plus
AdobeStock
Aktualności
500 plus 2020: czekają nas zmiany. Co przygotowali rządzący?
Program Rodzina 500 plus stale ewoluuje. Ministerstwo przygotowało kolejną nowość na 2020 rok. Będziecie zadowoleni!

Rządzący postanowili, że w 2020 sposób przyznawania świadczeń w postaci 500 zł dla rodzin ulegnie zmianie. Co dokładnie się zmieni i czy jest to nowość, która spodoba się społeczeństwu? 500 plus na 2020 rok Przede wszystkim należy uspokoić tych, którzy przewidują, że program wsparcia finansowego dla rodzin w nowym roku przestanie funkcjonować. Rząd zapowiedział, że zostanie on utrzymany, jednak nie na dotychczasowych zasadach. W budżecie państwa, który przygotowano na 2020 rok, zarezerwowano 39,2 mld zł, które mają być przeznaczone właśnie na realizację programu Rodzina 500 plus. Od lipca 2019 mogą korzystać z niego wszystkie rodziny, w których wychowywane są dzieci do 18 roku życia, niezależnie od tego, jakimi dysponują dochodami. Wcześniej 500 zł przyznawane było tylko na każde drugie i kolejne dziecko bez kryterium dochodowego, a najbiedniejsze rodziny mogły otrzymywać świadczenie także na pierwsze dziecko. 500 plus na każde dziecko nadal będzie obowiązywać w 2020 roku. Nie musisz składać wniosku Zmianą zaproponowaną przez rządzących jest to, że rodzice, którzy złożyli wnioski o wypłatę 500 plus w 2019 roku, nie muszą robić tego znowu w 2020 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniło okres rozliczeniowy świadczenia. W 2019 roku 500 zł na każde dziecko obowiązywało od lipca, dlatego termin składania wniosków upływał właśnie w tym miesiącu. Od 2021 roku termin ten zostanie przeniesiony z lipca na luty . Ustawodawcy uznali, że nie ma sensu, by rodziny składały kolejne wnioski o przyznanie świadczenia już w lutym 2020, skoro robiły to kilka miesięcy wcześniej. Od 2021 zmieni się też okres, na jaki przyznawane jest świadczenie. Dotychczas był to czas od października do września, a od następnego roku zostanie on przesunięty na czerwiec – maj. Rodziny, które złożyły wnioski w lipcu 2019 roku, zachowują prawo do...

500 zł na dziecko
Fotolia
Prawo i finanse
Czego nie wiesz o 500 zł na dziecko? Ministerstwo wyjaśnia dla nas wszystkie sporne kwestie
Ruszył pogram 500 zł na dziecko. Kiedy do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenia o dochodach, kiedy alimenty wlicza się do dochodu, co w sytuacji, gdy rodzic stracił pracę albo pracuje zagranicą, co z rodzinami patchworkowymi - ministerstwo odpowiada na pytania Babyonline.

Zgodnie z założeniami, 500 zł na dziecko dostaną rodzice na drugie i kolejne dzieci do ukończenia 18. roku życia. Na pierwsze dziecko - jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł na osobę (1200 zł w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne). Po artykułach na ten temat na Babyonline zadawaliście wiele pytań. Zadaliśmy je Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej . Jakie zaświadczenia trzeba załączyć do wniosku o 500 zł na dziecko? Tylko gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko będzie ustalany dochód rodziny. Dotyczy to rodzin, które mają jedno dziecko, jak i rodzin z większą liczbą dzieci. W tym przypadku do wniosku trzeba będzie dołączyć: oświadczenia członków rodziny o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w przypadku rolników – oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego, w przypadku utraty lub uzyskania dochodu  - dokumenty potwierdzające ich utratę lub uzyskanie oraz ich wysokość. Tu możesz pobrać wszystkie druki niezbędne do uzyskania 500 zł na dziecko. Do dochodu wlicza się alimenty od drugiego rodzica , a także z świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Wykaz konkretnych dokumentów, w tym oświadczeń potwierdzających dochód, zależy od indywidualnej sytuacji rodziny. Najlepiej zwrócić do organu właściwego (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania) - ostateczna ocena i rozstrzygnięcie indywidualnej sprawy należy do niego. Czy muszę załączyć akt urodzenia dzieci? Nie,  nie jest potrzebny akt urodzenia dziecka . Czy trzeba załączać PIT? Nie. Potrzebne dane z PIT uzyska sama gmina. Jaki dochód będzie brany pod uwagę przy obliczaniu 500 zł na pierwsze dziecko? Pierwszy okres , na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, rozpoczyna się 1 kwietnia 2016 r.,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz