Kobieta w ciąży: czy standardy okołoporodowe zostaną niezmienione?
fot. Fotolia

Nowe standardy okołoporodowe będą jeszcze lepsze! – zapewnia minister

Czy powinniśmy wierzyć słowom ministra Konstantego Radziwiłła, że nowe standardy opieki okołoporodowej będą co najmniej tak dobre, jak te, które dziś obowiązują?
Hanna Szczesiak
Kobieta w ciąży: czy standardy okołoporodowe zostaną niezmienione?
fot. Fotolia
"Musimy myśleć, żeby kobietom rodziło się jeszcze lepiej. I będzie lepiej" – powiedział nam minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. W poniedziałek, 6 marca, podczas spotkania z dziennikarzami, minister potwierdził te słowa.

"Zadaniem zespołu jest osiągniecie co najmniej takiego poziomu standardów organizacji opieki okołoporodowej, jakie obowiązują w tej chwili" – powiedział Radziwiłł. "Wiem, że jest wiele inicjatyw, które zmierzają ku podniesieniu jeszcze wyżej poprzeczki i zapewnieniu jeszcze lepszej opieki okołoporodowej, zarówno rodzącym, jak i nowo narodzonym dzieciom. Myślę, że zespół, w którego skład wchodzą zarządzający szpitalami, specjaliści w zakresie ginekologii i położnictwa, perinatologii i neonatologii oraz grupa osób reprezentujących organizacje pozarządowe zajmujące się jakością opieki okołoporodowej [...] wypracuje coś, co będzie jeszcze lepsze od tego, co mamy w tej chwili – dodał.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, od 1 stycznia 2019 roku opieka, jaką otrzyma kobieta podczas porodu, będzie zależała od lekarza i standardów panujących w szpitalu. Obecne standardy, wywalczone i wdrażane m.in. dzięki działaniom Fundacji "Rodzić po Ludzku", przestaną obowiązywać – w związku z tym kobiety nie będą mogły domagać się swoich praw, bo te prawa nie będą w żaden sposób uregulowane.

Zobacz także: "Bardzo się martwię..." – mówi prezeska Fundacji "Rodzić po Ludzku"

Pod koniec lutego minister Radziwiłł powołał zespół do opracowania nowych standardów opieki okołoporodowej. Członkami zespołu zostali m.in. prof. Bogdan Chazan, prof. Michał Troszyński oraz dr n. med. Wojciech Puzyna. Przy pracach nad nowymi standardami mają uczestniczyć również przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym Fundacji "Rodzić po Ludzku". Nie wiadomo jednak, na czym ma polegać ich wkład w projekt.

Czy standardy okołoporodowe rzeczywiście się nie pogorszą? Mamy taką nadzieję. Przypominamy, że pod petycją ws. opieki okołoporodowej, skierowanej do premier Beaty Szydło, zebrano ponad 70 tys. podpisów, wśród których znalazły się podpisy naszych czytelniczek i redaktorek. Czy według was powinniśmy zaufać zapewnieniom ministra?

Czytaj także: Ciężarne zostaną pozbawione wszelkich praw!

Źródło: dziennik.pl, gazetaprawna.pl
Redakcja poleca: Opieka okołoporodowa w Polsce jest źle badana – mówi ekspert z IMiD-u
Według oficjalnych wskaźników opieka okołoporodowa w Polsce jest idealna! O czym to świadczy? Tylko o tym, że mamy złe wskaźniki… – mówi dr hab. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka. Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy