Fotolia.pl
Prawo i finanse

Kolejne ulgi dla dużych rodzin w Polsce w 2015 roku

Od stycznia 2015 roku obowiązują kolejne ulgi dla rodzin wielodzietnych. Do Karty Dużej Rodziny zawitały m.in. zniżki na przejazdy kolejowe, paszportowe przy wydawaniu aktów w USC oraz na bilety do parków narodowych.

Ustawa podpisana pod koniec grudnia 2014 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego rozszerza na dorosłych członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe: 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49% ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Rodziny te otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione od tego roku z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty. 
- Karta Dużej Rodziny powiększa się z dnia na dzień, dzięki czemu posiadacze Karty mogą korzystać z coraz szerszej oferty zniżek przygotowanych specjalnie dla nich - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Od 1 grudnia członkowie rodzin wielodzietnych mogą także skorzystać ze zniżek w sklepach sieci Carrefour oraz na stacjach paliw Lotos. W sumie Karta uprawnia do zniżek już w ponad 1000 miejscach.
Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl.

Zobacz też: Ulga na dzieci w PIT-ach za 2014 rok.

 Do tej pory wydano już ponad pół miliona tys. Kart. Złożonych wniosków o jej wydanie jest ponad 699 tysięcy. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat z Karty może korzystać 3,4 mln osób, w tym 2 mln dzieci.
 
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
 
Polecamy: Karta Dużej Rodziny - wniosek do druku.
 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Karta Dużej Rodziny
Adobe Stock
Aktualności
Warto mieć dzieci, a najlepiej dużo i korzystać z Karty Dużej Rodziny!
Możesz dzięki temu zaoszczędzić sporo codziennych wydatków. Zobacz, gdzie najwięcej zyskasz!

Duża rodzina to naprawdę spore koszta – same codzienne zakupy jedzenia to wydatek kilkudziesięciu złotych. W tej sytuacji liczy się możliwość zaoszczędzenia nawet kilku złotych. Znacznie więcej niż tylko muzea i kolej Karta Dużej Rodziny jest wydawana od 2014 roku. Od dwóch lat partnerem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej inicjatywie jest Związek Rodzin Polskich „Trzy Plus” , zrzeszający rodziny z trójką i więcej dzieci. To udany duet – ministerstwo podpowiada, w jakich miejscach chciałoby uzyskać najwięcej ulg, a rolą związku jest znalezienie odpowiednich  do tego partnerów. Na początku Karta Dużej Rodziny kojarzyła się niemal wyłącznie ze zniżkami w transporcie kolejowym czy w muzeach. Dziś w programie KDR są ośrodki sportowe, hotele, biura turystyczne, sieci handlowe rozmaitych branż. Do tej pory podpisano już 5 tys. 403 umów o współpracy.  Gdzie duże rodziny chciałyby mieć największe ulgi? Przede wszystkim chodzi o zakup artykułów spożywczych , odzieżowych, obuwniczych i higienicznych – wylicza Wincenty Pipka ze Związku Dużych Rodzin. Od 7 do 10 proc. oszczędności Największe rabaty oferują szkoły językowe oraz obiekty sportowe. 50 proc. zniżki mają parki rozrywki, a w wielu miejscach Polski dla dużych rodzin komunikacja jest bezpłatna, albo z bardzo dużymi ulgami. Branża turystyczna oferuje takim rodzinom nawet 40-50 proc. rabaty. Możliwość dużo tańszych wakacji to bardzo pożądana rzecz w dużych rodzinach. Z reguły jednak zniżki zamykają się w przedziale 7-10 proc . - Dla rodzin wielodzietnych każda kwota, czy będzie to 50 złotych, czy 500 złotych jest ważna – podkreśliła prezes związku Joanna Krupska. Moda na kartę Okazuje się, że Karta Dużych Rodzin ma coraz silniejszą pozycję. ­- Pojawiła się nawet moda na bycie partnerem karty. Duże firmy...

rodzina
Aktualności
Masz Kartę Dużej Rodziny? Ta informacja z pewnością cię ucieszy!
Karta Dużej Rodziny stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wraz z rozwojem technologii również KDR musiała dostosować się do najnowszych trendów, aby rodzinom wielodzietnym było jeszcze wygodniej.

Karta Dużej Rodziny to rządowy system zniżek dla rodzin posiadających więcej niż trójkę dzieci. Uprawnia do korzystania z wielu przywilejów i zniżek, specjalnie dla nich dedykowanych. Dzięki innowacyjnemu pomysłowi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej posługiwanie się Kartą Dużej Rodziny będzie jeszcze prostsze. Czym jest mKDR? Od 1 stycznia 2018 r. karta dostępna jest w dwóch formach: tradycyjnej – plastikowej i elektronicznej. Aplikacja mKDR obowiązuje w tych samych miejscach co jej tradycyjna wersja. Dodatkową zaletą mKDR jest funkcja geolokalizacji. Dzięki niej posiadacz karty będzie mógł sprawnie sprawdzić, gdzie w pobliżu może skorzystać ze zniżek. Otrzyma także informacje o nowych rabatach. Atutem mobilnej Karty Dużej Rodziny jest łatwość, z jaką możemy ją pozyskać. Wystarczy pobrać ją na urządzenie mobilne – telefon, tablet, a następnie się do niej zalogować. Można z niej korzystać po wcześniejszym otrzymaniu decyzji o przyznaniu od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Proces wyraźnie się skraca, bo karta jest dostępna po maksymalnie 24 godzinach po akceptacji władz, bez konieczności czekania na wyrobienie plastikowego dokumentu. Z jakiej formy KDR lepiej korzystać? Rodziny posługujące się KDR mogą korzystać z obu form lub tylko jednej. Wystarczy, że podczas składania wniosku wybiorą Kartę w formie tradycyjnej oraz mobilnej albo tylko w jednej z nich. Z mKDR będą mogli korzystać również dotychczasowi posiadacze tradycyjnej Karty. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek. "Nowoczesna  Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzenia mobilne powstała z myślą o wygodzie polskich rodzin. Dzięki najnowszym technologiom korzystanie z Karty staje się o wiele prostsze. Dostęp do szerokiej oferty ulg i zniżek oraz informacji na ich temat jest już na wyciągnięcie ręki. To duże udogodnienie dla rodzin 3+ " -...

Karta Dużej Rodziny
Adobe Stock
Aktualności
Karta Dużej Rodziny - pospiesz się, od stycznia będzie płatna
Tylko do końca 2019 roku będzie można wyrobić bezpłatnie Elektroniczną Kartę Dużej Rodziny. Po 1 stycznia trzeba będzie za nią zapłacić. Zobacz, czy dotyczy to też ciebie!

Karta Dużej Rodziny od stycznia 2018 roku działa także w formie elektronicznej. Do tej pory jej wyrobienie było bezpłatne , ale teraz to się zmieni. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzin. Od stycznia 10 złotych za kartę Karta Dużej Rodziny to rządowy program oferujący rabaty i promocje na produkty i usługi dla rodzin posiadających przynajmniej trójkę dzieci. Aby być posiadaczem karty, nie trzeba spełniać określonego pułapu dochodowego. Wśród firm honorujących kartę są zarówno duże ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Z reguły zniżki zamykają się w przedziale 7-10 procent. Od stycznia 2018 roku Karta Dużej Rodziny działa również w wersji elektronicznej . Osoby, które składały wniosek o kartę tradycyjną przed 1 stycznia 2018, tylko do końca bieżącego mogą wyrobić wersję elektroniczną bezpłatnie. Od stycznia 2020 roku opłata za nią wyniesie 9,21 złotych . Przykładowo dla pięcioosobowej rodziny będzie to już koszt 46,05 złotych. „Mam ważną wiadomość dla posiadaczy tylko kart tradycyjnych. Jeżeli zawnioskowały one o kartę przed 1 stycznia 2018 roku, to jeszcze do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić kartę w formie aplikacji mobilnej. Od nowego roku będzie się to wiązało już z opłatą 9,21 zł" – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wygodna karta w wersji elektronicznej Z Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej korzysta ponad 642 tys. osób, natomiast z kart tradycyjnych, plastikowych - 2,86 mln. Posiadanie elektronicznej wersji kary to większa wygoda jej użytkowania. Karta ma funkcję geolokalizacji, dzięki czemu może natychmiast sprawdzić, gdzie w pobliżu można skorzystać ze zniżek. Otrzymuje się także informacje o nowych rabatach. Atutem mobilnej Karty Dużej Rodziny jest także łatwość je wyrobienia. Wystarczy pobrać aplikację na urządzenie mobilne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj