Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Marko
Zakupy

Taki rowerek jest najlepszy na start!

W życiu każdej rodziny nadchodzi moment, gdy maluch staje się na tyle samodzielny, by rozpocząć jazdę na dwukołowym rowerze. Zanim jednak to nastąpi, możemy pomóc maluchowi w nauce pedałowania i ćwiczeniu równowagi, za pomocą specjalnego trójkołowego rowerka. Sprawdź, dlaczego nasi testerzy polecają rowerek Smart Trike od Marko i co najbardziej spodobało się rodzicom.

Dawniej nauka jazdy na rowerze rozpoczynała się od treningu z dwoma dodatkowymi kółeczkami, przyczepionymi do tylnego koła. Ostatecznie, rodzic uczył malucha utrzymywania równowagi za pomocą kija włożonego w bagażnik pojazdu. W dodatku naukę jazdy na jednośladowym rowerze można było rozpocząć dopiero, gdy dziecko potrafiło dosięgnąć pedałów, czyli najszybciej w okolicy czterech, pięciu lat. Dzisiejsza nauka jazdy na rowerze wygląda znacznie prościej i co więcej – można ją rozpocząć dużo wcześniej niż kiedyś. A to wszystko dzięki trójkołowym rowerkom, które są przeznaczone dla dzieci już od 6 miesiąca życia.

Dlaczego rowerek często ułatwia nam życie?

Która matka nie przeżyła w najmniej pożądanym momencie buntu malucha związanego z niechęcią do spacerów w wózku? Otóż jest to dość powszechny problem, z którym borykają się rodzice. Jednym z kilku rozwiązań, które polecają mamy jest zamiana wózka na rowerek trójkołowy. Dlaczego? Dla malucha wożonego w wózku, możliwość wpływu na kierunek jazdy jest całkiem nowym odkryciem. Początkowo z trudem przychodzi mu opanowanie czynności, takich jak pedałowanie, skręcanie, omijanie przeszkód i trzymanie się kierunku jazdy, jednak to właśnie zadaniem rowerka trójkołowego jest rozwój zdolności motorycznych maluszka, nauka utrzymywania równowagi oraz wyrobienie w dziecku umiejętności pedałowania i sterowania pojazdem. Dzięki temu szkrab zdobędzie nowe umiejętności i za kilka lat będzie mu łatwiej opanować jazdę na jednośladowym rowerze. Jak wybrać najlepszy model? Aby ułatwić decyzję, przetestowaliśmy 10 składanych rowerków trójkołowych SmarTrike Folding Trike 700 8w1 od Marko. Rowerek został zaprojektowany w taki sposób, aby z łatwością złożyć go do kompaktowych rozmiarów i przechowywać w dowolnym miejscu. Rowerek został wyposażony w technologię Touch Steering™ umożliwiającą manewrowanie rowerkiem za pomocą delikatnego dotyku. Z czasem poszczególne elementy rowerka demontuje się, by w ostateczności dziecko mogło samodzielnie nim kierować.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Marko

Jak rodzice ocenili rowerek Smart Trike?

Rodzice, którzy testowali rowerek Smart Trike od Marko, zwrócili uwagę przede wszystkim na cztery aspekty: łatwość składania i rozkładania pojazdu, obracane siedzisko, dzięki któremu dziecko mogło siedzieć zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy, radość malucha, który mógł samodzielnie sterować rowerkiem oraz bezpieczeństwo i komfort dziecka podczas jazdy. Większość rodziców stwierdziło, że rowerkiem sterowało się równie łatwo jak spacerówką. Według nich rowerek udało się złożyć szybko i bezproblemowo, a jego kompaktowe rozmiary po złożeniu (48cm x 34cm x 63.5cm) pozwoliły na bezproblemowe wkładanie go do samochodu czy przechowywanie w domu. Wszyscy rodzice byli zdania, że obracane siedzisko zdecydowanie ułatwiało komunikację z dzieckiem.

Jednym z elementów rowerka jest czerwony Magiczny Przycisk – mechanizm sterujący umożliwiający transformację z rowerka sterowanego przez rodzica na rowerek kierowany przez dziecko. Dzięki temu zarówno rodzice, jak i maluchy mieli przyjemność z jazdy. Rodzic swobodnie prowadził rowerek, a maluch mógł ruszać kierownicą. Choć w rzeczywistości dziecko nie miało wpływu na kierunek jazdy, możliwość sterowania kierownicą w trakcie podróży była dla niego wspaniałą zabawą. Dziecko było dobrze zapięte w rowerku, a rodzice nie musieli dodatkowo martwić się o to, że maluch wychyli się na zewnątrz. Jeżeli chodzi oparcie rowerka, 80% rodziców było zdania, że ich dzieci mogą bez trudu drzemać w rowerku podczas spacerów, a wszystko dzięki możliwości odchylenia oparcia.

W trakcie testowania 8 na 10 rodziców stwierdziło, że rowerek chroni dziecko przed nadmiernymi promieniami słonecznymi lub przegrzaniem. Rodzicom najbardziej podobało się to, że rowerek można złożyć do małych rozmiarów, oraz że siedzisko można było obracać. Możliwość sterowania rowerkiem przez rodzica lub dziecko również przypadła do gustu testującym. Większość rodziców stwierdziło, że rowerkiem można manewrować z taką samą łatwością, jak wózkiem spacerowym. Ale nie tylko opinie rodziców były brane pod uwagę podczas oceniania rowerków Smart Trike. Mali testerzy, którzy mieli okazję zasiąść w pojeździe, również potwierdzili zalety trójkołowego rowerka. 80% dzieci było zachwyconych tym, że może ruszać kierownicą podczas, gdy rowerek jest prowadzony przez rodzica. Z kolei 20 % maluchów doceniło wygodną i komfortową jazdę, dzięki wyprofilowanemu siedzisku oraz amortyzatorom.

Podsumowując – rowerek jest nie tylko bardzo wygodny dla maluszka, ale także łatwy do sterowania przez rodzica. Amortyzatory dadzą dziecku w 100% komfortową jazdę. Zdecydowanie największą zaletą rowerka Smart Trike jest to, że rośnie razem z dzieckiem, dopasowując się do kolejnych etapów jego rozwoju. Wszyscy rodzice, którzy wzięli udział w testowaniu trójkołowych rowerków, byli zdania, że jazda na rowerku pomogła ich dziecku rozwinąć sprawność ruchową i zdecydowanie poleciliby rowerek Smart Trike Folding Trike 700 od Marko innym rodzicom.

Więcej informacji o rowerku trójkołowym można odnaleźć na: Marko

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak