Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Milena Oszczepalińska, mamotoja.pl

Milena Oszczepalińska

Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edytorskiej oraz komunikacji językowej. Pracuje w mediach od 2011 roku. W mamotoja.pl pisze głównie o tym, co może spędzać rodzicom sen z powiek, czyli o problemach wychowawczych i chorobach dziecka. Doradza też, jakie produkty dla najmłodszych są warte uwagi rodziców. Praca pozwala jej łączyć miłość do pisania z miłością do dzieci. Fanka rodzicielstwa bliskości i długiego karmienia piersią. Mama rezolutnej Marty i szczęśliwa żona.
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości

Życzenia na Dzień Dziecka 2023: krótkie, wzruszające, śmieszne, poważne

Milena Oszczepalińska
imiona do bierzmowania
imiona
bierzmowanie

Imiona do bierzmowania – żeńskie i męskie. Jak wybrać patrona?

Na decyzję, jakie imię wybrać na bierzmowanie, wpływa nie tylko jego znaczenie, ale też związany z nim patron lub patronka. Prezentujemy męskie i żeńskie imiona na bierzmowanie, od tradycyjnych po najbardziej oryginalne. Wśród naszych propozycji znajdują się najbardziej popularne imiona świętych, a także mniej znane imiona patronów jak Klotylda czy Gumar. Wyjaśniamy też, jakich imion nie należy wybierać, przystępując do sakramentu bierzmowania.
Milena Oszczepalińska Luiza Słuszniak
Nazwisko dziecka
prawo dla rodziców

Nazwisko dziecka: czy dziecko musi mieć nazwisko ojca? Jakie są możliwości?

Choć w Polsce najczęściej dziecko otrzymuje nazwisko po ojcu, nie zawsze musi tak być. Może nosić również nazwisko matki albo oba, matki i ojca. Przepisy jasno regulują tę kwestię, również jeśli chodzi o nazwisko dziecka ze związku nieformalnego (partnerskiego). A jak to wygląda ze społecznego punktu widzenia?
Milena Oszczepalińska
jak zrobić baranka wielkanocnego
ozdoby wielkanocne

Jak zrobić baranka wielkanocnego: 8 prostych sposobów

Baranek wielkanocny z włóczki, z waty, z masy solnej, patyczków do uszu lub ciasta. Skorzystaj z naszych pomysłów i wykonaj baranka na Wielkanoc razem z dzieckiem! Podpowiadamy, jak zrobić baranka wielkanocnego w naprawdę prosty sposób.
Joanna Biegaj
Piosenki na Wielkanoc do śpiewania z dziećmi
świeta wielkanocne

Piosenki wielkanocne dla dzieci: teksty i melodie, które wpadają w ucho przed świętami

Piosenki wielkanocne powinny być radosne, jak samo święto Zmartwychwstania Pańskiego. Znajdziecie tu wesołe i śmieszne piosenki o Wielkanocy, zajączkach, pisankach, kurczaczkach. Możecie je śpiewać z dziećmi np. podczas robienia pisanek.
Luiza Słuszniak
Przerwa świąteczna wielkanocna
świeta wielkanocne

Przerwa świąteczna Wielkanoc: kiedy i ile dni wolnych od pracy?

Przerwa świąteczna na Wielkanoc 2023 wypada w kwietniu. Kiedy dokładnie? Sprawdź i zaplanuj urlop na święta wielkanocne. W tym roku nie połączysz ich z majówką!
Luiza Słuszniak
śmigus dyngus
wielkanoc
tradycje wielkanocne
tradycje

Śmigus-dyngus (lany poniedziałek): skąd się wziął, jak wygląda w różnych częściach Polski?

Co to jest śmigus-dyngus? Wyjaśniamy, jak bardzo stary jest to zwyczaj i jak wygląda w poszczególnych rejonach Polski. Oraz czy od początku obchodzony był w święta wielkanocne i jaki symboliczny sens ma tradycja świętego Lejka. Sprawdź, skąd wziął się śmigus-dyngus!
Luiza Słuszniak
Konkursy dla dzieci na kinderbal
kinderbal
zabawy dla dzieci
konkursy dla dzieci

Konkursy dla dzieci: propozycje na zdrowe i wesołe zawody (na imprezę dziecięcą i nie tylko)

Urządzasz dziecku przyjęcie urodzinowe i chcesz przygotować konkursy z nagrodami dla dzieci? Mamy kilka propozycji... A może zachęcisz dziecko, by wzięło udział w konkursie, który organizuje gmina, miasto, województwo lub ośrodek kultury? To świetny pomysł! Sprawdź nasze propozycje i zapewnij maluchom świetną zabawę.
Milena Oszczepalińska
Życzenia dla babci
babcia
życzenia
dzień babci

Życzenia dla babci: oryginalne, zabawne i wzruszające wierszyki na laurkę [na Dzień Babci i nie tylko]

Piękne i wzruszające życzenia dla babci w postaci krótkiego wierszyka czy rymowanki z pewnością wywołają uśmiech i radość na jej twarzy. A może lepsze będą ładne, długie życzenia? Jak powiedzieć babci „kocham cię”? Skorzystajcie z naszych propozycji życzeń i wierszyków dla babci i wybierzcie taki, który będzie idealnie pasował do ukochanej babuni.
Milena Oszczepalińska
Życzenia dla dziadka na laurkę
życzenia

Życzenia dla dziadka: wesołe, krótkie, wzruszające, oryginalne wierszyki (na laurkę i nie tylko)

Najlepsze życzenia dla dziadka, dzięki którym powiesz mu "kocham cię, dziękuję, że jesteś". Zabawne i wzruszające wierszyki i rymowanki idealne na kartkę dla ukochanego dziadka.
Milena Oszczepalińska
Zabawy sylwestrowe dla dzieci
sylwester
zabawy dla dzieci

Zabawy sylwestrowe dla dzieci: 5 pomysłów na fajne gry i zabawy na sylwestra w domu

Zabawy dla dzieci na sylwestra w domu z pewnością umilą całej rodzinie oczekiwanie na Nowy Rok. Sprawdź nasze pomysły na fajne sylwestrowe zabawy dla dzieci małych i dużych.
Milena Oszczepalińska
Jak zachęcić dziecko do nauki?
nauka
edukacja dziecka
motywacja

Jak zachęcić dziecko do nauki? 12 sposobów [plus aplikacje, planszówki i strony, które pomagają w nauce]

Zachęcanie do nauki bywa konieczne, jeśli dziecko ma niską samoocenę, boi się porażki, nie wie, po co ma się uczyć lub ma problemy z koncentracją. Zamiast zmuszać do nauki, pokaż, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące. Podpowiadamy, jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki.
Luiza Słuszniak Joanna Biegaj
Piosenki świąteczne teksty
Boże Narodzenie
kolędy
życzenia świąteczne

Piosenki świąteczne dla dzieci [TEKSTY]

Teksty piosenek świątecznych przydadzą się, gdy utwory będziecie śpiewać całą rodziną. Nie wyobrażacie sobie grudnia bez tych przebojów? Teraz będziecie mogli śpiewać całe piosenki, a nie tylko refreny. Nauczcie też słów wasze pociechy!
Milena Oszczepalińska
Adwent
święta
święta Bożego narodzenia

Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu

Co to jest adwent? To szczególny okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który obejmuje cztery niedziele przypadające przed 25 grudnia. Adwent dla osób wierzących stanowi czas duchowych przygotowań. Osoby niewierzące również chętnie korzystają z niektórych symboli i zwyczajów adwentowych, np. stawiają na stole wieniec i pieką pierniczki.
Luiza Słuszniak
rozejście spojenia łonowego
dolegliwości w ciąży
ból w ciąży

Rozejście spojenia łonowego – jak się objawia i leczy?

Rozejście spojenia łonowego to problem, który dotyka 1 na 800 kobiet w trakcie porodu lub jeszcze przed nim. Gdy pojawi się w ciąży, może znacznie utrudniać lub nawet uniemożliwiać poród naturalny.
Milena Oszczepalińska
Leukocyty w moczu u dziecka
badanie moczu

Leukocyty w moczu u dziecka – normy, interpretacja wyniku badania

Leukocyty w moczu u dziecka zawsze budzą niepokój rodziców. Jednak nie w każdej sytuacji podwyższony poziom leukocytów oznacza zakażenie układu moczowego, np. zapalenie pęcherza czy nerek. Leukocyturia może również towarzyszyć odwodnieniu lub wyczerpaniu fizycznemu dziecka.
Milena Oszczepalińska
polskie imiona
imiona dla dzieci
imiona

Tradycyjne polskie imiona: żeńskie i męskie

Polskie imiona przez pewien czas wypierała moda na imiona bardziej nowoczesne i obcobrzmiące. Teraz typowe polskie imiona wracają do łask. Sprawdź, które imiona nadawane w Polsce mają polskie, a nawet staropolskie korzenie. Przedstawiamy najpopularniejsze polskie imiona dla dziewczynek i chłopców.
Luiza Słuszniak Milena Oszczepalińska
sukienki świąteczne dla dziewczynki
sukienka dla dziewczynki
sukienki dla dzieci

Sukienki świąteczne dla dziewczynki: najpiękniejsze czerwone i w kratę [RANKING]

Elegancka sukienka na święta dla dziewczynki to obowiązkowy zakup dla córki przed Bożym Narodzeniem. Najpiękniejsze sukienki świąteczne najczęściej są czerwone, w kratę, z dodatkami z tiulu i koronki, ale polecamy też sukienki granatowe i czarno-białe z typowymi świątecznymi motywami.
Magdalena Drab
Brak wytrysku a zapłodnienie
ciąża
sperma
zapłodnienie

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?

Czy aby zajść w ciążę, konieczny jest wytrysk do pochwy? Czy możliwe jest zapłodnienie bez wytrysku, ale przez przedostanie się preejakulatu w okolice krocza kobiety?
Milena Oszczepalińska
Kuchnia dla dziecka do zabawy
zabawki dla dzieci
zabawa w domu

Kuchnie dla dzieci: jaką kuchnię do zabawy wybrać?

Kuchnie dla dzieci to jedne z tych zabawek, które nigdy się nie nudzą. Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze własnej zabawkowej kuchenki, czas to zmienić. Tylko jaka kuchnia jest najlepsza? Podpowiadamy!
Milena Oszczepalińska
tradycje bożonarodzeniowe na świecie
Boże Narodzenie
tradycje

Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogą znacząco różnić się od tych, jakie są nam bliskie i znane. Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach wyglądają nieco inaczej. W niektórych państwach nie ma np. zwyczaju łamania się opłatkiem, jest za to pocałunek pod jemiołą, dzielenie się chlebem i świnka z marcepanu.
Milena Oszczepalińska
Tradycja ubierania choinki
choinka
ozdoby choinkowe
świąteczna choinka

Tradycja ubierania choinki: skąd wziął się ten zwyczaj, kiedy ubrać choinkę?

Tradycja ubierania choinki jako drzewka bożonarodzeniowego sięga XVI wieku, ale w Polsce zdobyła popularność kilka wieków później. Skąd wziął się ten zwyczaj? Kiedy – zgodnie z tradycją – powinno się ubierać, a kiedy rozbierać choinkę?
Luiza Słuszniak
Głoski
słuch
język polski

Co to są głoski? Czym różnią się od liter? Przykłady i ćwiczenia 

Pomagamy zrozumieć, czym są głoski i czym różnią się od liter. Opisujemy wszystkie głoski występujące w języku polskim. Przedstawiamy podział głosek. Wyjaśniamy, jak należy je liczyć. Zrozumienie tematu ułatwiają przygotowane przez nas proste przykłady i ćwiczenia.
Luiza Słuszniak
Witamina C w ciąży
witaminy w ciąży
witamina C

Witamina C w ciąży: jaka dawka jest bezpieczna?

Zapotrzebowanie na witaminę C w ciąży wynosi ok. 90–100 mg dziennie. Nie oznacza to, że przyszła mama musi suplementować ją w postaci tabletek. Cennym źródłem witaminy C są owoce (np. dzika róża, porzeczka) i warzywa (zielona pietruszka, papryka).
Milena Oszczepalińska
Sanki dla dzieci
zabawy zimowe

Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?

Sanki dla dzieci mogą być drewniane lub metalowe, z oparciem, z daszkiem albo bez dodatkowych udogodnień. Wybór jest ogromny i może przytłaczać! Dlatego wybraliśmy najbardziej praktyczne modele sanek dla dzieci w różnym wieku, a także sanki dla niemowląt. To bardzo popularne modele w dość niskich cenach.
Milena Oszczepalińska
Potrawy wigilijne lista
Wigilia

Potrawy wigilijne: lista 12 tradycyjnych dań wigilijnych i ich symbolika

Potrawy wigilijne zgodnie z tradycją są daniami postnymi. Na polskich stołach królują ryby oraz specjały z kapustą, grzybami, makiem. Oto lista 12 najpopularniejszych potraw wigilijnych wraz z ich symboliką.
Magdalena Drab
Domek dla lalek
zabawki dla dzieci

Jaki domek dla lalek wybrać: drewniany, plastikowy czy rozkładany? [RANKING 2022]

Domek dla lalek to marzenie każdej małej dziewczynki, a czasem i... chłopca. Tymczasem wcale nie łatwo kupić domek dla lalek, bo wybór zabawek jest ogromny. Dużo zalet mają zarówno domki drewniane, jak i plastikowe, rozkładane i takie z basenem. Najlepszy domek dla lalek to ten, który podoba się dziecku. Oto ranking najciekawszych i najładniejszych domków dla lalek.
Milena Oszczepalińska
Swetry świąteczne dla dzieci
sweter dziecięcy

Swetry świąteczne dla dzieci: skandynawskie, w renifery i świecące [HIT!]

Dziecięce swetry świąteczne są nie tylko ładne, ale przywołują też niezwykły, magiczny klimat. Najładniejsze swetry świąteczne dla dzieci to te z Mikołajem, reniferami, w skandynawskie wzory oraz uwielbiane przez dzieci świecące sweterki! Wybrałyśmy najmodniejsze modele swetrów świątecznych dla dzieci i niemowląt − wszystkie dostępne online.
Milena Oszczepalińska
Edukacja domowa
dziecko
szkoła
edukacja dziecka

Edukacja domowa: koszt, procedury, jak zacząć nauczanie domowe? [aktualne informacje Lex Czarnek 2.0]

Edukacja domowa, czyli nauczanie domowe lub homeschooling, polega na uczeniu dziecka poza placówką edukacyjną, przez rodziców lub korepetytorów. Aby uzyskać zgodę na nauczanie domowe dziecka, należy złożyć wniosek do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami​. Sprawdź, jak zacząć edukację domową dziecka, ile to kosztuje i jakie dokumenty trzeba przygotować.
Milena Oszczepalińska
Pierwsze kredki: jakie będą najlepsze dla dziecka?
dziecko
kredki dla dzieci

Pierwsze kredki: jakie będą najlepsze dla dziecka? [7 propozycji]

Pierwsze kredki dla najmłodszych powinny być bezpieczne i wygodne w użyciu. Tylko jakie kredki są odpowiednie dla małego dziecka? Wybór jest naprawdę duży! Polecamy m.in. kredki-kamyki i trójkątne kredki, które uczą prawidłowego chwytu kredki.
Milena Oszczepalińska