Antykoncepcja po porodzie warto dostosować do potrzeb swojego organizmu.
Fotolia
Związki i seks

Właśnie urodziłam. Jak zabezpieczyć się przed kolejną ciążą?

Kiedy kobieta może spodziewać się miesiączki po porodzie? Jak zabezpieczyć się przed kolejną ciążą? Która metoda antykoncepcyjna jest dobra dla mamy karmiącej piersią? Odpowiada dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog-położnik.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Po porodzie trudno przewidzieć, kiedy pojawi się miesiączka. U niektórych mam pojawia się tuż po połogu, czyli sześć tygodni po porodzie, pomimo karmienia piersią, u innych po kilku miesiącach, a u części dopiero wtedy, gdy zakończą karmić piersią.

Antykoncepcja po porodzie

Istnieje kilka metod skutecznej antykoncepcji w czasie laktacji. Do wyboru jest:

  • tabletka doustna zawierająca tylko gestagen (Cerazette), czyli pigułka jednoskładnikowa (popularna dwuskładnikowa tabletka nie jest zalecana)
  • wkładka wewnątrzmaciczna, zwana spiralą – zaleca się ją kobietom, które nie planują już kolejnego dziecka
  • antykoncepcja w postaci zastrzyków domięśniowych (Depo-Provera).

Każda metoda ma plusy i minusy, dlatego radzę omówić to z ginekologiem.

Sprawdź, jak działa antykoncepcja awaryjna.

 

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Fotolia.pl
Związki i seks
Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów
Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne , takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny. - Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik. Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?   Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczn y w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat). Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich. - Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki....

para, związek, seks
Panthermedia
Związki i seks
Antykoncepcja awaryjna
Często pod wpływem emocji łatwo jest się zapomnieć. W takich sytuacjach przydaje się antykoncepcja awaryjna.

Antykoncepcja awaryjna to pigułka o dużej zawartości hormonów , którą przyjmuje się tylko w wyjątkowej sytuacji. Na wyjeździe lub w długi weekend trudniej skontaktować się z ginekologiem , dlatego już dzisiaj warto pomyśleć o przyszłości i mieć pod ręką pigułkę „po”. Zastosowana w ciągu 72 godzin „po stosunku” skutecznie uchroni przed zajściem w ciążę. Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną? Obecnie antykoncepcja awaryjna inaczej zwana antykoncepcją postkoitalną , doraźną lub „po”, dostępna jest w postaci tabletki. Stanowi szczególną formę antykoncepcji do stosowania wyłącznie w przypadku, kiedy pojawi się ryzyko, że zastosowanie innej metody antykoncepcyjnej zawiodło,  np. w trakcie współżycia pękła prezerwatywa lub kobieta zapomniała o połknięciu pigułki antykoncepcyjnej lub przyklejeniu plastra. Zalecane jest zastosowanie jednej tabletki najlepiej w ciągu 12 godzin, a przed upłynięciem 72 godzin od współżycia seksualnego. Przeczytaj 5 pytań o minipigułki antykoncepcyjne Jak działa antykoncepcja awaryjna? Mechanizm działania nowego preparatu jest identyczny, jak tradycyjnych pigułek hormonalnych. Tabletka „po” przyjęta przed owulacją hamuje jej wystąpienie, uniemożliwiając zajście w ciążę. Natomiast zażycie preparatu w późniejszym czasie, po owulacji, utrudnia plemnikom przeniknięcie przez zagęszczony śluz. Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej? Skuteczność leku ocenia się na ponad 99% w pierwszej dobie po niezabezpieczonym stosunku – informuje dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. – O takim zabezpieczeniu mogą pomyśleć również pary, które z jakiś powodów nie korzystają z regularnej antykoncepcji hormonalnej a stosują prezerwatywy . Zdarza się bowiem, że kondomy pękają niezależnie od wieku i doświadczenia partnerów,...

Antykoncepcja po porodzie
AdobeStock
Związki i seks
Ciąża po ciąży: jak jej zapobiec? Przeczytaj o antykoncepcji po porodzie
Kolejna ciąża wkrótce po porodzie? Jeśli jesteś młodą mamą i chcesz zabezpieczyć się przed ciążą, wybierz najlepszą dla siebie metodę antykoncepcyjną.

Czy karmienie piersią po porodzie jest dostateczną metodą antykoncepcji? Być może słyszałaś, że w okresie laktacji nie zajdziesz w ciążę. Ale nie zawsze tak musi być. Karmienie piersią może być rzeczywiście sposobem na zabezpieczenie się przed ciążą , ale tylko jeśli spełnisz ściśle określone i bardzo rygorystyczne warunki. Istnieje jednak wiele innych bezpiecznych dla ciebie i dziecka metod antykoncepcyjnych. Dowiedz się więcej! Ciąża po ciąży - to możliwe! Naturalna antykoncepcja po ciąży Pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią Jak określić dni płodne po porodzie? Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie Antykoncepcja w połogu Antykoncepcja po drugiej ciąży Prezerwatywy po porodzie Antykoncepcja po porodzie - to ważne! Ciąża po ciąży - to możliwe! Pamiętaj, by o antykoncepcji pomyśleć wcześniej, a nie dzień przed pierwszym zbliżeniem po porodzie . Płodność oczywiście nie powraca wraz z pojawieniem się dziecka. Jajniki zaczynają pracować mniej więcej po 6 tygodniach, ale zdarza się też, że dopiero po 6 miesiącach od narodzin dziecka. Określenie płodności w czasie karmienia piersią wcale nie jest łatwe... Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się przed zbyt szybką ciążą, wybierz najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcyjną. Naturalna antykoncepcja po ciąży Z powodu moich przekonań jestem przeciwniczką środków antykoncepcyjnych. Szukam naturalnej metody zabezpieczenia się przed ciążą. Sposób dla ciebie: Wypróbuj metodę „laktacyjnego braku miesiączek” (w skrócie LAM). Jak to działa: Stosuj wyłączne karmienie piersią dziecka – nie podawaj mu żadnych innych posiłków i nie dopajaj. Przystawiaj dziecko do piersi co najmniej 6 razy na dobę . Łącznie dziecko powinno spędzić przy piersi nie mniej niż 100 minut dziennie . Przerwy między...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz