29. tydzień ciąży

29 tydzień ciąży to siódmy miesiąc ciąży. Dziecko ma 40 cm długości i gromadzi tkankę tłuszczową. Widzi światło i coraz lepiej słyszy. Kobieta może zaś miewać twardy brzuch i bóle w podbrzuszu. W 29 tygodniu ciąży obwód brzucha znacznie się powiększa.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

29 tydzień ciąży - który to miesiąc?

29 tydzień ciąży to drugi tydzień siódmego miesiąca ciąży. Twoje dziecko nadal bardzo szybko rośnie. Do porodu pozostało jeszcze 11 tygodni. Z każdym dniem maluszek coraz bardziej dojrzewa, doskonali nabyte już umiejętności, zaczyna nawet rozpoznawać... twój zapach!

29 tydzień ciąży - waga i wielkość dziecka

W 29 tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 40-42 cm, a waży 1,3-1,4 kg. To już sporo, ale do porodu powinno urosnąć jeszcze ok. 10 cm. Waga dziecka jeszcze się podwoi lub nawet potroi.

Jak wygląda dziecko w 29 tygodniu ciąży?

Twarz nienarodzonego dziecka wygląda niemal tak jak twarz noworodka. W 29 tygodniu ciąży dziecko ma prawie w pełni ukształtowane i rozwinięte narządy. Gromadzi teraz tkankę tłuszczową i doskonali swoje umiejętności. Pewnie już nie możesz się doczekać waszego spotkania, prawda?
29 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 29 tygodniu ciąży?

29 tydzień ciąży to dla dziecka czas intensywnego wzrostu i przybierania na wadze. Poza tym maluszek:
 • Widzi. Gdy jesteś na dworze, światło słoneczne jest dla dziecka widoczne jako ciepły, pomarańczowy blask.
 • Coraz lepiej słyszy. Lubi delikatne, łagodne dźwięki. Puszczaj mu spokojną, relaksującą muzykę, mów do niego jak najczęściej. Muzyka działa na dziecko odprężająco i kojąco.
 • Bawi się pępowiną.
 • Mniej kopie. Rzadsze ruchy dziecka mogą być spowodowane mniejszą ilością miejsca w brzuchu.
Dziecko urodzone na tym etapie ciąży nie jest jeszcze dostatecznie przygotowane do życia poza twoim brzuchem. Lekarze potrafią jednak zdziałać cuda − przyjmuje się, że szanse na przeżycie wcześniaka urodzonego w 29 tygodniu ciąży wynoszą ok. 90 proc.

29 tydzień ciąży - dolegliwości

W 29 tygodniu ciąży twoje ciało wyraźnie się zaokrągla. Cały trzeci trymestr to czas, w którym możesz czuć się coraz bardziej i częściej zmęczona. Spróbuj nieco zwolnić tempo. Zaplanuj codziennie trochę czasu na relaks (najlepiej aktywny, np. spacer).

Powiększony brzuch to także duże obciążenie dla serca, które musi przepompować dodatkowe 1,5 litra krwi. Nie forsuj się!

Inne objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 29 tygodniu ciąży:

 • Puchnięcie stóp i kostek. Na obrzęki pomogą łagodne masaże i ćwiczenia. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Jeśli opuchlizna jest bardzo silna albo cierpisz na bóle głowy i zaburzenia widzenia, powiedz o tym lekarzowi.
 • Puchnięcie dłoni. Zdejmij obrączkę i odłóż w bezpieczne miejsce do czasu, gdy znów będziesz miała szczupłe palce. Jeśli już masz problem z jej ściągnięciem, spróbuj zrobić to rano i po schłodzeniu dłoni (ręce im cieplejsze, tym bardziej opuchnięte).
 • Żylaki na nogach. Są spowodowane uciskiem żył odprowadzających krew z nóg do serca. Jak najczęściej wypoczywaj z nogami uniesionymi do góry.
 • Duszności. Powiększająca się macica coraz bardziej napiera na przeponę, ta zaś zaczyna uciskać na płuca i serce. Staraj się oszczędzać siły i unikać zadyszki.

Brzuch w 29 tygodniu ciąży

W 29 tygodniu ciąży coraz bardziej doskwiera ci powiększająca się macica i rosnący brzuch. Możesz odczuwać ból w dole brzucha i miewać twardy brzuch. O ile twardnienie brzucha mija, a skurcze nie nasilają się, nie ma powodów do obaw.

Ale uwaga, niektóre objawy mogą zwiastować poród przedwczesny. Natychmiast dzwoń do lekarza, gdy:

 • Masz silne skurcze macicy, które przypominają bardzo silne bóle miesiączkowe (mogą towarzyszyć im: biegunka, nudności, niestrawność).
 • Masz regularne, bolesne skurcze macicy występujące do 10 minut lub częściej, które nie mijają po zmianie pozycji (nie należy ich mylić ze skurczami Braxtona-Hicksa)
 • Czujesz ból i ucisk w dolnej części pleców lub zmianę charakteru dolegliwości bólowych w tej części ciała.
 • Obserwujesz drastyczną zmianę charakteru upławów – stają się wodniste, podbarwione krwią lub brunatne.
 • Czujesz ból lub ucisk w dolnej części miednicy, w udach bądź w pachwinie.
 • Masz wyciek z pochwy − to może być sączenie się lub gwałtowne odejście wód płodowych (płynu owodniowego).

29 tydzień ciąży - waga i obwód brzucha

W 29 tygodniu dziecko bardzo szybko przybiera na wadze, dlatego twój brzuch szybko się powiększa, szczególnie jeśli nosisz bliźniaki. Kontroluj swoją wagę − w ciągu całego siódmego miesiąca ciąży możesz przytyć ok. 4-6 kg. Spokojnie, to tylko pozornie tak duży przyrost wagi. Spora część dodatkowych kilogramów to waga dziecka, wód płodowych i łożyska. Obwód brzucha w 29 tygodniu ciąży może wynosić ok. 100 cm (ale pamiętaj, że u każdej kobiety brzuszek może być inny!).

Zadbaj teraz o odpowiednią dietę dla mózgu dziecka. Jedz produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3: ryby morskie (a ze słodkowodnych pstrąga), orzechy włoskie, siemię lniane, olej rzepakowy.


Tłuszcze omega-3 w ciąży

29 tydzień ciąży mnogiej

W 29 tygodniu ciąży dzieci w ciąży mnogiej nadal rosną –  jednak z braku miejsca mogą rosnąć nieco wolniej niż dzieci w ciąży pojedynczej. Za to już teraz zaczynają ćwiczyć umiejętności społeczne – zdarza im się np. bawić pępowiną brata lub siostry.


Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (8 ocen)

5.9

Popularne tematy