Milena Oszczepalińska, mamotoja.pl

Milena Oszczepalińska

Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edytorskiej oraz komunikacji językowej. Pracuje w mediach od 2011 roku. W mamotoja.pl pisze głównie o tym, co może spędzać rodzicom sen z powiek, czyli o problemach wychowawczych i chorobach dziecka. Doradza też, jakie produkty dla najmłodszych są warte uwagi rodziców. Praca pozwala jej łączyć miłość do pisania z miłością do dzieci. Fanka rodzicielstwa bliskości i długiego karmienia piersią. Mama rezolutnej Marty i szczęśliwa żona.
Rytmika w przedszkolu
Edukacja

Rytmika w przedszkolu – co to jest, jak wygląda, czego uczy?

Milena Oszczepalińska
Masaż krocza przed porodem
new badge poradnik medium
nacięcie krocza przy porodzie
przygotowanie do porodu

Masaż krocza przed porodem: od kiedy i jak masować [INSTRUKCJA]

Masaż krocza przed porodem to świetny sposób na uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni i tkanek. Regularne masowanie krocza pomoże uniknąć nacięcia i pęknięcia krocza podczas porodu. Masaż krocza można wykonywać już od 34. tygodnia ciąży, ale koniecznie zgodnie z instrukcją i przy użyciu specjalnego olejku lub żelu.
Milena Oszczepalińska
udar słoneczny u dziecka
gorączka
opalanie
odwodnienie

Udar słoneczny u dziecka: objawy, ile trwa, co zrobić?

Upalne słoneczne dni sprzyjają wypoczynkowi na dworze, lecz w tym czasie koniecznie trzeba odpowiednio chronić dziecko. Udar słoneczny u dziecka może mieć poważne konsekwencje. Typowe objawy udaru słonecznego to gorączka, ból głowy i światłowstręt. Po rozpoznaniu udaru słonecznego u dziecka należy natychmiast wezwać pogotowie.
Ewa Janczak-Cwil
wizyta patronażowa położnej
położna
połóg
rozwój noworodka

Wizyta patronażowa położnej po porodzie: co to jest i czy jest obowiązkowa?

Wizyta patronażowa położnej u noworodka to domowa wizyta, która nastąpi, kiedy wrócisz już z dzieckiem ze szpitala. Podczas niej położna środowiskowa sprawdzi, jak się czujesz ty i twój noworodek. Wyjaśniamy, jak dokładnie wygląda taka wizyta oraz kiedy i ile razy możesz się jej spodziewać.
Magdalena Drab
Życzenia urodzinowe dla dziecka
życzenia
pomysły na urodziny
przyjęcie urodzinowe

Życzenia urodzinowe dla dziecka: mądre, krótkie, śmieszne, religijne, obcojęzyczne

Życzenia urodzinowe dla dziecka powinny być radosne, zabawne i proste. Takie właśnie są zebrane przez nas wierszyki z okazji urodzin. Znajdziesz tu nawet życzenia urodzinowe dla dzieci po angielsku i niemiecku!
Magdalena Drab
Objawy odwodnienia u dziecka
odwodnienie

Odwodnienie u dziecka: objawy, stopnie, kiedy do lekarza?

Objawy odwodnienia u dziecka są wyraźne i charakterystyczne. Dziecko nie tylko zaczyna inaczej się zachowywać, lecz także zmienia się jego wygląd i napięcie skóry.
Ewa Janczak-Cwil
poród w domu
poród naturalny
poród domowy

Poród w domu nie dla każdego! Ile trzeba zapłacić za ten komfort?

Poród domowy zapewnia kobiecie większą intymność i spokój. Taką decyzję należy jednak wcześniej dobrze przemyśleć, znaleźć zaufaną położną, zadbać o potrzebne rzeczy. Podstawowym kryterium, by poród mógł odbyć się w domu, jest prawidłowy przebieg ciąży. Sprawdź, czy poród domowy jest odpowiedni dla ciebie!
Milena Oszczepalińska
Piosenki dla taty
Dzień Ojca

Piosenki dla taty: najpiękniejsze piosenki na Dzień Ojca

Piosenki dla taty to utwory, które w piękny sposób pomogą wyrazić naszą miłość do taty i wdzięczność za jego troskę. Wybierzcie jedną z zaproponowanych przez nas piosenek dla taty i zaśpiewajcie ją lub zadedykujcie tacie w Dniu Ojca. Wzruszenia gwarantowane!
Milena Oszczepalińska
Nadmierna senność na początku ciąży
zmęczenie
dolegliwości w ciąży
pierwsze objawy ciąży

Senność w ciąży. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny senności w ciąży mogą być różne i uzależnione od tego, w którym trymestrze ciąży występują. Kiedy pojawia się senność? O czym może świadczyć? Jak pomóc sobie w sytuacji, gdy senność naprawdę daje się we znaki?
Milena Oszczepalińska
Oparzenia słoneczne u dziecka
oparzenie słoneczne

Oparzenia słoneczne u dziecka – objawy i ich łagodzenie

Oparzenia słoneczne u dziecka objawiają się m.in. zaczerwienioną skórą, bólem i pieczeniem. Gdy dojdzie do takich zmian, warto łagodzić dolegliwości, aby dziecko mniej cierpiało. Jednak najlepszą metodą na oparzenia słoneczne jest zapobieganie ich powstawaniu.
Milena Oszczepalińska
jak pobrać bon turystyczny
rodzinne wakacje
świadczenie rodzicielskie
ZUS

Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)

Aby pobrać bon turystyczny i aktywować, trzeba mieć konto na portalu PUE ZUS. Rejestracja na platformie może odbyć się w całości online, jeśli ma się profil zaufany, podpis elektroniczny lub korzysta się z bankowości elektronicznej. Sprawdź, jak aktywować bon turystyczny.
Milena Oszczepalińska
Stosunek przerywany w dni płodne a ryzyko zajścia w ciążę
antykoncepcja
seks
zapłodnienie

Stosunek przerywany a prawdopodobieństwo ciąży: czy stosunek przerywany jest bezpieczny?

Stosunek przerywany nie jest metodą zapobiegania ciąży. Jeśli zastanawiasz się, jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w wyniku stosunku przerywanego, podajemy przybliżone statystyki. Wyjaśniamy też, co to jest stosunek przerywany i czy jest bezpieczny.
Milena Oszczepalińska
imiona świętych
imiona dla dzieci

Imiona świętych: święte imiona męskie i żeńskie i ich znaczenie

Imiona świętych potrzebne są do bierzmowania, kiedy to wybiera się swojego patrona. Zgodnie z tradycją chrześcijańską warto też nadawać je dzieciom podczas chrztu. Jednak niektóre imiona noszone przez świętych, jak np. Bazyliszek, mogą wprawić w osłupienie! Poznaj święte imiona dla dziewczynek i chłopców oraz ich znaczenie.
Milena Oszczepalińska
Najrzadsze imiona dla dzieci 2019
imiona dla dzieci

Najrzadsze imiona w Polsce w 2022 roku. Są bardzo oryginalne!

Posiadacze najrzadszych imion w Polsce mogą czuć się naprawdę wyjątkowo. Niektóre imiona zostały nadane jedynie dwa razy! Zdecydowanie są bardzo oryginalne! Poznaj najrzadsze imiona nadawane w naszym kraju w ostatnich miesiącach oraz na przestrzeni lat.
Milena Oszczepalińska
Życzenia na Dzień Dziecka
życzenia
Dzień Dziecka
cytaty

Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne

Oto życzenia na Dzień Dziecka w formie krótkich rymowanek – dzieci je uwielbiają! Wybierz wierszyk z naszych propozycji i spraw dziecku frajdę, recytując go na pamięć. Przekonaj się, że takie życzenia mogą być nie tylko zabawne, ale i wzruszające. Mamy też cytaty, które doskonale sprawdzą się jako życzenia z okazji Dnia Dziecka.
Milena Oszczepalińska
Życzenia na roczek
życzenia
pierwsze urodziny

Życzenia na roczek: dla chłopca i dziewczynki. 23 wierszyki od rodziców, dziadków i chrzestnych

Życzenia urodzinowe na roczek, które wypisujemy na kartce z okazji pierwszych urodzin dziecka, są zwykle cenną pamiątką przechowywaną przez lata. Przedstawiamy 23 wierszyki i życzenia na roczek dla dziewczynki lub chłopca. Te krótsze można wysłać nawet SMS-em.
Magdalena Drab
życzenia z okazji narodzin dziecka
życzenia
narodziny
urodziny dziecka

Życzenia z okazji narodzin dziecka: różne propozycje gratulacji

Składanie życzeń z okazji narodzin dziecka jest miłym zwyczajem. Dlatego przedstawiamy gotowe propozycje różnych gratulacji z okazji narodzin, które można wysłać SMS-em lub napisać na kartce okolicznościowej. Wybierz życzenia krótsze lub dłuższe, religijne lub zabawne.
Luiza Słuszniak Milena Oszczepalińska
opalanie natryskowe w ciąży
opalanie w ciąży

Opalanie natryskowe w ciąży: czy jest bezpieczne? [PLUSY I MINUSY]

Opalanie natryskowe w ciąży wydaje się bezpieczne – przecież ciężarna nie wystawia się na działanie promieniowania słonecznego czy tego z lamp w solarium. Jednak zawarte w samoopalaczu substancje mogą okazać się groźne dla płodu, dlatego podczas ciąży zawsze warto sprawdzić skład środka używanego do opalania natryskowego.
Milena Oszczepalińska
ugryzienie meszki
opuchlizna

Ugryzienie meszki: jak wygląda, jak leczyć? Objawy i zdjęcia

Ugryzienie meszki to jedna z częstszych letnich przypadłości. Po czym poznać, że dziecko zostało ugryzione przez meszkę i czy jest to powód to obaw? Sprawdź, jak wygląda ślad po ugryzieniu meszki na zdjęciach.
Milena Oszczepalińska
dzień matki w Polsce, na świecie
Dzień Matki
prezent na Dzień Matki

Dzień Matki w Polsce i na świecie: kiedy wypada to święto? (tradycja Dnia Matki)

Dzień Matki w Polsce i na świecie obchodzony jest w różnych terminach. Większość krajów świętuje Dzień Matki w maju, ale niektóre celebrują go nawet kilka miesięcy wcześniej. Sprawdź, datę Dnia Matki w różnych krajach, dowiedz się, jak świętują go inne państwa, a także od kiedy obchodzimy Dzień Matki w Polsce.
Milena Oszczepalińska
łóżeczko dla noworodka
noworodek
łóżeczko dla dziecka
łóżeczko dla noworodka

Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, kiedy je kupić i jak przygotować dla noworodka? + polecane łóżeczka

Łóżeczko dla niemowlaka to bardzo ważny zakup. Nie dość, że wybierasz główny mebel do pokoju dziecka, to jeszcze dobrej jakości łóżeczko posłuży maluchowi przez co najmniej kilka lat. Warto dobrze przemyśleć zarówno wymiary łóżeczka, jak i jego przeznaczenie i dodatkowe udogodnienia. Jeśli zastanawiasz się, jakie łóżeczko kupić dla niemowlaka, sprawdź nasz ranking.
Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
poród

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Choć poród kleszczowy niesie za sobą pewne ryzyko dla matki i dziecka, czasem bywa konieczny. Powinien odbywać się tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy niezbędna jest pomoc w uwolnieniu dziecka z kanału rodnego.
Ewa Janczak-Cwil
Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?
zapłodnienie
objawy ciąży
dni płodne

Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?

Obserwacja śluzu w ciąży może pomóc przyszłej mamie wychwycić różnego rodzaju nieprawidłowości, które mogą okazać się niebezpieczne dla niej lub dla płodu. Sprawdź, jaki powinien być śluz w ciąży (zwróć uwagę na jego kolor i konsystencję) oraz kiedy należy się zgłosić do lekarza.
Milena Oszczepalińska
syrop z mniszka lekarskiego
rośliny
domowy syrop

Syrop z mniszka lekarskiego: przepis, właściwości, dawkowanie u dzieci i dorosłych

Syrop z mniszka lekarskiego mogą stosować dorośli i dzieci (z pewnymi wyjątkami). Ma on wiele właściwości leczniczych, pomaga między innymi na kaszel i ból gardła. Zamknięty w słoiku może stać przez kilka miesięcy. Skorzystaj z naszego gotowego przepisu na syrop z mniszka lekarskiego.
Milena Oszczepalińska
polskie imiona
imiona dla dzieci

Tradycyjne polskie imiona: żeńskie i męskie

Polskie imiona przez pewien czas wypierała moda na imiona bardziej nowoczesne i obcobrzmiące. Teraz typowe polskie imiona wracają do łask. Sprawdź, które imiona nadawane w Polsce mają polskie, a nawet staropolskie korzenie. Przedstawiamy najpopularniejsze polskie imiona dla dziewczynek i chłopców.
Milena Oszczepalińska
Dzień Rodziny
rodzina
polityka rodzinna

Międzynarodowy Dzień Rodziny 2022 – kiedy wypada, jak się go obchodzi?

Międzynarodowy Dzień Rodziny to szczególny dzień w roku, ustanowiony przed Zgromadzenie Ogólne ONZ, w którym rodziny mogą spędzić ze sobą dwie godziny więcej. Wszystko dzięki akcji "Dwie Godziny dla Rodziny", która zachęca pracodawców do skrócenia dnia pracy o 120 minut. Kiedy i pod jakim hasłem obchodzimy Dzień Rodziny w 2022 roku?
Milena Oszczepalińska
Jak zachęcić dziecko do nauki?
nauka
edukacja dziecka
motywacja

Jak zachęcić dziecko do nauki? 12 skutecznych sposobów

Zachęcanie do nauki bywa konieczne, jeśli dziecko ma niską samoocenę, boi się porażki, nie wie, po co ma się uczyć lub ma problemy z koncentracją. Zamiast zmuszać do nauki, pokaż, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące. Podpowiadamy, jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki.
Joanna Biegaj
zwolnienie lekarskie na dziecko
chore dziecko

Zwolnienie na dziecko: kiedy i komu przysługuje L4 na dziecko? Ile jest płatne?

L4 na dziecko, czyli zwolnienie lekarskie na chore dziecko, może wykorzystać pracownik zatrudniony na umowę o pracę albo dobrowolnie opłacający składkę chorobową do ZUS-u. Liczba dni do wykorzystania w ciągu roku zależy od wieku dziecka.
Magdalena Drab
rowerki dla dzieci od 1 roku
rowerek biegowy

Rowerki dla dzieci od 1 roku: rowerki trójkołowe dla dzieci, biegowe, składane [TOP 6]

Rowerek dla dziecka powyżej 1 roku to najczęściej rowerek trójkołowy lub biegowy na trzech albo czterech kółkach. Rowerek trójkołowy to dobra inwestycja, bo pojazd rośnie razem z dzieckiem i może zastąpić spacerówkę. Wybrałyśmy najczęściej polecane modele rowerków dla chłopców i dziewczynek od 1 roku.
Milena Oszczepalińska
gorączka u niemowlaka po szczepieniu
szczepienia
gorączka u dziecka

Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: ile trwa, o czym świadczy, kiedy ją zbijać?

Gorączka u niemowlaka po szczepieniu może pojawić się jako reakcja na składniki zawarte w szczepionce. Z reguły nie powinna być powodem do niepokoju. Sprawdź, jak pomóc dziecku, które ma gorączkę po szczepieniu.
Milena Oszczepalińska