Czy księżniczka Charlotte ma jakiekolwiek szanse na zostanie królową?

Ma już jednego brata, a może mieć drugiego...
Księżniczka Charlotte
fot. ONS.pl
Kiedy rodzi się dziecko w rodzinie królewskiej, od razu nasuwa się pytanie, czy kiedyś to ono obejmie tron. Przez lata na całym świecie znaczącą rolę odgrywała oczywiście płeć królewskiego potomka, królem mógł zostać właściwie tylko mężczyzna, kobiety królowe należały do rzadkości . Wielka Brytania ma jednak w swojej historii kilka znanych królowych. Czy księżniczka Charlotte może być następną? Ma przecież brata, a wkrótce narodzi się kolejne royal baby. Co, jeśli okaże się chłopcem?

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:

Szanse księżniczki Charlotte na objęcie brytyjskiego tronu

Okazuje się, że mała Charlotte jest jedyną w historii księżniczką, która ma tak realne szanse na zostanie królową! Choć na razie ma jeszcze czas, a Kate i William pragną, by ich dzieci miały normalne dzieciństwo, nie da się ukryć, że ciekawi nas, jak będzie wyglądała przyszłość brytyjskiej rodziny królewskiej i kto następny obejmie tron.

W 2013 roku zniesiono prawo, że pierwszeństwo w wyborze następcy tronu musi przypadać męskiemu potomkowi z królewskiego rodu. Do tej pory było tak, że zawsze pierwszeństwo przypadało pierworodnemu chłopcu, a następny w kolejności był kolejny męski potomek (to znaczy, że jeśli drugim dzieckiem w rodzinie była dziewczynka, tak jak u Kate i Williama, wówczas automatycznie musiała ona ustąpić kolejnemu mężczyźnie, który stał w kolejce do tronu, np. młodszemu bratu, chyba że takiego nie było, wtedy dopiero mogła sama objąć tron).
Jak podaje magazyn "The Sun", obecnie przepis dotyczący sukcesji brytyjskiego tronu brzmi:

„W ustalaniu sukcesji do Korony, płeć osoby urodzonej po 28 października 2011, nie może być precedensem w wypadku tej osoby lub jej potomków do przejęcia tronu przed inną osobą (niezależnie od daty urodzenia)”.

To oznacza, że niezależnie od tego, czy drugim dzieckiem jest dziewczynka, czy chłopiec, jest ono drugie w kolejce do korony brytyjskiej, zaraz po najstarszym potomku. Z tego wynika natomiast, że jeśli książę George z jakichś przyczyn nie będzie mógł zostać królem Wielkiej Brytanii, wówczas tron obejmie księżniczka Charlotte, nawet gdyby trzecie royal baby okazało się chłopcem. Co ciekawe, Kate i William poznają płeć dziecka dopiero przy porodzie! Choć media już od kilku miesięcy donoszą, że Kate urodzi dziewczynkę, prawda jest inna. Książęca para nie chciała poznać płci dziecka podczas badań USG w ciąży. Czekamy więc z niecierpliwością na wieści z Pałacu Buckingham!

Zobacz też:
Redakcja poleca: Książę George i księżniczka Charlotte w Polsce!
Zobacz, jak wyglądały dzieci pary książęcej podczas wizyty w naszym kraju. I dlaczego oczy świata skupiają się na tych maluchach?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Idą Święta!

Dziecięce problemy