29. tydzień ciąży

29 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży. Dziecko ma 40 cm długości i gromadzi tkankę tłuszczową. Widzi światło i coraz lepiej słyszy. Poznaje też zapach mamy.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

29 tydzień ciąży to drugi tydzień siódmego miesiąca ciąży. Twoje dziecko nadal bardzo szybko rośnie. Do porodu pozostało jeszcze 11 tygodni. Z każdym dniem twoje dziecko coraz bardziej dojrzewa. Zobacz, jak zmienia się twoje dziecko i jakie zmiany zachodzą w twoim ciele.
 

Wielkość płodu w 29 tygodniu ciąży

W 29 tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 40-42 cm, a waży 1,3–1,4 kg. To już sporo, ale do porodu powinno urosnąć jeszcze ok. 10 cm. Waga jego ciała jeszcze podwoi się lub nawet potroi.

Płód w 29 tygodniu ciąży:

29 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 29 tygodniu ciąży?

Twarz nienarodzonego dziecka wygląda już niemal tak jak twarz noworodka. Dziecko ma już niemal ukształtowane i rozwinięte narządy. Gromadzi teraz tkankę tłuszczową i doskonali swoje umiejętności.
 • Dziecko widzi. Gdy jesteś na dworze, światło słoneczne jest dla dziecka widoczne jako ciepły, pomarańczowy blask.
 • Coraz lepiej słyszy. Lubi delikatne, łagodne dźwięki. Puszczaj mu spokojną, relaksującą muzykę, mówi do niego jak najczęściej. Muzyka działa na dziecko odprężająco i kojąco.
 • Bawi się pępowiną.
 • Mniej kopie. Może to być spowodowane tym, że ma mniej miejsca w brzuchu.

Poród zbliża się wielkimi krokami, warto więc rozplanować zakupy dla maluszka. Są takie rzeczy, które musisz mieć, a także takie, które z pewnością tobie się przydadzą:

Co się zmienia u Ciebie w 29 tygodniu ciąży?

Twoje ciało się zaokrągla. Trzeci trymestr to czas, kiedy możesz czuć się coraz bardziej i coraz częściej zmęczona. To znak, że musisz nieco zwolnić tempo i zacząć nieco więcej odpoczywać. Zaplanuj codziennie trochę czasu na odpoczynek (najlepiej aktywny, np. spacer).

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 29. tygodniu ciąży:

 • Puchnięcie stóp i kostek. Na obrzęki pomogą też łagodne masaże i ćwiczenia. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Jeśli opuchlizna jest bardzo silna albo cierpisz na bóle głowy i zaburzenia widzenia, powiedz o tym lekarzowi.
 • Puchnięcie dłoni. Zdejmij obrączkę i odłóż w bezpieczne miejsce do czasu, gdy znów będziesz miała szczupłe palce. Jeśli już masz problem z ich ściągnięciem, spróbuj zrobić to rano i po schłodzeniu dłoni (ręce im cieplejsze, tym bardziej opuchnięte).
 • Żylaki na nogach. Są spowodowane uciskiem żył odprowadzających krew z nóg do serca. Jak najczęściej wypoczywaj z nogami uniesionymi do góry.
 • Duszności. Powiększająca się macica coraz bardziej napiera na przeponę, ta zaś zaczyna uciskać na płuca i serce. Staraj się oszczędzać siły i unikać zadyszki.

Jak rośnie brzuch w 29 tygodniu ciąży?

W 29 tygodniu dziecko bardzo szybko przybiera na wadze, dlatego twój brzuch bardzo szybko się powiększa, szczególnie jeśli masz bliźniaki.
Powiększony brzuch to duże obciążenie dla serca, które musi przepompować dodatkowe 1,5 litra krwi. To dla niego duży wysiłek, dlatego nie zapominaj o odpoczynku.
Powiększony brzuch to też coraz większe obciążenie dla nóg.

29 tydzień ciąży - o tym pamiętaj!

 • Nie rezygnuj z gimnastyki. Dzięki niej będziesz sprawniejsza i lepiej zniesiesz końcówkę ciąży, a także poród. Ćwicz bez pośpiechu, w spokojnym, wolnym tempie. Skrupulatnie wykonuj ćwiczenia oddechowe zalecane w szkole rodzenia.
 • Zadbaj o odpowiednią dietę dla mózgu dziecka. Jedz produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3: ryby morskie (a ze słodkowodnych pstrąga), orzechy włoskie, siemię lniane, olej rzepakowy.

Tłuszcze omega-3 w ciąży

Co cię może niepokoić w 29 tygodniu ciąży

Jeśli takie objawy wystąpią u ciebie przed 37 tygodniem ciąży, natychmiast dzwoń do lekarza (mogą to być objawy porodu przedwczesnego):

 • Silne skurcze macicy, które przypominają bardzo silne bóle miesiączkowe (mogą towarzyszyć im: biegunka, nudności, niestrawność).
 • Regularne, bolesne skurcze macicy występujące do 10 minut lub częściej, które nie mijają po zmianie pozycji (nie należy ich mylić ze skurczami Braxtona-Hicksa)
 • Ból i ucisk w dolnej części pleców lub zmiana charakteru dolegliwości bólowych w tej części ciała.
 • Drastyczna zmiana charakteru upławów – stają się wodniste, podbarwione krwią lub brunatne.
 • Ból lub uczucie ucisku w dolnej części miednicy, w udach bądź w pachwinie.
 • Wyciek z pochwy — sączenie się lub gwałtowne odejście wód płodowych (płynu owodniowego).

29 tydzień - ciąża mnoga

W 29 tygodniu ciąży dzieci w ciąży mnogiej nadal rosną –  jednak z braku miejsca mogą rosnąć nieco wolniej niż dzieci w ciąży pojedynczej. Za to już teraz zaczynają ćwiczyć umiejętności społeczne – zdarza im się np. bawić pępowiną brata lub siostry.
 

Częste pytania w 29 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (7 ocen)

5.9

Popularne tematy