święta, boże narodzenie
Fotolia
Święta i uroczystości

W tym roku będzie inaczej

Kto powiedział, że święta trzeba spędzać w domu za suto zastawionym stołem i przy akompaniamencie głośno włączonego telewizora? Możliwości masz naprawdę znacznie więcej!

Kochasz tę świąteczną atmosferę: lampiony, zapach choinki, buzie dzieciaków otwierających prezenty. Ale zżymasz się, bo słuchasz po raz kolejny tych samych opowieści i żartów, oglądasz te same filmy, a spódnica pęka w szwach, bo tak się objadłaś.
Łapiesz się na myśli, że tak naprawdę to chciałabyś, aby wreszcie było inaczej. No, właśnie, co zrobić, by tak było?

Pojedź gdzieś z rodziną

Pomysł, aby spędzić święta w jakimś egzotycznym miejscu, jest niezwykle kuszący. Ale może zamiast palm wybierzesz swojskie świerki? I górskie schronisko zamiast drogiego pensjonatu? Pomyśl, jak piękna będzie choinka bez bombek i łańcuchów – taka uginająca się od śniegu. Plus skromna kolacja i wyprawa przez las do wiejskiego kościółka.

Zorganizuj jasełka

To może być hit waszych świąt. Jeśli wśród znajomych jest kilkoro dzieci w wieku przedszkolnym, przygotujcie domowe jasełka. Ale uwaga! Takie przedsięwzięcie wymaga czasu. Najpierw trzeba napisać scenariusz (szukaj też w internecie, np. www.profesor.pl, Skauting.pl) i wyznaczyć role. Wspólnie z koleżankami przygotujcie stroje dla małych aktorów. Wyobraź sobie, jak wspaniałym przeżyciem będzie oglądanie dzieciaków w jasełkowych rolach. Może nawet znajdzie się niemowlak, który zagra rolę Jezuska? Na koniec nagrodźcie aktorów brawami i słodyczami. A potem – zaplanuj wspólne śpiewanie kolęd.

Wyłącz wreszcie telewizor

Jeśli masz już dosyć odgrzewanych kotletów serwowanych podczas świąt przez telewizję, "skasuj" odbiornik na święta, np. odłącz kable, przykryj obrusem i postaw na nim doniczkę z gwiazdą betlejemską lub wynieś do piwnicy albo na strych. Zamiast oglądać telewizję, pośpiewajcie razem kolędy (może nawet przyda się konkurs pt. "Kto zaśpiewa najwięcej, lub najdłuższą, kolędę?"). Wybierając prezenty dla dzieci, pomyśl – może zamiast kolejnej lalki Barbie i Power Rangersa warto kupić dziecku coś, w co będziecie mogli bawić się całą rodziną? Świetną zabawą może być np. gra w kalambury, Scrabble (w sklepach znajdziesz prostszą wersję Junior) albo nawet duże puzzle.

Odwiedź starych znajomych

Boże Narodzenie to czas spotkań. A może tym razem uda ci się zobaczyć z dawno niewidzianymi znajomymi? Sporą popularnością cieszy się ostatnio portal www.naszaklasa.pl. Może i ty odnajdziesz koleżanki i kolegów np. z podstawówki? W czasie świąt umówcie się w domu, a przekonasz się, jak fantastyczne jest takie spotkanie po długich latach. Może okaże się, że Jurek z VIb, do którego wzdychałaś, jest teraz łysiejącym panem z pokaźnym brzuszkiem i całe szczęście, że kiedyś nie odwzajemnił twojego uczucia? Jeśli pomyślisz o tym odpowiednio wcześnie, na spotkanie przyjadą nawet ci, którzy mieszkają bardzo daleko.

Przeczytaj także: Święta bez stresu

Dorota Czaja o pierwszych świętach z synkiem

Zdjęcie choinki z setkami prezentów podbija Internet
Facebook/Emma Tapping
Aktualności
Na widok tej choinki opadnie wam szczęka. Czy to nie przesada?!
Święta to czas dawania prezentów, ale czy ta mama nie posunęła się o krok za daleko...? Internauci nie mają dla niej litości.

Boże Narodzenie kojarzy się z godzinami spędzonymi w kuchni na lukrowaniu pierniczków , słuchaniem kolęd i choinką, pod którą można znaleźć wymarzone prezenty. Rzecz w tym, że ani te prezenty, ani polukrowane pierniki nie są istotą świąt. Emma Tapping, mama trójki dzieci, nie do końca się z tym zgadza. "Uwielbiam rozpieszczać moje dzieci" "Uwielbiam Święta, uwielbiam rozpieszczać moje dzieci w sezonie świątecznym i naprawdę ciężko pracuję, żeby mieć pewność, że wszystko jest tak wspaniałe, jak tylko może być" – powiedziała Emma Tapping, mama, której zdjęcie opublikowane na Facebooku stało się hitem Internetu. Zobaczcie zdjęcie opublikowane przez Emmę (uwaga, nie pokazujcie go dzieciom!):   Emma ma troje dzieci. W zeszłym roku jej choinka wyglądała równie imponująco, jednak wtedy każde z jej dzieci dostało po 87 prezentów. W tym roku Mia, Ella i Tatum znajdą pod choinką po 96 prezentów dla każdego z nich. Po wystąpieniu w brytyjskim programie telewizyjnym  This Morning Emma została skrytykowana przez internautów. "Biedne dzieci", "to straszne, jak można tak rozpieszczać dzieci ", "dlaczego nie oddała tych rzeczy potrzebującym?" – napisali internauci. Według mnie... mają rację. Święta to czas miłości, nie drogich zabawek Święta to magiczny czas. Nie ze względu na prezenty czy potrawy, które jemy raz w roku. To okres, w którym możemy zatrzymać się na chwilę. Zobaczyć ludzi, których nie widujemy na co dzień, choć myślimy o nich i tęsknimy za nimi każdego dnia. Owszem, Gwiazdka to czas dawania, ale niekoniecznie drogich prezentów za tysiące złotych. Poświęcenie komuś własnego czasu, uśmiechnięcie się do niego, wysłuchanie jego żartu lub jego żali – to ważniejsze niż sterty prezentów. Dzieci uwielbiają prezenty, jednak rodzice powinni zadbać o to, żeby...

tradycje bożonarodzeniowe na świecie
AdobeStock
Święta i uroczystości
Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie
Tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogą znacząco różnić się od tych, jakie są nam bliskie i znane. Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach wyglądają nieco inaczej. W niektórych państwach nie ma np. zwyczaju łamania się opłatkiem, jest za to pocałunek pod jemiołą, dzielenie się chlebem i świnka z marcepanu.

Jak wyglądają święta w innych krajach? Czasami są podobne do naszych „polskich świąt”, jednak niekiedy zupełnie odmienne. Święta Bożego Narodzenia bez opłatka na stole? To możliwe! Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie obchodzone jest w taki sam sposób, a niektóre tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogłyby nas zadziwić. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są kultywowane w różnych częściach globu? Oto ciekawostki o zagranicznych świętach i nietypowych tradycjach.  Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie : Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło Święta Bożego Narodzenia w Niemczech Boże Narodzenie w Anglii Boże Narodzenie w Rosji Boże Narodzenie we Włoszech Święta Bożego Narodzenia w Szwecji Zwyczaje bożonarodzeniowe w Austrii Zwyczaje świąteczne w Czechach Australia: kolędowanie i… surfowanie Wytwornie, czyli po francusku A gdzie choinka? Święta w Grecji Dania: Boże Narodzenie zupełnie na słodko Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło Jedną z tradycji w Hiszpanii jest ceremonia tańca „Baile de los Seises”, która odbywa się zawsze 8 grudnia. Ludzie tańczą na ulicach w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów. Przyozdabiają też domy i ulice kolorowymi światełkami oraz budują szopki bożonarodzeniowe . Na hiszpańskim wigilijnym stole nie znajdziecie opłatka, zamiast niego przygotowywana jest chałwa. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech To właśnie w Niemczech została zapoczątkowana tradycja ozdabiania choinki na święta Bożego Narodzenia. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech nieco różnią się od tych polskich – na wigilijnym stole potrawy są raczej skromne, bardziej uroczyście traktuje się bożonarodzeniowy obiad. Niemcy składają sobie...

Fotolia.pl
Święta i uroczystości
Święta bez stresu
Najpierw całymi dniami sprzątasz, robisz zakupy, pieczesz i gotujesz. Nic więc dziwnego, że kiedy po kilku dniach nadchodzi Boże Narodzenie, chcesz uciec jak najdalej...

Miało być idealnie i rzeczywiście na pierwszy rzut oka jest. Podłoga aż błyszczy, na patelni skwierczy karp, a pierogów jest tak dużo, że mogłabyś nimi obdzielić tabun gości. Tylko ty jesteś jakaś nie w sosie. W twoich marzeniach choinka była bardziej zielona, prezenty okazalsze, a kolędy wzruszały jeszcze mocniej. Aż z zawodu chce się płakać albo wcale nieświątecznie zakląć pod nosem. Hm, to całkiem normalne. Według psychologów Boże Narodzenie to jedno z najbardziej stresujących zdarzeń w roku. Kreślimy sobie w głowie (wzmacniany przez świąteczne filmy i reklamy) obraz idealnej Gwiazdki. Rodzina przy stole, puste miejsce dla gościa, kolędy, wspólne spędzanie czasu bez telewizji i przy świecach… Wyobrażamy sobie, że będzie wspaniale, tymczasem kiedy już miną świąteczne dni, czujemy, że to jednak nie było to. Co zrobić, aby święta p rzestały w końcu rozczarowywać? Zwolnij tempo Zastanów się, czy święta koniecznie muszą być poprzedzone gruntownym myciem okien (i jednoczesnym śpiewaniem kołysanek)? Nerwowym lepieniem pierogów z dzieckiem u nogi? Pieczeniem góry ciasteczek (i odpędzaniem malucha od gorącego piekarnika)? Nie daj się przedświątecznemu szałowi, a dzięki temu zachowasz resztkę sił i nerwów na zabawę z pociechą oraz własny relaks. Pamiętaj też, im mniej zaplanujesz, tym większa szansa, że wszystko się uda. Okiełznaj nerwy Już wszyscy czekają z opłatkiem, a maluch zamiast świętować, woli bawić się pod stołem? Czujesz, jak puszczają ci nerwy... Stop! Pozwól dziecku spędzać Boże Narodzenie po swojemu: bez barszczyku (jeśli nie ma na niego ochoty), za to z brzuszkiem pełnym ulubionego pomidorowego sosu. Na przestrzeganie świątecznej tradycji przyjdzie jeszcze czas. Zobacz też: 7 rad - jak mieć spokojne święta. Pamiętaj o rytuałach Nie tylko o tych bożonarodzeniowych, ale też tych ważnych dla dziecka. Postaraj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj