Kalendarz ciąży
Który to miesiąc?
Jesteś już w 18. tygodniu ciąży? To 5. miesiąc i drugi trymestr ciąży. Lekarze i ciężarne zazwyczaj liczą ciążę w tygodniach, a wszyscy inni pytają się ciągle: który to miesiąc? ;) Teraz już wiesz. To początek wyjątkowego miesiąca - teraz już najprawdopodobniej poczujesz ruchy dziecka. Ono naprawdę istnieje! Co jeszcze zmieni się u ciebie i jak rozwija się maluch w twoim brzuchu?
Wielkość płodu
W 18. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już około 14 cm i waży mniej więcej 140 gramów. Możesz je porównać np. do... piersi kurczaka lub sporej papryki. Od samego początku jest unikalną, jedyną w swoim rodzaju osobą, ale w 18. tygodniu ciąży potrafi to już udowodnić: ma własne, niepowtarzalne linie papilarne na paluszkach rąk i stóp!
Jak rozwija się dziecko?
Dziecko zaczyna stopniowo wypełniać macicę - jesteś ciekawa co robi i co się z nim dzieje w twoim brzuchu? Jest bardzo ruchliwy!- maluch ma mało miejsca - możesz już czuć pierwsze ruchy dziecka (obroty, łaskotki, kopnięcia, boksowanie),
- ruchy są bardziej skoordynowane (wierci się, przeciąga, kręci główką, kurczy i rozprostowuje nóżki),;
- potrafi ssać kciuk, zaciskać dłoń i rozprostowywać palce,;
- uczy się ziewania i... czkania,;
- zmiany w układzie nerwowym dziecka (wokół komórek nerwowych powstaje osłonka mielinowa, która będzie je chronić!).
Ciąża mnoga tydzień po tygodniu
Wciąż słyszy się o zagrożeniach jakie niesie ciąża mnoga (kiedy spodziewasz się dwójki, trójki lub więcej dzieci), a czy są jakieś plusy takiej wielopłodowej ciąży? Oczywiście, że tak. Oto one:- najczęściej ciąża mnoga zostaje bardzo wcześnie wykryta - więc wszystko jest pod kontrolą już od samego początku;
- wizyty lekarskie są częściej, co 2-3 tygodnie do 7. miesiąca, a potem jeszcze częściej - kontrola i bezpieczeństwo;
- więcej badań USG i sprawdzania czy z dziećmi wszystko w porządku i czy dobrze się rozwijają;
- lekarze bardziej szczegółowo zajmują się także twoim zdrowiem i tym co się dzieje.
Co się zmienia u ciebie?
Masz wilczy apetyt w ciąży? Jesteś ciągle głodna? Uważaj: wbrew staremu powiedzonku podczas ciąży nie można jeść za dwoje. Trzeba jeść dla dwojga, czyli... wyjątkowo rozsądnie.
Co jeszcze dzieje się u mamy w 18. tc?
- między 18. a 20. tygodniem (lub po) możesz czuć pierwsze delikatne ruchy dziecka (jak łaskotanie i muskanie skrzydłami motyla),;
- możesz czuć zawroty głowy (naczynia krwionośne są rozluźnione i rozszerzone, a ciśnienie krwi niższe niż zwykle lub masz niski poziom cukru we krwi).
Jak rośnie brzuch?
W 18. tygodniu ciąży - macica osiąga rozmiar mniej więcej piłki do koszykówki. Jak to jest możliwe? Macica nie rośnie równomiernie, a zazwyczaj tylko jej góra się rozrasta. Przepływ krwi się znacznie zwiększa, więc siatka naczyń krwionośnych dookoła staje się gęstsza i liczniejsza. To wszystko jest możliwe dzięki włóknom mięśniowym, które się wydłużają i ciągle tworzą i szybko rosną nowe!
Jak zmienia się twoje ciało w ciąży?
Nie tylko brzuch jest widocznym objawem ciąży, ale twoje całe ciało przygotowuje się do urodzenia dziecka i zmienia się, gdy maluch rośnie w macicy. Masz dolegliwości? Czasami warto sobie uświadomić, co za nimi stoi, by łatwiej je znosić. Zobacz ile skomplikowanych zmian zachodzi w wielu układach organizmu - to niesamowite! Dbaj o siebie i o swoje ciało. To dom twojego dziecka.
O tym pamiętaj!
- Test obciążenia glukozą (sprawdza się poziom cukru we krwi w godzinę po podaniu roztworu glukozy) - pozwala wykryć cukrzycę ciążową. Schorzenie to rozwija się jedynie w ciąży i zanika po porodzie. Objawy cukrzycy nie są jednoznaczne (np. częściej biegasz do toalety), stąd konieczność zrobienia badania. Cukrzyca ciężarnych dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży (choroba dotyka kilka procent kobiet w ciąży) i – co najważniejsze – zanika po porodzie.
- Zapotrzebowanie na kalorie rośnie w II trymestrze zaledwie o 300 kalorii, to mniej więcej tyle, ile zyskasz pochłaniając w minutę ciastko tortowe z galaretką. Zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze rośnie o 50, a nawet o 100 procent!
Co cię może niepokoić?
W 18. tygodniu ciąży możesz niepokoić się o pogorszenie widzenia lub problemy ze wzrokiem:
"Czy przez ciążę pogorszył mi się wzrok?" Raczej nie. Pogorszenie widzenia (nawet do 1 dioptrii), które przydarza się niektórym przyszłym mamom, jest związane ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ich organizmie i kilka tygodni po urodzeniu dziecka mija bez śladu. Ten przejściowy problem wynika ze zwiększonej elastyczności gałki ocznej.
Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia: