18. tydzień ciąży

18 tydzień ciąży to jest czas, kiedy możesz już poczuć ruchy dziecka - obroty, łaskotki i kopnięcia. Maluch ma już linie papilarne na palcach rąk i stóp!

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

Jesteś już w 18. tygodniu ciąży? To 5. miesiąc i drugi trymestr ciąży. Lekarze i ciężarne zazwyczaj liczą ciążę w tygodniach, a wszyscy inni pytają się ciągle: który to miesiąc? ;) Teraz już wiesz. To początek wyjątkowego miesiąca - teraz już najprawdopodobniej poczujesz ruchy dziecka. Ono naprawdę istnieje! Co jeszcze zmieni się u ciebie i jak rozwija się maluch w twoim brzuchu?

Wielkość płodu w 18 tygodniu ciąży

W 18. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już około 14 cm i waży mniej więcej 140 gramów. Możesz je porównać np. do... piersi kurczaka lub sporej papryki. Od samego początku jest unikalną, jedyną w swoim rodzaju osobą, ale w 18. tygodniu ciąży potrafi to już udowodnić: ma własne, niepowtarzalne linie papilarne na paluszkach rąk i stóp!

Płód w 18 tygodniu ciąży:

18 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko?

Dziecko zaczyna stopniowo wypełniać macicę - jesteś ciekawa co robi i co się z nim dzieje w twoim brzuchu? Jest bardzo ruchliwy!
 • maluch ma mało miejsca - możesz już czuć pierwsze ruchy dziecka (obroty, łaskotki, kopnięcia, boksowanie),
 • ruchy są bardziej skoordynowane (wierci się, przeciąga, kręci główką, kurczy i rozprostowuje nóżki),;
 • potrafi ssać kciuk, zaciskać dłoń i rozprostowywać palce,;
 • uczy się ziewania i... czkania,;
 • zmiany w układzie nerwowym dziecka (wokół komórek nerwowych powstaje osłonka mielinowa, która będzie je chronić!).

Co się zmienia u ciebie w 18 tygodniu ciąży?

Masz wilczy apetyt w ciąży? Jesteś ciągle głodna? Uważaj: wbrew staremu powiedzonku podczas ciąży nie można jeść za dwoje. Trzeba jeść dla dwojga, czyli... wyjątkowo rozsądnie.

Zadbaj o zdrowe odżywianie już teraz, możesz w ten sposób wpłynąć na zdrowie swojego dziecka i to nawet, kiedy będzie już dorosłym człowiekiem! Do zdrowego przygotowywania posiłków przydadzą ci się takie sprzęty – tu znajdziesz je w supercenach:

Co jeszcze dzieje się u mamy w 18. tc?

 • między 18. a 20. tygodniem (lub po) możesz czuć pierwsze delikatne ruchy dziecka (jak łaskotanie i muskanie skrzydłami motyla),;
 • możesz czuć zawroty głowy (naczynia krwionośne są rozluźnione i rozszerzone, a ciśnienie krwi niższe niż zwykle lub masz niski poziom cukru we krwi).
W 18. tygodniu ciąży mogą ci już dokuczać bóle pleców. Dopadają cię m.in. dlatego, że ze względu na rosnący brzuszek chodzisz i stoisz w innej pozycji niż zwykle (odwodzisz ramiona do tyłu i zginasz szyję), co zmienia punkt ciężkości ciała. Aby nie cierpieć z powodu bólów pleców, unikaj też długiego siedzenia i używaj podnóżka. Nie podnoś ciężkich przedmiotów. Jeśli koniecznie musisz to zrobić, najpierw kucnij.

Jak rośnie brzuch w 18 tygodniu ciąży?

W 18. tygodniu ciąży - macica osiąga rozmiar mniej więcej piłki do koszykówki. Jak to jest możliwe? Macica nie rośnie równomiernie, a zazwyczaj tylko jej góra się rozrasta. Przepływ krwi się znacznie zwiększa, więc siatka naczyń krwionośnych dookoła staje się gęstsza i liczniejsza. To wszystko jest możliwe dzięki włóknom mięśniowym, które się wydłużają i ciągle tworzą i szybko rosną nowe!

Jak zmienia się twoje ciało w ciąży?

Nie tylko brzuch jest widocznym objawem ciąży, ale twoje całe ciało przygotowuje się do urodzenia dziecka i zmienia się, gdy maluch rośnie w macicy. Masz dolegliwości? Czasami warto sobie uświadomić, co za nimi stoi, by łatwiej je znosić. Zobacz ile skomplikowanych zmian zachodzi w wielu układach organizmu - to niesamowite! Dbaj o siebie i o swoje ciało. To dom twojego dziecka.
 
Jak zmienia się ciało w ciąży? Infografika do wydruku

18 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

 • Test obciążenia glukozą (sprawdza się poziom cukru we krwi w godzinę po podaniu roztworu glukozy) - pozwala wykryć cukrzycę ciążową. Schorzenie to rozwija się jedynie w ciąży i zanika po porodzie. Objawy cukrzycy nie są jednoznaczne (np. częściej biegasz do toalety), stąd konieczność zrobienia badania. Cukrzyca ciężarnych dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży (choroba dotyka kilka procent kobiet w ciąży) i – co najważniejsze – zanika po porodzie.
 • Zapotrzebowanie na kalorie rośnie w II trymestrze zaledwie o 300 kalorii, to mniej więcej tyle, ile zyskasz pochłaniając w minutę ciastko tortowe z galaretką. Zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze rośnie o 50, a nawet o 100 procent

Co cię może niepokoić w 18 tygodniu ciąży?

W 18. tygodniu ciąży możesz niepokoić się o pogorszenie widzenia lub problemy ze wzrokiem:
"Czy przez ciążę pogorszył mi się wzrok?" Raczej nie. Pogorszenie widzenia (nawet do 1 dioptrii), które przydarza się niektórym przyszłym mamom, jest związane ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ich organizmie i kilka tygodni po urodzeniu dziecka mija bez śladu. Ten przejściowy problem wynika ze zwiększonej elastyczności gałki ocznej.  

Jeśli jesteś krótkowidzem, podczas ciąży powinnaś być pod opieką okulisty. Na badanie należy się zgłosić najpóźniej na początku trzeciego trymestru. To szczególnie ważne, jeśli twoja wada jest duża (powyżej 6 dioptrii), jednak warto odwiedzić go niezależnie od tego jak mocne nosisz szkła.

18 tydzień – ciąża mnoga

Wciąż słyszy się o zagrożeniach jakie niesie ciąża mnoga (kiedy spodziewasz się dwójki, trójki lub więcej dzieci), a czy są jakieś plusy takiej wielopłodowej ciąży? Oczywiście, że tak. Oto one:
 • najczęściej ciąża mnoga zostaje bardzo wcześnie wykryta - więc wszystko jest pod kontrolą już od samego początku;
 • wizyty lekarskie są częściej, co 2-3 tygodnie do 7. miesiąca, a potem jeszcze częściej - kontrola i bezpieczeństwo;
 • więcej badań USG i sprawdzania czy z dziećmi wszystko w porządku i czy dobrze się rozwijają;
 • lekarze bardziej szczegółowo zajmują się także twoim zdrowiem i tym co się dzieje.

Częste pytania w 18 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (11 ocen)

5.9

Popularne tematy