Czy na egzaminie ósmoklasisty pojawi się „Pan Tadeusz”? Dlaczego można spodziewać się „Zemsty”? Czego można spodziewać się na teście: co pojawi się na pewno, a co ewentualnie może znaleźć się wśród zadań? Sprawdzamy, co wynika z wymagań egzaminacyjnych, testów przeprowadzanych w ostatnich latach oraz przypuszczeń nauczycieli?

Reklama

Spis treści:

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty 2023

Egzamin ósmoklasisty otworzy język polski. Choć pytania poznamy 23 maja, już dziś można mówić o pewniakach, które pojawią się na teście.

Co na pewno czeka ósmoklasistów na egzaminie z języka polskiego?

  • dwa teksty – literacki (liryka, epika, dramat) i nieliteracki (publicystyczny, popularnonaukowy, naukowy), które trzeba uważnie przeczytać i wykonać zadania nawiązujące do ich treści,
  • wypracowanie na minimum 200 wyrazów – do wyboru: albo wypracowanie o charakterze twórczym (np. opowiadanie) albo o charakterze argumentacyjnym (np. rozprawka).

Wynika z tego, że z całą pewnością należy powtórzyć sobie wiadomości dotyczące:

Zobacz także

Oczywiście przed samym egzaminem najlepiej powtórzyć wyłącznie te zagadnienia, które sprawiają największy problem.

Lektury – pewniaki na egzaminie ósmoklasisty

Na wszelki wypadek najlepiej wyjść z założenia, że na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego może pojawić się każda z listy lektur obowiązkowych. W roku 2023 warto znać teksty:

Nie zaszkodzi również wiedzieć, o co chodzi w takich utworach literackich jak:

  • Wybór pieśni i trenów (tren I, tren V) J. Kochanowskiego,
  • „Żona modna” I. Krasickiego,
  • Wybrany utwór z cyklu „Sonety Krymskie” A. Mickiewicza,
  • „Syzyfowe prace” S. Żeromskiego,
  • „Tędy i owędy” (wybrany reportaż) M. Wańkowicza,
  • „Artysta” S. Mrożka

Pewniaki na egzamin z polskiego: typy nauczycieli

Czy możliwe, by trzeci raz z rzędu na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego był „Pan Tadeusz”? Lektura, która w dodatku często pojawia się podczas egzaminów próbnych? Zdania nauczycieli zaprzyjaźnionych z naszą redakcją są podzielone pół na pół… Jedni uważają, że w tym roku szkolnym narodowy epos nie pojawi się nie egzaminie na 100 procent, inni nie są tego wcale tacy pewni.

Wśród nauczycieli są tacy, którzy stawiają na „Zemstę”. Powodem jest ogłoszenie przez sejm 2023 roku rokiem Aleksandra Fredry. W związku z tym, że rok 2022 był rokiem romantyzmu, a mamy rok szkolny 2022/2023 – utwór Aleksandra Fredry można uważać za pewniak na egzaminie.

„Jeśli chodzi o temat, najbardziej celowałabym w wypracowanie dotyczące bohatera literackiego jako wzoru do naśladowania, do tego radziłabym powtórzyć zagadnienia związane z patriotyzmem w lekturach – powiedziała nam polonistka z jednej z warszawskich podstawówek.

Jedno jest pewne: internet oszalał na punkcie „Reduty Ordona”. Czyżby były jakieś przecieki lub uczniowie z jakichś przyczyn uznali, że to pewniak na egzaminie z języka polskiego?

„Nie sądzę. Po prostu boją się „Reduty” bo jest trudna i bardzo często źle omawiana na lekcjach” – wyjaśnia nauczycielka języka polskiego.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama