GRY
ojciec karmi 6 miesięczne niemowlę łyżką
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Dziecko zarówno w pozycji na pleckach, na brzuszku, jak i na siedząco ma coraz większą kontrolę nad sięganiem, chwytaniem, manipulowaniem i koordynowaniem swoich ruchów.

Ruchy ramion stają się coraz płynniejsze i bardziej celowe, dziecko potrafi też objąć rękami zabawkę, która przykuwa jego uwagę.

Jeśli do tej pory karmiłaś dziecko wyłącznie piersią, nadszedł czas na pierwszy bezmleczny posiłek twojego dziecka w postaci marchewki czy jabłuszka. Jeżeli zamierzasz podać dziecku zupkę przez butelkę, musi być ona dość rzadka, jeśli przygotowałaś papkę o gęstszej konsystencji możesz podać ją dziecku łyżeczką.

Sprawdź: aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku >>

Nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze próby karmienia stałym pokarmem nie powiodą się. 24. tygodniowe dziecko może wypluwać jedzenie, kręcić głową, wyrywać się, wiercić na wszystkie strony albo krzyczeć. Często tak bywa za pierwszym, drugim, nawet trzecim razem. Jednak nie zniechęcaj się i uzbrój w cierpliwość. Potrzeba sporo czasu, zanim niemowlę przyzwyczai się do nowego smaku i nowego sposobu jedzenia. Jeżeli wyraźnie odmawia, poczekaj trochę i ponów próbę za kilka dni.

Nie zmuszaj dziecka na siłę, bo go zrazisz. Pociesz się, że na razie twoje mleko zapewni mu dostateczną ilość kalorii.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

24. tygodniowe dziecko zdolne jest już kojarzyć informacje pochodzące z różnych zmysłów. Potrafi określić w jakim humorze są otaczające go osoby, rozróżnia płcie, a nawet wie, z czyich ust padają dane dźwięki mowy.

Lada moment u dziecka rozpocznie się rozwój mowy dziecka, wszystko, co do malucha mówisz, nabiera znaczenia. Tworzą się fundamenty przyswajania języka, zarówno rozumienia, jak i mówienia.

Możesz pomóc 24. tygodniowemu dziecku w rozwijaniu języka, mówiąc wolno, prosto i wyraźnie. Opowiadaj, co robisz, podkreślając poszczególne słowa.

Mów: „a teraz zmienimy pieluszkę. Pieluszka, to pieluszka Jasia”. Unikaj zaimków. Zamiast „to twoja lalka” powiedz „to lalka Zosi”.

Powtarzaj dziecku proste, krótkie wierszyki. Możesz puszczać płyty z melodyjnymi, wesołymi piosenkami dla dzieci.

Pokazuj dziecku proste książeczki z obrazkami, nazywaj przedmioty, jakie tam się znajdują. Pytaj: „gdzie jest piesek?” i połóż paluszek dziecka na odpowiednim obrazku.

Ucz dziecko reagowania na polecenia: np. „daj mamie buzi”, „zrób pa pa”. Oczywiście musisz najpierw pomachać rączką dziecka aby wiedziało, jak się to robi.

Zobacz też: Zabawy rozwijające dla 24. tygodniowego dziecka >>

Co cię może niepokoić?

Dziecko kurczowo trzyma się Ciebie, gdy się boi, wygina plecki prosząc, by go położyć?
Choć 24. tygodniowe dziecko nie posługuje się jeszcze językiem, coraz lepiej potrafi gestami wyrazić to, czego potrzebuje np. poprzez wyciąganie rączki, aby go przytulić, posadzić lub wziąć na ręce lub kurczowe trzymanie się mamy, gdy odczuwa lęk.

Dziecko w tym wieku okazuje już duże przywiązanie do najbliższych, spokojnie bawiąc się w ich obecności nowymi zabawkami, tęskniąc za nimi, gdy wyjdą z pokoju i reagując radosnym ożywieniem na ich powrót.

W nowej lub niepokojącej dla dziecka sytuacji ogląda się ono za rodzicami, których obecność dodaje mu otuchy.

W razie poczucia zagrożenia dziecko potrafi „wołać” o pomoc. Silne przywiązanie do najbliższych i poczucie ich akceptacji są dla dziecka niezwykle ważne. Dają mu poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie, ułatwiając angażowanie się dziecka w coraz to nowsze doświadczenia.

Odpowiadaj na gestykulacje ciała 24. tygodniowego dziecka tak, by dziecko wiedziało, że jest przez ciebie wysłuchane i zrozumiane. Odczytując jego gesty staraj się opisać słowami prośbę, jaką dziecko prawdopodobnie chce wyrazić: jeśli śmieje się głośno i wymachuje rączkami zapytaj: „Kasia się cieszy?”, gdy po coś sięga zapytaj „Chcesz misia?”

Zobacz też: Niepokojące zwyczaje dziecka - 5 nawyków, które powinny zwrócić uwagę >>

Ekspert radzi

Czy dla 24. tygodniowego dziecka dobrą przekąską będą wafle ryżowe?

Czasem tak. Proszę zwrócić uwagę, by w waflach nie było dodatków smakowych. Najlepiej wybierać takie, które nie zawierają soli. Starszemu dziecku dobrze jest od czasu do czasu zaproponować wafle z brązowego ryżu: mają więcej składników mineralnych.

Małgorzata Strucińska, specjalista żywienia, dietetyk, pracuje w Zakładzie Żywienia oraz Poradni Gastrologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Film

Zobacz, jak wspomagać rozwój mowy niemowlaka:

Więcej o 24. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Przełomowy 5. miesiąc - rewolucja w karmieniu dziecka
Pierwszy obiadek dla maluszka
15 rad, jak rozszerzać dietę niemowlaka
10 pierwszych dań niemowlaka
5 pysznych zupek dla niemowląt - przepisy

Porozmawiaj o 24. tygodniu

Kiedy "dorosłe" jedzenie?
Krzeselko do karmienia
Czym sprać plamy z marchewki?

Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt