18. tydzień ciąży

18 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz już poczuć ruchy dziecka − obroty, łaskotki i kopnięcia. Maluch ma ok. 14 cm, posiada też linie papilarne na palcach rąk i stóp. Wielkość twojego brzucha w 18 tygodniu ciąży wyraźnie się zwiększa.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
18 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
fot. Fotolia

18 tydzień ciąży – który to miesiąc?

18 tydzień ciąży to piąty miesiąc i II trymestr ciąży. To jednocześnie początek wyjątkowego miesiąca − najprawdopodobniej poczujesz ruchy dziecka. Ono naprawdę istnieje, a jego kopniaki już wkrótce zaczną ci porządnie dokuczać! W 18 tygodniu ciąży rośnie twój brzuch i waga, ale ty, zamiast się zamartwiać, będziesz się z tego cieszyć!

Brzuch w 18 tygodniu ciąży

W 18 tygodniu ciąży macica osiąga wielkość mniej więcej piłki do koszykówki. Jak to możliwe? Macica nie rośnie równomiernie, ale zazwyczaj rozrasta się tylko jej górna część. Przepływ krwi znacznie się teraz zwiększa, więc siatka naczyń krwionośnych dookoła staje się gęstsza i liczniejsza.

Twój brzuch w 18 tygodniu ciąży jest już wyraźnie widoczny. Dno macicy znajduje się jeszcze pod pępkiem, więc uwypukla się na razie dolna część brzucha. Ułożenie dziecka w 18 tygodniu ciąży wciąż się zmienia, maluch fika koziołki i przyjmuje różne pozycje w zależności od nastroju i temperamentu.

Mimo upływu czasu obserwujesz brak brzucha w 18 tygodniu ciąży? Zwykle nie ma się czym niepokoić. Przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie. Jeśli masz silne mięśnie, które mocno trzymają powiększającą się macicę, brzuch wyda się mniejszy. Czasem powodem małego brzucha jest nadmiar kilogramów – przy obfitych kształtach jest mniej widoczny. W 18 tygodniu ciąży wyraźnie zwiększa się też waga matki – przytyjesz prawdopodobnie ok. 1-2 kg, a w drugim trymestrze przybędzie ci w sumie ok. 6 kg. Pamiętaj, że przez całą ciążę powinnaś przytyć od 11,5 do 16 kg. Tylko kobiety, które były bardzo szczupłe przed ciążą, przytyją więcej, czyli ok. 12,5-18 kg.

Ważne! Zapotrzebowanie na kalorie rośnie w II trymestrze ciąży zaledwie o 300 kalorii: to mniej więcej tyle, ile zyskasz, pochłaniając w minutę ciastko tortowe z galaretką. Z kolei wilczy apetyt albo niektóre zachcianki ciążowe mogą sygnalizować niedobory składników odżywczych.

18 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 18 tygodniu ciąży twoje dziecko ma już ok. 14 cm i waży mniej więcej 140 g. Możesz je porównać np. do... piersi kurczaka lub sporej papryki. Od samego początku jest unikalną, jedyną w swoim rodzaju osobą, ale w 18 tygodniu ciąży potrafi to już udowodnić: ma własne, niepowtarzalne linie papilarne na paluszkach rąk i stóp! Jednocześnie następują zmiany w układzie nerwowym dziecka (wokół komórek nerwowych powstaje osłonka mielinowa, która będzie je chronić).

W 18 tygodniu ciąży dziecko potrafi ssać kciuk, zaciskać dłoń i rozprostowywać palce. Uczy się też ziewania i... czkania. Przypomina już słodkiego bobasa, prawda?

18 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

18 tydzień ciąży – badanie USG

Między 18 a 22 tygodniem ciąży wykonasz kolejne USG, choć standardowo USG połówkowe robi się w 20 tygodniu ciąży. Podczas badania lekarz oceni rozwój mózgu, kręgosłupa oraz narządów wewnętrznych płodu, określi również stan łożyska.

Na USG między 18 a 22 tygodniem ciąży najpewniej poznasz płeć dziecka. Chociaż narządy płciowe dziecka zaczęły się kształtować już w 9-11 tygodniu ciąży, to dopiero teraz są doskonale widoczne zarówno u dziewczynki, jak i u chłopca. Do badania zostało jeszcze trochę czasu, a ty się niecierpliwisz? Sprawdź, jaką płeć dziecka przepowiada ci stary kalendarz chiński!

Pamiętaj, że chociaż płeć dziecka można bez trudu rozpoznać podczas badania USG 4D, to doświadczony lekarz nie potrzebuje do tego aż tak zaawansowanej techniki: chłopca od dziewczynki odróżni także na zwykłym badaniu USG 2D.
Inne badania w 18 tygodniu ciąży to: podstawowa morfologia krwi oraz badanie moczu, ewentualnie cytologia.

18 tydzień ciąży usg
Zdjęcie z USG w 18 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

Ruchy dziecka w 18 tygodniu ciąży

Dziecko zaczyna stopniowo wypełniać macicę. W 18 tygodniu ciąży jest bardzo ruchliwe! A ponieważ maluch ma dość mało miejsca, możesz już czuć pierwsze ruchy dziecka (obroty, łaskotki, kopnięcia, boksowanie). Ruchy będą teraz bardziej skoordynowane: maluszek wierci się, przeciąga, kręci główką, kurczy i rozprostowuje nóżki.

Uwaga, nie martw się, jeśli w 18 tygodniu ciąży nie czujesz ruchów dziecka. Niektóre kobiety zaczynają je czuć dopiero w 20-22 tygodniu ciąży. O swoich obawach powiedz lekarzowi, jeśli nie poczujesz żadnych ruchów do końca 22 tygodnia ciąży.

18 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Całe twoje ciało przygotowuje się teraz do urodzenia dziecka. W 18 tygodniu ciąży masz liczne dolegliwości:

 

Czasami warto sobie uświadomić, co stoi za tymi objawami, by łatwiej je znosić. Zobacz, ile skomplikowanych zmian zachodzi w wielu układach organizmu. To niesamowite! Dbaj o siebie i o swoje ciało. To dom twojego dziecka.
 
Jak zmienia się ciało w ciąży? Infografika do wydruku

Film


18 tydzień w ciąży mnogiej

Być może w 18 tygodniu ciąży bezustannie słyszysz o zagrożeniach, jakie niesie ciąża mnoga. A czy są jakieś plusy takiej wielopłodowej ciąży? Oczywiście, że tak. Oto one:

  • najczęściej ciąża mnoga zostaje bardzo wcześnie wykryta, więc wszystko jest pod kontrolą już od samego początku;
  • wizyty lekarskie są częstsze, co 2-3 tygodnie do 7 miesiąca, a potem jeszcze częściej;
  • masz więcej badań USG;
  • lekarze bardziej szczegółowo zajmują się także twoim zdrowiem i tym, co się z tobą dzieje.

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.8

Popularne tematy