Choinkę z piernika przygotowuje się z ciasta piernikowego. Kluczowe będzie odpowiednie ukształtowanie poszczególnych elementów, aby powstało z nich kształtne drzewko przypominające choinkę. Gotowego piernikowego iglaka można udekorować na różne sposoby.

Reklama

Spis treści:

Przepis na ciasto na choinkę z piernika

Do zrobienia ciasta potrzebujesz następujących składników:

 • 0,5 kg mąki
 • szklanka cukru
 • jajko
 • 120 g masła
 • szklanka miodu
 • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
 • pół szklanki mleka
 • szczypta soli
 • 2 łyżeczki przyprawy do piernika

Wykonanie:

 1. Wszystkie składniki dokładnie połącz, cierpliwie wyrabiaj i ugniataj ciasto. Aby było nieco bardziej zwarte, można je włożyć na godzinę do lodówki.
 2. Rozwałkuj ciasto na placek o grubości ok. 1 cm.
 3. Okrągłymi foremkami o zmniejszającej się średnicy wycinaj kolejne warstwy choinki (minimum to 7 warstw, ale można ich zrobić nawet 9-10).
 4. Z każdego kółka poodkrawaj trójkąciki, aby z kółek zrobiły się gwiazdki.
 5. Jeden dokrojony trójkącik rozwałkuj na grubość ok. 3-4 mm i wytnij z niego gwiazdkę – wyląduje na szczycie choinki.
 6. Poszczególne elementy choinki z piernika ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piecz ok. 15 minut, wyjmij i odstaw do wystygnięcia.

Jak zrobić choinkę z pierników?

Na dużym talerzu ułóż grube gwiazdki jedna na drugiej, zaczynając od największej, na najmniejszej kończąc. Aby choinka wyglądała efektownie, rogi gwizdek powinny się mijać.

Zobacz także

Warstwy choinki można skleić lukrem, aby lepiej się trzymała.

Na szczycie drzewka przyklej „na stojąco” najmniejszą, cienką gwiazdkę.

Jeśli ciasto będzie dość miękkie, poszczególne warstwy choinki można nabijać na drewniany patyczek, aby dodatkowo ją wzmocnić.

Dekoracja choinki z piernika – 3 propozycje

Tak naprawdę piernikową choinkę można udekorować według własnego uznania, co roku inaczej. My podpowiadamy 3 sposoby jej dekoracji, które mogą być inspiracją.

1. Choinka z pierników jak prawdziwa

choinka z pierników 3 D

fot. Svetlana Kolpakova/Adpbe Stock

Przygotuj gęsty biały lukier i ponakładaj go na wystające elementy choinki tak, aby lukier pospływał na brzegi i stworzył „śnieżne sople”. Zanim lukier zastygnie, obsyp ją zielonymi wiórkami do dekoracji ciast, dołóż kolorowe kuleczki i gwiazdki.

2. Dwukolorowa choinka z piernika

jak zrobic choinke z piernika

fot. Katy/Adobe Stock

Najlepiej udekorować elementy choinki jeszcze przed jej złożeniem w całość. Gwiazdki tworzące choinkę od wierzchu pomaluj kolorowym lukrem, np. niebieskim. Zrób gęsty biały lukier i zrób z niego sople na brzegach „gałęzi” choinki. Udekoruj gwiazdkę wieńczącą drzewko. Złóż wszystkie elementy w całość sklejając je lukrem.

3. Choinka z pierników z delikatną dekoracją

dekoracja choinki z piernika

fot.: Svetlana Kolpakova/Adobe Stock

Zanim złożysz choinkę, na każdym pierniczku, którą ją zbuduje, dość gęstym lukrem zrób białe ozdoby – obrys każdej gwiazdki ciągłą linią i kropeczki ułożone wzdłuż tej linii. Udekoruj lukrem także gwiazdkę, która znajdzie się na wierzchołku choinki. Gdy lukier zastygnie, złóż drzewko w całość, używając lukru do sklejania warstw.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama